Twee tv-uitzendingen en online special over slavernijverleden

zondag 30 juni 2019

Met twee uitzendingen vanuit het Oosterpark in Amsterdam besteedt de NOS aandacht aan de nationale herdenking van het Nederlandse slavernijverleden.

Op maandag 1 juli is het precies 156 jaar geleden dat de slavernij in Suriname en de voormalige Nederlandse Antillen formeel werd afgeschaft.


’s Middags is er een rechtstreeks verslag van de herdenking zelf, bij het Nationaal Monument Slavernijverleden. Te gast is onder anderen Berget Lewis, die tijdens de herdenking een nummer zal zingen. ’s Avonds vindt de uitzending plaats tegen de achtergrond van het Keti Koti Festival. Presentator Simone Weimans praat dan met conservator en onderzoeker Valika Smulders, die meewerkt aan een tentoonstelling, volgend jaar in het Rijksmuseum, waarin de slavernij centraal staat, en met schrijfster Karin Amatmoekrim. Zij zal een boek schrijven over de geschiedenis van Suriname.

Maandag 1 juli
13.00-14.30 uur, NPO 1
20.25-21.05 uur, NPO 2

Het verzet tegen slavernij is een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis

Online special
Op de dag van de herdenking publiceert de NOS, vergelijkbaar met twee jaar geleden, een online special over slavernij op NOS.nl. Het thema is dit keer het verzet tegen de slavernij, een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis. Zo vluchtten in Suriname groepen tot slaaf gemaakte Afrikanen naar de ondoordringbare oerwouden in het binnenland. Daar wisten ze hun vrijheid te bevechten en ontstond de marroncultuur. Op Curaçao leidde een pleidooi voor gelijkheid en vrijheid van de slaaf Tula eind achttiende eeuw tot de grootste slavenopstand van de Nederlandse Antillen. Tula moest dat met de dood bekopen, maar geldt inmiddels als nationale held van Curaçao.

Deze verhalen van moed en verzet zijn ook nu nog van betekenis, vertellen black hair stylist Anoeska Schmidt, die afstamt van de marrons, en Olivier Locadia (rapper Willie Wartaal), wiens voorouders op dezelfde plantage werkten als Tula.

www.nos.nl/slavernijverzet


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Nadat zijn ouders voor zijn ogen worden neergeschoten door een overvaller, wordt miljonairszoon Bruce Wayne opgevangen door zijn butler Alfred. Jaren later reist de gedesillusioneerde Bruce naar Azië, waar hij in contact komt met de mysterieuze Henri Ducard, die hem opleidt tot ninja. Nadien besluit Bruce terug te keren naar Gotham City om zijn geboortestad te zuiveren van corruptie en misdaad.

'Batman Begins', film uit 2005 met oa. Christian Bale, om 20.35 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 Lenteweek
    00:10
    Journaallus
  • 09:00
    Lentebeelden
    00:00
    Nachtlus
  • 09:00
    Pelle de politiewagen
    21:45
    Geen uitzending
  • 09:05
    Lolly's Weetjesschap
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:20
    Urk!
  • 09:00
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 07:00
    Willy
    01:10
    Geen uitzending
  • 08:45
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    01:25
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    01:45
    De Container Cup
  • 08:40
    Geen uitzending
    01:55
    This Is Us
  • 08:45
    Bar Rescue
    02:20
    Geen uitzending
  • 09:05
    Vietnjam, met Quyên
    01:25
    Botched
  • 09:05
    Fear Thy Neighbour
    01:15
    FBI
  • 04:08
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:02
    Roger
    00:00
    Oh What A Night
  • 08:40
    Het Weekmenu
    02:00
    A la carte
  • 09:00
    Midsomer Murders
    01:20
    DCI Banks
  • 08:15
    The Kardashians
    01:40
    Scrubs
  • 09:00
    NOS Journaal
    02:00
    EenVandaag
  • 09:00
    NOS Journaal met gebarentaal
    01:55
    Nieuwsuur
  • 09:05
    Pieter Konijn
    01:55
    Je Zal Het Maar Hebben Special