Twee tv-uitzendingen en online special over slavernijverleden

zondag 30 juni 2019

Met twee uitzendingen vanuit het Oosterpark in Amsterdam besteedt de NOS aandacht aan de nationale herdenking van het Nederlandse slavernijverleden.

Op maandag 1 juli is het precies 156 jaar geleden dat de slavernij in Suriname en de voormalige Nederlandse Antillen formeel werd afgeschaft.


’s Middags is er een rechtstreeks verslag van de herdenking zelf, bij het Nationaal Monument Slavernijverleden. Te gast is onder anderen Berget Lewis, die tijdens de herdenking een nummer zal zingen. ’s Avonds vindt de uitzending plaats tegen de achtergrond van het Keti Koti Festival. Presentator Simone Weimans praat dan met conservator en onderzoeker Valika Smulders, die meewerkt aan een tentoonstelling, volgend jaar in het Rijksmuseum, waarin de slavernij centraal staat, en met schrijfster Karin Amatmoekrim. Zij zal een boek schrijven over de geschiedenis van Suriname.

Maandag 1 juli
13.00-14.30 uur, NPO 1
20.25-21.05 uur, NPO 2

Het verzet tegen slavernij is een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis

Online special
Op de dag van de herdenking publiceert de NOS, vergelijkbaar met twee jaar geleden, een online special over slavernij op NOS.nl. Het thema is dit keer het verzet tegen de slavernij, een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis. Zo vluchtten in Suriname groepen tot slaaf gemaakte Afrikanen naar de ondoordringbare oerwouden in het binnenland. Daar wisten ze hun vrijheid te bevechten en ontstond de marroncultuur. Op Curaçao leidde een pleidooi voor gelijkheid en vrijheid van de slaaf Tula eind achttiende eeuw tot de grootste slavenopstand van de Nederlandse Antillen. Tula moest dat met de dood bekopen, maar geldt inmiddels als nationale held van Curaçao.

Deze verhalen van moed en verzet zijn ook nu nog van betekenis, vertellen black hair stylist Anoeska Schmidt, die afstamt van de marrons, en Olivier Locadia (rapper Willie Wartaal), wiens voorouders op dezelfde plantage werkten als Tula.

www.nos.nl/slavernijverzet


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Loretta Sage, een beroemde romanschrijfster, is samen met Alan, het covermodel van haar nieuwste boek, op promotietour. Tijdens deze tournee worden ze ontvoerd door een excentrieke miljardair die hoopt dat Loretta hem naar de mythische schat uit haar boek kan leiden.

'The Lost City', film uit 2022 met oa. Sandra Bullock<, om 20.30 uur op VTM./strong>

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:00
    Mr. Magoo
    06:05
    Galactic Agency
  • 00:35
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 06:00
    Tik Tak
    05:00
    Geen uitzending
  • 05:20
    Geen uitzending
    06:10
    Kabouter Plop
  • 02:40
    Geen uitzending
    07:15
    The Motorway
  • 05:45
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:15
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:00
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:25
    Neighbours: A New Chapter
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:30
    Bar Rescue
  • 05:40
    Botched
    02:45
    Geen uitzending
  • 05:25
    Cold Case
    02:15
    Geen uitzending
  • 04:08
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:53
    Hallo Roger
    00:00
    Oh What A Night
  • 05:35
    Loïc zot van koken weekmenu
    02:15
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 06:00
    Rosemary and Thyme
    02:20
    The Count of Monte Cristo
  • 06:00
    The Kardashians
    02:15
    Grey's Anatomy
  • 02:20
    NOS Journaal
    02:20
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 02:50
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 04:20
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    02:10
    Eva