Twee tv-uitzendingen en online special over slavernijverleden

zondag 30 juni 2019

Met twee uitzendingen vanuit het Oosterpark in Amsterdam besteedt de NOS aandacht aan de nationale herdenking van het Nederlandse slavernijverleden.

Op maandag 1 juli is het precies 156 jaar geleden dat de slavernij in Suriname en de voormalige Nederlandse Antillen formeel werd afgeschaft.


’s Middags is er een rechtstreeks verslag van de herdenking zelf, bij het Nationaal Monument Slavernijverleden. Te gast is onder anderen Berget Lewis, die tijdens de herdenking een nummer zal zingen. ’s Avonds vindt de uitzending plaats tegen de achtergrond van het Keti Koti Festival. Presentator Simone Weimans praat dan met conservator en onderzoeker Valika Smulders, die meewerkt aan een tentoonstelling, volgend jaar in het Rijksmuseum, waarin de slavernij centraal staat, en met schrijfster Karin Amatmoekrim. Zij zal een boek schrijven over de geschiedenis van Suriname.

Maandag 1 juli
13.00-14.30 uur, NPO 1
20.25-21.05 uur, NPO 2

Het verzet tegen slavernij is een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis

Online special
Op de dag van de herdenking publiceert de NOS, vergelijkbaar met twee jaar geleden, een online special over slavernij op NOS.nl. Het thema is dit keer het verzet tegen de slavernij, een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis. Zo vluchtten in Suriname groepen tot slaaf gemaakte Afrikanen naar de ondoordringbare oerwouden in het binnenland. Daar wisten ze hun vrijheid te bevechten en ontstond de marroncultuur. Op Curaçao leidde een pleidooi voor gelijkheid en vrijheid van de slaaf Tula eind achttiende eeuw tot de grootste slavenopstand van de Nederlandse Antillen. Tula moest dat met de dood bekopen, maar geldt inmiddels als nationale held van Curaçao.

Deze verhalen van moed en verzet zijn ook nu nog van betekenis, vertellen black hair stylist Anoeska Schmidt, die afstamt van de marrons, en Olivier Locadia (rapper Willie Wartaal), wiens voorouders op dezelfde plantage werkten als Tula.

www.nos.nl/slavernijverzet


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Evert loopt nog steeds te treuren over de dood van Willemijn en nu is ook nog een van zijn honden overleden. Ondertussen is Martin nog steeds niet open tegen Cheryl en de therapie van dr. Rossi lijkt niet te helpen. In de winkelstraat wordt Claire opnieuw geconfronteerd met Ernst, zij lijken beiden hun verleden niet los te kunnen laten en Anouk wordt geacht vrijwilligerswerk te doen op de hockeyvereniging van Vlinder.

'Gooische Vrouwen', om 00.05 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Milaan Cortina 2026
    16:15
    Clips
  • 13:40
    Winterbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 15:05
    Sam & Julia
    15:15
    Sarah danst
  • 14:15
    Wittekerke
    15:15
    Gooische Vrouwen
  • 14:25
    De Alarmcentrale: Pech Onderweg
    15:20
    Blind Getrouwd UK
  • 15:00
    Animal Control
    15:30
    Sing 2
  • 14:45
    Xena: Warrior Princess
    15:35
    Cheers
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:50
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 14:35
    Bake Off Vlaanderen
    15:45
    De Tafel van Tine
  • 14:20
    Found
    16:05
    Grey's Anatomy
  • 14:55
    Seal Team
    15:45
    NCIS: Los Angeles
  • 14:40
    The Real Housewives of Beverly Hills
    15:30
    The Block Australia
  • 14:35
    Snapped
    15:25
    Mark of a Serial Killer
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 14:47
    Roger
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 14:35
    De Garde van Gert
    15:10
    Chris Cooks Cymru
  • 14:50
    A Remarkable Place to Die
    15:45
    The Doctor Blake Mysteries
  • 15:05
    The Kardashians
    16:00
    Below Deck Down Under
  • 15:05
    NOS Olympische Winterspelen
    22:10
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
  • 15:00
    NOS Journaal
    15:15
    Carnaval
  • 15:00
    Bollie & Billie
    15:15
    Machtige Mike