Twee tv-uitzendingen en online special over slavernijverleden

zondag 30 juni 2019

Met twee uitzendingen vanuit het Oosterpark in Amsterdam besteedt de NOS aandacht aan de nationale herdenking van het Nederlandse slavernijverleden.

Op maandag 1 juli is het precies 156 jaar geleden dat de slavernij in Suriname en de voormalige Nederlandse Antillen formeel werd afgeschaft.


’s Middags is er een rechtstreeks verslag van de herdenking zelf, bij het Nationaal Monument Slavernijverleden. Te gast is onder anderen Berget Lewis, die tijdens de herdenking een nummer zal zingen. ’s Avonds vindt de uitzending plaats tegen de achtergrond van het Keti Koti Festival. Presentator Simone Weimans praat dan met conservator en onderzoeker Valika Smulders, die meewerkt aan een tentoonstelling, volgend jaar in het Rijksmuseum, waarin de slavernij centraal staat, en met schrijfster Karin Amatmoekrim. Zij zal een boek schrijven over de geschiedenis van Suriname.

Maandag 1 juli
13.00-14.30 uur, NPO 1
20.25-21.05 uur, NPO 2

Het verzet tegen slavernij is een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis

Online special
Op de dag van de herdenking publiceert de NOS, vergelijkbaar met twee jaar geleden, een online special over slavernij op NOS.nl. Het thema is dit keer het verzet tegen de slavernij, een relatief onbekend element uit de slavernijgeschiedenis. Zo vluchtten in Suriname groepen tot slaaf gemaakte Afrikanen naar de ondoordringbare oerwouden in het binnenland. Daar wisten ze hun vrijheid te bevechten en ontstond de marroncultuur. Op Curaçao leidde een pleidooi voor gelijkheid en vrijheid van de slaaf Tula eind achttiende eeuw tot de grootste slavenopstand van de Nederlandse Antillen. Tula moest dat met de dood bekopen, maar geldt inmiddels als nationale held van Curaçao.

Deze verhalen van moed en verzet zijn ook nu nog van betekenis, vertellen black hair stylist Anoeska Schmidt, die afstamt van de marrons, en Olivier Locadia (rapper Willie Wartaal), wiens voorouders op dezelfde plantage werkten als Tula.

www.nos.nl/slavernijverzet


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

In San Francisco wordt een vrouw door een sluipschutter doodgeschoten. Inspecteur Harry Callahan, bijgenaamd Dirty Harry, krijgt het onderzoek toegewezen. De moordenaar, een zekere Scorpio, eist ondertussen 100.000 dollar van het stadsbestuur, anders zal hij iedere dag iemand neerschieten. Kort na de eerste geldeis, laat Scorpio een tweede bedreiging achter bij de politie: hij heeft een veertienjarig meisje gegijzeld. Als hij geen tweehonderdduizend dollar krijgt, zal hij haar levend begraven.

'Dirty Harry', film uit 1971 met oa. Clint Eastwood, om 22.30 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Luik Bastenaken Luik
    18:20
    Sporza: 10 miles Antwerpen
  • 13:35
    Lentebeelden
    16:20
    Sporza: UEFA Champions League Vrouwen
  • 14:35
    Bing
    14:40
    Odo
  • 14:20
    Florentina
    15:20
    Columbo
  • 14:15
    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
    16:25
    Ik Vertrek
  • 13:05
    Geen uitzending
    15:35
    Bad Neighbours
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:20
    Baywatch Hawaii
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:40
    Murder in a Small Town
  • 10:00
    Joe
    15:25
    Geen uitzending
  • 14:25
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    16:30
    De Container Cup
  • 14:25
    CSI: Miami
    16:55
    Criminal Minds
  • 14:25
    Borderforce USA: The Bridges
    15:20
    3rd Rock From the Sun
  • 14:35
    Masterchef USA
    17:35
    Komen Eten
  • 13:55
    Killer Couples
    15:40
    Fear Thy Neighbour
  • 14:21
    Trends Talk
    14:55
    Fleet TV
  • 14:28
    Het zelfbouwhuis
    15:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 14:35
    Open Vuur
    15:20
    Becoming Meewis
  • 13:40
    Midsomer Murders
    15:40
    The Chelsea Detective
  • 14:30
    NCIS: Los Angeles
    18:05
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 13:10
    NOS Studio Sport Live
    18:10
    NOS Studio Sport
  • 13:55
    Koninklijke Kwesties
    14:45
    Bij Van Boven thuis, in Ierland
  • 14:20
    Party Crew
    14:40
    Home Sweet Rome!