'Tijd voor MAX': kinderarbeid is dichterbij dan je denkt

maandag 13 december 2021

Dinsdag 14 december staat 'Tijd voor MAX' om 17.10 uur op NPO 1 volledig in het teken van kinderrechten. De rechten van duizenden kinderen wereldwijd worden op grote schaal geschonden. Zo werken er duizenden kinderen in de mijnen om mica te delven.

Mica is een grondstof waar wij allemaal gebruik van maken in ons dagelijks leven. Acteur Thekla Reuten en zanger Jan Dulles zetten zich in als ambassadeur van Terre des Hommes om deze kinderen een betere toekomst te geven. Zij zijn beiden te gast. De 3JS treden op in de studio.


Mica is een grondstof die veel gebruikt wordt bij het maken van auto's, elektronische apparaten, verf en cosmetica. Het is een veelzijdig mineraal, maar heeft een grote keerzijde. In India en Madagaskar, waar Mica veelal wordt gewonnen, werken duizenden kinderen onder erbarmelijke omstandigheden in micamijnen. Kinderen hakken dit mineraal handmatig uit de rotsen, waarbij schadelijke stoffen vrijkomen die tot dodelijke longziektes kunnen leiden. Ook gebeuren er veel ongelukken. In afgelegen gebieden met veel armoede is het uithakken van mica vaak de enige manier om geld te verdienen. Noodgedwongen werken de kinderen in deze gevaarlijke mijnen, zodat het gezin kan overleven. Kinderen gaan niet naar school en kunnen niet aan een betere toekomst werken.

In 'Tijd voor MAX' het verhaal van de 10-jarige Aman. Hij werkt al sinds hij 4 jaar was in micamijnen. Drie jaar geleden stierf de vader van Aman. Nu is hij samen met zijn zusje verantwoordelijk voor het inkomen van het gezin. Ook zien we het verhaal van Vidya. Vidya is nu 11 jaar oud, en moest dag in dag uit werken om een klein beetje geld te verdienen voor haar familie. Dankzij de hulp van Terre des Hommes kan Vidya nu naar school en hoeft ze niet meer te werken in de mijnen. Tijdens de coronapandemie krijgt ze schoolspullen, zodat ze thuis kan oefenen.

Terre des Hommes doet er alles aan om kinderen uit de mijnen te halen, zodat ze naar school kunnen. Dat doen ze samen met scholen, overheden en bedrijven. Kinderen leren over hun rechten als kind. Ouders en de gemeenschap worden ondersteund om andere inkomensbronnen te vinden, zodat ze in hun levensonderhoud kunnen voorzien. En met succes: sinds het programma in 2016 startte, zijn bijna 19.000 kinderen uit de mijnen gehaald en weer naar school gebracht. In 71 dorpen is kinderarbeid aangepakt en gezinnen verdienen 40 procent meer na de training van Terre des Hommes. Dit geld wordt gebruikt om hun kinderen naar school te laten gaan. De kinderrechtenclubs zijn ook succesvol en kinderen komen nu op voor hun eigen rechten.

Over Terre des Hommes
Terre des Hommes strijdt wereldwijd tegen uitbuiting van kinderen, zodat zij veilig kunnen bouwen aan een betere toekomst. Dat doen ze samen met familie, de omgeving en andere organisaties. Het probleem van kinderarbeid is complex en daarom werkt Terre des Hommes op verschillende niveaus aan duurzame verandering: onderwijs voor kinderen, educatie voor ouders om alternatieve inkomstenbronnen te vinden en bewustwording in de gemeenschap over eerlijke prijzen van mica. Maar ook lobbyt Terre des Hommes samen met anderen bij de overheid en het bedrijfsleven voor legalisering van de mijnen en het respecteren van kinderrechten.

Deze uitzending van 'Tijd voor MAX' wordt mede mogelijk gemaakt door Terre des Hommes.

'Tijd voor MAX', dinsdag 14 december om 17.10 uur op NPO 1.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

Een prototype van een Amerikaans gevechtsvliegtuig wordt gestolen. Geheim agent Alex Scott wordt undercover naar Boedapest gestuurd om het vliegtuig terug te vinden. Tegen wil en dank moet hij samenwerken met de opvliegende bokskampioen Kelly Robinson. Zo probeert Scott de entourage te infiltreren van de steenrijke industrieel Arnold Gundars, die hij van de diefstal verdenkt.

'I Spy', film uit 2002 met oa. Eddie Murphy, om 20.35 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:30
    Blokken
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 18:35
    Poorten van Europa
    19:30
    Sporza: WK Gymnastiek
  • 18:45
    Lettersoep
    19:04
    Grizzy & the Lemmings
  • 18:20
    Florentina
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:45
    B&B zoekt Lief NL
    19:00
    Home and Away
  • 18:50
    Ghosts
    19:20
    The Simpsons
  • 18:40
    Police Interceptors
    20:35
    I Spy
  • 18:55
    Christmas in Vienna
    20:35
    Six Degrees of Santa
  • 18:10
    Sturm der Liebe
    19:10
    De keuken van Sofie
  • 18:40
    Stukken van mensen
    20:00
    De Tafel van Tine
  • 18:45
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 18:35
    Storage Wars
    19:35
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 18:05
    Love It or List It
    19:05
    Say Yes to the Dress: Atlanta
  • 18:40
    Accident, Suicide, or Murder
    19:35
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:35
    Tooldokter
    19:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 18:00
    Bon Appetit
    19:00
    Meat Timon
  • 18:10
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 18:45
    Below Deck Mediterranean
    20:35
    White Collar
  • 18:30
    EenVandaag
    19:05
    Eva
  • 18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
    19:10
    BinnensteBuiten
  • 18:45
    Het Klokhuis
    19:00
    NOS Jeugdjournaal