'Tijd voor MAX' in het teken van kinderen met metabole ziekten

'Tijd voor MAX' staat op dinsdag 23 maart om 17.10 uur op NPO 1 in het teken van metabole ziekten. Hoewel bij velen nog onbekend, vormen ze één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland.
Om de dag wordt in Nederland een kind met een metabole ziekte geboren. De impact op het leven van deze kinderen en het gezin is enorm. De meeste kinderen overlijden jong. Kinderarts en onderzoeker Sabine Fuchs is te gast, zij zet met haar team alles op alles om metabole ziekten beter te kunnen behandelen en in de toekomst zelfs te kunnen genezen. Artsen hopen dat vrijwel alle metabole ziekten binnen 25 jaar behandelbaar kunnen zijn. Ook presentator en ambassadeur van Metakids Rick Brandsteder is te gast.
Metabole ziekten zijn één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland. Meer dan 20.000 ouders hebben te maken met het slopende effect van een metabole ziekte op hun kind. Bij kinderen die met een metabole ziekte, ook wel stofwisselingsziekte, worden geboren, gaat er iets mis in de ‘chemische fabriek’ van hun lichaam. In plaats van gezond opgroeien, begint een proces van onomkeerbare aftakeling, zowel lichamelijk als verstandelijk. Veel kinderen halen hun eerste verjaardag niet eens. In andere gevallen uit de ziekte zich vaak op latere leeftijd. De schade is dan meestal al te groot, met jong overlijden tot gevolg. De lever is een belangrijk orgaan in de stofwisseling.
Het lukte onderzoeker Sabine Fuchs om, samen met haar team, kleine levers te maken vanuit de eigen cellen van patiënten met een metabole ziekte. Op deze manier kan ze behandelingen testen. En met succes. Voor een aantal ziekten heeft ze een nieuwe behandeling kunnen ontwikkelen die succesvol blijkt bij patiënten. Maar ze is ook hoopvol om metabole ziekten in de toekomst echt te kunnen genezen. 'Het is vreselijk dat ik vaak lijdzaam moet toezien hoe de ziekte bij kinderen zijn gang gaat. Gelukkig is dit een fantastische tijd met ongekende technische mogelijkheden om ziekten beter te begrijpen en te behandelen', aldus Fuchs.
In 'Tijd voor MAX' onder andere het verhaal van Pip (6) en Teun (4). Als Pip 3 jaar is, gaat Pip van een normaal meisje vanuit het niets minder goed lopen. In vier maanden tijd verliest ze grotendeels haar spraak, stopt met lopen en krijgt veel last van epilepsie. Haar broertje Teun blijkt, na onderzoek, dezelfde metabole ziekte te hebben. Door middel van enzymtherapie hopen ze beiden kinderen zo lang mogelijk stabiel te houden, totdat een oplossing wordt gevonden.
Tv-presentator Rick Brandsteder wil metabole ziekten meer onder de aandacht brengen. 'Metabole ziekten zijn nog zo onbekend. Toen ik aan vrienden en bekenden vertelde over mijn ambassadeurschap, wist bijna niemand waar ik het over had. Terwijl het één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland is. Sinds ik van het bestaan van deze kinderen weet, voel ik mij geroepen om mij voor ze in te zetten.'
Over Metakids
Metakids wil dat alle kinderen met een metabole ziekte behandeld kunnen worden. De stichting zamelt geld in voor onderzoek en bekendheid voor deze ziekten, waaraan veel kinderen in Nederland overlijden. De onderzoeken die Metakids financiert richten zich zowel op de diagnostiek en behandeling van metabole ziekten, als op de verbetering van de kwaliteit van leven voor kinderen. Metakids zal niet stoppen totdat alle metabole ziekten behandelbaar zijn.
Deze uitzending wordt mede mogelijk gemaakt door Stichting Metakids.
'Tijd voor MAX', sinsdag 23 maart om 17.10 uur bij Omroep MAX op NPO 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Kijkcijfers: donderdag 5 maart 2026
- PowNed zendt 'Nationaal Plattelandsdebat' uit over groeiende kloof tussen Den Haag en platteland
- Muzikale gameshow 'I’ve Got The Music In Me' op SBS6
- Defensieminister Dilan Yesilgöz bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Familie' - PREVIEW
- Kenneth Herdigein is zaterdag 'De Geknipte Gast'
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Lloyd Byloos nieuwe directeur van RTL Belgium Radio
- Luistercijfers: Qmusic en JOE sluiten februari sterk af met Olympische Winterspelen en 'JOE Singalong Top 500'
- Dubbele winst voor Roxy Dekker bij 3FM Awards
- De Camper van Sven & Anke is vertrokken
Multimedia SPOTLIGHT
-
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box'
Kijktip van de dag

Een studente modetechnieken biedt een trui van Moschino aan die ze kocht op de rommelmarkt voor amper één euro. Axel Daeseleire komt aankloppen met een werk van Albert Szukalski.
'Stukken van Mensen', om 20.00 uur op Play.



































