'Tijd voor MAX' in het teken van kinderen met metabole ziekten

'Tijd voor MAX' staat op dinsdag 23 maart om 17.10 uur op NPO 1 in het teken van metabole ziekten. Hoewel bij velen nog onbekend, vormen ze één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland.
Om de dag wordt in Nederland een kind met een metabole ziekte geboren. De impact op het leven van deze kinderen en het gezin is enorm. De meeste kinderen overlijden jong. Kinderarts en onderzoeker Sabine Fuchs is te gast, zij zet met haar team alles op alles om metabole ziekten beter te kunnen behandelen en in de toekomst zelfs te kunnen genezen. Artsen hopen dat vrijwel alle metabole ziekten binnen 25 jaar behandelbaar kunnen zijn. Ook presentator en ambassadeur van Metakids Rick Brandsteder is te gast.
Metabole ziekten zijn één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland. Meer dan 20.000 ouders hebben te maken met het slopende effect van een metabole ziekte op hun kind. Bij kinderen die met een metabole ziekte, ook wel stofwisselingsziekte, worden geboren, gaat er iets mis in de ‘chemische fabriek’ van hun lichaam. In plaats van gezond opgroeien, begint een proces van onomkeerbare aftakeling, zowel lichamelijk als verstandelijk. Veel kinderen halen hun eerste verjaardag niet eens. In andere gevallen uit de ziekte zich vaak op latere leeftijd. De schade is dan meestal al te groot, met jong overlijden tot gevolg. De lever is een belangrijk orgaan in de stofwisseling.
Het lukte onderzoeker Sabine Fuchs om, samen met haar team, kleine levers te maken vanuit de eigen cellen van patiënten met een metabole ziekte. Op deze manier kan ze behandelingen testen. En met succes. Voor een aantal ziekten heeft ze een nieuwe behandeling kunnen ontwikkelen die succesvol blijkt bij patiënten. Maar ze is ook hoopvol om metabole ziekten in de toekomst echt te kunnen genezen. 'Het is vreselijk dat ik vaak lijdzaam moet toezien hoe de ziekte bij kinderen zijn gang gaat. Gelukkig is dit een fantastische tijd met ongekende technische mogelijkheden om ziekten beter te begrijpen en te behandelen', aldus Fuchs.
In 'Tijd voor MAX' onder andere het verhaal van Pip (6) en Teun (4). Als Pip 3 jaar is, gaat Pip van een normaal meisje vanuit het niets minder goed lopen. In vier maanden tijd verliest ze grotendeels haar spraak, stopt met lopen en krijgt veel last van epilepsie. Haar broertje Teun blijkt, na onderzoek, dezelfde metabole ziekte te hebben. Door middel van enzymtherapie hopen ze beiden kinderen zo lang mogelijk stabiel te houden, totdat een oplossing wordt gevonden.
Tv-presentator Rick Brandsteder wil metabole ziekten meer onder de aandacht brengen. 'Metabole ziekten zijn nog zo onbekend. Toen ik aan vrienden en bekenden vertelde over mijn ambassadeurschap, wist bijna niemand waar ik het over had. Terwijl het één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland is. Sinds ik van het bestaan van deze kinderen weet, voel ik mij geroepen om mij voor ze in te zetten.'
Over Metakids
Metakids wil dat alle kinderen met een metabole ziekte behandeld kunnen worden. De stichting zamelt geld in voor onderzoek en bekendheid voor deze ziekten, waaraan veel kinderen in Nederland overlijden. De onderzoeken die Metakids financiert richten zich zowel op de diagnostiek en behandeling van metabole ziekten, als op de verbetering van de kwaliteit van leven voor kinderen. Metakids zal niet stoppen totdat alle metabole ziekten behandelbaar zijn.
Deze uitzending wordt mede mogelijk gemaakt door Stichting Metakids.
'Tijd voor MAX', sinsdag 23 maart om 17.10 uur bij Omroep MAX op NPO 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- ‘Mag ik jouw nier?’ gelanceerd op sterfdag BNN-oprichter Bart de Graaff
- Verboden Liefdes en familiegeheimen in nieuwe dramaserie 'Geheime Liefde'
- In 'Daten in het dorp: op Texel' gaan vier eilanders op zoek naar de liefde
- Cartoonito lanceert nieuwe serie 'Baby Lemmings'
- Proximus presenteert: 3de seizoen VRT-serie 'De Twaalf' in tv-première op Pickx Crime
- Dit zie je maandag in een nieuwe aflevering van 'Radar'
- Welke 'Dagelijkse Kost' eten we deze week?
- Dit zie je deze week in 'Sturm der Liebe' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Indy 500: de mooiste race ter wereld live op Ziggo Sport
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Berkel en Rodenrijs
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- De lucht kleurt Q: Berre geeft in luchtballon van Qmusic spectaculaire showcase vanuit de lucht
- K3 keert na ruim 16 jaar terug in de Top 40 met het Foute Anthem van Qmusic 'Schaduw'
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Haar in de boter bij Spor-voorzitters Rik en Sam -
EOdoc 'Het Corioliseffect': een weergaloze ode aan het leven op aarde -
Dit was de Q-Lift Off met Berre! -
Coaches van 'The Voice' reageren op gemene comments over zichzelf -
Same city, final chapter. merci, Paris. -
Een heel weekend K3 bij VTM! -
Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen -
Joshua en Noah gooien traditioneel rollenpatroon om in 'SYTYCD' -
Kijk nu de officiële trailer van 'KYLIE' -
'Jack Ryan: Ghost War' nieuw te zien op Prime Video -
'Ze Zeggen Dat' onderzoekt de orgasmekloof -
Kijk naar de reünie van 'The Real Housewives of Antwerp' -
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD'
Kijktip van de dag

Onderweg naar Oekraïne maakt Tom Waes enkele bijzondere stops. In Hasselt bijvoorbeeld, waar hij een Belgisch-Oekraïens koppel ontmoet dat elkaar leerde kennen dankzij 'Reizen Waes'. In Berlijn worden Tom en zijn ploeg herenigd met een gevlucht Oekraïens gezin dat ze leerden kennen tijdens hun vorige reis naar Oekraïne, zeven jaar geleden. Uiteindelijk steken Tom en zijn team in het Poolse Medyka de grens over naar Oekraïne. Daar bezoekt hij tijdens zijn eerste dagen onder andere een opleiding voor dronepiloten, net als het beroemde Lychakiv kerkhof in de stad Lviv. Een symbolische plek waar duizenden Oekraïense soldaten begraven liggen.
'Reizen Waes: Terug naar Oekraïne', om 20.50 uur op VRT 1.



































