'Tijd voor MAX' in het teken van kinderen met metabole ziekten

maandag 22 maart 2021

'Tijd voor MAX' staat op dinsdag 23 maart om 17.10 uur op NPO 1 in het teken van metabole ziekten. Hoewel bij velen nog onbekend, vormen ze één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland.

Om de dag wordt in Nederland een kind met een metabole ziekte geboren. De impact op het leven van deze kinderen en het gezin is enorm. De meeste kinderen overlijden jong. Kinderarts en onderzoeker Sabine Fuchs is te gast, zij zet met haar team alles op alles om metabole ziekten beter te kunnen behandelen en in de toekomst zelfs te kunnen genezen. Artsen hopen dat vrijwel alle metabole ziekten binnen 25 jaar behandelbaar kunnen zijn. Ook presentator en ambassadeur van Metakids Rick Brandsteder is te gast.


Metabole ziekten zijn één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland. Meer dan 20.000 ouders hebben te maken met het slopende effect van een metabole ziekte op hun kind. Bij kinderen die met een metabole ziekte, ook wel stofwisselingsziekte, worden geboren, gaat er iets mis in de ‘chemische fabriek’ van hun lichaam. In plaats van gezond opgroeien, begint een proces van onomkeerbare aftakeling, zowel lichamelijk als verstandelijk. Veel kinderen halen hun eerste verjaardag niet eens. In andere gevallen uit de ziekte zich vaak op latere leeftijd. De schade is dan meestal al te groot, met jong overlijden tot gevolg. De lever is een belangrijk orgaan in de stofwisseling.

Het lukte onderzoeker Sabine Fuchs om, samen met haar team, kleine levers te maken vanuit de eigen cellen van patiënten met een metabole ziekte. Op deze manier kan ze behandelingen testen. En met succes. Voor een aantal ziekten heeft ze een nieuwe behandeling kunnen ontwikkelen die succesvol blijkt bij patiënten. Maar ze is ook hoopvol om metabole ziekten in de toekomst echt te kunnen genezen. 'Het is vreselijk dat ik vaak lijdzaam moet toezien hoe de ziekte bij kinderen zijn gang gaat. Gelukkig is dit een fantastische tijd met ongekende technische mogelijkheden om ziekten beter te begrijpen en te behandelen', aldus Fuchs.

In 'Tijd voor MAX' onder andere het verhaal van Pip (6) en Teun (4). Als Pip 3 jaar is, gaat Pip van een normaal meisje vanuit het niets minder goed lopen. In vier maanden tijd verliest ze grotendeels haar spraak, stopt met lopen en krijgt veel last van epilepsie. Haar broertje Teun blijkt, na onderzoek, dezelfde metabole ziekte te hebben. Door middel van enzymtherapie hopen ze beiden kinderen zo lang mogelijk stabiel te houden, totdat een oplossing wordt gevonden.

Tv-presentator Rick Brandsteder wil metabole ziekten meer onder de aandacht brengen. 'Metabole ziekten zijn nog zo onbekend. Toen ik aan vrienden en bekenden vertelde over mijn ambassadeurschap, wist bijna niemand waar ik het over had. Terwijl het één van de grootste doodsoorzaken onder kinderen in Nederland is. Sinds ik van het bestaan van deze kinderen weet, voel ik mij geroepen om mij voor ze in te zetten.'

Over Metakids
Metakids wil dat alle kinderen met een metabole ziekte behandeld kunnen worden. De stichting zamelt geld in voor onderzoek en bekendheid voor deze ziekten, waaraan veel kinderen in Nederland overlijden. De onderzoeken die Metakids financiert richten zich zowel op de diagnostiek en behandeling van metabole ziekten, als op de verbetering van de kwaliteit van leven voor kinderen. Metakids zal niet stoppen totdat alle metabole ziekten behandelbaar zijn.

Deze uitzending wordt mede mogelijk gemaakt door Stichting Metakids.

'Tijd voor MAX', sinsdag 23 maart om 17.10 uur bij Omroep MAX op NPO 1.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts' - Birgit Van Mol (VTM)

Het online platform OnlyFans bestaat sinds 2016. Het was bedoeld als een platform waar creatievelingen hun content konden delen tegen betaling. Maar plots, mee door corona, werd het razend populair bij sekswerkers. Vijf jonge vrouwelijke sekswerkers die via OnlyFans werken, vertellen openhartig waarom ze kiezen voor hun job. Daar hebben ze zo hun eigen redenen voor. Goed verdienen is een reden, maar sommigen willen op die manier opnieuw controle krijgen over hun eigen lichaam en hoe mensen naar hen kijken.

'Telefacts', om 22.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:10
    Flikken
    01:00
    Het weer (laat)
  • 17:25
    Queen: Days of Our Lives
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 16:35
    De Elfenheuvel
    06:00
    Tik Tak
  • 16:30
    Blind getrouwd
    07:00
    Jabaloe
  • 17:20
    B&B zoekt Lief NL: Winter
    00:50
    Gestrand op Honeymoon Island - Australië
  • 15:40
    Central Intelligence
    06:00
    Qmusic
  • 16:45
    Xena: Warrior Princess
    00:50
    Geen uitzending
  • 16:15
    Holiday Mismatch
    23:50
    Last Christmas At Home
  • 16:55
    SOS Piet
    01:15
    Geen uitzending
  • 16:55
    Het Parket
    02:00
    De Tafel van Tine
  • 17:05
    How to Get Away With Murder
    01:05
    FBI
  • 17:05
    Cobra Kai
    02:35
    Geen uitzending
  • 17:05
    A Place in the Sun
    01:10
    Send Nudes: Body SOS
  • 17:00
    Mormon Mom Gone Wrong: The Ruby Franke Story
    01:05
    My Life is Murder
  • 13:40
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:25
    Zo doe je het!
    05:55
    Sixties To Six
  • 17:00
    Het Perfecte Feestmenu
    01:20
    Winterse Kost
  • 16:50
    All Creatures Great and Small
    01:35
    The Madame Blanc Mysteries
  • 16:45
    American Pickers
    03:25
    The Secret Lives of Mormon Wives
  • 17:10
    Tijd voor Max
    01:05
    Pauw & De Wit
  • 17:05
    Natuur op 2
    01:00
    Ongehoord Nieuws
  • 17:25
    Brainstorm
    01:15
    Bij ons op de Wallen