Team van 'Het Geheim van de Meester' rondt ambitieuze reconstructie van De Nachtwacht af

Het speciale jubileumseizoen van het AVROTROS-programma 'Het Geheim van de Meester' is vanaf dinsdag 25 januari op NPO 2 te zien. Het vierkoppige team van experts gaat de ultieme uitdaging aan: het reconstrueren van De Nachtwacht op ware grootte.
Gaat het lukken om dezelfde betovering van het geliefde meesterwerk in de reconstructie te vatten? In de vierdelige reeks probeert het team de persoon Rembrandt, zijn schildertechnieken en de geschiedenis van het wereldberoemde doek te doorgronden.
De uitdaging
Onderzoeker en kunstenaar Lisa Wiersma, wetenschapshistoricus Thijs Hagendijk, materiaaldeskundige Joris Dik en restaurator Michel van de Laar hebben alles op alles gezet om de centrale vraagte beantwoorden: hoe werkte de meester zelf?
Vallen en opstaan
Het schildersatelier van Lisa Wiersma bevond zich het afgelopen jaar op een wel hele bijzondere plek. Maandenlang schilderde zij met haar medeschilders dag in dag uit tegenover de Eregalerij in het Rijksmuseum. Dit trok veel bekijks, van zowel bekende als onbekende gasten. Burgemeester Femke Halsema bezocht het atelier in september en hielp zelfs een klein beetje mee aan het werk.
Onder het toeziend oog van bezoekers ging niet altijd alles goed. Zo wordt het optimisme van de voorspoedige start al snel verstoord door de grote zuigende werking van het doek bij de opzet met de doodverf. Tot grote verbijstering van het team moet de hele opstart opnieuw en wordt het immense project nog meer een race tegen de klok dan het al was.
Onderzoeker en schilder Lisa Wiersma: 'Het was enorm spannend om aan dit avontuur
te beginnen. We hebben te maken gehad met tegenslagen, verrassingen en alles wat daar tussen zit. Door dingen na te doen en uit te vinden hebben we geprobeerd te achterhalen wat Rembrandt ooit heeft gedaan. Het was een bizarre opgave, maar we zijn heel blij dat we dit hebben mogen doen.'
In het programma levert het team de reconstructies op in de staat waarin het origineel zich op dit moment bevindt. De Nachtwacht is in ruim 350 jaar zeker 25 keer behandeld of
gerestaureerd en heeft een aanval met zuur en een mes overleefd. Aan het begin van de 18e eeuw zijn aan alle zijden repen van het schilderij gesneden om het grote werk te laten passen in het nieuwe stadhuis, het huidige Paleis op de Dam. In het team ontstaat een pittige discussie; Houden ze zich aan de opdracht en moeten de stukken er ook bij de reconstructie af of laten zij het werk intact om te laten zien hoe Rembrandt De Nachtwacht oorspronkelijk bedoeld heeft?
Operatie Nachtwacht
Al ruim twee jaar ontleedt een groep wetenschappers van het Rijksmuseum onder de naam Operatie Nachtwacht met de nieuwste en meest geavanceerde technieken het schilderij en verzamelt hiermee ontzettend veel data. Dat onderzoek vormde een belangrijke basis om in de huid van Rembrandt te kruipen en zijn schildertechnieken na te bootsen en materialen te reconstrueren.
Taco Dibbits, hoofddirecteur Rijksmuseum: 'Het is zo’n bijzondere prestatie wat hier is neergezet. Het draagt bij aan een nog grotere kennis over De Nachtwacht. Een belangrijke aanvulling op Operatie Nachtwacht, wat het startpunt was van deze uitdaging.'
'Het Geheim van de Meester' wordt geproduceerd door IDTV en POSVIDEO in opdracht van AVROTROS.
'Het Geheim van de Meester: De Nachtwacht', vanaf 25 januari om 20.25 uur bij AVROTROS op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Sporza zendt dit jaar slechts acht ritten van de Ronde van Spanje uit
- Kijk nu de eerste beelden van 'Breendonk' met Koen en Jolan De Bouw
- Christine uit 'Restaurant Misverstand' op 66-jarige leeftijd overleden
- Volg de weg naar 'Sing & Dance UP! 2026' in nieuw tv-programma
- AVROTROS presenteert intiem Prinsengrachtconcert met internationale topmusici
- Kleurrijke nazomer bij MAX met drie bloemencorso’s
- 'Andere Tijden': eerste demonstratie in Nederland tegen femicide al in 1982
- Ziggo Sport zwaait Dutch GP uit met speciaal 'Race Café' op Zandvoort
- 'NPO Cultuur' met Rachel Pouwer live op Lowlands
- Een verzwegen verleden in de KRO-NCRV documentaire 'Mijn Broer'
- NPO Campus Radio wordt online radiostation
- Bazart sluit zomer af met laatste Sunset Concert aan Q-Beach House
- Radio Bene pakt dit najaar uit met reeks nostalgische hitlijsten
- Verrassing bij De Tijdloze: Joris Hessels krijgt ochtendshow
- Peter Van de Veire, Brahim en de 'Radio 2 Dansathon': dit is het najaar van Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed' -
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE' -
Check nu de officiële trailer van 'The Last Sunrise' -
Neem samen met VTM een kijkje op 'Kamping Kitsch' -
Goedele Liekens zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
'Niet opnemen!': de nepagent die 30 staten in zijn greep hield -
'Niets houdt me tegen' door Celien Hermans, Siska, Niels & Zita tijdens VRT Zomerhit -
100-jarige Annie Geeraerts wordt verrast op de set van 'Familie' -
Tara heeft een zaadje geplant -
CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed'
Kijktip van de dag

Florreke is een schat van een meisje en iedereen is over haar in de wolken. Jef en Ida's geluk kan niet meer op als Pierre en Marleen aan Jef vragen om peter te worden. Tot blijkt dat Jef geen peter kan zijn zolang hij niet getrouwd is met Ida.
'Lili en Marleen', om 19.55 uur op VTM.



































