Strafrechtadvocaten over slecht geregelde beslagprocedure in podcast 'Het Onderzoeksbureau'

De procedure rondom de inbeslagname van goederen door politie en justitie is niet op orde. Strafrechtadvocaten Nancy Dekens, Kim Kuster, Bob Kaarls, Chrissy Stroobach en Michiel Schimmel stellen dit in de NPO Radio 1-podcast 'Het Onderzoeksbureau' en pleiten voor verbeteringen.
Ze uiten kritiek op de beslaglijst, die ze vaak laat in handen krijgen en die regelmatig onvolledig is. Ook duurt het volgens de strafrechtadvocaten te lang voordat goederen terugkomen bij hun cliënt.
Goederen kunnen in beslag worden genomen als er een strafrechtelijk onderzoek loopt of als er een verdenking is van een strafbaar feit. Nadat spullen, bijvoorbeeld uit een auto of een woning, zijn meegenomen moet er een beslaglijst overhandigd worden. Daarop staat wat de politie heeft meegenomen.
Strafrechtadvocaten zien dat die beslaglijst vaak laat wordt overhandigd en dat de lijst regelmatig niet volledig is, waardoor spullen van hun cliënten soms kwijt raken. Strafrechtadvocaat Chrissy Stroobach: 'Wat ik meemaak is dat er goederen op staan die niet in beslag zijn genomen, goederen niet opstaan die wel in beslag zijn genomen, goederen van andere verdachten bij de verkeerde persoon op de beslaglijst terechtkomen en vaak ook dat de goederen onvoldoende omschreven en specifiek zijn.'
In 2016 deed de Nationale Ombudsman een onderzoek naar de beslagprocedure waaruit bleek dat er veel mis ging. Daarom is in 2017 het beslagloket in het leven geroepen, daar kunnen alle vragen over een beslag gesteld worden. Maar de advocaten geven aan dat het contact over het beslag nog altijd rommelig verloopt en ze van het kastje naar de muur worden gestuurd. Ook na het indienen van een klaagschrift duurt het volgens de advocaten vaak nog maanden voordat spullen bij hun cliënt terugkomen.
Bob Kaarls: 'Bij het OM krijg je niet direct een antwoord en bij het beslagloket hoor je: ik weet niet wanneer de spullen terug kunnen, we zijn in afwachting van de Officier van Justitie.' Strafrechtadvocaat Kim Kuster noemt het haar grootste ergernis als advocaat. 'Soms zeg ik letterlijk tegen iemand: ik ben al twaalf keer doorverbonden, kunt u mij alstublieft helpen.'
De strafrechtadvocaten geven aan dat er in de praktijk sinds 2016 nauwelijks iets is veranderd of verbeterd aan de procedure rond inbeslagnames. Voor hen blijft het een hoofdpijndossier. 'Als advocaat wil je gewoon bezig zijn met de inhoud van de strafzaak', vertelt Strafrechtadvocaat Nancy Dekens. Advocaat Michiel Schimmel: 'Het beslag heeft nooit prioriteit gehad bij het Openbaar Ministerie en dat zal het waarschijnlijk ook nooit hebben.'
Het Openbaar Ministerie geeft aan dat het beslag weldegelijk prioriteit heeft maar dat de registratie ervan handwerk is, en daar nog weleens fouten gemaakt kunnen worden. Om dit zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft het OM controlemomenten ingebouwd om te zien of al het beslag is geregistreerd. Het Openbaar Ministerie laat weten dat zij het vervelend vinden dat advocaten het gevoel hebben van het kastje naar de muur gestuurd te worden, maar is van mening dat een advocaat op tijd het proces verbaal heeft waar het beslag in vermeld staat. Ook geeft het OM aan dat het beslagloket steeds meer bevraagd wordt door advocaten.
In de podcast 'Het Onderzoeksbureau' komt Nico Tromp aan het woord. Hij deed na het overlijden van zijn dochter Thirza aangifte van seksueel misbruik door haar voormalig therapeut, Aaldert van E. Tijdens de daaropvolgende huiszoeking werden dagboeken van zijn dochter in beslag genomen. Jaren later kreeg hij dagboeken terug, maar veel minder dan hij had gezien. Hij kan nog altijd niet bewijzen dat die fout bij politie en justitie ligt. Op de beslaglijst werd alleen geregistreerd dat het om een doos met dagboeken ging, de hoeveelheid werd niet beschreven. Nico Tromp: 'Dit is puur emotionele waarde. Het is alsof ik weer een deel van mijn dochter ben kwijtgeraakt.'
'Het Onderzoeksbureau' is een podcast van Omroep WNL, waarin journalist Sandra van den Heuvel elke twee weken duikt in een wereld van misdaad of misstanden. De drieëndertigste aflevering van Het Onderzoeksbureau over inbeslagname is te beluisteren via Spotify, Apple of de podcast-app van de NPO.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- VRT 1 brengt ontroerende ode aan Margriet Hermans
- Pickx+ Sport presenteert 'Herinneringen aan 2018'
- Kijk 'Rookie Truckers' vanaf dinsdag op Discovery
- Dina Tersago roept kijkers van 'Huis Gemaakt' op tot meer respect: 'Niemand verdient haat'
- Erik Dijkstra duikt in spraakmakende non-fictieverhalen in nieuw programma 'Goed Verhaal'
- 'Telefacts Zomer'-docu 'Ye, geniaal of gek?' onthult de man achter de mythe
- Soe Nsuki in de laatste aflevering van 'Door de Bomen'
- Derde seizoen van 'Batwheels' op Cartoonito
- Liefhebbers van 'South Park' opgelet: seizoen 29 vanaf september op Comedy Central
- Veel actie en spanning maandag in 'Blauw'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit de Kunstkerk in Dordrecht
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie in nieuwe reeks op JOE Gold
- Luistercijfers: JOE noteert recordmaand, Qmusic zes jaar op rij nummer één
Multimedia SPOTLIGHT
-
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen' -
'Ze Zeggen Dat' Dina Tersago nog nooit zo gestrest was -
'Heel Mijn Hart' toont een emotionele onthulling -
'Spider-Noir' nieuw te zien op Prime Video -
'RAUW': een openhartig portret van sterrenchef Nick Bril -
Stan Van Samang brengt 'een ster' naar 'Florentina' -
Haar in de boter bij Spor-voorzitters Rik en Sam
Kijktip van de dag

De tweede finalist wordt bekendgemaakt en dat betekent ook dat één koppel vlak voor de finish afvalt. Na maanden keihard werken, trekken de koppels naar een luxe retreat om al het stof voorgoed af te spoelen, maar de rust is van korte duur.
'Huis Gemaakt', om 21.10 uur op VTM.



































