'Stand van Nederland': Nederland Muziekland

In de Nederlandse muziekindustrie gaat jaarlijks ongeveer één miljard euro om. Een groot gedeelte daarvan wordt verdiend met optredens, zeker nu Nederlandstalige muziek in de lift zit.
Maar ook uitgeverijen zitten op een goudmijn: zij recyclen steeds vaker oude nummers waarvan ze de rechten bezitten en scoren hit na hit. Stand van Nederland, over hitmachines die miljoenen opleveren.
John de Bever
Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat muziekoptredens enorm in de lift zitten. In 2018 gingen we bijna 8 miljoen keer naar een concert. En dat was bijna 7% meer dan het jaar daarvoor. Eén van de duizenden optredende artiesten is John de Bever. De zanger trekt 300 keer per jaar de nacht in om te zingen op feesten en partijen. Een half uurtje John de Bever met een technicus die de band start kost je al snel € 2000,-. Maar feestorganisatoren hebben het er grif voor over, want het is een enorm populair genre. De Bever zingt al vanaf z’n veertiende maar zijn grote doorbraak kwam pas met de vijftigjarige leeftijd met een hit die nu al jaren meegaat!
Rechten
Als je geld wilt verdienen zonder dat je muziek maakt, dan moet je een stukje van een artiest bezitten. Vader en zoon De Raaff hebben een muziekuitgeverij en bezitten en beheren van talloze artiesten de rechten op hun muziek. Ook muziek die al lang niet meer populair is, weten zij te gelde te maken door het in een nieuw jasje te laten steken of het onder de aandacht te brengen van filmmakers en reclamemensen. Zo gebeurt het dat uw (klein)kinderen opeens Phill Collins of Elvis in hun spotify lijstje hebben en een plaat van een halve eeuw oud grijs draaien.
De BV Rieu
De export van muziek levert ons land meer dan 200 miljoen euro per jaar op. De grootverdieners zijn bekenden. Op nummer één staat DJ Tiësto met een vermogen van 83 miljoen euro, op nummer twee met 36 miljoen Armin van Buuren en op drie Maastrichts trots André Rieu met 25 miljoen euro.
Maar rustig leven doet de zeventigjarige concertmeester niet. Rieu runt een multimediabedrijf 'André Rieu Productions' met meer dan honderd werknemers. Daarin is een hoofdrol weggelegd voor zoon Pierre Rieu als vicepresident.
Johan Derksen
De bejaarde voetbalanalist en muziekliefhebber Johan Derksen ziet muziek juist niet als een verdienmodel. Hij heeft een internet-radiostation: Grolloo Radio. En drie keer per week trekt hij belangeloos het land door als messias van de bluesmuziek. Topartiesten die maar weinig op radio en TV komen helpt hij zo aan een inkomen. Derksen: 'Wilfred Genee verklaart mij voor gek. Hij zegt: je hebt in het hele land uitverkochte schouwburgen en het kost jou iedere avond een tank benzine! Ja zo is het ook. Maar een hobby mag geld kosten!'
'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het CBS en SCP naar trends in cijfers en naar persoonlijke verhalen.
Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.
'Stand van Nederland', donderdag 27 februari om 20.25 uur bij Omroep WNL op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Claudia de Breij verzorgt Oudejaarsconference 2026
- Omroep MAX herhaalt campagne nepagenten
- ‘Lalalady’ uit Junior Eurosong waagt 14 jaar later haar kans in 'The Voice'
- Metejoor blikt terug op plusouderschap in 'Komen Eten': 'Ik was pluspapa van twee fantastische dochters'
- Elise Schaap speelt hoofdrol in nieuwe BNNVARA-dramaserie 'De Machine'
- Jill zaait chaos in 'De Box': tactisch fluitsignaal zorgt voor blinde paniek
- Nieuw MAX-programma 'Samen Digitaal' geeft ouderen vertrouwen online
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami’s' op Nickelodeon
- Paramount Network presenteert 'Transformers Week' en tv-première van 'Transformers One'
- Kawtar Ehlalouch en Wannes Lacroix ruilen schermtijd in voor échte ontmoetingen in 'Clubhuis Kawtar'
- Els Wolterbeek wint Frater Willibrordus Prijs 2026
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live vanuit Hardenberg
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Frakke en Jempie keren terug op Streamz -
'A-Typisch' op Streamz: zonder taboe BV's interviewen -
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde'
Kijktip van de dag

Vandaag draaien we een proefdag in het restaurant. Om zachtjes te starten, zijn de familieleden van de medewerkers de eerste gasten. Voor zowel keuken- als zaalpersoneel is het spannend om voor het eerst in het restaurant te werken. Danny kan al meteen zijn beenhouwershart ophalen. Na de werkdag kunnen de medewerkers samen ontspannen en genieten in de vakantiehuisjes.
'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.



































