'Stand van Nederland': familiebedrijven stabiele dobber in corona crisis

Familiebedrijven hebben tijdens de coronacrisis tot nog toe nauwelijks mensen hoeven te ontslaan. Wel is er omzetverlies geweest, tot zo'n 40%.
Tevens hebben familiebedrijven opvallend veel andere activiteiten ontwikkeld. Dit blijkt uit een onderzoek dat de redactie van 'Stand van Nederland' heeft uitgevoerd onder zo’n 50 familiebedrijven.
Grote en kleine bedrijven
In de enquête die omroep WNL heeft uitgevoerd zijn we uitgegaan van zowel grote als kleine familiebedrijven binnen het MKB: families die producten maken, diensten leveren, in de detailhandel zitten of in de export actief zijn.
Wat vooral opviel is dat het merendeel zijn productie heeft moeten aanpassen, maar dat ze positief in de wedstrijd zitten. Innovatie en personeel zijn zaken die nog belangrijker zijn geworden dan ze al waren. De opvolging staat bij niemand ter discussie.
Personeel eerst
Dat familiebedrijven loyaal naar hun werknemers zijn bewijst de firma Waardijk. Schoenverkopers sinds 1847 in Alkmaar. De crisis heeft hun verkoop flink geraakt: de omzet ging rap omlaag, maar niemand van hun 20 personeelsleden is ontslagen. Voor eigenaresse Noor Waardijk voelt hun personeel als familie en dus heeft ze hen de afgelopen maanden allemaal netjes betaald. Daarentegen keert ze zichzelf geen salaris uit, als dat niet meer kan.
Zelf knippen
De familie Peetoom heeft tientallen kapperszaken die een tijdlang dicht moesten. Naamgever Rob Peetoom had juist een stapje terug gedaan voor de volgende generatie; dochter Rochelle zwaait er nu de scepter. Maar, door de crisis moet hij zelf ook weer volledig aan de bak. Hij heeft zijn oude vak weer opgepakt en knipt in een van zijn zaken.
Leerzame ervaring
De familie Meens van brouwerij Alfa Bier in het Limburgse Schinnen zou net dit jaar hun 150 jarige bestaan groots gaan vieren. Daar kwam niks van. Stamhouder Harry Meens benadert het positief: hij denkt dat deze crisis een leerzame ervaring is voor zijn opvolger, dochter Michelle Meens. 'Het laat zien dat niets vanzelfsprekend is in een tijd dat alles vanzelfsprekend lijkt te zijn. Alfa Bier heeft de Eerste en Tweede Wereldoorlog ook overleefd.'
Omdenken
Het Groninger familiebedrijf Eco Textieldruk bedrukt textiel. Jos, Jochem en Jelle van der Mijl maakten t-shirts voor grote evenementen en festivals. Die opdrachten vielen door de crisis weg en daardoor moesten ze iets anders bedenken. Nu rollen er 60 tot 300 mondkapjes per minuut van de lopende band.
Poetsbedrijf
De familie Verschoor is eigenaar van een touringcarbedrijf. Waar zij in de maand september maar een enkel ritje maakten, hebben ze verrassend genoeg een ander bedrijf uit dezelfde branche overgenomen. 'Never waste a good crisis'. Ook hebben ze een poetsbedrijf opgericht om zo hun chauffeurs aan het werk te houden. Iedereen kan nu bij hen terecht, met de auto, boot of caravan.
'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek een onderwerp tot op de bodem uit. Onder meer met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In verband met de Coronacrisis zijn de makers op zoek gegaan naar ondernemers die direct, op welke manier dan ook met deze economische crisis te maken hebben.
'Stand van Nederland', donderdag 29 oktober om 20.25 uur bij Omroep WNL op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'This Is Not a Murder Mystery' maakt indruk tijdens première in Cannes
- Marga van Praag, Gerrit Jan Wolffensperger en Beau Schneider in vierluik 'Oorlog is Erfelijk'
- Kijkcijfers: 24, 25 en 26 april 2026
- Europees topvoetbal niet langer bij VTM en Play Sports vanaf 2027: Champions League naar internationale streamingdienst
- Wie stoot door naar de liveshows? Laatste Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen'
- Libanese chaos, 6 draadjes en frustraties: 'Dit stoot mij voor de borst'
- Bart Appeltans test toilet in 'Huis Gemaakt': 'Met een spot op mijn hoofd zien de buren mij zéker zitten'
- Dit alles zie je in mei bij RTL
- Koningsdagconcert 2026 vanuit Dokkum
- Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance': Puya laat danspartner Daxia vallen tijdens lift
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanaf Slot Loevestein
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk
Kijktip van de dag

Opnieuw staat er een MasterClass op het menu. Dit keer krijgen de chefs een spoedcursus Libanese keuken van Ghina Bazzi. Spoed, chaos en tijdsgebrek zijn deel van het geheel. Door zijn blessure greep Ruben Van Gucht naast de immuniteitspin en bovendien leverde de snijwonde hem zes draadjes op. Niet bepaald ideaal om te koken in het heetst van de strijd en de jury heeft geen medelijden.
'Celebrity MasterChef Vlaanderen', om 21.15 uur op Play.



































