'Srebrenica – De Machteloze Missie van Dutchbat' op NPO 2

zondag 5 juli 2020

In juli is het precies 25 jaar geleden dat de moslimenclave Srebrenica in Bosnië viel. Het Nederlandse bataljon Dutchbat ondersteunde een VN-missie om de strijdende partijen uit elkaar te houden, maar kon niet verhinderen dat duizenden moslimmannen door Bosnisch-Servische troepen werden vermoord.

Het was de grootste genocide in Europa na de Tweede Wereldoorlog. In de driedelige documentaireserie 'Srebrenica – de Machteloze Missie van Dutchbat' spreekt journalist en historicus Coen Verbraak (Onze Jongens op Java, Kijken in de ziel) met negen betrokken Dutchbatters, onder wie bataljonscommandant Thom Karremans. Verbraak blikt met hen terug op de dramatische gebeurtenissen van toen, en op de impact ervan op hun verdere leven.


De stijl van het documentaire-drieluik lijkt op die van de BNNVARA-reeks 'Onze Jongens op Java' uit 2019, waarin Verbraak sprak met veertien Indië-veteranen. Zij vertelden – vaak voor het eerst – hun verhaal over de zogeheten 'politionele acties' in Nederlands-Indië van 1945 tot 1949. Begin juni werd 'Onze Jongens op Java' onderscheiden met de prestigieuze journalistieke prijs de Tegel.

Coen Verbraak: 'Ik had gehoord dat Dutchbat-veteranen zich hadden herkend in dat Indië-vierluik. Ook zij kwamen terug uit een oorlog, ontvingen geen waardering voor hun inzet, maar kregen hoon over zich heen. Nu de val van Srebrenica precies 25 jaar geleden is, wilde ik de voormalige blauwhelmen graag interviewen. Hoe hadden ze zich destijds voorbereid op hun missie? Hoe helder was het VN-mandaat eigenlijk? Wat troffen ze aan bij aankomst in Bosnië? Waarom was de bewapening van Dutchbat niet op orde? Hoe kijken de veteranen nu terug op de rol van de politiek en de media destijds? En hoe zijn ze in hun verdere leven omgegaan met de beeldvorming over hun missie?'

Direct na de laatste uitzending op woensdagavond 8 juli praat presentator Özcan Akyol live na over het drieluik, in aanwezigheid van Coen Verbraak en twee oud-Dutchbatters uit de documentaire.

'Srebrenica – de Machteloze Missie van Dutchbat', maandag 6, dinsdag 7 en woensdag 8 juli, drie dagen achter elkaar om 20.30 uur bij BNNVARA op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Laatste Lach' - Donald en Janne (VRT 1)

In Wommelgem kent iedereen Donald (66) als de goedlachse friturist, die zelfs na twee maagomleidingoperaties ook nog eens het lekkerste ijs blijft draaien. Na dertig jaar hard werken in hun frituur droomden hij en zijn vrouw Lieve ervan meer tijd in Kreta door te brengen, waar ze hun hart verloren. Maar toen kreeg Donald een harde diagnose. Janne Desmet gaat mee op een van zijn laatste trips naar Kreta.

'De Laatste Lach', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:45
    Otis-Skate
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 07:45
    Hallo Kroket
    05:00
    Geen uitzending
  • 07:30
    Hallo K3
    00:55
    Geen uitzending
  • 01:05
    Geen uitzending
    00:10
    9-1-1
  • 06:00
    Qmusic
    23:10
    The Unbearable Weight of Massive Talent
  • 07:00
    Willy
    00:00
    Police Interceptors
  • 07:25
    Never Been Chris'd
  • 06:00
    Joe
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:10
    Geen uitzending
  • 07:35
    Friends
    01:20
    NCIS: Hawaii
  • 07:15
    Pawn Stars
    01:40
    See No Evil
  • 07:45
    Property Brothers
    01:55
    A Place in the Sun
  • 07:25
    The Killer in My Family
    01:20
    Cold Case
  • 04:04
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:40
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:45
    Puur Oosters - Japans
    01:00
    Vanavond bij ons
  • 07:35
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
    01:20
    Scott & Bailey
  • 07:35
    Below Deck Mediterranean
    01:05
    NCIS: Los Angeles
  • 07:40
    Goedemorgen Nederland
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 07:13
    Tijd voor Max
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:35
    Waffel de wonderhond
    02:00
    Wordt aangekondigd