'Srebrenica – De Machteloze Missie van Dutchbat' op NPO 2

zondag 5 juli 2020

In juli is het precies 25 jaar geleden dat de moslimenclave Srebrenica in Bosnië viel. Het Nederlandse bataljon Dutchbat ondersteunde een VN-missie om de strijdende partijen uit elkaar te houden, maar kon niet verhinderen dat duizenden moslimmannen door Bosnisch-Servische troepen werden vermoord.

Het was de grootste genocide in Europa na de Tweede Wereldoorlog. In de driedelige documentaireserie 'Srebrenica – de Machteloze Missie van Dutchbat' spreekt journalist en historicus Coen Verbraak (Onze Jongens op Java, Kijken in de ziel) met negen betrokken Dutchbatters, onder wie bataljonscommandant Thom Karremans. Verbraak blikt met hen terug op de dramatische gebeurtenissen van toen, en op de impact ervan op hun verdere leven.


De stijl van het documentaire-drieluik lijkt op die van de BNNVARA-reeks 'Onze Jongens op Java' uit 2019, waarin Verbraak sprak met veertien Indië-veteranen. Zij vertelden – vaak voor het eerst – hun verhaal over de zogeheten 'politionele acties' in Nederlands-Indië van 1945 tot 1949. Begin juni werd 'Onze Jongens op Java' onderscheiden met de prestigieuze journalistieke prijs de Tegel.

Coen Verbraak: 'Ik had gehoord dat Dutchbat-veteranen zich hadden herkend in dat Indië-vierluik. Ook zij kwamen terug uit een oorlog, ontvingen geen waardering voor hun inzet, maar kregen hoon over zich heen. Nu de val van Srebrenica precies 25 jaar geleden is, wilde ik de voormalige blauwhelmen graag interviewen. Hoe hadden ze zich destijds voorbereid op hun missie? Hoe helder was het VN-mandaat eigenlijk? Wat troffen ze aan bij aankomst in Bosnië? Waarom was de bewapening van Dutchbat niet op orde? Hoe kijken de veteranen nu terug op de rol van de politiek en de media destijds? En hoe zijn ze in hun verdere leven omgegaan met de beeldvorming over hun missie?'

Direct na de laatste uitzending op woensdagavond 8 juli praat presentator Özcan Akyol live na over het drieluik, in aanwezigheid van Coen Verbraak en twee oud-Dutchbatters uit de documentaire.

'Srebrenica – de Machteloze Missie van Dutchbat', maandag 6, dinsdag 7 en woensdag 8 juli, drie dagen achter elkaar om 20.30 uur bij BNNVARA op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Na veertien jaar wordt psychopaat Max Cady vrijgelaten. Hij heeft vanaf nu één doel: zich wreken op zijn advocaat Sam Bowden, die volgens hem verantwoordelijk is voor zijn lange verblijf in de gevangenis. Bowden heeft tijdens het proces immers belangrijke gegevens verzwegen over het meisje dat door Cady verkracht werd. De psychopaat begint de familie Bowden te treiteren en te pesten.

'Cape Fear', film uit 1991 met oa. Robert De Niro, om 23.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:15
    F.C. De Kampioenen
    20:50
    VRT Zomerhit
  • 20:15
    Mystery Road: Origin
    22:05
    The Worst Person in the World
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    20:50
    Flikken Maastricht
  • 20:30
    Code van Coppens
    21:35
    Arthur the King
  • 20:30
    The Woman King
    22:50
    Margaux
  • 20:30
    Peter Rabbit 2: The Runaway
    22:05
    Taxi
  • 20:35
    The Last Sharknado: It's About Time
  • 20:35
    24
    00:30
    Suits
  • 20:20
    Bompa
    22:55
    Tegen de Sterren Op
  • 20:00
    Blind Gekocht NL
    21:20
    Kopen Of Slopen?
  • 20:20
    NCIS
    23:00
    Criminal Minds
  • 20:35
    Interstellar
    23:40
    Great White Waters
  • 20:35
    The Real Housewives van het Zuiden
    22:25
    Paradise Hotel
  • 20:30
    The Suitcase Murders
    22:30
    Bond of Silence
  • 20:38
    Z-Weekoverzicht
    21:11
    Trends Talk
  • 20:48
    Publireportage
    21:00
    Play That Song
  • 20:40
    Open Vuur
    21:30
    Becoming Meewis
  • 20:00
    Silent Witness
    21:00
    Luther
  • 20:00
    The Maze Runner
    22:05
    A Murder at the End of the World
  • 20:30
    Bij Van Duin op de Achterbank
    21:20
    NOS De Avondetappe
  • 20:35
    De verborgen strijd van Myanmar
    21:30
    Zinzoekers
  • 20:25
    Karen Pirie
    22:00
    Pride Amsterdam - Canal Parade 2026 compilatie