Speciale NPO Radio 1-uitzending van MAX: 'Gulle Gevers'

vrijdag 26 april 2019

MAX staat zaterdag 27 april vanaf 19.00 uur in een speciale thema-uitzending stil bij het geefgedrag van Nederlanders. In het drie uur durende programma 'Gulle Gevers', te horen op NPO Radio 1 en gepresenteerd door Elles de Bruin, duikt MAX in de wereld van de filantropen, goede doelen en het grote geld.

Nederlanders staan bekend als een vrijgevig volk. Uit vrijwel ieder internationaal onderzoek komt naar voren dat er (bijna) geen land ter wereld is waar zoveel wordt gegeven. Meer dan 70 procent van de Nederlanders zegt regelmatig geld te geven aan goede doelen. Van grote nationale tv-acties tot bescheiden sponsorloops op scholen.


Dat vrijgevigheid in de mens zit, werd deze maand nog maar weer eens aangetoond bij de brand in de Notre-Dame in Parijs. Ook in Nederland trokken mensen de portemonnee voor het herstel van de kathedraal. Anders dan in andere landen lijkt Nederland het in de ‘geefindustrie’ vooral te moeten hebben van ‘alle kleine beetjes helpen'. In andere landen zijn het rijke filantropen die met grote gebaren gul geven. Zo stelden de twee rijkste mannen van Frankrijk; François-Henri Pinault en aartsrivaal Bernard Arnault, samen 300 miljoen euro beschikbaar voor het herstel van de Notre-Dame.

Toch zijn ook in Nederland voorbeelden van rijken die hun vermogen inzetten om er goede dingen mee te doen. Mensen als Joop van den Ende, Dirk Kuijt en Richard Krajicek hebben fondsen opgericht voor goede doelen.

Ook in Nederland is filantropie big business geworden. Het aantal vermogensfondsen, familiefondsen en corporate 'foundations' groeit enorm. Recentelijk zijn ook vriendenstichtingen, 'crowdfunding' en geefplatforms in opkomst. Filantropie is populair. Dat roept de vraag op: wie geeft geld, wat doen we ermee en geven we eigenlijk wel op de meest doelmatige manier? En wat zijn eigenlijk de gevolgen van al dat geven? De filantroop lijkt wereldwijd aan politieke macht te winnen. Historicus Rutger Bregman keerde zich onlangs op het World Economic Forum in Davos tegen de filantropie. Volgens hem is de wereld er veel meer bij gebaat als er gewoon 'taxes, taxes, taxes' zouden worden betaald. Gaat dat ook op voor Nederland?

Elles de Bruin duikt zaterdag in de wondere wereld van de filantropie. Dat doet ze met tal van gasten. Onder hen wetenschappers, mensen van goede doelen en de (relatief) rijke filantropen zelf.

Te gast zijn onder anderen
- Tom Oostrom, directeur van De Nierstichting, en vorig jaar verkozen tot de ‘invloedrijkste persoon in de Nederlandse filantropie’ Harriette Verwey, ex-cardioloog en betrokken bij de Rotary Foundation
- Adriaan Kok, succesvol zakenman en oprichter van Connect by music
- Annemiek Hoogenboom, zette haar vermogen in om de Postcodeloterij op te richten
- Renée Steenbergen, onderzoeker filantropie en hoofdredacteur van het Vakblad Fondsenwerving
- Arjen de Wit, wetenschappelijk onderzoeker Centrum voor Filantropische Studies in Amsterdam

'Gulle Gevers', zaterdag 27 april van 19.00 tot 22.00 uur op NPO Radio 1.


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De leden van het cryptozoölogische instituut Monarch nemen het op tegen immens grote monsters, waaronder de machtige Godzilla, die in botsing komt met Mothra, Rodan en zijn grootste aartsvijand: de driekoppige koning Ghidorah. Wanneer deze eeuwenoude monsters weer opstaan, strijden ze allemaal om de macht, waardoor het bestaan van de mensheid in gevaar komt.

'Godzilla: King of the Monsters', film uit 2019 met oa. Millie Bobby Brown, om 20.35 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:35
    VRT NWS laat
    01:00
    Het weer (laat)
  • 23:50
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:45
    The Voice van Vlaanderen
    00:50
    The Good Doctor
  • 00:35
    Blind getrouwd: Australië
    01:45
    Geen uitzending
  • 22:40
    Vertical Limit
    00:50
    How I Met Your Mother
  • 00:00
    Mafia's Greatest Hits
  • 00:10
    Suits
    00:55
    Geen uitzending
  • 00:25
    SOS Piet
    01:00
    Geen uitzending
  • 00:15
    De Tafel van Gert
    01:30
    De Container Cup
  • 00:40
    Fuller House
    01:25
    Fire Country
  • 00:40
    Pawn Stars
    01:10
    Bar Rescue
  • 00:10
    Love Triangle Australia
    01:25
    Botched
  • 00:30
    FBI: International
    01:15
    Geen uitzending
  • 00:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:41
    Het zelfbouwhuis
    00:56
    Alles over je terras
  • 00:30
    Hidden Gems
    01:20
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 00:10
    The Wives
    00:55
    Reunion
  • 00:35
    Prison Break
    01:30
    Scrubs
  • 00:20
    Eva
    01:15
    NOS Journaal Laat
  • 00:25
    Nieuwsuur
    01:10
    Ongehoord Nieuws
  • 00:20
    Hunted VIPS
    01:20
    3 op Reis: De reis van je leven