Special 'Vrij Spel' met Francis van Broekhuizen

Kleur bekennen, buiten de lijntjes kleuren. Daar gaat het om in de rubriek Vrij Spel in het AVROTROS-radioprogramma 'De Muziekfabriek' op NPO Klassiek.
Presentator Jet Berkhout daagt musici uit om - vaak voor het eerst in hun leven - een klassiek stuk nieuw leven in te blazen. Even weg van de bladmuziek en op zoek naar een eigen, persoonlijk geluid. Op 17 juni, Roze Zaterdag, staat 'Vrij Spel' in het teken van veel verschillende kleuren: de regenboogkleuren. Operazangeres Francis van Broekhuizen maakt in deze special een LHBTIQ-vriendelijke bewerking van een bekende aria.
Wat gebeurt er als een musicus zélf gaat variëren op een klassieke compositie? Dat hoor je elke zaterdag in de rubriek 'Vrij Spel' in 'De Muziekfabriek'. Vivaldi's Vier Jaargetijden klinken in een minimal versie, of Beethovens Mondscheinsnate als Argentijnse tango. Een spannend experiment voor musici en luisteraars. Nieuwe muziek ontstaat op de basis van oude, wereldberoemde composities.
Special Roze Zaterdag
Op Roze Zaterdag zingt operazangeres Francis van Broekhuizen haar eigen bewerking van 'Kuda, Kuda' uit de opera Jevgeni Onegin van Tsjaikovski. In Van Broekhuizen's 'Kuda Kuda' staat de onbegrepen, fatale liefde tussen twee vrouwen centraal.
Dit is de eerste special in een nieuwe reeks waarin er in 'Vrij Spel' een speciale dag, thema, jubileum, componist of musicus wordt uitgelicht. De volgende staat in het najaar gepland.
'Vrij Spel': Experimenteren en kleur bekennen
Jet Berkhout: ''Vrij Spel' wordt steeds meer een begrip en daar ben ik ontzettend blij mee. Variëren op bestaande composities was vroeger een begrip in de klassieke wereld, maar gaandeweg zijn we exact de noten van soms wel eeuwenoude bladmuziek gaan spelen. Ik wil die oude traditie van experimenteren nieuw leven inblazen. 'Vrij Spel' daagt musici uit om buiten de gebaande klassieke paden te treden en te experimenteren met hun persoonlijke muzikaliteit. Zo ontstaan er spannende creaties waarin de musici van nu geïnspireerd worden door de grote componisten van toen.'
Rijk archief met nieuwe 'oude' muziek
Het archief van 'Vrij Spel' is inmiddels rijk aan nieuwe muziek, gespeeld door de grote namen uit de Nederlandse klassieke wereld. Eerder waren onder meer Remy van Kesteren, Lavinia Meijer, Dominic Seldis, Ramon van Engelenhoven, Dianto Reed Quintet, Pianoduo Scholtes en Janssens, Tjeerd Top, Robert Smith, Lucie Horsch, Anton Spronk, en Erik Bosgraaf al te gast in 'Vrij Spel'.
Harpist Remy van Kesteren over zijn deelname: 'Jet Berkhout lokt muzikanten met haar programma 'Vrij Spel' uit de comfortzone van hun gekende klassieke muziek. Ze worden verleid om te improviseren, te creëren en na te denken over wat zij zélf mooi vinden om te laten horen. Zo belangrijk en waardevol! Het is de beste frisse wind die de klassieke muziek zich kon wensen.'
'De Muziekfabriek' hoor je elke dag van 12.00 uur tot 14.00 uur bij AVROTROS op NPO Klassiek. De rubriek 'Vrij Spel' is op zaterdag te horen.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nederlandse tv-première 'Sergio in Italië' met Marco Borsato op 25 april op SBS6
- Nieuwe serie 'Neighborhood Watch' op HGTV
- 'Podium Klassiek' zoekt kandidaten voor Masterclass Operazang Tania Kross
- Bekerfinale voetbal voor het eerst in jaren niet op tv
- Kijkcijfers: woensdag 22 april 2026
- 'Meldpunt Actueel' over zelfbeschikking bij het levenseinde
- Kookavontuur Ruben Van Gucht aan zijden draadje na diepe snijwonde
- 'NPO Doc: Alles moet beter' op NPO 3
- Donderdag in 'Zembla': Gokkers in je tijdlijn
- 'Een sok op de werf?': Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt'
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz
Kijktip van de dag

Na een typisch Limburgs folklore schuttersfestival wordt de winnaar doodgeschoten aangetroffen. Is hier sprake van jaloezie, of zit er meer achter? Marion en Romeo krijgen te maken met aan jeugdzorg toevertrouwde kinderen die er alles aan doen om zich aan die zorg te onttrekken. Pubergedrag, of is er sprake van grotere problemen?
'Flikken Maastricht', om 20.40 uur op VRT 1.



































