Special 'Vrij Spel' met Francis van Broekhuizen

Kleur bekennen, buiten de lijntjes kleuren. Daar gaat het om in de rubriek Vrij Spel in het AVROTROS-radioprogramma 'De Muziekfabriek' op NPO Klassiek.
Presentator Jet Berkhout daagt musici uit om - vaak voor het eerst in hun leven - een klassiek stuk nieuw leven in te blazen. Even weg van de bladmuziek en op zoek naar een eigen, persoonlijk geluid. Op 17 juni, Roze Zaterdag, staat 'Vrij Spel' in het teken van veel verschillende kleuren: de regenboogkleuren. Operazangeres Francis van Broekhuizen maakt in deze special een LHBTIQ-vriendelijke bewerking van een bekende aria.
Wat gebeurt er als een musicus zélf gaat variëren op een klassieke compositie? Dat hoor je elke zaterdag in de rubriek 'Vrij Spel' in 'De Muziekfabriek'. Vivaldi's Vier Jaargetijden klinken in een minimal versie, of Beethovens Mondscheinsnate als Argentijnse tango. Een spannend experiment voor musici en luisteraars. Nieuwe muziek ontstaat op de basis van oude, wereldberoemde composities.
Special Roze Zaterdag
Op Roze Zaterdag zingt operazangeres Francis van Broekhuizen haar eigen bewerking van 'Kuda, Kuda' uit de opera Jevgeni Onegin van Tsjaikovski. In Van Broekhuizen's 'Kuda Kuda' staat de onbegrepen, fatale liefde tussen twee vrouwen centraal.
Dit is de eerste special in een nieuwe reeks waarin er in 'Vrij Spel' een speciale dag, thema, jubileum, componist of musicus wordt uitgelicht. De volgende staat in het najaar gepland.
'Vrij Spel': Experimenteren en kleur bekennen
Jet Berkhout: ''Vrij Spel' wordt steeds meer een begrip en daar ben ik ontzettend blij mee. Variëren op bestaande composities was vroeger een begrip in de klassieke wereld, maar gaandeweg zijn we exact de noten van soms wel eeuwenoude bladmuziek gaan spelen. Ik wil die oude traditie van experimenteren nieuw leven inblazen. 'Vrij Spel' daagt musici uit om buiten de gebaande klassieke paden te treden en te experimenteren met hun persoonlijke muzikaliteit. Zo ontstaan er spannende creaties waarin de musici van nu geïnspireerd worden door de grote componisten van toen.'
Rijk archief met nieuwe 'oude' muziek
Het archief van 'Vrij Spel' is inmiddels rijk aan nieuwe muziek, gespeeld door de grote namen uit de Nederlandse klassieke wereld. Eerder waren onder meer Remy van Kesteren, Lavinia Meijer, Dominic Seldis, Ramon van Engelenhoven, Dianto Reed Quintet, Pianoduo Scholtes en Janssens, Tjeerd Top, Robert Smith, Lucie Horsch, Anton Spronk, en Erik Bosgraaf al te gast in 'Vrij Spel'.
Harpist Remy van Kesteren over zijn deelname: 'Jet Berkhout lokt muzikanten met haar programma 'Vrij Spel' uit de comfortzone van hun gekende klassieke muziek. Ze worden verleid om te improviseren, te creëren en na te denken over wat zij zélf mooi vinden om te laten horen. Zo belangrijk en waardevol! Het is de beste frisse wind die de klassieke muziek zich kon wensen.'
'De Muziekfabriek' hoor je elke dag van 12.00 uur tot 14.00 uur bij AVROTROS op NPO Klassiek. De rubriek 'Vrij Spel' is op zaterdag te horen.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe NTR-serie over de rol van wetenschap in tijden van oorlog
- Kijkcijfers: dinsdag 4 augustus 2026
- Dit zijn de kandidaten van het tweede seizoen van 'Bestemming X'
- Goed nieuws voor de fans: 'Mijn Restaurant' dit najaar weer bij VTM
- Daan Boom, Tobias Camman en Stijn van Vliet reizen naar India in nieuw seizoen 'FOMO Show'
- Kleurrijke nazomer bij MAX met drie bloemencorso’s
- Dit is de tussenstand voor de 4e kwalificatieronde van de Gouden Televizier-Ring 2026
- Kijk in augustus naar de première van 'Camp Rock 3' op Disney Channel
- 'Telefacts Zomer' over nepagent die 30 staten in zijn greep hield
- Dit mag je niet missen op Crime+Investigation in augustus
- Luistercijfers: JOE groeit sterk in juli, Qmusic blijft absolute marktleider
- BNNVARA presenteert nieuwe ochtendshow NPO Radio 2 'Daniël & Roelof Zijn Al Op'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Speciale MAX-uitzending op NPO Radio 1: kan Nederland nog zonder vrijwilligers?
- Radiospecial over vrouwenstraten in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Check nu de officiële trailer van 'The Last Sunrise' -
Neem samen met VTM een kijkje op 'Kamping Kitsch' -
Goedele Liekens zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
'Niet opnemen!': de nepagent die 30 staten in zijn greep hield -
'Niets houdt me tegen' door Celien Hermans, Siska, Niels & Zita tijdens VRT Zomerhit -
100-jarige Annie Geeraerts wordt verrast op de set van 'Familie' -
Tara heeft een zaadje geplant -
CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed' -
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk nu naar 'Pompeii: Out of Time with Tom Hiddleston' -
Alain Remue getuigt over de hel in Pepinster -
'Charlotte ZKT. Lief' nieuwe Play Short -
'Met Vier In Bed' in het spoor van Brad Pitt -
Onverwachte onthulling in 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz
Kijktip van de dag

Er zijn mensen die dromen van een cruise. Sommigen willen pure luxe ervaren en behandeld worden als een koning. De anderen houden meer van een culturele cruise, met bijvoorbeeld een stop in Wenen voor een concert met muziek van Mozart. En weer anderen willen de nostalgie van vroeger voelen op een klipper, waarbij ze zelf meehelpen om de zeilen te hijsen.
'Telefacts Zomer', om 22.45 uur op VTM.



































