Special 'Vrij Spel' met Francis van Broekhuizen

Kleur bekennen, buiten de lijntjes kleuren. Daar gaat het om in de rubriek Vrij Spel in het AVROTROS-radioprogramma 'De Muziekfabriek' op NPO Klassiek.
Presentator Jet Berkhout daagt musici uit om - vaak voor het eerst in hun leven - een klassiek stuk nieuw leven in te blazen. Even weg van de bladmuziek en op zoek naar een eigen, persoonlijk geluid. Op 17 juni, Roze Zaterdag, staat 'Vrij Spel' in het teken van veel verschillende kleuren: de regenboogkleuren. Operazangeres Francis van Broekhuizen maakt in deze special een LHBTIQ-vriendelijke bewerking van een bekende aria.
Wat gebeurt er als een musicus zélf gaat variëren op een klassieke compositie? Dat hoor je elke zaterdag in de rubriek 'Vrij Spel' in 'De Muziekfabriek'. Vivaldi's Vier Jaargetijden klinken in een minimal versie, of Beethovens Mondscheinsnate als Argentijnse tango. Een spannend experiment voor musici en luisteraars. Nieuwe muziek ontstaat op de basis van oude, wereldberoemde composities.
Special Roze Zaterdag
Op Roze Zaterdag zingt operazangeres Francis van Broekhuizen haar eigen bewerking van 'Kuda, Kuda' uit de opera Jevgeni Onegin van Tsjaikovski. In Van Broekhuizen's 'Kuda Kuda' staat de onbegrepen, fatale liefde tussen twee vrouwen centraal.
Dit is de eerste special in een nieuwe reeks waarin er in 'Vrij Spel' een speciale dag, thema, jubileum, componist of musicus wordt uitgelicht. De volgende staat in het najaar gepland.
'Vrij Spel': Experimenteren en kleur bekennen
Jet Berkhout: ''Vrij Spel' wordt steeds meer een begrip en daar ben ik ontzettend blij mee. Variëren op bestaande composities was vroeger een begrip in de klassieke wereld, maar gaandeweg zijn we exact de noten van soms wel eeuwenoude bladmuziek gaan spelen. Ik wil die oude traditie van experimenteren nieuw leven inblazen. 'Vrij Spel' daagt musici uit om buiten de gebaande klassieke paden te treden en te experimenteren met hun persoonlijke muzikaliteit. Zo ontstaan er spannende creaties waarin de musici van nu geïnspireerd worden door de grote componisten van toen.'
Rijk archief met nieuwe 'oude' muziek
Het archief van 'Vrij Spel' is inmiddels rijk aan nieuwe muziek, gespeeld door de grote namen uit de Nederlandse klassieke wereld. Eerder waren onder meer Remy van Kesteren, Lavinia Meijer, Dominic Seldis, Ramon van Engelenhoven, Dianto Reed Quintet, Pianoduo Scholtes en Janssens, Tjeerd Top, Robert Smith, Lucie Horsch, Anton Spronk, en Erik Bosgraaf al te gast in 'Vrij Spel'.
Harpist Remy van Kesteren over zijn deelname: 'Jet Berkhout lokt muzikanten met haar programma 'Vrij Spel' uit de comfortzone van hun gekende klassieke muziek. Ze worden verleid om te improviseren, te creëren en na te denken over wat zij zélf mooi vinden om te laten horen. Zo belangrijk en waardevol! Het is de beste frisse wind die de klassieke muziek zich kon wensen.'
'De Muziekfabriek' hoor je elke dag van 12.00 uur tot 14.00 uur bij AVROTROS op NPO Klassiek. De rubriek 'Vrij Spel' is op zaterdag te horen.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'De Krokusquiz' is terug met Phara en Thomas
- 'Karrewiet' brengt live verslag uit van de rode loper op het 'Gala van de Gouden K's'
- Nieuw seizoen 'Man Bijt Hond' met onder anderen Timon Verbeeck, Luc Haekens en Siska Schoeters
- Wendy van Dijk presenteert nieuw seizoen van 'So You Think You Can Dance'
- Jet de Nijs, Edino van Dorsten en Numidia te gast in 'Carrie op Vrijdag'
- 'Meldpunt Actueel' over verwarring aan het sterfbed
- Dit zie je vrijdag in 'Ik Vertrek XL'
- Els van Doesburg over haar liefde voor Peter De Roover in 'Maison Verhulst'
- 'Zembla' donderdag over internationale zaadhandel
- Limburgse kasteelheer raakt verzeild in drugsdossier door verhuur duivenhok
- Qmusic laat luisteraars de magie van de Olympische Winterspelen in Milaan beleven
- 538 Koningsdag keert terug naar Breda met meer dan 30 artiesten
- Radiozender JOE eert voetbalhistorie met unieke 'Legend-badge' tijdens PSV - Feyenoord
- Ja, poit! De Jordy kaapt wekelijks digitale themazender Q-Foute Radio met zijn 'Happy Hour'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Hengelo
Multimedia SPOTLIGHT
-
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

In de zomer van 1976 zit de NYPD een man achterna die op koppels in geparkeerde auto's schiet. Hij tart de stad met angstaanjagende brieven totdat de politie een tip krijgt over een verdachte die de hond van een buurman heeft doodgeschoten.
'The Mark of a Serial Killer', om 20.30 uur op Play Crime.



































