Spannende docu 'De Schatten van de Krim' op NPO 2
Het is een noodlottig toeval dat uitloopt op een haast onontwarbaar probleem: terwijl begin 2014 in het Amsterdamse Allard Pierson Museum een expositie van kunstschatten uit de Krim is te zien, wordt dit gebied geannexeerd door Rusland.
Aan wie moeten de unieke archeologische vondsten worden geretourneerd, na afloop van de tentoonstelling? De lokale musea op de Krim die ze in vertrouwen hebben uitgeleend? Of aan Oekraïne, het land waar de Krim onder viel vóór de annexatie?
Nederland is ongewild gebombardeerd tot scheidsrechter. In de spannende documentaire 'De Schatten van de Krim' weet regisseur Oeke Hoogendijk unieke toegang te krijgen tot de hoofdrolspelers in dit internationale conflict, en legt ze de focus op de identiteit van beide volken, die zijn geworteld in een stormachtige geschiedenis.
[video]
In februari 2014 opent het Allard Pierson Museum in Amsterdam de reizende tentoonstelling ‘De Krim - Goud en Geheimen van de Zwarte Zee’. Wat dan nog niemand kan bevroeden is dat de archeologische verzameling – afkomstig uit de bodem van de Krim - speelbal wordt van een politiek conflict. Aan de ene kant zijn er de musea van de Krim, die zich ondertussen bevinden op Russisch grondgebied, met geëmotioneerde museumdirecteuren die vrezen hun topstukken voor eeuwig kwijt te zijn. Aan de andere kant is er de Oekraïense regering, die vindt dat de schatten altijd al hun eigendom waren en daarom naar Kiev moeten worden gebracht.
Het Allard Pierson verklaart zich neutraal en houdt de objecten vast. Nu al acht jaar liggen ze al opgeslagen in Nederland. Afgesloten voor de wereld lijken ze de grootste verliezers in het conflict.
Hoogendijk maakt de best mogelijke keus door haar film toe te spitsen op de tegenstellingen tussen de twee strijdende partijen. Terwijl zij worden bijgestaan door grote Nederlandse advocatenkantoren, die louter juridisch redeneren, lopen de emoties hoog op. De film benadrukt de emotionele verbinding tussen de mensen en hun geschiedenis. Terwijl het conflict wordt uitgevochten voor de rechter mondt De Schatten van de Krim uit in een juridische thriller.
'De Schatten van de Krim' laat ons aan de hand van interviews en observerende scenes nadenken over de waarde en eigendomsrecht van cultureel erfgoed, en welke rol landsgrenzen hierbij spelen, terwijl het oordeel bij de toeschouwer ligt. De film ging in 2021 in première op IDFA.
Regie: Oeke Hoogendijk
Productie: Zeppers Film
'Het Uur van de Wolf: De Schatten van de Krim', maandag 27 juni om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ex-coaches van 'The Voice' grijpen de macht in razend spannende Cross Battles
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Kijkcijfers: donderdag 16 april 2026
- Nieuwe serie 'About Face' vanaf zaterdag op TLC
Multimedia SPOTLIGHT
-
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen
Kijktip van de dag

Average Rob brengt beelden van enkele van zijn idolen mee, te beginnen met waaghals Tom Waes in 'Tomtesterom'. Ook beelden van 'Taboe' met comedian Philippe Geubels komen aan bod. Sander en Cato hebben het met Rob ook nog over zijn eigen wielerwedstrijd, de Turbocross. Ze leren hem ook een krachtpatser kennen die wel wat gemeen heeft met Rob zelf: tandacrobaat John Massis, die je gerust de Average Rob van de jaren 70 en 80 kan noemen.
'Daar Zijn Beelden Van', om 20.50 uur op VRT 1.



































