Slachtoffers door peperdure ziekenhuissoftware in 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg'

woensdag 14 september 2022

Iedereen die in Nederland naar het ziekenhuis gaat, verwacht de beste zorg. Maar wat als er fouten worden gemaakt door slecht functionerende software? Dat de software aangeeft dat je linkerborst afgezet moet worden in plaats van je rechterborst?

In de 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg', onthullen artsen dat er ieder jaar mogelijk honderden patiënten in Nederlandse ziekenhuizen sterven door gebrekkige software.


Onderzoeksjournalist Wilfried Koomen (Beerput Nederland) onderzocht drie jaar lang de Nederlandse ziekenhuiszorg en deed schokkende ontdekkingen. Waarom betalen ziekenhuizen tientallen miljoenen aan leveranciers die falende softwarepakketten maken? Waarom nemen IT-bedrijven meldingen over sterfgevallen en andere levensbedreigende situaties niet serieus? Door de monopoliepositie van softwareleveranciers worden ziekenhuizen gegijzeld, wie het pakket aanschaft wordt een marionet in hun handen. Ambtenaren van het Ministerie van VWS spreken over 'IT-maffia'.

De grootste leverancier van ziekenhuissoftware is ChipSoft, dat 70% van de Nederlandse markt in handen heeft. Vorig jaar startte de Autoriteit Consument en Markt een onderzoek naar machtsmisbruik in de branche. De uitkomsten van het onderzoek laten op zich wachten, omdat een van de onderzochte partijen – vermoedelijk ChipSoft - publicatie van het voorlopige rapport wist te blokkeren via de rechter.

De Nederlandse gezondheidszorg kost ruim 100 miljard euro per jaar. Een groot deel van het zorggeld verdwijnt in de zakken van machtige en rijke bedrijven. Ziekenhuizen staan machteloos, de overheid staat erbij en kijkt ernaar. De 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg' laat op ontluisterende wijze zien wat er gebeurt als de gezondheidszorg wordt overgelaten aan de markt.

Op donderdag 15 september staat in de Tweede Kamer de behandeling van de Wet Gegevensuitwisseling in de Zorg gepland, waarbij de bovenstaande problematiek wordt aangekaart.

'Dodelijke Zorg' is geregisseerd door Wilfried Koomen en geproduceerd door Talent United Film & Tv in samenwerking met KRO-NCRV.

'2Doc: Dodelijk Zorg', donderdag 15 september om 22.15 bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Eenmaal Andermaal' (VTM)

Axel vormt een duo met actrice Sandrine André, terwijl Jacques samen met acteur Roel Vanderstukken probeert de beste verborgen parels voor een prikje op de kop te tikken. Ze trekken daarvoor naar een van de grootste antiek- en brocantemarkten van Europa.

'Eenmaal andermaal', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 09:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 12:55
    Mega Mindy
    13:20
    Geitenmeid
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 10:40
    Geen uitzending
    13:35
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 11:50
    Geen uitzending
    14:40
    S.W.A.T.
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:05
    All New Traffic Cops
  • 08:50
    Geen uitzending
    16:00
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:00
    Geen uitzending
  • 12:55
    De Tafel van Gert
    14:05
    Tussen 4 Buren
  • 13:05
    Neighbours: A New Chapter
    13:30
    CSI: Miami
  • 13:15
    The First 48
    14:10
    Seal Team
  • 12:50
    Botched
    13:40
    The Art of Making Cocktails
  • 12:35
    Still Missing Morgan
    13:30
    Fear Thy Neighbour
  • 13:00
    Z-Extra
    13:29
    Herhalingslus
  • 13:07
    Het appartement
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:10
    Toasted!
    13:40
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 12:45
    Death in Paradise
    13:55
    Agatha Christie: Murder is Easy
  • 13:10
    Cougar Town
    14:05
    NCIS
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:20
    Kook mee met MAX
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:20
    Pointer
  • 13:15
    Zin in Zappelin
    13:20
    Lucas de spin