Slachtoffers door peperdure ziekenhuissoftware in 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg'

woensdag 14 september 2022

Iedereen die in Nederland naar het ziekenhuis gaat, verwacht de beste zorg. Maar wat als er fouten worden gemaakt door slecht functionerende software? Dat de software aangeeft dat je linkerborst afgezet moet worden in plaats van je rechterborst?

In de 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg', onthullen artsen dat er ieder jaar mogelijk honderden patiënten in Nederlandse ziekenhuizen sterven door gebrekkige software.


Onderzoeksjournalist Wilfried Koomen (Beerput Nederland) onderzocht drie jaar lang de Nederlandse ziekenhuiszorg en deed schokkende ontdekkingen. Waarom betalen ziekenhuizen tientallen miljoenen aan leveranciers die falende softwarepakketten maken? Waarom nemen IT-bedrijven meldingen over sterfgevallen en andere levensbedreigende situaties niet serieus? Door de monopoliepositie van softwareleveranciers worden ziekenhuizen gegijzeld, wie het pakket aanschaft wordt een marionet in hun handen. Ambtenaren van het Ministerie van VWS spreken over 'IT-maffia'.

De grootste leverancier van ziekenhuissoftware is ChipSoft, dat 70% van de Nederlandse markt in handen heeft. Vorig jaar startte de Autoriteit Consument en Markt een onderzoek naar machtsmisbruik in de branche. De uitkomsten van het onderzoek laten op zich wachten, omdat een van de onderzochte partijen – vermoedelijk ChipSoft - publicatie van het voorlopige rapport wist te blokkeren via de rechter.

De Nederlandse gezondheidszorg kost ruim 100 miljard euro per jaar. Een groot deel van het zorggeld verdwijnt in de zakken van machtige en rijke bedrijven. Ziekenhuizen staan machteloos, de overheid staat erbij en kijkt ernaar. De 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg' laat op ontluisterende wijze zien wat er gebeurt als de gezondheidszorg wordt overgelaten aan de markt.

Op donderdag 15 september staat in de Tweede Kamer de behandeling van de Wet Gegevensuitwisseling in de Zorg gepland, waarbij de bovenstaande problematiek wordt aangekaart.

'Dodelijke Zorg' is geregisseerd door Wilfried Koomen en geproduceerd door Talent United Film & Tv in samenwerking met KRO-NCRV.

'2Doc: Dodelijk Zorg', donderdag 15 september om 22.15 bij KRO-NCRV op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De extra kamer is af en de jury bezoekt opnieuw alle werven. Ondertussen breekt de allerlaatste fase van het avontuur aan: de afwerkingsweek. Er moet nog keihard gewerkt worden, want net deze laatste details kunnen bepalen wie straks zijn droomhuis wint.

'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:00
    Lentebeelden
    12:10
    Dagelijkse kost
  • 09:00
    Lentebeelden
    12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
  • 10:55
    Vos en Haas
    11:05
    Kaatjes Kameraadjes
  • 09:50
    Geen uitzending
    11:50
    Familie
  • 02:00
    Geen uitzending
    12:30
    Urk!
  • 09:20
    Geen uitzending
    14:40
    Bel-Air
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:40
    Baywatch Hawaii
  • 08:50
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    12:55
    Huizenjagers
  • 10:35
    Manifest
    11:30
    The Rookie
  • 11:00
    Pawn Stars
    11:25
    Geen uitzending
  • 10:15
    Interior Design Masters
    11:20
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 10:55
    Snapped: Killer Couples
    11:40
    World's Most Evil Killers
  • 09:23
    Herhalingslus
    13:00
    Z-Extra
  • 10:59
    Tooldokter
    11:55
    5-voor-12
  • 10:35
    Becoming Meewis
    11:20
    Sarah's Sweet Table
  • 10:10
    Murdoch Mysteries
    11:05
    Death in Paradise
  • 10:45
    Storage Wars
    11:10
    First Dates Australia
  • 11:00
    NOS Journaal
    11:15
    Tijd voor Max
  • 10:40
    Noord-Zuid-Oost-West
    11:20
    BinnensteBuiten
  • 11:00
    Lena's dieren