Slachtoffers door peperdure ziekenhuissoftware in 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg'

woensdag 14 september 2022

Iedereen die in Nederland naar het ziekenhuis gaat, verwacht de beste zorg. Maar wat als er fouten worden gemaakt door slecht functionerende software? Dat de software aangeeft dat je linkerborst afgezet moet worden in plaats van je rechterborst?

In de 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg', onthullen artsen dat er ieder jaar mogelijk honderden patiënten in Nederlandse ziekenhuizen sterven door gebrekkige software.


Onderzoeksjournalist Wilfried Koomen (Beerput Nederland) onderzocht drie jaar lang de Nederlandse ziekenhuiszorg en deed schokkende ontdekkingen. Waarom betalen ziekenhuizen tientallen miljoenen aan leveranciers die falende softwarepakketten maken? Waarom nemen IT-bedrijven meldingen over sterfgevallen en andere levensbedreigende situaties niet serieus? Door de monopoliepositie van softwareleveranciers worden ziekenhuizen gegijzeld, wie het pakket aanschaft wordt een marionet in hun handen. Ambtenaren van het Ministerie van VWS spreken over 'IT-maffia'.

De grootste leverancier van ziekenhuissoftware is ChipSoft, dat 70% van de Nederlandse markt in handen heeft. Vorig jaar startte de Autoriteit Consument en Markt een onderzoek naar machtsmisbruik in de branche. De uitkomsten van het onderzoek laten op zich wachten, omdat een van de onderzochte partijen – vermoedelijk ChipSoft - publicatie van het voorlopige rapport wist te blokkeren via de rechter.

De Nederlandse gezondheidszorg kost ruim 100 miljard euro per jaar. Een groot deel van het zorggeld verdwijnt in de zakken van machtige en rijke bedrijven. Ziekenhuizen staan machteloos, de overheid staat erbij en kijkt ernaar. De 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg' laat op ontluisterende wijze zien wat er gebeurt als de gezondheidszorg wordt overgelaten aan de markt.

Op donderdag 15 september staat in de Tweede Kamer de behandeling van de Wet Gegevensuitwisseling in de Zorg gepland, waarbij de bovenstaande problematiek wordt aangekaart.

'Dodelijke Zorg' is geregisseerd door Wilfried Koomen en geproduceerd door Talent United Film & Tv in samenwerking met KRO-NCRV.

'2Doc: Dodelijk Zorg', donderdag 15 september om 22.15 bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Eenmaal Andermaal' (VTM)

Op de grote rommelmarkt van het Zand in Brugge vormt Jacques een team met actrice Liesa Naert, in haar geboortestad. Axel krijgt acteur Manou Kersting aan zijn zijde voor een speurtocht met een Nederlandse tongval en een Antwerps accent.

'Eenmaal andermaal', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Homo universalis
    13:55
    Thuis
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 13:35
    Buddybot
    13:45
    De WieWats
  • 13:40
    Familie
    14:15
    Wittekerke
  • 10:40
    Geen uitzending
    13:45
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 11:45
    Geen uitzending
    14:45
    Bel-Air
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:05
    Police Interceptors
  • 09:05
    Geen uitzending
    16:10
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:05
    Geen uitzending
  • 13:05
    De Tafel van Tine
    14:15
    Komen Eten
  • 13:40
    CSI: Miami
    14:30
    Wild Cards
  • 13:15
    Blood & Treasure
    14:05
    The First 48
  • 13:00
    Botched
    13:50
    The Art of Making Cocktails
  • 13:25
    Fear Thy Neighbour
    14:25
    Snapped
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:26
    Mijn tuin
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:35
    Snel, Makkelijk & Lekker
    13:55
    Uit de Schelp
  • 13:20
    Outrageous
    14:10
    Return to Paradise
  • 13:35
    Cougar Town
    14:00
    NCIS
  • 13:30
    NOS Journaal
    16:05
    Pauw & De Wit
  • 13:25
    Pointer
    13:55
    Pauscast
  • 13:43
    Zin in Zappelin
    13:45
    Kindertijd