Slachtoffers door peperdure ziekenhuissoftware in 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg'

woensdag 14 september 2022

Iedereen die in Nederland naar het ziekenhuis gaat, verwacht de beste zorg. Maar wat als er fouten worden gemaakt door slecht functionerende software? Dat de software aangeeft dat je linkerborst afgezet moet worden in plaats van je rechterborst?

In de 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg', onthullen artsen dat er ieder jaar mogelijk honderden patiënten in Nederlandse ziekenhuizen sterven door gebrekkige software.


Onderzoeksjournalist Wilfried Koomen (Beerput Nederland) onderzocht drie jaar lang de Nederlandse ziekenhuiszorg en deed schokkende ontdekkingen. Waarom betalen ziekenhuizen tientallen miljoenen aan leveranciers die falende softwarepakketten maken? Waarom nemen IT-bedrijven meldingen over sterfgevallen en andere levensbedreigende situaties niet serieus? Door de monopoliepositie van softwareleveranciers worden ziekenhuizen gegijzeld, wie het pakket aanschaft wordt een marionet in hun handen. Ambtenaren van het Ministerie van VWS spreken over 'IT-maffia'.

De grootste leverancier van ziekenhuissoftware is ChipSoft, dat 70% van de Nederlandse markt in handen heeft. Vorig jaar startte de Autoriteit Consument en Markt een onderzoek naar machtsmisbruik in de branche. De uitkomsten van het onderzoek laten op zich wachten, omdat een van de onderzochte partijen – vermoedelijk ChipSoft - publicatie van het voorlopige rapport wist te blokkeren via de rechter.

De Nederlandse gezondheidszorg kost ruim 100 miljard euro per jaar. Een groot deel van het zorggeld verdwijnt in de zakken van machtige en rijke bedrijven. Ziekenhuizen staan machteloos, de overheid staat erbij en kijkt ernaar. De 'KRO-NCRV 2Doc: Dodelijke Zorg' laat op ontluisterende wijze zien wat er gebeurt als de gezondheidszorg wordt overgelaten aan de markt.

Op donderdag 15 september staat in de Tweede Kamer de behandeling van de Wet Gegevensuitwisseling in de Zorg gepland, waarbij de bovenstaande problematiek wordt aangekaart.

'Dodelijke Zorg' is geregisseerd door Wilfried Koomen en geproduceerd door Talent United Film & Tv in samenwerking met KRO-NCRV.

'2Doc: Dodelijk Zorg', donderdag 15 september om 22.15 bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ze Zeggen Dat' (VTM)

Zetten Andy en Dina hun relatie met de AI-liefjes verder? Ze buigen zich ook over de orgasmekloof. Een onderzoek met veel hoogtepunten en een climax met een heuse 'sekstafette'. Vervolgens gaat het duo verder met hun digitale scam via phishing aan huis.

'Ze Zeggen Dat', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:00
    Witse
    06:00
    Mr. Magoo
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 17:00
    3Hz
    05:00
    Geen uitzending
  • 16:35
    Sara
    05:15
    Geen uitzending
  • 16:55
    Achter gesloten deuren
    02:00
    Geen uitzending
  • 15:45
    Limitless
    01:10
    Geen uitzending
  • 16:55
    24
    00:35
    Geen uitzending
  • 17:00
    Suits
    08:50
    Geen uitzending
  • 16:45
    Wat nu weer?
    06:00
    Joe
  • 16:55
    Huizenjagers
    02:20
    De Tafel van Gert
  • 16:20
    This Is Us
    02:35
    Geen uitzending
  • 16:45
    Two and a Half Men
    02:05
    Geen uitzending
  • 17:00
    Love Triangle Australia
    02:25
    Geen uitzending
  • 16:15
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:52
    Diy on wheels
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:00
    Chris Cooks Cymru
    02:10
    Loïc: Zot van Koken
  • 17:00
    Death in Paradise
    02:05
    Darby and Joan
  • 17:00
    Below Deck Mediterranean
    02:00
    American Housewife
  • 17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
    02:25
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 17:00
    Mammals
    01:45
    Nieuwsuur
  • 17:00
    Buurman en Buurman
    02:30
    Eva