Sinan Can gaat in gesprek met Europese IS'ers in '2Doc: Retour Kalifaat'

Sinan Can trekt door Noord-Syrië, waar de Islamitische Staat werd verslagen. Hij kreeg toestemming om met drie Europese gedetineerde IS'ers te spreken. De honderden gedetineerde Europese IS-ers daar willen terugkeren naar hun thuisland. De Koerden willen het liefst van deze gevangen af.
Ze hebben de situatie onder controle, maar zijn bang dat de gevangen IS'ers zullen ontsnappen. Voordat zij onder de radar verdwijnen, wil Sinan weten wat hen bewoog om zich aan te sluiten bij IS. Hoe denken zij nu over die ideologie? Wat is hun staat van haat en wat was hun aandeel in het beruchte kalifaat?
Sinan: 'Ik reis al tien jaar door het Midden-Oosten en heb tientallen IS-ers gesproken. Nooit toonde er eentje spijt. Ik wilde graag een paar van de gevangenen spreken, die terug willen naar Europa. Hebben ze de ideologie afgezworen of nemen ze die mee naar het Westen? Ik wil weten hoe ze denken over gerechtigheid ten opzichte van de slachtoffers.'
Twee jaar na het instorten van het zelfbenoemde Kalifaat ziet Sinan hoe de Syrische Koerden de brokstukken van een oorlog opruimen. Na de laatste veldslag in het stadje Baghouz in het noorden van Syrië namen de Koerden duizenden IS-ers gevangen, onder wie honderden Europese jihadisten. Zij zitten inmiddels twee jaar vast en willen terugkeren. Deze zomer haalde de Nederlandse autoriteiten Ilham B. uit Gouda op omdat de rechter haar proces dreigde stop te zetten. Sinan spreekt in Syrië met Nederlandse IS-vrouwen, die, net als Ilham B., hopen te worden opgehaald.
Ook gaat Sinan in gesprek met Yazidi-vrouwen, die net bevrijd zijn. Ze vertellen hem over de gruwelijke periode die zij hebben meegemaakt in de Islamitische Staat; bijvoorbeeld over hoe zij op een markt als slaven werden verkocht en werden meegenomen door IS-mannen. Eén van hen vertelt hoe haar tienjarige zusje voor haar ogen werd verkracht. De vrouwen kunnen niet terug naar hun eigen gemeenschap, omdat hun kinderen, die ze kregen uit hun gedwongen huwelijk met de IS-mannen, niet worden geaccepteerd.
'2Doc: Retour Kalifaat, de erfenis van een slagveld' is een film van Sinan Can en Daniëlle van Lieshout. Twee documentairemakers van BNNVARA, die zich al jaren bezighouden met het dossier van terrorisme en de radicale islam.
'2Doc: Retour Kalifaat, de erfenis van een slagveld' is op 27 september om 20.30 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Beau van Erven Dorens keert terug met 'Het Zesde Zintuig'
- Daan Stuyven neemt deel aan nieuw seizoen van 'De Slimste Mens ter Wereld'
- Pickx+ brengt vergeten verhalen van 9/11 in beeld in 'Windows on the World' en 'Alloo Laat'
- Minister Letschert wil Ongehoord Nederland uit publieke bestel zetten
- Kijkcijfers: maandag 7 september 2026
- Seppe maakt zijn opwachting in 'Knokke Tof': 'I love the smell of granola in the morning'
- Ruben kent de waarheid, Marc-Marie vreest de genadeslag in 'De Verraders'
- Solheim Cup 2026 voor het eerst in Nederland én exclusief bij Ziggo Sport
- Dit onderzoek voert 'Zembla' donderdag
- Axel maakt AI-versie van zijn mama: 'Ik weet niet of ik dit leuk ga vinden'
- Tim van Wim De Craene verovert eerste plaats in 'Radio 1 Lage Landenlijst'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Zwammerdam
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol met muzieknieuws
Multimedia SPOTLIGHT
-
Biecht verrader Marc-Marie zijn leugen op? -
Newlyweds Hyndi en Valentijn bezegelen jawoord in het zwembad -
'De Mutti’s Extra: Els Van Doesburg' nu op VTM GO -
De bom barst in 'Kotmadam Sarafian' -
Ontdek de harde realiteit in 'De Inspecteurs' -
Adám danst met een missie in 'Got Talent' -
Ruben Van Gucht 'flikt den boel' in 'De Verraders' -
Nieuwe teaser HBO Original-serie 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Videoland toont eerste beelden van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited'
Kijktip van de dag

Drie verhalen van vrouwen die werken in de seksindustrie, maar thuis vooral mama willen zijn. Ze vertellen zonder filter hoe ze hun kinderen proberen te beschermen tegen de vooroordelen over hun werk. Hoe leg je uit wat je doet? Wanneer vertel je de waarheid? En hoe zorg je ervoor dat je kinderen niet afgerekend worden op jouw keuzes? Candy probeert haar dochter de veilige jeugd te geven die ze zelf nooit had. Kim leert haar zonen sterker te zijn dan de oordelen van anderen. Shana bewaakt een harde grens tussen haar werk en haar gezin, terwijl ze overeind probeert te blijven.
'Kristel', om 20.50 uur op VRT 1.



































