Sinan Can gaat in gesprek met Europese IS'ers in '2Doc: Retour Kalifaat'

zondag 26 september 2021

Sinan Can trekt door Noord-Syrië, waar de Islamitische Staat werd verslagen. Hij kreeg toestemming om met drie Europese gedetineerde IS'ers te spreken. De honderden gedetineerde Europese IS-ers daar willen terugkeren naar hun thuisland. De Koerden willen het liefst van deze gevangen af.

Ze hebben de situatie onder controle, maar zijn bang dat de gevangen IS'ers zullen ontsnappen. Voordat zij onder de radar verdwijnen, wil Sinan weten wat hen bewoog om zich aan te sluiten bij IS. Hoe denken zij nu over die ideologie? Wat is hun staat van haat en wat was hun aandeel in het beruchte kalifaat?


Sinan: 'Ik reis al tien jaar door het Midden-Oosten en heb tientallen IS-ers gesproken. Nooit toonde er eentje spijt. Ik wilde graag een paar van de gevangenen spreken, die terug willen naar Europa. Hebben ze de ideologie afgezworen of nemen ze die mee naar het Westen? Ik wil weten hoe ze denken over gerechtigheid ten opzichte van de slachtoffers.'

Twee jaar na het instorten van het zelfbenoemde Kalifaat ziet Sinan hoe de Syrische Koerden de brokstukken van een oorlog opruimen. Na de laatste veldslag in het stadje Baghouz in het noorden van Syrië namen de Koerden duizenden IS-ers gevangen, onder wie honderden Europese jihadisten. Zij zitten inmiddels twee jaar vast en willen terugkeren. Deze zomer haalde de Nederlandse autoriteiten Ilham B. uit Gouda op omdat de rechter haar proces dreigde stop te zetten. Sinan spreekt in Syrië met Nederlandse IS-vrouwen, die, net als Ilham B., hopen te worden opgehaald. 

Ook gaat Sinan in gesprek met Yazidi-vrouwen, die net bevrijd zijn. Ze vertellen hem over de gruwelijke periode die zij hebben meegemaakt in de Islamitische Staat; bijvoorbeeld over hoe zij op een markt als slaven werden verkocht en werden meegenomen door IS-mannen. Eén van hen vertelt hoe haar tienjarige zusje voor haar ogen werd verkracht. De vrouwen kunnen niet terug naar hun eigen gemeenschap, omdat hun kinderen, die ze kregen uit hun gedwongen huwelijk met de IS-mannen, niet worden geaccepteerd.

'2Doc: Retour Kalifaat, de erfenis van een slagveld' is een film van Sinan Can en Daniëlle van Lieshout. Twee documentairemakers van BNNVARA, die zich al jaren bezighouden met het dossier van terrorisme en de radicale islam.

'2Doc: Retour Kalifaat, de erfenis van een slagveld' is op 27 september om 20.30 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Topdokters van Morgen' (Play4)

Neurochirurg in opleiding Elle Vermeulen bereidt zich samen met professor Bruneau voor op een delicate ingreep: het afsluiten van twee uitstulpingen aan een hersenslagader. Uroloog in opleiding Pieter De Backer voert een sterilisatie uit en assisteert bij een robotgestuurde prostaatverwijdering.

'Topdokters van Morgen', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 12:55
    Mega Mindy
    13:20
    Geitenmeid
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 12:30
    Project Runway
    13:25
    My Kitchen Rules
  • 09:20
    Geen uitzending
    14:50
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:45
    Ultimate Police Interceptors
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:45
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 13:05
    Huizenjagers
    13:50
    De Container Cup
  • 13:10
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:05
    Happy Face
  • 12:40
    Blue Bloods
    13:35
    The First 48
  • 12:50
    Botched
    13:40
    Roger van Damme: Desserts
  • 12:35
    Killer at the Crime Scene
    13:30
    Snapped
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:01
    Het zelfbouwhuis
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:00
    Open Vuur
    13:40
    Toasted!
  • 13:00
    Sally Lockhart Mysteries
    14:55
    Murdoch Mysteries
  • 12:45
    Grey's Anatomy
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:25
    Kook mee met MAX
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:20
    Op zee gebleven
  • 13:10
    Biff and Chip
    13:21
    Zin in Zappelin