Rondtrekkende bendes vaker betrokken bij diefstallen in Nederland

vrijdag 7 juli 2023
Foto: © Omroep WNL 2023

Criminele bendes uit het buitenland zijn steeds vaker betrokken bij vermogensdelicten in Nederland. Bij 25 procent van de vermogensdelicten van afgelopen jaar is een verdachte in beeld die niet in Nederland is geboren, geen Nederlands adres heeft en geen Nederlandse nationaliteit heeft.

Dat blijkt uit niet eerder gepubliceerde politiecijfers, ingezien door het NPO Radio 1-programma 'Het Misdaadbureau' van Omroep WNL. Het ging in 2021 nog om 21 procent.


De politie ziet dat er een aantal delicten is waar buitenlandse bendes zich het afgelopen jaar vooral mee bezig hebben gehouden. Het gaat om het stelen van GPS-apparatuur uit landbouwvoertuigen, zakkenrollen en E-bikediefstal. 'We zien nu valse framenummer stickers die ze over het echte framenummer plakken en valse laadbrieven. Dus als de politie ze controleert en niet verder doorkijkt, dan komt alles overeen en lijken de papieren in orde', vertelt René Middag, coördinator mobiel banditisme bij de landelijke politie. Ook het aantal winkeldiefstallen en autodiefstallen stijgt.

Criminele vreemdelingen
De bendes die in ons land actief zijn komen uit verschillende gebieden: onder andere uit Oost-Europa, de Balkan en Zuid-Amerika. Volgens Middag gaat het ook om personen die misbruik maken van de asielprocedure en op die manier door heel Europa dit soort delicten plegen.

'Het gaat met name om criminele vreemdelingen uit Noord-Afrika die voor dergelijke delicten in beeld komen. Over het algemeen genomen zien we dat het aandeel criminele vreemdelingen toeneemt. Niet is onderzocht of deze groep daadwerkelijk in een AZC verblijven of zouden moeten verblijven.'

Nieuwe trucs
Na overleg met Europol afgelopen week is de Nationale Politie alert op het overwaaien van inbraken met zuur. 'Meerdere landen hebben aangegeven dat ze last hebben van rondtrekkende bendes die met een speciaal zuur de sloten van voordeuren laten ‘smelten’, en zo de voordeur met een schroevendraaier open kunnen maken', zegt René Middag. Voor zover bekend is dit in Nederland nog niet geconstateerd.

Verder wijst Middag op de ‘spuugtruc’, waarbij bendes in het haar van voorbijgangers spugen, helpen schoonmaken, en vervolgens persoonlijke spullen buitmaken. En er wordt scherp gelet op nepagenten die langs de weg actief zijn. 'Ze wuiven naar buitenlandse chauffeurs met in hun hand politiepassen en -borden. Die stoppen dan netjes op de vluchtstrook of bij de snelweg en worden dan zogenaamd aan een controle onderworpen. Vervolgens blijkt er cash geld gestolen, of dure apparatuur. Ze pikken hun slachtoffers uit, het zijn voornamelijk autohandelaren.'

Het WNL-programma 'Het Misdaadbureau' staat vrijdagavond vanaf 19.00 uur op NPO Radio 1 in het teken van criminele bendes.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kotmadam Sarafian' - Fauve (VTM)

De derde maand op kot begint heftig. Fauve en Léandro hebben knallende ruzie. Bij Maxim loopt het beter en hij leert iemand kennen. Eléa heeft als enige al examens, terwijl Stefan een film maakt. De griep is in het land en doet ook op kot de ronde.

'Kotmadam Sarafian', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    WinWin
    20:12
    Het weer
  • 18:15
    War, Donald Trump and Us
    20:00
    VRT NWS Terzake
  • 19:45
    Karrewiet
    19:55
    Zo Cool!
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 18:15
    UEFA Champions League
    21:05
    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • 19:40
    S.W.A.T.
    20:35
    Far and Away
  • 19:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 19:05
    24
    20:50
    The Listeners
  • 19:35
    'Allo 'Allo!
  • 19:10
    Zeg Eens Euh
    20:00
    De Tafel van Gert
  • 19:40
    Superman & Lois
    20:35
    Good American Family
  • 19:40
    Most Outrageous Crimes
    20:35
    Murder at 1600
  • 19:40
    Het Roer Om
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 19:35
    Snapped
    20:30
    Snapped: Killer Couples
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:30
    De perfecte vloerbekleding
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 19:40
    De Garde van Gert
    20:10
    Meat Timon
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Murdoch Mysteries
  • 19:45
    Grey's Anatomy
  • 19:05
    Eva
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:10
    BinnensteBuiten
    19:50
    Per Seconde Wijzer
  • 19:25
    Daten in het Dorp op Texel
    20:20
    A Beautiful Mess