'Requiem voor Auschwitz - de film' op NPO 2
Tijdens de Roma & Sinti Holocaust Memorial Day gaat de documentaire 'The Requiem of Auschwitz: de film' in première. In deze documentaire reflecteren Sinti en Roma van de derde generatie op het oorlogsverleden van hun opa's en oma's.
De kleinkinderen weten weinig tot niets van die ervaringen, want over het verleden praten is taboe in de gemeenschap.
2 augustus is de datum waarop in 1944 de paar duizend overgebleven Sinti en Roma in Auschwitz in één nacht werden vermoord. Componist Roger Moreno-Rathgeb schreef een 'Requiem voor Auschwitz'. Met leden van het Nederlands Begeleidingsorkest brengt hij een bezoek aan het kamp, dat opnieuw en altijd weer diepe indruk maakt.
Hoe voelt het om je familie kwijt te zijn en als enige over te blijven? Kleindochter Rosan hoort haar opa voor het eerst vertellen hoe erg hij als jongetje zijn ouders miste, die omkwamen in het kamp. Zij kijkt juist terug op een mooie tijd met haar opa, die waarschijnlijk die dingen met zijn kleinkinderen heeft ingehaald die hij niet met zijn eigen ouders kon doen. Johnny en Felicia herinneren zich hoe oma gillend wakker werd als ze op de bank in slaap was gevallen. Felicia bekent dat zij het lastig vindt om erover te praten. In geschiedenisboeken staat er toch ook maar weinig over Sinti en Roma. 'Alsof het niks was.'
Roger Moreno brengt een emotioneel bezoek aan Berlijn. De Brandenburger Tor doet hem denken aan de Arbeit Macht Frei-poort van het kamp, en het Sinti en Roma-monument in Berlijn bestaat uit een vijver zoals die in Auschwitz, waarin de as van alle vermoorde mensen werd gedumpt. 'Dat water is helemaal zwart, nu nog steeds.' In de Berliner Dom repeteert de Roma en Sinti Philharmoniker met het Joodse koor Synagogal Ensemble voor de uitvoering van zijn Requiem ter gelegenheid van 75 jaar bevrijding van Auschwitz. Juist dit koor en orkest samen is een belangrijke boodschap in deze tijden van opkomend rechts radicalisme. Moreno’s ouders, 88 en 90 jaar oud, horen het voor het eerst live. 'Het doet bijna pijn.'
Regie: Bob Entrop
Productie: Entrop&De Zwart Films
Filmmaker Bob Entrop (75) viert dit jaar dat hij 50 jaar in het vak zit. Zijn filmografie omvat 365 films, (korte en lange) documentaires, speelfilms en tv series. Hij is met zestien films over Sinti en Roma als geen ander vertrouwd met de gemeenschap. In 2007 liet hij hun ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog zien, in de film Een stukje blauw in de lucht.
'Requiem for Auschwitz - de film', dinsdag 2 augustus om 22.08 uur bij de NTR op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Emmy-winnaar 'KABAM!' terug met nieuwe avonturen over grote en kleine angsten
- 'Poorten van Europa': Kan Europa zijn grenzen bewaken én mensenrechten beschermen?
- Nieuwe reportagereeks van Jan Verheyen brengt aangrijpende verhalen van geweld tegen politie
- Verspreekt Kürt Rogiers zich in 'De Verraders'? Deze blunder kan hem fataal worden
- 'True Crime Belgium' opent nieuw seizoen met de verdwijning van Nathalie Geijsbregts
- 'Dwars door de Pyreneeën' door Catalonië naar de zee
- Deze onderwerpen behandelt 'Radar' maandag
- Hilarische 'Kamp Jeroom'-proef zorgt voor slappe lach bij Ini Massez en Isabelle Van Hecke
- Welke 'Dagelijkse Kost' eet je deze week?
- Dit zie je deze week in 'Sturm der Liebe'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Utrecht
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 'In the End' van Linkin Park twee jaar op rij op nummer 1 in de '500 van de jaren nul'
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' duikt weer in de rijke Nederlandse muziekgeschiedenis
Multimedia SPOTLIGHT
-
Isabelle A getuigt over haar kankerdiagnose in 'Radio 2 Dansathon' -
Karolien Debecker komt toe in Zottegem voor Radio 2 Dansathon -
Verspreekt Kürt Rogiers zich in 'De Verraders'? -
Netflix onthult officiële trailer van animatiefilm 'Steps' -
Axel Daeseleire kijkt binnen in slaapkamer president Blue Angels -
Jury grijpt in, in 'Mijn Restaurant' -
Ellen en Matti stoppen het 'Blind Getrouwd'-experiment -
Netflix deelt trailer van David Finchers 'The Further Mis-Adventures Of Cliff Booth'
-
Bert is Faroek 2.0 in 'De Verraders' -
Ontdek de eerste beelden van de nieuwe 'Fabeltjeskrant' -
Marc Coucke spaart duo's niet in 'Mijn Restaurant' -
Een nieuwe ronde doet zijn intrede in 'Got Talent' -
Kijk vanaf vandaag naar 'Gevangenisdirecteurs' -
Alain Remue blikt terug op angstige minuten in 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Bert De Kock: 'Ik weet niet wat er gebeurde' -
'Nonkels 3' breekt records op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Altruists' -
Kijk nu de beklijvende trailer van 'Breendonk' -
Netflix onthult trailer van 'Black Doves' seizoen 2 -
'Welkom, bienvenue Chez Dean! Enfin: chez moi!' -
Emotionele Axel Daeseleire breekt bij afscheid revalidatiecentrum -
Dan Karaty krijgt het zwaar te verduren in 'Got Talent'
-
Netflix deelt officiële teaser van 'Steps' -
Bekroonde coming-of-agefilm 'Skiff' komt naar Streamz -
Ontdek hier de 'Patattensmoothie'! -
Kijk de nieuwe serie 'Coven Academy' op Disney+ -
Outfit Francesco Planckaert mikpunt van spot in 'De Slimste Mens' -
Zondag gaat het hard tegen hard in 'De Verraders' -
Een 'verschrikkelijke fout' in 'Mijn Restaurant' -
Zingende kok blaast jury omver in 'Got Talent'
Kijktip van de dag

Al enkele dagen op rij wordt de ene bondgenoot na de andere naar huis gestuurd. Tijdens de missie valt echter cruciale informatie te winnen, die de verraders wel eens in nauwe schoentjes kan brengen.
'De Verraders', om 20.00 uur op VTM.




































