Prijswinnende EOdoc 'Up to G-Cup' over de eerste lingeriezaak in Noord-Irak

Prijswinnende EOdoc over de eerste lingeriezaak in Noord-In de EOdoc 'Up to G-cup' volgt regisseur Jacqueline van Vugt de Koerdisch Nederlandse Shapol Majid. Zij opende in 2014 de eerste lingeriezaak van Noord-Irak.
Verschillende generaties vrouwen vertellen daar hun kwetsbare verhaal over liefde, seksualiteit, cultuur, geloof, oorlog en vrijheid. Op het Nederlands Film Festival won 'Up to G-cup' de prijs van de Nederlandse Filmkritiek.
De lingeriewinkel die in de EOdoc centraal staat is gevestigd in Suleimaniyah, een stad in de Koerdische Autonome Regio in Irak. Na een reis naar Irak en gesprekken met familie en vriendinnen besloot Shapol Majid een winkel voor en door vrouwen te starten. De film laat zien dat de lingeriewinkel een plek is waar de vrouwen samenkomen en zich tijdens het omkleden blootgeven, ook over hun leven. Centrale thema's in de documentaire zijn zelfbeschikkingsrecht, sensitiviteit, sensualiteit en seksualiteit.
Baanbrekend
Documentairemaakster Jacqueline van Vugt: 'Met de film wil ik een portret schetsen van vrouwen wier leven niet alleen wordt gedomineerd door oorlog en geloof, maar ook door mannen, moeders en zelfs door hun dochters. Ik wil de schaamte en de beknotte seksuele vrijheid weergeven. Maar ook de angst en zorgen over het maagdenvlies en de vrouwenbesnijdenis. Voor het individu is geen plaats. Ik wil laten zien hoe mijn hoofdpersonen in Koerdistan hun weg proberen te vinden binnen de familiale en sociale beperkingen. Deze thema’s wil ik laten zien in een door oorlog verteerd land door de verhalen van echte mensen te vertellen in deze kleine, baanbrekende winkel.'
Geliefd en bemind
EOdocs hoofdredacteur over 'Up to G-cup': 'In deze door oorlog omgeven arena doet de maakster iets bijzonders, ze richt de camera op het meest intieme, meest kwetsbare wat er is, de sensualiteit, de seksualiteit van vrouwen. We hebben vaak geen flauw benul wat vrouwen in deze omstandigheden meemaken, hoe ze zich voelen, wat ze denken, dromen en hoe dat te bereiken. Deze film brengt verschillende werelden op een sensitieve manier bij elkaar. Er is namelijk geen fundamenteel verschil tussen hoe vrouwen sensualiteit en seksualiteit kunnen ervaren. We willen allemaal gezien, erkend, geliefd en bemind worden. Of je nu een boerka draagt of niet.'
Prijs van de Nederlandse Filmkritiek
Het juryrapport van de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek over de documentaire was zeer lovend: 'Je raakt betrokken, je maakt je zorgen, je voelt gevaar. 'Up to G-cup' is intiem op meerdere niveaus. Vrouwen in Koerdische Irak die hun tong achter hun tanden moeten houden, vinden in een lingeriezaak een vrijplaats. Wij mogen meekijken, omdat regisseur Jacqueline van Vugt een veilige bubbel creëert, zoals winkelier Shapol Majid dat ook heeft gedaan. De jury is unaniem onder de indruk van 'Up to G-cup'.'
Debatavond 1 november
Op 1 november is 'Up to G-cup' van Jacqueline van Vugt te zien op het grote doek in Pakhuis de Zwijger in Amsterdam. Met na afloop een debat waarin wordt besproken wat er nodig is om veilige ruimtes te creëren voor vrouwen en hoe de cyclus van de schaamtecultuur doorbroken kan worden in Nederland en Iraaks Koerdistan. Met Lale Gül, Brenda Stoter Boscolo, Tatjana Almuli en Dalal Ghanim, geleid door Frederique de Jong.
Over Jacqueline van Vugt
Jacqueline van Vugt groeide op in West-Afrika. Op het platteland van Mali leerde ze kijken in de breedste zin van het woord. Vanuit de TU Delft, waar zij architectuur studeerde, en de opleiding tot Director of Photography aan de NFTA ontwikkelde ze zich tot regisseur, schrijver en producent van documentaires en speelfilms. Met de film 'Borders' won van Vugt een Fipresci Award -Internationale Filmpers-, een SIMA Award ende film is genomineerd voor de CIVIS-prijs in Brussel. Intermenselijk drama in relatie tot de wereldpolitiek vormt een rode lijn in haar werk, gevat in een poëtische vertelling.
EOdoc 'Up to G-cup', dinsdag 2 november om 22.55 uur bij de EO op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ontdek nu de trailer van het nieuwe seizoen van 'Tucci in Italy'
- EO-serie 'De Klas van '26' volgt examenleerlingen richting eindstreep
- Award winnende 'Regular Show' keert terug met nieuwe serie op Cartoon Network
- Nieuw seizoen '1000-lb Sisters' op TLC
- VTM zoekt nieuw zangtalent: schrijf je nu in voor 'The Voice van Vlaanderen' 2027
- Dit zie je maandag in 'Blauw'
- 'Radar' maandag over botox en chinese auto's
- 'PowNed of View: ME' over toenemend geweld tegen politie en de Mobiele Eenheid
- Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht': 'Dat beseffen jullie toch zelf ook wel?'
- 'Wacht… kussen zij echt?' Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance'
- NPO 3FM lanceert nieuw 3FM Talent: Def
- Deze onderwerpen hoor je zondag in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Groeiend succes voor Kai Merckx op JOE: extra show op vrijdagochtend
Multimedia SPOTLIGHT
-
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning
Kijktip van de dag

Geheim agent Robert Scott en zijn collega Curtis krijgen de opdracht de dochter van een politicus te bevrijden. Tijdens het onderzoek wordt duidelijk dat de ontvoering slechts een klein onderdeel is van een veel groter complot. Heel wat aanwijzingen leiden naar het Witte Huis.
'Spartan', film uit 2004 met oa. Val Kilmer, om 20/35 uur op VTM 4.



































