Prijswinnend aangrijpend Libanees drama 'Capharnaüm' bij de EO

vrijdag 19 november 2021

'Ik wil mijn ouders aanklagen, omdat ze mij op de wereld hebben gezet.' In de rechtbank staat de ongeveer 12-jarige Zain tegenover zijn ouders die zijn leven tot een hel maken. Ouders die geen liefde en geborgenheid kunnen geven aan hun kinderen, om zelf te overleven.

Zain wordt met zijn broertjes en zusjes de straat op gestuurd om te werken en geld te verdienen. Zijn zusje Sahar wordt na haar eerste menstruatie aan de eigenaar van de lokale supermarkt uitgehuwelijkt. Na een hooglopende ruzie waarin Zain dit probeert tegen te houden, vlucht hij weg van zijn nalatige ouders.


Het leven van hoofdrolspeler Zain Al Rafeea vertoont veel overeenkomsten met het leven in de film, die de EO op de Internationale Kinderrechtendag uitzendt. De fictie van de film laat zien hoe Zain vecht tegen het leven dat hem wordt opgedrongen. Omdat zijn ouders hem zijn vergeten aan te geven na zijn geboorte, weet niemand precies hoe oud hij is. Hij groeit op in chaos van te weinig eten, kinderarbeid, liefdeloosheid, een smerig onderkomen en geweld samen met te veel broertjes en zusjes. Meisjes, zoals zijn zusje Sahar, worden op te jonge leeftijd uitgehuwelijkt, zodat ouders niet meer voor ze hoeven te zorgen. Nadat Zain is gevlucht ontmoet hij de Ethiopische Rahil die hem onderdak en eten geeft. In ruil daarvoor zorgt Zain voor haar zoontje Yonas. Als Rahil wordt gearresteerd omdat ze geen geldige papieren heeft, worden de kinderen uit huis gezet.

Realiteit
'Capharnaüm' is bewust gedraaid op echte locaties en met niet-professionele acteurs zodat iedereen zijn eigen ervaringen in de film kon verwerken. Er is geprobeerd zo min mogelijk in te grijpen in de werkelijkheid. Labaki voelt zich verantwoordelijk om problemen zo eerlijk mogelijk te laten zien. Ze legt op een aangrijpende manier de intrinsieke motitvatie van Zain vast. Hoe hij zorgt voor een kind dat nog minder mogelijkheden heeft dan hijzelf. Zain staat op tegen het onrecht dat zijn zus wordt aangedaan en hij keert zich tegen de leefwijze van zijn ouders die onrecht voortbrengt.

Nadine Labaki
Nadine Labaki (1974) is een Libanese actrice en regisseur. Ze studeerde aan de Saint-Joseph University in Beiroet. Met deze film laat ze zien hoe het hard het leven van vluchtelingen en ongedocumenteerden in Libanon (Beiroet) is. 'Capharnaüm', is haar derde film als regisseur. Als eerste vrouwelijke Arabische regisseur werd deze film genomineerd voor een Oscar in de categorie ‘beste buitenlandse film’. 'Capharnaüm' werd tijdens het filmfestival van Cannes in 2018 onderscheiden met de Juryprijs.

'Capharnaüm', zaterdag 20 november om 23.45 uur bij de EO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Laatste Lach' - Donald en Janne (VRT 1)

In Wommelgem kent iedereen Donald (66) als de goedlachse friturist, die zelfs na twee maagomleidingoperaties ook nog eens het lekkerste ijs blijft draaien. Na dertig jaar hard werken in hun frituur droomden hij en zijn vrouw Lieve ervan meer tijd in Kreta door te brengen, waar ze hun hart verloren. Maar toen kreeg Donald een harde diagnose. Janne Desmet gaat mee op een van zijn laatste trips naar Kreta.

'De Laatste Lach', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 Top 500 van de 80s
    06:00
    Mr. Magoo
  • 09:00
    Herfstbeelden
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 09:00
    Klara en de gekke koeien
    05:00
    Geen uitzending
  • 09:20
    Maya de Bij
    00:55
    Geen uitzending
  • 01:05
    Geen uitzending
    00:10
    9-1-1
  • 09:00
    Geen uitzending
    23:10
    The Unbearable Weight of Massive Talent
  • 07:00
    Willy
    00:00
    Police Interceptors
  • 08:50
    Jolly Good Christmas
    05:50
    Christmas Cookies
  • 09:30
    Geen uitzending
    16:15
    Binnenstebuiten
  • 09:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 09:15
    Castle
    01:20
    NCIS: Hawaii
  • 08:50
    Nightwatch
    01:40
    See No Evil
  • 09:25
    Peppe's Toscane
  • 08:50
    24 Hours in Police Custody
    01:20
    Cold Case
  • 04:04
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:28
    De perfecte energieoplossing
    05:55
    Sixties To Six
  • 09:05
    De Smaaktoerist
    01:00
    Vanavond bij ons
  • 09:25
    Midsomer Murders
    01:20
    Scott & Bailey
  • 09:10
    The Resident
    01:05
    NCIS: Los Angeles
  • 09:30
    NOS Journaal
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 09:30
    Zentijd
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:25
    Pip en Posy
    02:00
    Wordt aangekondigd