Prijswinnend aangrijpend Libanees drama 'Capharnaüm' bij de EO

'Ik wil mijn ouders aanklagen, omdat ze mij op de wereld hebben gezet.' In de rechtbank staat de ongeveer 12-jarige Zain tegenover zijn ouders die zijn leven tot een hel maken. Ouders die geen liefde en geborgenheid kunnen geven aan hun kinderen, om zelf te overleven.
Zain wordt met zijn broertjes en zusjes de straat op gestuurd om te werken en geld te verdienen. Zijn zusje Sahar wordt na haar eerste menstruatie aan de eigenaar van de lokale supermarkt uitgehuwelijkt. Na een hooglopende ruzie waarin Zain dit probeert tegen te houden, vlucht hij weg van zijn nalatige ouders.
Het leven van hoofdrolspeler Zain Al Rafeea vertoont veel overeenkomsten met het leven in de film, die de EO op de Internationale Kinderrechtendag uitzendt. De fictie van de film laat zien hoe Zain vecht tegen het leven dat hem wordt opgedrongen. Omdat zijn ouders hem zijn vergeten aan te geven na zijn geboorte, weet niemand precies hoe oud hij is. Hij groeit op in chaos van te weinig eten, kinderarbeid, liefdeloosheid, een smerig onderkomen en geweld samen met te veel broertjes en zusjes. Meisjes, zoals zijn zusje Sahar, worden op te jonge leeftijd uitgehuwelijkt, zodat ouders niet meer voor ze hoeven te zorgen. Nadat Zain is gevlucht ontmoet hij de Ethiopische Rahil die hem onderdak en eten geeft. In ruil daarvoor zorgt Zain voor haar zoontje Yonas. Als Rahil wordt gearresteerd omdat ze geen geldige papieren heeft, worden de kinderen uit huis gezet.
Realiteit
'Capharnaüm' is bewust gedraaid op echte locaties en met niet-professionele acteurs zodat iedereen zijn eigen ervaringen in de film kon verwerken. Er is geprobeerd zo min mogelijk in te grijpen in de werkelijkheid. Labaki voelt zich verantwoordelijk om problemen zo eerlijk mogelijk te laten zien. Ze legt op een aangrijpende manier de intrinsieke motitvatie van Zain vast. Hoe hij zorgt voor een kind dat nog minder mogelijkheden heeft dan hijzelf. Zain staat op tegen het onrecht dat zijn zus wordt aangedaan en hij keert zich tegen de leefwijze van zijn ouders die onrecht voortbrengt.
Nadine Labaki
Nadine Labaki (1974) is een Libanese actrice en regisseur. Ze studeerde aan de Saint-Joseph University in Beiroet. Met deze film laat ze zien hoe het hard het leven van vluchtelingen en ongedocumenteerden in Libanon (Beiroet) is. 'Capharnaüm', is haar derde film als regisseur. Als eerste vrouwelijke Arabische regisseur werd deze film genomineerd voor een Oscar in de categorie ‘beste buitenlandse film’. 'Capharnaüm' werd tijdens het filmfestival van Cannes in 2018 onderscheiden met de Juryprijs.
'Capharnaüm', zaterdag 20 november om 23.45 uur bij de EO op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Dit koppel levert de beste woonkamer af in 'Huis Gemaakt'
- Nederlandse tv-première 'Sergio in Italië' met Marco Borsato op 25 april op SBS6
- Ticketverkoop van de 21ste Nederland Zingt Dag van start
- Kijkcijfers: maandag 13 en dinsdag 14 april 2026
- Ankers los! Tom Waes is vertrokken voor opnames 'Zeilen Waes'
- In 'Meldpunt Actueel': vaker diagnose ADHD bij ouderen
- 'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht: 'Ik durf er niks meer tegen zeggen, anders wordt hij boos'
- Donderdag in 'Nomaden': 'Destination Ghana – Pim'
- Sandrine André en Roel Vanderstukken onthullen opmerkelijke collecties in 'Eenmaal Andermaal'
- ‘F*CK DRUGS’ is een intiem portret van drie queer mannen in de wereld van extatische chemsex en rauwe realiteit
- Qmusic lanceert AI-gestuurd stemmen via DM als extra kanaal voor 00s hitlijst
- NPO 3FM zoekt ultieme festivalganger voor het 3FM Gouden Festivalbandje
- Genomineerden NPO FunX Awards 2026 bekend: Qlas grootste kanshebber
- Al 25 jaar de luisteraar centraal in Stand.nl op NPO Radio 1
- De hits bij JOE zijn geld waard dankzij nieuw radiospel 'Het Winnende Woord'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'?
Kijktip van de dag

Charlie ontdekt onder zijn huis een geheim hoofdkwartier dat van een mysterieuze superheld lijkt te zijn. Samen met zijn vrienden gaat hij op onderzoek uit, maar hun avontuur verandert in een nachtmerrie wanneer de plek aangevallen wordt door slechteriken. Om het hoofdkwartier te verdedigen en de wereld te redden, moeten Charlie en zijn vrienden hun krachten bundelen en elk hulpmiddel inzetten dat ze kunnen vinden.
'Secret Headquarters', film uit 2022 met oa. Owen Wilson, om 20.35 uur op VTM 3.


































