'Pointer' onthult! Van omvolking tot kinderbloed drinken: Nederlandstalige podcasts verspreiden fake news

vrijdag 1 november 2024

Minstens 30 Nederlandstalige podcasts verspreiden structureel medische misinformatie en complottheorieën. Het gaat bijvoorbeeld om de 'omvolkingstheorie', hiv in coronavaccins en een elite die kinderbloed drinkt. Dit gaat in tegen de richtlijnen van Spotify, Apple Podcasts en YouTube, maar deze podcasts zijn vaak wel te beluisteren op deze platforms. Dat blijkt uit onderzoek van 'Pointer' (KRO-NCRV).

'Pointer' analyseerde met behulp van AI 150.000 afleveringen van Nederlandstalige podcasts uit 2022 en 2023 op termen die vaak gebruikt worden bij de verspreiding van medische misinformatie en complottheorieën. 7.500 fragmenten werden handmatig doorgenomen. In 30 podcasts werden in minstens drie individuele afleveringen met misinformatie aangetroffen. Pointer deelde de resultaten met Spotify, Apple Podcasts en YouTube. YouTube verwijderde enkele video’s, maar Apple en Spotify reageerden niet.

De gevonden podcasts zitten veelal in de hoek van de ‘anti-mainstream-media’, zoals Café Weltschmerz, Bakkie met Bergsma en de Andere Krant. Maar er staan ook podcasts in het rijtje die gaan over spiritualiteit en zelfontwikkeling, zoals Kukuru en Radio Gletsjer. Dan zijn er ook podcasts zoals Het Land van Wierd Duk en Een Oorlog Reeds Verloren die de omstreden ‘omvolkingstheorie’ verspreiden. Een derde van deze podcasts heeft in de afgelopen jaren in Nederlandse podcast-hitlijsten gestaan. Enkele worden gepresenteerd door bekende Nederlanders zoals Giel Beelen, Marlies Dekkers en Wierd Duk.

Medische misinformatie
De gevonden misinformatie is breed. Omdat het in 2022 en 2023 nog veel gaat over covid, vinden we veel podcasts die hier misinformatie over verspreiden. 20 podcasts raden alternatieve middelen als ivermectine en hydroxychloroquine aan. Andere gaan een stuk verder en spreken over hiv in coronavaccins en jonge mensen die op grote schaal zouden overlijden als gevolg van het vaccin.

Dit soort medische misinformatie heeft stevige effecten in de echte wereld, merkt Ruud Coolen van Brakel, directeur van het Instituut Verantwoord Medicijngebruik. “Deze middelen werken niet. En mensen laten reguliere behandelingen schieten ten faveure van alternatieve therapieën. Mensen laten experimenteren met onbewezen therapieën is levensgevaarlijk.”

Complottheorieën
Vijf podcasts verspreiden stelselmatig de ‘omvolkingstheorie’. Volgens deze theorie (die niet klopt) zouden Westerse overheden doelbewust hun eigen bevolking – en daarmee hun eigen ‘superieure cultuur’ – laten vervangen door niet-westerse migranten. Dit gedachtegoed was voor extreemrechtse terroristen de legitimatie voor dodelijke aanslagen in onder meer Utoya (2011) en Christchurch (2019). Ook andere complottheorieën worden besproken, over bijvoorbeeld een elite die kinderbloed zou drinken om jong te blijven, of reptielachtige wezens die de wereld zouden besturen.

De meeste podcastmakers herkennen zich niet in de bevindingen van KRO-NCRV's Pointer en geven aan enkel alternatieve perspectieven te willen bieden. Sommige makers hebben te maken gehad met verwijderde inhoud of platformen die hen verboden om nog geld te verdienen met hun video’s.  

'Pointer', zaterdag 2 november om 14:00 uur bij KRO-NCRV op NPO Radio 1.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Arnout Hauben trekt 'Dwars door de Pyreneeën'

Arnout Hauben start zijn gloednieuwe wandeltocht aan de woeste Atlantische kust. Hij ontmoet er roeiers van wie de sport onlosmakelijk verbonden is met de historische walvisvaart en voelt meteen het vurige Baskische verlangen naar onafhankelijkheid.

'Dwars door de Pyreneeën', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:50
    Dwars door de Pyreneeën
    21:40
    Time: out (open audiodescriptie)
  • 20:35
    De Afspraak
    21:25
    Louvre Heist
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    21:00
    Geen uitzending
  • 20:45
    Blind getrouwd
    22:10
    Goens Docu: Cel Vermiste Personen
  • 20:40
    Doctor Odyssey
    21:30
    Will Trent
  • 20:35
    The Legend of Zorro
    23:00
    G.I. Joe: Retaliation
  • 20:35
    U-571
    22:45
    Caught on Dashcam
  • 20:50
    La Brea
    22:30
    ER
  • 20:35
    Raf en Ronny
    21:45
    Tegen de Sterren Op
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Bockie Gaat Naar School
  • 20:35
    The English Patient
    23:30
    Friends
  • 20:35
    Gunpowder Milkshake
    22:40
    The Ark
  • 20:35
    Het Blok
    21:30
    Blind Gekocht NL
  • 20:30
    Snapped: Killer Couples
    21:20
    World's Most Evil Killers
  • 20:56
    Z-Nieuws
    21:07
    Z-Beurs
  • 20:37
    Het appartement
    21:00
    Herbert
  • 20:40
    Lekker Messy
    21:05
    Peppe's Sicilië
  • 20:00
    The Chelsea Detective
    21:00
    Top of the Lake
  • 20:35
    A Murder at the End of the World
    21:30
    Prison Break
  • 20:35
    Strijders
    21:30
    AVROTROS Triviant
  • 20:30
    Radar
    21:15
    Opsporing Verzocht
  • 20:30
    Verliefd op Bali
    22:25
    NPO Doc: Tammie zoekt een vriendje