Podcast 'Nederland en de Apartheid' onderzoekt rol Nederland tijdens apartheid

maandag 4 december 2023

In de MAX-podcast 'Nederland en de Apartheid' onderzoeken journalist Remco Tomesen en singer-songwriter Joya Mooi de Nederlandse rol in het Zuid-Afrikaanse apartheidsregime, tien jaar na het overlijden van Nelson Mandela en vijfenzeventig jaar na de invoering van de apartheid.

Welke positie nam Nederland in? En welke belangen speelden er? Vanaf vandaag is de zesdelige podcastserie te horen op NPO Luister.


Dit jaar is het precies vijfenzeventig jaar geleden dat de apartheid officieel werd ingevoerd in Zuid-Afrika, daarnaast is het vijf december het tiende sterfjaar van Nelson Mandela. Met die ijkpunten in het achterhoofd onderzoeken journalist Remco Tomesen en singer-songwriter Joya Mooi de eeuwenlange verbintenis tussen Zuid-Afrika en Nederland, met in de hoofdrol: de apartheid. Hoe kwam een witte minderheid nog voor de invoering van apartheid toch aan de macht? Wat was de rol van de Nederduits Gereformeerde Kerk? En hoe kwam uiteindelijk in Nederland het protest tegen de rassenscheiding op gang?

Apartheid in Zuid-Afrika
Om antwoord te krijgen op al deze vragen, duiken Remco en Joya in de geschiedenis van de apartheid. Van de Nederlandse Afrikaanderwijken tot aan ontmoetingen met familie van een prominent persoon uit het apartheidsregime, de dochter en echtgenote van de leider van het Sharpeville-protest en de dochter van Desmond Tutu. Ook spreken Remco en Joya met Nederlandse oud-politici en voormalige anti-apartheidsactivisten. Joya's vader werd geboren in Johannesburg en maakte de protesten in Soweto van 1976 mee. In de podcast deelt hij zijn indrukwekkende ervaringen als vrijheidsstrijder en lid van het ANC (de politieke partij van onder anderen Nelson Mandela).        

'Nederland in de Wereldgeschiedenis'
De podcast 'Nederland en de Apartheid' maakt deel uit van de MAX-podcastserie 'Nederland in de Wereldgeschiedenis'. In deze serie nemen de makers op een verhalende manier luisteraars mee naar momenten in de geschiedenis waarbij Nederland een bepalende rol had. Elk seizoen staat de rol van Nederland in een andere periode centraal. De eerste reeks van deze podcastserie is 'Nederland en de Apartheid'.

De podcast is tot stand gekomen met een bijdrage van het Fonds Bijzondere Journalistieke Projecten.

'Nederland en de Apartheid' is te beluisteren via de gratis NPO Luister-app.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Na zijn gevecht met Voldemort wordt Harry Potter bij de Duffelingen opgehaald door een groep tovenaars van de Orde van de Feniks, opgericht door Perkamentus om Voldemorts plannen te dwarsbomen. Maar binnen de tovenaarsgemeenschap gelooft bijna niemand dat Voldemort is teruggekeerd. Op Zweinstein is er een nieuwe lerares Verweer tegen de Zwarte Kunsten aangesteld. Ook zij ontkent de terugkeer van Voldemort en wil haar leerlingen niets van waarde bijbrengen.

'Harry Potter and the Order of the Phoenix', film uit 2007 met oa. Daniel Radcliffe en Emma Watson, om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Kinderen van Dewindt
    14:20
    Clips
  • 10:00
    Herfstbeelden
    16:40
    The Americas
  • 13:20
    100% Wolf: De legende van de maansteen
    13:40
    Optredens in Hallo Kroket!
  • 13:30
    Het Weer (middag)
    13:40
    Goed Geplant
  • 13:00
    America's Got Talent: Fantasy Team
  • 05:45
    Geen uitzending
    14:25
    Chicago Med
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:55
    Matlock
  • 12:50
    Holiday Crashers
    14:20
    A Christmas Cookie Catastrophe
  • 10:00
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 13:20
    Friends
    15:15
    Huizenjagers
  • 13:20
    Elsbeth
    14:10
    NCIS
  • 13:25
    That '70s Show
  • 13:10
    Love It or List It
    15:00
    Love It or List It UK
  • 13:25
    Snapped
    16:45
    World's Most Evil Killers
  • 13:34
    Z-Weekoverzicht
    14:08
    Trends Talk
  • 13:24
    Mijn tuin
    14:00
    Vitamine 55
  • 13:25
    Indian Summer
    14:10
    Meat Timon
  • 13:20
    Midsomer Murders
    15:15
    The Chelsea Detective
  • 12:45
    NCIS
    18:05
    Hudson & Rex
  • 13:20
    Keuringsdienst van Waarde
    13:50
    Hunted
  • 13:10
    2 voor 12
    13:55
    Meldpunt Actueel
  • 13:30
    Kosmoo
    14:00
    AAP