Podcast 'De Ranchi Baby's – een koloniale erfenis' bij de NTR

dinsdag 4 oktober 2022

Eén stoomschip. Vijf uitzonderlijke verhalen. Ze kwamen ter wereld in 1950 terwijl hun ouders onderweg waren van het net onafhankelijk geworden Indonesië naar Nederland.

De vijf ‘Ranchibaby's': verbonden door een beladen koloniaal verleden met ieder een eigen verhaal, verteld door documentairemaker Joost Wilgenhof met onderzoeker Esther Captain.


Het is 1950: Nederland heeft net de Indonesische onafhankelijkheid erkend. KNIL-militairen en hun families moesten het land in alle haast per schip verlaten. Hun families woonden vaak al generaties lang in de kolonie Nederlands-Indië, maar die bestaat niet meer. Nederland is voor de meeste opvarenden nog onbekend terrein. Als het schip een maand later aanmeert in Amsterdam zijn er maar liefst 37 baby’s geboren. Documentairemaker Joost Wilgenhof begint zijn speurtocht om alle 37 Ranchibaby's, inmiddels 72 jaar oud, te vinden.

Dat niet alle baby's eenzelfde verhaal hebben blijkt bijvoorbeeld uit de gesprekken met Martin, de laatst geboren Ranchibaby, wiens vader een KNIL-militair was die hij nog steeds bewondert. Chris heeft een heel ander beeld van zijn vader en noemt hem een moordenaar. James, die vernoemd werd naar de kapitein van de Ranchi heeft zijn hele leven het idee gehad dat zijn vader hem als soldaat behandelde. En dan is er nog het bijzondere verhaal van Lasmi, wier vader als 'inlandse militair’ op de dodenlijst stond van Soekarno. Bij aankomst in Nederland bleef de familie jarenlang statenloos. Lasmi's vader voelde zich in de steek gelaten door de Nederlandse overheid, net als Ranchibaby Marja die bij aankomst bijna direct in een kindertehuis terecht kwam. De Ranchi Baby’s – een koloniale erfenis duikt in hun geschiedenis en worsteling met het koloniale verleden.

Waar aan het begin van hun leven een verbintenis ontstond door stoomschip Ranchi, zo uiteenlopend zijn hun levens verstreken en visies op het verleden gevormd. Aan het einde van de serie brengt Joost Wilgenhof de Ranchibaby’s bij elkaar voor een reünie. Vinden ze erkenning en herkenning bij elkaar?

Aflevering 1 van 'De Ranchi Baby’s' verschijnt op 5 oktober bij de NTR en DOCS. De serie van zes afleveringen is vanaf 5 oktober beschikbaar via NPO Radio 1 en alle podcast-apps.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ann Tuts als Doortje in 'F.C. De Kampioenen'

Pascale zou graag eens alleen zijn met Maurice en stelt hem voor om samen een weekendje weg te gaan. Maurice kan echter niet omdat hij zijn moeder niet alleen kan laten. Fernand zet Boma aan om Pascale mee te nemen naar Spanje. Hij hoopt zo Maurice te ontmoedigen nog in het café te komen. Pascale stemt toe, maar enkel om Maurice jaloers te maken en het er eens goed van te nemen. Carmen heeft een auditie gedaan voor een film en heeft een hoofdrol gekregen.

'FC De Kampioenen', om 20.10 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:15
    Vlaanderen Vakantieland
    14:40
    De playlist
  • 13:00
    Zomerbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 14:35
    Bing
    14:40
    Odo
  • 13:40
    Florentina
    14:45
    Familie
  • 14:35
    Rich Kids Go Skint
    15:25
    Gordon Ramsay's 24 Hours to Hell and Back
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:50
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:50
    Most Daring
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:55
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:05
    Geen uitzending
  • 14:35
    De Grannies van Amsterdam
    15:10
    Chateau Meiland La Dolce Vita
  • 14:30
    The Sisterhood of the Traveling Pants 2
    16:25
    This Is Us
  • 13:55
    Highway Thru Hell
    14:45
    Chopper Cops
  • 14:35
    Het Weekmenu
    15:20
    Gold Coast Ocean Rescue
  • 13:55
    Snapped
    14:40
    The First 48
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 14:27
    De perfecte tuin
    14:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:30
    Lekker Messy - Weekmenu
    15:20
    De Zomerkeuken
  • 13:25
    Agatha Christie's Marple
  • 14:30
    Law & Order: Special Victims Unit
    15:20
    Scrubs
  • 14:30
    NOS Journaal
    16:05
    Tussen Kunst en Kitsch
  • 13:50
    De Ongelooflijke Podcast
    14:50
    2 Meter Sessies
  • 14:30
    De Smurfen
    14:45
    Het betoverde dorp van Pinokkio