Podcast 'De Ranchi Baby's – een koloniale erfenis' bij de NTR

dinsdag 4 oktober 2022

Eén stoomschip. Vijf uitzonderlijke verhalen. Ze kwamen ter wereld in 1950 terwijl hun ouders onderweg waren van het net onafhankelijk geworden Indonesië naar Nederland.

De vijf ‘Ranchibaby's': verbonden door een beladen koloniaal verleden met ieder een eigen verhaal, verteld door documentairemaker Joost Wilgenhof met onderzoeker Esther Captain.


Het is 1950: Nederland heeft net de Indonesische onafhankelijkheid erkend. KNIL-militairen en hun families moesten het land in alle haast per schip verlaten. Hun families woonden vaak al generaties lang in de kolonie Nederlands-Indië, maar die bestaat niet meer. Nederland is voor de meeste opvarenden nog onbekend terrein. Als het schip een maand later aanmeert in Amsterdam zijn er maar liefst 37 baby’s geboren. Documentairemaker Joost Wilgenhof begint zijn speurtocht om alle 37 Ranchibaby's, inmiddels 72 jaar oud, te vinden.

Dat niet alle baby's eenzelfde verhaal hebben blijkt bijvoorbeeld uit de gesprekken met Martin, de laatst geboren Ranchibaby, wiens vader een KNIL-militair was die hij nog steeds bewondert. Chris heeft een heel ander beeld van zijn vader en noemt hem een moordenaar. James, die vernoemd werd naar de kapitein van de Ranchi heeft zijn hele leven het idee gehad dat zijn vader hem als soldaat behandelde. En dan is er nog het bijzondere verhaal van Lasmi, wier vader als 'inlandse militair’ op de dodenlijst stond van Soekarno. Bij aankomst in Nederland bleef de familie jarenlang statenloos. Lasmi's vader voelde zich in de steek gelaten door de Nederlandse overheid, net als Ranchibaby Marja die bij aankomst bijna direct in een kindertehuis terecht kwam. De Ranchi Baby’s – een koloniale erfenis duikt in hun geschiedenis en worsteling met het koloniale verleden.

Waar aan het begin van hun leven een verbintenis ontstond door stoomschip Ranchi, zo uiteenlopend zijn hun levens verstreken en visies op het verleden gevormd. Aan het einde van de serie brengt Joost Wilgenhof de Ranchibaby’s bij elkaar voor een reünie. Vinden ze erkenning en herkenning bij elkaar?

Aflevering 1 van 'De Ranchi Baby’s' verschijnt op 5 oktober bij de NTR en DOCS. De serie van zes afleveringen is vanaf 5 oktober beschikbaar via NPO Radio 1 en alle podcast-apps.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

We krijgen de tien memorabelste gebroken harten te zien. De Kreuners legden hun ziel bloot met het ingetogen 'Maak me wakker voor je gaat'. De Britse boyband Take That kwam langs tijdens hun afscheidstournee, wat bij fans voor hartzeer zorgde.

'De Tien Om Te Zien', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:30
    VRT NWS laat
    23:50
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
  • 20:35
    Rock Werchter live
    01:02
    Het weer
  • 23:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:50
    I Can See Your Voice
    23:50
    Chicago Med
  • 22:30
    Transformers: Age of Extinction
    01:20
    Familie Gillis: massa is kassa
  • 22:45
    Money Monster
    00:40
    How I Met Your Mother
  • 22:25
    American Pie: The Wedding
    00:10
    Most Daring
  • 23:25
    ER
    00:15
    Suits
  • 23:30
    Bompa
    00:00
    Keeping Up Appearances
  • 23:40
    De douane in actie
    00:40
    Oogappels
  • 23:20
    CIA
    00:15
    Fire Country
  • 22:40
    Superman
    01:30
    Highway Thru Hell
  • 22:55
    Billion Dollar Playground
    00:00
    Hello Goodbye
  • 23:30
    CSI: Crime Scene Investigation
    00:20
    The Rookie
  • 23:17
    Trends Talk
    23:51
    Z-Nieuws
  • 23:35
    De perfecte tuin
    23:55
    5-voor-12
  • 23:45
    Vanavond bij ons
    00:55
    Toasted on wheels!
  • 23:15
    McDonald and Dodds
    00:55
    Marie Antoinette
  • 23:20
    Law & Order: Special Victims Unit
    00:10
    Burn Notice
  • 23:15
    NOS WK Avond
    23:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
  • 22:45
    McDonald and Dodds
    00:10
    NOS Journaal
  • 23:00
    NPO Doc: Strike a pose
    00:30
    De slimste mens België