Podcast 'De Ranchi Baby's – een koloniale erfenis' bij de NTR

dinsdag 4 oktober 2022

Eén stoomschip. Vijf uitzonderlijke verhalen. Ze kwamen ter wereld in 1950 terwijl hun ouders onderweg waren van het net onafhankelijk geworden Indonesië naar Nederland.

De vijf ‘Ranchibaby's': verbonden door een beladen koloniaal verleden met ieder een eigen verhaal, verteld door documentairemaker Joost Wilgenhof met onderzoeker Esther Captain.


Het is 1950: Nederland heeft net de Indonesische onafhankelijkheid erkend. KNIL-militairen en hun families moesten het land in alle haast per schip verlaten. Hun families woonden vaak al generaties lang in de kolonie Nederlands-Indië, maar die bestaat niet meer. Nederland is voor de meeste opvarenden nog onbekend terrein. Als het schip een maand later aanmeert in Amsterdam zijn er maar liefst 37 baby’s geboren. Documentairemaker Joost Wilgenhof begint zijn speurtocht om alle 37 Ranchibaby's, inmiddels 72 jaar oud, te vinden.

Dat niet alle baby's eenzelfde verhaal hebben blijkt bijvoorbeeld uit de gesprekken met Martin, de laatst geboren Ranchibaby, wiens vader een KNIL-militair was die hij nog steeds bewondert. Chris heeft een heel ander beeld van zijn vader en noemt hem een moordenaar. James, die vernoemd werd naar de kapitein van de Ranchi heeft zijn hele leven het idee gehad dat zijn vader hem als soldaat behandelde. En dan is er nog het bijzondere verhaal van Lasmi, wier vader als 'inlandse militair’ op de dodenlijst stond van Soekarno. Bij aankomst in Nederland bleef de familie jarenlang statenloos. Lasmi's vader voelde zich in de steek gelaten door de Nederlandse overheid, net als Ranchibaby Marja die bij aankomst bijna direct in een kindertehuis terecht kwam. De Ranchi Baby’s – een koloniale erfenis duikt in hun geschiedenis en worsteling met het koloniale verleden.

Waar aan het begin van hun leven een verbintenis ontstond door stoomschip Ranchi, zo uiteenlopend zijn hun levens verstreken en visies op het verleden gevormd. Aan het einde van de serie brengt Joost Wilgenhof de Ranchibaby’s bij elkaar voor een reünie. Vinden ze erkenning en herkenning bij elkaar?

Aflevering 1 van 'De Ranchi Baby’s' verschijnt op 5 oktober bij de NTR en DOCS. De serie van zes afleveringen is vanaf 5 oktober beschikbaar via NPO Radio 1 en alle podcast-apps.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Na zijn gevecht met Voldemort wordt Harry Potter bij de Duffelingen opgehaald door een groep tovenaars van de Orde van de Feniks, opgericht door Perkamentus om Voldemorts plannen te dwarsbomen. Maar binnen de tovenaarsgemeenschap gelooft bijna niemand dat Voldemort is teruggekeerd. Op Zweinstein is er een nieuwe lerares Verweer tegen de Zwarte Kunsten aangesteld. Ook zij ontkent de terugkeer van Voldemort en wil haar leerlingen niets van waarde bijbrengen.

'Harry Potter and the Order of the Phoenix', film uit 2007 met oa. Daniel Radcliffe en Emma Watson, om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:50
    Sporza: Veldrijden
    16:10
    Clips
  • 10:00
    Herfstbeelden
    16:40
    The Americas
  • 15:45
    Saïd & Anna
    15:55
    Samson en Marie
  • 15:10
    Liefde voor muziek
    16:25
    De Branche-Expert
  • 14:25
    Killer College Scandal
    16:15
    Bonje met de buren
  • 15:15
    A Dog's Way Home
  • 15:50
    Matlock
    16:50
    Police Interceptors
  • 15:50
    Once Upon a Holiday
    17:20
    Christmas Bedtime Stories
  • 15:50
    Joe
    16:20
    Geen uitzending
  • 15:15
    Huizenjagers
    18:55
    De Verhulstjes
  • 15:00
    NCIS
    23:05
    Criminal Minds
  • 15:50
    That '70s Show
  • 15:00
    Love It or List It UK
    16:00
    Het Roer Om
  • 15:50
    Snapped
    16:45
    World's Most Evil Killers
  • 15:51
    Z-Weekoverzicht
    16:25
    Trends Talk
  • 15:48
    Publireportage
    15:55
    Mannenverzorging
  • 15:25
    Foodies & The City
    16:00
    Meat Timon
  • 15:15
    The Chelsea Detective
    16:10
    Ghosts Australia
  • 15:20
    NCIS
    18:05
    Hudson & Rex
  • 14:50
    NOS Sport: UEC EK Veldrijden 2026
    16:20
    Sterren NL Top 25
  • 15:30
    Fryslân Dok
    16:05
    Pauscast
  • 15:25
    Dolfje Weerwolfje
    16:50
    Checkpoint