Podcast 'De Ranchi Baby's – een koloniale erfenis' bij de NTR

Eén stoomschip. Vijf uitzonderlijke verhalen. Ze kwamen ter wereld in 1950 terwijl hun ouders onderweg waren van het net onafhankelijk geworden Indonesië naar Nederland.
De vijf ‘Ranchibaby's': verbonden door een beladen koloniaal verleden met ieder een eigen verhaal, verteld door documentairemaker Joost Wilgenhof met onderzoeker Esther Captain.
Het is 1950: Nederland heeft net de Indonesische onafhankelijkheid erkend. KNIL-militairen en hun families moesten het land in alle haast per schip verlaten. Hun families woonden vaak al generaties lang in de kolonie Nederlands-Indië, maar die bestaat niet meer. Nederland is voor de meeste opvarenden nog onbekend terrein. Als het schip een maand later aanmeert in Amsterdam zijn er maar liefst 37 baby’s geboren. Documentairemaker Joost Wilgenhof begint zijn speurtocht om alle 37 Ranchibaby's, inmiddels 72 jaar oud, te vinden.
Dat niet alle baby's eenzelfde verhaal hebben blijkt bijvoorbeeld uit de gesprekken met Martin, de laatst geboren Ranchibaby, wiens vader een KNIL-militair was die hij nog steeds bewondert. Chris heeft een heel ander beeld van zijn vader en noemt hem een moordenaar. James, die vernoemd werd naar de kapitein van de Ranchi heeft zijn hele leven het idee gehad dat zijn vader hem als soldaat behandelde. En dan is er nog het bijzondere verhaal van Lasmi, wier vader als 'inlandse militair’ op de dodenlijst stond van Soekarno. Bij aankomst in Nederland bleef de familie jarenlang statenloos. Lasmi's vader voelde zich in de steek gelaten door de Nederlandse overheid, net als Ranchibaby Marja die bij aankomst bijna direct in een kindertehuis terecht kwam. De Ranchi Baby’s – een koloniale erfenis duikt in hun geschiedenis en worsteling met het koloniale verleden.
Waar aan het begin van hun leven een verbintenis ontstond door stoomschip Ranchi, zo uiteenlopend zijn hun levens verstreken en visies op het verleden gevormd. Aan het einde van de serie brengt Joost Wilgenhof de Ranchibaby’s bij elkaar voor een reünie. Vinden ze erkenning en herkenning bij elkaar?
Aflevering 1 van 'De Ranchi Baby’s' verschijnt op 5 oktober bij de NTR en DOCS. De serie van zes afleveringen is vanaf 5 oktober beschikbaar via NPO Radio 1 en alle podcast-apps.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ruben Van Gucht uit 'De Verraders' gezet, Marc-Marie Huijbregts ontmaskerd
- Paul Haenen stopt als Bert in 'Sesamstraat' na overlijden Wim T. Schippers
- 'Got Talent' neergesabeld in Nederland
- Madonna opent de 2026 Video Music Awards (VMAs) met haar eerste VMAs-optreden in 23 jaar
- Zapp-gezicht Wildebras openhartig over pestverleden
Multimedia SPOTLIGHT
-
De eerste verrader ontmaskerd: exit Marc-Marie -
HBO Original-serie 'Youth' vanaf 21 september op HBO Max -
Duo's gooien alles in de strijd om kinderen spruitjes te laten eten -
Onderling verraad in 'De Verraders'? Marc-Marie neemt Kürt onder vuur! -
Annelien Coorevits scherp voor Sydney Sweeney in 'Happy Hour' -
Koor zonder stembanden maakt indruk in 'Got Talent'
-
Netflix onthult nieuwe trailer van 'Animals' met Ben Affleck -
Kotmadam Sergeant zet de puntjes op de i -
Chantal neemt oud recreatiepark onder de loep in 'De Inspecteurs' -
YES DAY bij 'Vincent Live'! -
Vincent Fierens en Emma Salden praten in 'Kraamkost' over maatschappelijke druk op ouderschap -
Margriet en Celien Hermans herbeleven hun eigen ingreep in 'De Operatiekamer' -
Axel Daeseleire wordt dikke zeemeermin -
Danira over RVG in 'De Verraders' -
Ellen en Matti hebben het moeilijk op huwelijksreis -
Bockie loopt gevreesde beeptest -
Kotmadam Sergeant neemt studenten mee naar trampolinepark -
Krijgt 'Kip Curry' concurrentie van Bo in 'Got Talent'! -
Bekijk de trailer van 'Bankzitters: Overleven In Het Wild' -
Opdracht met een geurtje aan in 'Kamp Jeroom' -
Jury kijkt met open mond naar mysterieuze act in 'Got Talent'
-
Kotmadam Sergeant in the house! -
Netflix deelt eerste beelden van 'The Mosquito Bowl' -
Jade Mintjens over ongemakkelijk eerste gynaecoloogbezoek -
Barbara Sarafian neemt emotioneel afscheid -
Elke heeft Denzel iets te vertellen in 'Blind Getrouwd' -
Seppe maakt zijn opwachting in 'Knokke Tof' -
Anke Buckinx over bizar tv-moment in 'Honderd Hete Vragen' -
Biecht verrader Marc-Marie zijn leugen op? -
Newlyweds Hyndi en Valentijn bezegelen jawoord in het zwembad
Kijktip van de dag

In de winter van 1999 wagen de Zwitserse avonturier Bertrand Piccard en de Britse vlieginstructeur Brian Jones het onmogelijke: als eersten de wereld rondvliegen in een heteluchtballon, zonder te landen. Terwijl rivaliserende teams hen op de hielen zitten, moeten ze samen extreme kou, technische defecten en mentale uitputting trotseren. Een race tegen de klok, de natuur én zichzelf - met een plaats in de geschiedenisboeken als inzet.
'The Balloonists', om 22.05 uur op VRT Canvas.



































