Podcast 'Componeren of Verzuipen': hoe topwetenschappers en een componist met muziek de wereld gaan redden

maandag 20 mei 2024

Tim Kliphuis is violist en schrijft muziek. Hij maakt zich zorgen over het klimaat en vraagt zich af hoe hij als componist een bijdrage kan leveren aan een betere wereld.

Vijf topwetenschappers gaan hem daarbij helpen: professor Robbert Dijkgraaf, dr. Katja Peijnenburg, professor Ingrid Robeyns, professor Amina Helmi en professor Appy Sluijs. Elke aflevering werkt toe naar een muziektrack: samen vormen die uiteindelijk het muziekstuk 'Kosmos'. Hoe dat klinkt?


Professor Robert Dijkgraaf, snaartheoreticus en demissionair minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap: 'De allergrootste vraag die je kan stellen is: waarom dit alles?'

Afl. 1 'Plankton'
Tim vaart met dr. Katja Peijnenburg (planktonbioloog) op een onderzoeksboot de Waddenzee op. Ze vissen naar plankton dat in het lab wordt bekeken. Tijdens hun tocht bespreken ze de verzurende zeeën en haar hoopvolle visie voor de toekomst.

Afl. 2 'IJs'
Met professor Appy Sluijs (paleoceanograaf) praat Tim in de tropische kassen van de Botanische tuin van de Universiteit Utrecht. Het is er net zo warm als 56 miljoen jaar geleden, de periode waar Appy onderzoek naar doet. Wat leert dat ons over onze huidige opwarming?

'We moeten het brein en het hart verbinden om iets te kunnen betekenen voor de toekomst', professor Ingrid Robeyns.

Afl. 3 'Utopia'
Professor Ingrid Robeyns (ethisch filosoof) is een wereldverbeteraar. Ze neemt geen blad voor de mond en strijdt voor een rechtvaardiger samenleving. Tim en Ingrid hebben het over haar idee van een ‘rijkdomsplafond’, de wijze Aboriginaltradities en hoe je een bos écht kan ervaren.

Afl. 4 'Gaia'
Met professor Amina Helmi (sterrenkundige) gaat Tim naar de Dark Sky Telescope in Lauwersoog. Haar naam staat dan wel letterlijk in de sterren, toch staat ze met beide benen op de grond. De enorme tijdschalen waarmee ze werkt zijn bijna niet te bevatten, maar haar wijde blik geeft haar een goed perspectief op de mensheid.

Afl. 5 'Quarks'
Tim ontmoet Robbert Dijkgraaf op zijn oude school: de Rietveldacademie in Amsterdam. Hij studeerde ‘even’ kunst nadat de natuurkundestudie zijn creativiteit totaal had gedoofd. Zijn wijze woorden maken de noodzaak van het verbinden van wetenschap en kunst helemaal duidelijk.

Alle afleveringen van 'Componeren of Verzuipen' zijn vanaf maandag 20 mei te beluisteren in de gratis NPO Luister-app. Wekelijks verschijnen de afleveringen op de andere podcastplatformen.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'FC De Kampioenen': Johny Voners

Pol baalt omdat hij een week moet gaan logeren bij zijn schoonmoeder. Van collega Juul krijgt hij de tip een depressie voor te wenden. Pol doet dit, maar raakt verstrikt in zijn eigen spel. Marc heeft een nieuwe hobby: filmen. Hij wil per se een filmpje maken voor 'Videodinges'.

'FC De Kampioenen', om 19.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:37
    Het weer
  • 19:10
    DI Ray
    20:00
    VRT NWS Update
  • 19:15
    De Raad van Soekie
    19:30
    Kapot gaan
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:45
    Het Weer
  • 18:40
    Red Bull Stalen Ros
    20:00
    Darts
  • 17:55
    The Amazing Spider-Man 2
    20:25
    Vacation Friends 2
  • 18:40
    All New Traffic Cops
    22:30
    Cop Land
  • 19:00
    Chicago Fire
    00:30
    Suits
  • 18:50
    Keeping Up Appearances
    20:40
    Bompa
  • 18:25
    Komen Eten bij Bake Off Vlaanderen
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 18:30
    NCIS
    23:05
    Criminal Minds
  • 19:00
    Two and a Half Men
    20:25
    The Prestige
  • 19:15
    The Block Australia
    20:35
    The Real Housewives van het Zuiden
  • 18:30
    World's Most Evil Killers
  • 18:47
    CEO van mijn leven
    19:34
    Transport & Van.TV
  • 19:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
    20:00
    Sunset Boulevard
  • 19:15
    De Garde van Gert
    19:50
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 18:10
    McDonald and Dodds
    20:00
    Silent Witness
  • 19:00
    Nine Perfect Strangers
    20:00
    Underwater
  • 19:05
    NOS De Avondetappe
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:00
    Max Skūtsje Journaal
    19:25
    Vuurtorenverhalen
  • 19:00
    NOS Jeugdjournaal
    19:20
    Bommetje!