Podcast 'Componeren of Verzuipen': hoe topwetenschappers en een componist met muziek de wereld gaan redden

maandag 20 mei 2024

Tim Kliphuis is violist en schrijft muziek. Hij maakt zich zorgen over het klimaat en vraagt zich af hoe hij als componist een bijdrage kan leveren aan een betere wereld.

Vijf topwetenschappers gaan hem daarbij helpen: professor Robbert Dijkgraaf, dr. Katja Peijnenburg, professor Ingrid Robeyns, professor Amina Helmi en professor Appy Sluijs. Elke aflevering werkt toe naar een muziektrack: samen vormen die uiteindelijk het muziekstuk 'Kosmos'. Hoe dat klinkt?


Professor Robert Dijkgraaf, snaartheoreticus en demissionair minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap: 'De allergrootste vraag die je kan stellen is: waarom dit alles?'

Afl. 1 'Plankton'
Tim vaart met dr. Katja Peijnenburg (planktonbioloog) op een onderzoeksboot de Waddenzee op. Ze vissen naar plankton dat in het lab wordt bekeken. Tijdens hun tocht bespreken ze de verzurende zeeën en haar hoopvolle visie voor de toekomst.

Afl. 2 'IJs'
Met professor Appy Sluijs (paleoceanograaf) praat Tim in de tropische kassen van de Botanische tuin van de Universiteit Utrecht. Het is er net zo warm als 56 miljoen jaar geleden, de periode waar Appy onderzoek naar doet. Wat leert dat ons over onze huidige opwarming?

'We moeten het brein en het hart verbinden om iets te kunnen betekenen voor de toekomst', professor Ingrid Robeyns.

Afl. 3 'Utopia'
Professor Ingrid Robeyns (ethisch filosoof) is een wereldverbeteraar. Ze neemt geen blad voor de mond en strijdt voor een rechtvaardiger samenleving. Tim en Ingrid hebben het over haar idee van een ‘rijkdomsplafond’, de wijze Aboriginaltradities en hoe je een bos écht kan ervaren.

Afl. 4 'Gaia'
Met professor Amina Helmi (sterrenkundige) gaat Tim naar de Dark Sky Telescope in Lauwersoog. Haar naam staat dan wel letterlijk in de sterren, toch staat ze met beide benen op de grond. De enorme tijdschalen waarmee ze werkt zijn bijna niet te bevatten, maar haar wijde blik geeft haar een goed perspectief op de mensheid.

Afl. 5 'Quarks'
Tim ontmoet Robbert Dijkgraaf op zijn oude school: de Rietveldacademie in Amsterdam. Hij studeerde ‘even’ kunst nadat de natuurkundestudie zijn creativiteit totaal had gedoofd. Zijn wijze woorden maken de noodzaak van het verbinden van wetenschap en kunst helemaal duidelijk.

Alle afleveringen van 'Componeren of Verzuipen' zijn vanaf maandag 20 mei te beluisteren in de gratis NPO Luister-app. Wekelijks verschijnen de afleveringen op de andere podcastplatformen.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Terwijl moeder Lisa herstelt van een maagzweer, proberen Jef en Ida vergeefs sfeer te brengen in het café. De klanten blijven weg uit 'De Lichttoren' en Rik stelt voor te verkopen. Dan duikt onverwacht Kostas Papadopoulos op.

'Lili en Marleen', om 20.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:45
    D5R
    03:00
    VRT NWS laat
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Zomerbeelden
  • 07:45
    Hallo Kroket
    06:00
    Tik Tak
  • 07:40
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    01:55
    Geen uitzending
  • 00:50
    Geen uitzending
    01:10
    Blind getrouwd: Australië
  • 06:00
    Qmusic
    01:30
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:35
    Geen uitzending
  • 00:55
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    04:50
    Geen uitzending
  • 07:40
    This Is Us
    02:45
    Geen uitzending
  • 07:50
    3rd Rock From the Sun
    02:15
    Geen uitzending
  • 07:20
    Property Brothers
    02:00
    First on Scene
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:10
    Without a Trace
  • 04:07
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:50
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:35
    De Garde van Gert
    02:00
    Lekker Messy
  • 07:00
    Call the Midwife
    02:20
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
  • 07:40
    First Dates Australia
    02:25
    Below Deck
  • 07:30
    Goedemorgen Nederland
    03:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
  • 07:30
    NOS WK Ontbijt met gebarentaal
    02:15
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 07:59
    Zin in Zappelin
    02:20
    EenVandaag