Oud-politicus Ed van Thijn doorbreekt stilte in '2Doc: Een oorlog die nooit overging'

dinsdag 3 mei 2022

Als achtjarig Joods jongetje belandt Ed van Thijn in Kamp Westerbork, na een razzia tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij weet te ontsnappen en duikt twee jaar onder, maar op zijn tiende belandt hij na verraad voor de tweede keer in Kamp Westerbork. Hier maakt hij de bevrijding mee.

Na de oorlog komt hij bij een kinderpsychiater die hem elektroshocktherapie geeft. Als gevolg hiervan besluit hij vijftig jaar lang te zwijgen over zijn oorlogservaringen, wat een ongewild grote impact op zijn directe omgeving heeft. Op 19 december 2021 is Ed van Thijn, de langstzittende burgemeester van Amsterdam, op 87-jarige leeftijd overleden. Intimi en de oud-politicus zelf vertellen over zijn leven en de impact van zijn zwijgen. Hoe kijkt Ed terug op zijn leven en oorlogsverleden? Wat heeft zijn zwijgen hem gekost en wat heeft het opgeleverd? En hoe ervoer zijn directe omgeving die stilte?


Niet alleen Ed van Thijn zelf ondervond de gevolgen van de oorlog, maar ook zijn directe omgeving. In de documentaire doorbreken tevens zijn dochters Carla en Marion van Thijn, kleindochter Lisa Koppes van Thijn en vrouw Odette weifelend de stilte en vertellen zij over de impact van Ed zijn zwijgen, dat ook in de generaties na hem nog altijd voelbaar is. Daarnaast vertellen zijn vrienden en tevens collega's Geert Mak en Lodewijk Asscher over hoe zij hem, hun vriendschap en werkrelatie hebben ervaren. Als laatste komen ook de zoon van de destijds 22-jarige Herman Flim, die de achtjarige Ed van Thijn achter op zijn fiets naar zeven verschillende onderduikadressen bracht, en Willem van Bennekom, auteur van zijn biografie 'Leven als Opdracht', aan het woord.  

Ed van Thijn in zijn allerlaatste interview voor de media in 2020: 'Ik kan met geen mogelijkheid op 4 en 5 mei naar de televisie kijken. Ik heb aan een stuk door gehuild. Als een man van 86 heb ik uren zitten huilen. De prijs die ik nu betaal zijn tranen, tranen en nog eens tranen. Terwijl ik een paar jaar geleden een spreker was bij dat soort gelegenheden. Het hele land werd gevraagd om op dat soort dagen een getuigenis af te leggen, maar ik zou er nu niet meer aan moeten denken.'

'2Doc: Een oorlog die nooit overging', woensdag 4 mei om 18.55 uur bij BNNVARA op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Konvooi' (Play)

Het konvooi start in Hasselt met de families Badi, Torfs, Torrekens en Lammertyn. Op weg naar Duitsland worden ze geconfronteerd met warme vlaai, een pijnlijke talentenjacht en een eerste afscheid.

'Konvooi', om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:10
    GameKeepers
    00:45
    Journaallus
  • 08:00
    Winterbeelden
    00:40
    90 minutes
  • 08:05
    Karrewiet op de Gouden K's 2025
  • 08:15
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    06:00
    Vegesauriërs
  • 08:00
    Geen uitzending
    00:15
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 02:00
    Geen uitzending
    00:50
    The Big Bang Theory
  • 07:00
    Willy
    00:10
    60 Days In
  • 00:25
    Geen uitzending
    00:10
    Buffy the Vampire Slayer
  • 06:00
    Joe
    01:00
    The Golden Girls
  • 07:05
    Geen uitzending
    00:20
    De Tafel van Gert
  • 07:45
    Walker
    01:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:55
    Seal Team
    00:35
    Bar Rescue
  • 08:05
    The Block Australia
    00:35
    The Real Housewives of Amsterdam
  • 05:00
    Geen uitzending
    00:15
    Family Law
  • 03:38
    Herhalingslus
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:05
    Hobbyklus
    00:00
    Oh What A Night
  • 08:00
    A la carte
    00:05
    Guten Appetit
  • 07:55
    Beyond Paradise
    00:40
    Marie Antoinette
  • 08:15
    Shipping Wars
    00:15
    The Resident
  • 08:10
    The Connection
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 08:05
    Petrus in het land
    00:25
    Nieuwsuur
  • 08:15
    Vilda
    00:40
    Rundfunk: Schwalbe