Oud-politicus Ed van Thijn doorbreekt stilte in '2Doc: Een oorlog die nooit overging'

Als achtjarig Joods jongetje belandt Ed van Thijn in Kamp Westerbork, na een razzia tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij weet te ontsnappen en duikt twee jaar onder, maar op zijn tiende belandt hij na verraad voor de tweede keer in Kamp Westerbork. Hier maakt hij de bevrijding mee.
Na de oorlog komt hij bij een kinderpsychiater die hem elektroshocktherapie geeft. Als gevolg hiervan besluit hij vijftig jaar lang te zwijgen over zijn oorlogservaringen, wat een ongewild grote impact op zijn directe omgeving heeft. Op 19 december 2021 is Ed van Thijn, de langstzittende burgemeester van Amsterdam, op 87-jarige leeftijd overleden. Intimi en de oud-politicus zelf vertellen over zijn leven en de impact van zijn zwijgen. Hoe kijkt Ed terug op zijn leven en oorlogsverleden? Wat heeft zijn zwijgen hem gekost en wat heeft het opgeleverd? En hoe ervoer zijn directe omgeving die stilte?
Niet alleen Ed van Thijn zelf ondervond de gevolgen van de oorlog, maar ook zijn directe omgeving. In de documentaire doorbreken tevens zijn dochters Carla en Marion van Thijn, kleindochter Lisa Koppes van Thijn en vrouw Odette weifelend de stilte en vertellen zij over de impact van Ed zijn zwijgen, dat ook in de generaties na hem nog altijd voelbaar is. Daarnaast vertellen zijn vrienden en tevens collega's Geert Mak en Lodewijk Asscher over hoe zij hem, hun vriendschap en werkrelatie hebben ervaren. Als laatste komen ook de zoon van de destijds 22-jarige Herman Flim, die de achtjarige Ed van Thijn achter op zijn fiets naar zeven verschillende onderduikadressen bracht, en Willem van Bennekom, auteur van zijn biografie 'Leven als Opdracht', aan het woord.
Ed van Thijn in zijn allerlaatste interview voor de media in 2020: 'Ik kan met geen mogelijkheid op 4 en 5 mei naar de televisie kijken. Ik heb aan een stuk door gehuild. Als een man van 86 heb ik uren zitten huilen. De prijs die ik nu betaal zijn tranen, tranen en nog eens tranen. Terwijl ik een paar jaar geleden een spreker was bij dat soort gelegenheden. Het hele land werd gevraagd om op dat soort dagen een getuigenis af te leggen, maar ik zou er nu niet meer aan moeten denken.'
'2Doc: Een oorlog die nooit overging', woensdag 4 mei om 18.55 uur bij BNNVARA op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'Project Dans' is terug!
- Dan start de nieuwe MAX-dramaserie 'Rust en Vreugd'
- Nieuw seizoen van 'Boomer' met 'familie Van Looveren' op VRT 1
- KRO-NCRV's 'Brandpunt+' gaat verder als 'Pointer View'
- In het hart van de Speciale Interventie-eenheden in nieuwe fictiereeks van VRT 1
- Limburgse kasteelheer raakt verzeild in drugsdossier door verhuur duivenhok
- Dit zie je dinsdag in 'Vier Handen Op Eén Buik'
- Super Switch: de allesbeslissende UEFA Champions League-ontknoping bij Ziggo Sport
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Man met 52 veroordelingen verschijnt nóg maar eens voor de rechter in 'De Rechtbank'
- 538 Koningsdag keert terug naar Breda met meer dan 30 artiesten
- Radiozender JOE eert voetbalhistorie met unieke 'Legend-badge' tijdens PSV - Feyenoord
- Ja, poit! De Jordy kaapt wekelijks digitale themazender Q-Foute Radio met zijn 'Happy Hour'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Hengelo
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden'
Kijktip van de dag

Eileen Collins was de eerste vrouw die een Amerikaans ruimtevaartuig bestuurde en commandeerde. In een tijd dat vrouwen in de ruimtevaart nog controversieel waren brak ze door alle barrières heen. Maar haar verhaal is meer dan het verhaal van een pionier. Deze documentaire neemt je mee in Collins' zenuwslopende carrière aan de hand van uniek NASA-archiefmateriaal, privébeelden en intieme interviews.
'Spacewoman', om 21.25 uur op VRT Canvas.



































