Oud-politicus Ed van Thijn doorbreekt stilte in '2Doc: Een oorlog die nooit overging'

dinsdag 3 mei 2022

Als achtjarig Joods jongetje belandt Ed van Thijn in Kamp Westerbork, na een razzia tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij weet te ontsnappen en duikt twee jaar onder, maar op zijn tiende belandt hij na verraad voor de tweede keer in Kamp Westerbork. Hier maakt hij de bevrijding mee.

Na de oorlog komt hij bij een kinderpsychiater die hem elektroshocktherapie geeft. Als gevolg hiervan besluit hij vijftig jaar lang te zwijgen over zijn oorlogservaringen, wat een ongewild grote impact op zijn directe omgeving heeft. Op 19 december 2021 is Ed van Thijn, de langstzittende burgemeester van Amsterdam, op 87-jarige leeftijd overleden. Intimi en de oud-politicus zelf vertellen over zijn leven en de impact van zijn zwijgen. Hoe kijkt Ed terug op zijn leven en oorlogsverleden? Wat heeft zijn zwijgen hem gekost en wat heeft het opgeleverd? En hoe ervoer zijn directe omgeving die stilte?


Niet alleen Ed van Thijn zelf ondervond de gevolgen van de oorlog, maar ook zijn directe omgeving. In de documentaire doorbreken tevens zijn dochters Carla en Marion van Thijn, kleindochter Lisa Koppes van Thijn en vrouw Odette weifelend de stilte en vertellen zij over de impact van Ed zijn zwijgen, dat ook in de generaties na hem nog altijd voelbaar is. Daarnaast vertellen zijn vrienden en tevens collega's Geert Mak en Lodewijk Asscher over hoe zij hem, hun vriendschap en werkrelatie hebben ervaren. Als laatste komen ook de zoon van de destijds 22-jarige Herman Flim, die de achtjarige Ed van Thijn achter op zijn fiets naar zeven verschillende onderduikadressen bracht, en Willem van Bennekom, auteur van zijn biografie 'Leven als Opdracht', aan het woord.  

Ed van Thijn in zijn allerlaatste interview voor de media in 2020: 'Ik kan met geen mogelijkheid op 4 en 5 mei naar de televisie kijken. Ik heb aan een stuk door gehuild. Als een man van 86 heb ik uren zitten huilen. De prijs die ik nu betaal zijn tranen, tranen en nog eens tranen. Terwijl ik een paar jaar geleden een spreker was bij dat soort gelegenheden. Het hele land werd gevraagd om op dat soort dagen een getuigenis af te leggen, maar ik zou er nu niet meer aan moeten denken.'

'2Doc: Een oorlog die nooit overging', woensdag 4 mei om 18.55 uur bij BNNVARA op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts' - Birgit Van Mol (VTM)

Volgens de recentste cijfers van de WHO zijn 160 miljoen kinderen en jongeren tussen de 5 en de 19 jaar echt obees. In de EU zijn 33% van de kinderen obees. Velen beseffen niet wat ultrabewerkt voedsel met het lichaam doet. En als je overal om je heen reclame ziet voor ongezonde producten, dan is het ook veel moeilijker om andere keuzes te maken. Twee Spanjaarden die naar de VS verhuisden, zagen meteen wat die andere eetcultuur deed met hun lichaam. Ze willen nu anderen helpen om niet in diezelfde val te trappen.

'Telefacts', om 22.50 uur bij VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    WinWin
    06:00
    In bed met Olly
  • 19:20
    De ideale wereld
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 19:45
    Karrewiet
    06:00
    Tik Tak
  • 19:00
    VTM Nieuws
    02:10
    Geen uitzending
  • 18:15
    UEFA Champions League
    01:00
    Blind Getrouwd UK
  • 19:45
    The Big Bang Theory
    01:40
    Geen uitzending
  • 19:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 18:50
    Christmas in Scotland
    06:45
    Mr. Christmas
  • 19:20
    Hallo België!
    06:00
    Joe
  • 19:00
    Huizenjagers
    02:05
    De Tafel van Tine
  • 19:40
    NCIS: Hawaii
    02:00
    Neighbours: A New Chapter
  • 19:40
    Cops
    02:20
    Geen uitzending
  • 19:20
    Blind Gekocht NL
    02:35
    Big Miracles
  • 19:30
    Snapped
    02:15
    Geen uitzending
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:33
    Het zelfbouwhuis
    05:55
    Sixties To Six
  • 19:30
    De Zomerkeuken
    02:15
    De Gastentafel
  • 18:55
    Death in Paradise
    02:20
    Where the Wild Men Are With Ben Fogle
  • 19:45
    Station 19
    02:00
    The Real Housewives of Beverly Hills
  • 19:05
    Eva
    02:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 19:50
    Per Seconde Wijzer
    02:10
    Nieuwsuur
  • 19:25
    First Dates
    02:35
    Verward