Oud-politicus Ed van Thijn doorbreekt stilte in '2Doc: Een oorlog die nooit overging'

dinsdag 3 mei 2022

Als achtjarig Joods jongetje belandt Ed van Thijn in Kamp Westerbork, na een razzia tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij weet te ontsnappen en duikt twee jaar onder, maar op zijn tiende belandt hij na verraad voor de tweede keer in Kamp Westerbork. Hier maakt hij de bevrijding mee.

Na de oorlog komt hij bij een kinderpsychiater die hem elektroshocktherapie geeft. Als gevolg hiervan besluit hij vijftig jaar lang te zwijgen over zijn oorlogservaringen, wat een ongewild grote impact op zijn directe omgeving heeft. Op 19 december 2021 is Ed van Thijn, de langstzittende burgemeester van Amsterdam, op 87-jarige leeftijd overleden. Intimi en de oud-politicus zelf vertellen over zijn leven en de impact van zijn zwijgen. Hoe kijkt Ed terug op zijn leven en oorlogsverleden? Wat heeft zijn zwijgen hem gekost en wat heeft het opgeleverd? En hoe ervoer zijn directe omgeving die stilte?


Niet alleen Ed van Thijn zelf ondervond de gevolgen van de oorlog, maar ook zijn directe omgeving. In de documentaire doorbreken tevens zijn dochters Carla en Marion van Thijn, kleindochter Lisa Koppes van Thijn en vrouw Odette weifelend de stilte en vertellen zij over de impact van Ed zijn zwijgen, dat ook in de generaties na hem nog altijd voelbaar is. Daarnaast vertellen zijn vrienden en tevens collega's Geert Mak en Lodewijk Asscher over hoe zij hem, hun vriendschap en werkrelatie hebben ervaren. Als laatste komen ook de zoon van de destijds 22-jarige Herman Flim, die de achtjarige Ed van Thijn achter op zijn fiets naar zeven verschillende onderduikadressen bracht, en Willem van Bennekom, auteur van zijn biografie 'Leven als Opdracht', aan het woord.  

Ed van Thijn in zijn allerlaatste interview voor de media in 2020: 'Ik kan met geen mogelijkheid op 4 en 5 mei naar de televisie kijken. Ik heb aan een stuk door gehuild. Als een man van 86 heb ik uren zitten huilen. De prijs die ik nu betaal zijn tranen, tranen en nog eens tranen. Terwijl ik een paar jaar geleden een spreker was bij dat soort gelegenheden. Het hele land werd gevraagd om op dat soort dagen een getuigenis af te leggen, maar ik zou er nu niet meer aan moeten denken.'

'2Doc: Een oorlog die nooit overging', woensdag 4 mei om 18.55 uur bij BNNVARA op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Gene paniek' (VRT 1)

Philippe start als angstcoach een traject met Veronica, die van kinds af aan een panische angst heeft voor water. Hij wil haar laten wennen aan het diepe water én heeft een eerste zwemles voor haar geregeld. Een andere angst die hij wil aanpakken is spinnenangst of arachnofobie. Hiervoor heeft Philippe een groepje samengesteld van zes mensen die hij in enkele korte en krachtige stappen wil helpen hun angst voor spinnen te overwinnen. Hij loodst de deelnemers van een onschuldig lesje over spinnen en voorzichtig contact met een huisspin naar een donkere kelder vol vogelspinnen.

'Gene Paniek!', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:15
    De regels van Floor
    02:00
    Journaallus
  • 23:35
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 07:15
    Biggen Bouwers
    05:00
    Geen uitzending
  • 07:20
    K3 Roller Disco
    00:30
    The Voice van Vlaanderen
  • 07:15
    Ik Vertrek
    00:10
    Help, Mijn Man Is Klusser
  • 05:25
    Geen uitzending
    22:35
    Transformers: The Last Knight
  • 07:00
    Willy
    01:00
    Xena: Warrior Princess
  • 00:45
    Geen uitzending
    00:20
    Suits
  • 06:00
    Joe
    01:20
    The Golden Girls
  • 05:00
    Geen uitzending
    00:40
    Komen eten
  • 06:45
    Walker
    01:05
    FBI
  • 06:55
    Seal Team
    01:15
    Fear Factor USA.
  • 07:20
    Ellemieke's KIDchen
  • 07:10
    Cold Case
    01:05
    Big Sky
  • 04:01
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:02
    Tooldokter
    05:55
    Sixties To Six
  • 06:45
    De Chalet aan zee
    01:40
    Winterse Kost
  • 06:55
    Agatha Raisin
    01:25
    Marie Antoinette
  • 07:20
    Below Deck Sailing Yacht
    01:40
    First Dates Australia
  • 07:00
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
    01:00
    Pauw & De Wit
  • 01:50
    Nieuwsuur
    01:20
    Ongehoord Nieuws
  • 07:10
    Calimero
    01:45
    Eva