Onrust in Eerbeek: NPO Radio 1 week lang op locatie

zondag 8 december 2024
Foto: © NTR/PowNed 2021

In de bossen van Eerbeek ligt zo'n 230.000 ton aan staalslakken. Een restproduct van Tata Steel dat onder strikte voorwaarden als bouwmateriaal gebruikt mag worden.

Het giftige product bevat cadmium, barium en calciumoxide, ook wel bekend als ongebluste kalk. Als dit in contact komt met water is dat schadelijk voor mens en milieu. De omwonenden maken zich grote zorgen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) strijkt een week lang neer bij de stort Doonweg in Eerbeek om te praten over hoe het nu verder moet met deze staalslakken. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.


De gasten van de naastgelegen camping Robertsoord kregen argwaan toen ze tijdens het uitrijden van de staalslakken bloedneuzen en huidirritaties kregen. De Eerbeekse papierfabriek had toestemming gekregen om met staalslakken de oude papierstort af te dichten. De bewoners van Eerbeek hebben zich verenigd in de Stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek en eisen bij de provincie dat alle staalslakken worden verwijderd. Dit kost echter miljoenen. Provincie en omgevingsdienst zien nog wel andere mogelijkheden om een milieuramp te voorkomen. '5 Dagen' is erbij en spreekt bewoners en toezichthouders.

Maandag spreekt '5 Dagen' met Tessa Pawlot en Bas den Dekker. Ze zijn eigenaren van de naastgelegen camping Robertsoord en werden enkele jaren geleden opgeschrikt door vrachtwagens die de staalslakken neer kwamen leggen om de stort af te dichten. Tessa, Bas en hun kinderen maar ook de campinggasten kregen allemaal vreemde klachten zoals bloedneuzen en huidirritaties.

Dinsdag komt Corine Kapenga, voorzitter van de Stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek, aan het woord. Zij vertelt over de strijd die de stichting is aangegaan en waarom zij in verzet zijn gekomen tegen de vergunning van de provincie voor het neerleggen van de staalslakken.

Woensdag is gedeputeerde Ans Mol te gast. Zij komt uitleggen waarom het neerleggen van de
staalslakken is toegestaan en hoe de provincie de gerezen milieu- en gezondheidsproblemen denkt aan te pakken.

Vrijdag gaat '5 Dagen' terug naar de bron. De staalslakken zijn een restproduct van Tata Steel. Te gast zijn Antoinette Verbrugge van de Stichting Gezondheid op 1 en oud-medewerker Tata Steel Rolf Deen. Is de staalslak een mooi circulair product of is het afval? En is dit de manier waarop een bedrijf als Tata Steel met restproducten om moet gaan?

'5 Dagen' live vanuit de Doonweg in Eerbeek. Maandag 9 december, dinsdag 10 december, woensdag 11 december en vrijdag 13 december van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1. Donderdag 12 december is er geen uitzending vanwege Europa League voetbal.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Restaurant Misverstand' (VRT 1)

Dieter en Sigrid zijn al vroeg op pad om de asperges voor het voorgerecht vers uit het veld te steken bij de aspergeboer. Intussen leren de andere medewerkers elkaar beter kennen in het vakantiehuis. In het restaurant is het vandaag de officiële opening en boer Olivier krijgt de eer om het lint door te knippen. Sigrid en Christine hebben het moeilijk met de tafelnummering.

'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:35
    De dag van vandaag
    22:25
    VRT NWS laat
  • 21:25
    Tattoorist
    22:15
    De ideale wereld
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:35
    De Box
    22:00
    Helden van Hier: De MUG
  • 20:35
    UEFA Champions League
    23:15
    UEFA Champions League samenvattingen
  • 20:35
    The Spy Who Dumped Me
    22:35
    Magnum P.I.
  • 20:35
    The Net
    22:40
    Columbo
  • 21:40
    Departure
    22:30
    ER
  • 21:40
    Commissaris Roos
    22:55
    Baywatch
  • 21:15
    Komen Eten
    22:25
    Konvooi
  • 21:30
    The Way Home
    22:25
    Friends
  • 21:30
    Seal Team
    22:25
    Doom Patrol
  • 21:45
    Het Beste Bod
    22:30
    Huizenjagers
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 21:47
    Z-Nieuws
    21:58
    Z-Beurs
  • 21:33
    De ambachter
    22:30
    Trendsetters In Bed Met
  • 21:35
    Sarah's Sweet Table
  • 21:00
    The Puzzle Lady
    22:00
    Unforgotten
  • 20:35
    Under the Banner of Heaven
    21:50
    Lie to Me
  • 20:35
    NOS Nederland Kiest: Het Debat
    22:10
    De slimste mens
  • 21:25
    Wat houdt ons tegen?
    22:00
    Nieuwsuur
  • 21:20
    Je Zal Het Maar Hebben
    22:00
    Who's that girl