Onrust in Eerbeek: NPO Radio 1 week lang op locatie

zondag 8 december 2024
Foto: © NTR/PowNed 2021

In de bossen van Eerbeek ligt zo'n 230.000 ton aan staalslakken. Een restproduct van Tata Steel dat onder strikte voorwaarden als bouwmateriaal gebruikt mag worden.

Het giftige product bevat cadmium, barium en calciumoxide, ook wel bekend als ongebluste kalk. Als dit in contact komt met water is dat schadelijk voor mens en milieu. De omwonenden maken zich grote zorgen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) strijkt een week lang neer bij de stort Doonweg in Eerbeek om te praten over hoe het nu verder moet met deze staalslakken. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.


De gasten van de naastgelegen camping Robertsoord kregen argwaan toen ze tijdens het uitrijden van de staalslakken bloedneuzen en huidirritaties kregen. De Eerbeekse papierfabriek had toestemming gekregen om met staalslakken de oude papierstort af te dichten. De bewoners van Eerbeek hebben zich verenigd in de Stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek en eisen bij de provincie dat alle staalslakken worden verwijderd. Dit kost echter miljoenen. Provincie en omgevingsdienst zien nog wel andere mogelijkheden om een milieuramp te voorkomen. '5 Dagen' is erbij en spreekt bewoners en toezichthouders.

Maandag spreekt '5 Dagen' met Tessa Pawlot en Bas den Dekker. Ze zijn eigenaren van de naastgelegen camping Robertsoord en werden enkele jaren geleden opgeschrikt door vrachtwagens die de staalslakken neer kwamen leggen om de stort af te dichten. Tessa, Bas en hun kinderen maar ook de campinggasten kregen allemaal vreemde klachten zoals bloedneuzen en huidirritaties.

Dinsdag komt Corine Kapenga, voorzitter van de Stichting Natuurlijk Schoon Eerbeek, aan het woord. Zij vertelt over de strijd die de stichting is aangegaan en waarom zij in verzet zijn gekomen tegen de vergunning van de provincie voor het neerleggen van de staalslakken.

Woensdag is gedeputeerde Ans Mol te gast. Zij komt uitleggen waarom het neerleggen van de
staalslakken is toegestaan en hoe de provincie de gerezen milieu- en gezondheidsproblemen denkt aan te pakken.

Vrijdag gaat '5 Dagen' terug naar de bron. De staalslakken zijn een restproduct van Tata Steel. Te gast zijn Antoinette Verbrugge van de Stichting Gezondheid op 1 en oud-medewerker Tata Steel Rolf Deen. Is de staalslak een mooi circulair product of is het afval? En is dit de manier waarop een bedrijf als Tata Steel met restproducten om moet gaan?

'5 Dagen' live vanuit de Doonweg in Eerbeek. Maandag 9 december, dinsdag 10 december, woensdag 11 december en vrijdag 13 december van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1. Donderdag 12 december is er geen uitzending vanwege Europa League voetbal.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Geld Gezocht' (VRT 1)

Lore (38) is een energieke alleenstaande mama van twee kinderen. Ze woont in Kessel-Lo, werkt als zorgleerkracht en is het zonnetje in haar vriendengroep. Onder de mensen komen, dat is haar lang leven. Overal bij zijn, niets willen missen - haar vriendinnen noemen haar niet voor niets FOMO-Lore. Maar dat kost ook heel wat geld.

'Geld Gezocht', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 13:00
    Winterbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 12:55
    Mega Mindy
    14:20
    Sarah zingt
  • 13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
    19:00
    VTM Nieuws
  • 12:50
    Ambulance
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:45
    Geen uitzending
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Geen uitzending
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:50
    Geen uitzending
    18:45
    9-1-1: Lone Star
  • 10:00
    Joe
    14:50
    Geen uitzending
  • 13:00
    Two and a Half Men
    18:15
    De Rechtbank
  • 12:50
    Neighbours: A New Chapter
    18:45
    Family Law
  • 12:10
    Ice Airport Alaska
    18:50
    Bar Rescue
  • 12:45
    Embarrassing Bodies
    18:45
    Retour Masters
  • 12:45
    Bureau Dupin: De nieuwjaarsmoord
    18:35
    Cold Justice
  • 10:00
    Herhalingslus
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:00
    Puur Oosters - Japans
    18:40
    Comfort Food
  • 12:25
    The Marlow Murder Club
    12:00
    Recipes for Love and Murder
  • 12:45
    Storage Wars
    18:45
    First Dates Australia
  • 13:00
    NOS Journaal
    19:00
    Een huis vol
  • 13:00
    NOS Journaal
    18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
  • 12:59
    Zin in Zappelin
    19:00
    NOS Jeugdjournaal