NPO Radio 1-programma '5 Dagen' week lang over meisjesbesnijdenis

In de week van 4 maart staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi op verschillende locaties in Nederland om te spreken over meisjesbesnijdenis.
Dit in aanloop naar vrijdag 8 maart, Internationale Vrouwendag. Verslaggever ter plekke is Joris Kreugel.
In Nederland zijn ongeveer 41.000 vrouwen besneden. Deze vrouwen zijn voornamelijk afkomstig uit landen als Somalië, Egypte, Ethiopië, Sudan en Irak. Velen zijn hun land ontvlucht voor de oorlog. Hun dochters lopen vanwege de sociale druk in de landen van herkomst risico om, tijdens vakantie daar, ook besneden te worden. Terwijl het in veel van de landen, net als in Nederland, bij wet verboden is.
In '5 Dagen' komen ervaringsdeskundigen en professionals aan het woord. Wanneer word je geconfronteerd met meisjesbesnijdenis of het risico daarop en wat moet je dan doen? Hoe beïnvloedt meisjesbesnijdenis of vrouwelijke genitale verminking (VGV) je leven? Hoe ga je om met de druk van de gemeenschap als je zelf niet wilt dat je dochter besneden wordt? Wat zijn de gezondheidsrisico’s? En hoe maak je dit gevoelige onderwerp bespreekbaar?
Maandag horen we van Zahra Naleie, één van de oprichters van FSAN (Federatie Somalische Associaties Nederland), hoe goede informatie meisjesbesnijdenis kan voorkomen, praat ervaringsdeskundige Istahil Abdulahi over wat haar als zesjarige overkwam en waarom ze dat voor haar dochters niet wil en legt mensenrechtenjuriste Annemarie Middelburg uit waarom het belangrijk is dat we het onderwerp bespreekbaar maken.
Dinsdag vertellen ervaringsdeskundigen, sleutelpersonen voor de GGD en statushouders Lubna en Achmed Abdul hoe meisjesbesnijdenis hun leven beïnvloedt en waarom ze zich allebei inzetten om het te bestrijden.
Woensdag vertelt medisch antropologe Marthine Bos meer over de culturele achtergrond van meisjesbesnijdenis en wat de invloed van de gemeenschap hierbij is.
Donderdag spreekt '5 Dagen' met plastisch chirurg Refaat Karim en gynaecoloog Judith Dekker over hoe zij door middel van hersteloperaties besneden vrouwen hun vrouw-zijn teruggeven.
'5 Dagen' over meisjesbesnijdenis of vrouwelijke genitale verminking. Maandag 4 maart, dinsdag 5 maart, woensdag 6 maart en donderdag 7 maart van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1. Op vrijdag 8 maart vervalt '5 Dagen' en is er 'Langs de Lijn' en omstreken met het WK allround- en sprintschaatsen.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: donderdag 26 februari 2026
- Ontdek wanneer het nieuwe seizoen van ‘So You Think You Can Dance’ start bij VTM
- Cupido schiet twee keer raak in 'Winter Vol Liefde'
- Vernieuwde 'MolTalk' warmt kijker op met voorbeschouwing vol theorieën en aanwijzingen
- Muzikale reis door 80 jaar 'Arbeidsvitaminen' op NPO 1
- Goedele Liekens is zaterdag 'De Geknipte Gast'
- Dit zijn zaterdag de onderwerpen van 'Kassa'
- Coaches hakken erop los in de backstage van 'The Voice'
- 'Ziggo Sport Race Café' opent weer zijn deuren
- Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester in 'Maison Verhulst'
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol muzieknieuws
- Nostalgie tovert maart om in 80's maand
- Dj's bij Qmusic mogen een week lang 'Het Verboden Woord' 'allemaal' niet uitspreken
- A Moment van Kensington wint eerste 3FM Award van 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job'
Kijktip van de dag

Jan vergeet zijn en Julies huwelijksverjaardag en probeert het goed te maken door een dag vol verrassingen te organiseren voor Julie, inclusief een bezoek aan een chic hotel mét wellness. Maar al snel blijkt dat plannen maken makkelijker is dan ze uit te voeren.
'Boomer', om 20.55 uur op VRT 1.



































