NPO Radio 1-programma '5 Dagen' week lang over meisjesbesnijdenis

maandag 4 maart 2024
Foto: © NTR/PowNed 2021

In de week van 4 maart staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi op verschillende locaties in Nederland om te spreken over meisjesbesnijdenis.

Dit in aanloop naar vrijdag 8 maart, Internationale Vrouwendag. Verslaggever ter plekke is Joris Kreugel.


In Nederland zijn ongeveer 41.000 vrouwen besneden. Deze vrouwen zijn voornamelijk afkomstig uit landen als Somalië, Egypte, Ethiopië, Sudan en Irak. Velen zijn hun land ontvlucht voor de oorlog. Hun dochters lopen vanwege de sociale druk in de landen van herkomst risico om, tijdens vakantie daar, ook besneden te worden. Terwijl het in veel van de landen, net als in Nederland, bij wet verboden is.

In '5 Dagen' komen ervaringsdeskundigen en professionals aan het woord. Wanneer word je geconfronteerd met meisjesbesnijdenis of het risico daarop en wat moet je dan doen? Hoe beïnvloedt meisjesbesnijdenis of vrouwelijke genitale verminking (VGV) je leven? Hoe ga je om met de druk van de gemeenschap als je zelf niet wilt dat je dochter besneden wordt? Wat zijn de gezondheidsrisico’s? En hoe maak je dit gevoelige onderwerp bespreekbaar?

Maandag horen we van Zahra Naleie, één van de oprichters van FSAN (Federatie Somalische Associaties Nederland), hoe goede informatie meisjesbesnijdenis kan voorkomen, praat ervaringsdeskundige Istahil Abdulahi over wat haar als zesjarige overkwam en waarom ze dat voor haar dochters niet wil en legt mensenrechtenjuriste Annemarie Middelburg uit waarom het belangrijk is dat we het onderwerp bespreekbaar maken.

Dinsdag vertellen ervaringsdeskundigen, sleutelpersonen voor de GGD en statushouders Lubna en Achmed Abdul hoe meisjesbesnijdenis hun leven beïnvloedt en waarom ze zich allebei inzetten om het te bestrijden.

Woensdag vertelt medisch antropologe Marthine Bos meer over de culturele achtergrond van meisjesbesnijdenis en wat de invloed van de gemeenschap hierbij is.

Donderdag spreekt '5 Dagen' met plastisch chirurg Refaat Karim en gynaecoloog Judith Dekker over hoe zij door middel van hersteloperaties besneden vrouwen hun vrouw-zijn teruggeven.

'5 Dagen' over meisjesbesnijdenis of vrouwelijke genitale verminking. Maandag 4 maart, dinsdag 5 maart, woensdag 6 maart en donderdag 7 maart van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1. Op vrijdag 8 maart vervalt '5 Dagen' en is er 'Langs de Lijn' en omstreken met het WK allround- en sprintschaatsen.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Nieke kondigt met veel bravoure aan dat ze wil trouwen met nonkel Frans. Ze zal in een andere buurt een café openen en er samen met Frans en Henrieke gaan wonen. Met de hulp van moeder Lisa kan Nieke haar vader overtuigen om zich neer te leggen bij het feit dat nonkel Frans zijn nieuwe schoonzoon wordt. Aangezien dit zijn enige alternatief is om zijn kleinzoon Henrieke bij zich te houden, stemt Rik toe. Het grote slachtoffer van deze transactie wordt Stavros, voor wie er geen plaats meer overblijft in café De Lichttoren. Ida springt voor hem in de bres.

'Lili en Marleen', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Herfstbeelden
    06:00
    In bed met Olly
  • 10:00
    Herfstbeelden
    15:00
    Sporza: Davis Cup 2025
  • 11:35
    Kaatjes Kameraadjes
    04:50
    Geen uitzending
  • 10:00
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:45
    Geen uitzending
    11:50
    House
  • 10:00
    Geen uitzending
    00:30
    Most Daring
  • 10:10
    A Cheerful Christmas
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Joe
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:20
    A la carte
    01:30
    De Tafel van de Week
  • 11:35
    Rizzoli & Isles
    01:25
    Criminal Minds
  • 11:30
    Geen uitzending
    01:40
    NCIS: Los Angeles
  • 11:25
    The Sky is the Limit
    01:20
    Botched
  • 11:35
    Interview With a Killer
    01:10
    The First 48
  • 11:24
    Z-Weekoverzicht
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:30
    Maand van de duurzaamheid
    05:55
    Sixties To Six
  • 11:10
    Chris Cooks Cymru
    01:05
    Guten Appetit
  • 11:00
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
    01:45
    Midsomer Murders
  • 11:05
    American Pickers
    03:05
    Nancy Drew
  • 11:25
    Het mooiste meisje van de klas
    01:18
    Wie is de Mol? 25 jaar
  • 11:35
    Nu te Zien!
    01:00
    Dit is de Week
  • 11:30
    Brainstorm
    01:45
    Onderweg naar liefde