NPO Radio 1-programma '5 Dagen' vanuit Charlois over oliewinning

Het Rotterdamse Charlois mag dan tot de armere wijken van Nederland behoren, onder de grond zit een goudmijntje. Al sinds 1984 wordt hier olie gewonnen.
De NAM wil olie blijven winnen, maar daar zijn bewoners tegen in opstand gekomen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) strijkt neer in het hart van de wijk in café ‘Het nieuwe concert’ en spreekt bewoners, ondernemers en oliewinners. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Maandag spreekt '5 Dagen' met bewoner Duck Vaandrager over zijn monumentje op de Zuidhoek. Hij vreest Groningse toestanden en heeft slapeloze nachten van de scheuren in zijn huis. Ook vraagt hij zich af waarom het zo lang duurt voordat de Raad van State eens uitspraak doet in de zaak die de gemeente Rotterdam over de oliewinning heeft aangespannen tegen de overheid.
Dinsdag wordt gesproken met bewoners Elisabeth Boersma, architect, en met Kevin van Eikeren van Woningcorporatie Woonstad Rotterdam. Ze maken zich zorgen over de 70.000 woningen die boven dit winningsgebied staan. Hoe zit het met funderingsproblemen en verzakking van de bodem? Ze pleiten voor serieus funderingsonderzoek.
Woensdag is bewoner en milieuactivist Bas Oudenaarden te gast. Hij is fanatiek kartrekker van ‘Stop oliewinning Rotterdam’. In tijden van klimaatverandering waarin de gewone man wordt gevraagd de ecologische voetafdruk te verminderen, kan de gemeente geen oliewinning toestaan, vindt hij.
Donderdag spreekt '5 Dagen' met Sher Molly. Zij helpt mensen die in armoede leven hun administratie op orde te krijgen. Hoe vul je formulieren in? Hoe vraag je toeslagen aan? Maar ook: waar haal je goedkoop boodschappen, hoe kom je aan een kast en hoe kom je bij de voedselbank? Sher sloeg steil achterover toen ze hoorde wat er hier onder de grond zit.
Vrijdag wordt de week afgesloten met Sandra van Steen en Suzanne Streefland, makers van de podcastserie 'Rotterdam in de olie'. Hoe komt het dat er zo weinig aandacht is voor dit onderwerp? Wat is hen opgevallen en wat zou er anders moeten? Ook de NAM zal een reactie geven.
'5 Dagen' vanuit Charlois. Maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 juli, live van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Eén tuin 'steekt er met kop en schouders bovenuit' in 'Huis Gemaakt'
- De Meilandjes verbouwen Italiaans vakantiehuis in 'Chateau Meiland: La Dolce Vita'
- Kijkcijfers: dinsdag 19 mei 2026
- VRT NWS publiceert onderzoek achter ‘De Foto van Vlaanderen’ na ophef in 'De Afspraak'
- Verbouwen of verkopen? Bart en Béa zoeken kandidaten voor nieuw VTM-programma
- Nieuwe duo’s en dubbele duetten zorgen voor zenuwslopende halve finale van 'So You Think You Can Dance'
- Wie wint 'Celebrity MasterChef Vlaanderen 2026'?
- Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen in 'Brieven Aan Samson'
- Van een 'sekstafette' tot trouwen met een algoritme: 'Ze Zeggen Dat' test de orgasmekloof en AI-liefde
- De jury van 'Huis Gemaakt' is streng in Langdorp: 'Boring as hell'
- Kluis definitief dicht op JOE: Coen & Sander officieel 'smartphonevrij'
- Tweede speeldag Qmusic-strijd 'Mattie versus Marieke' barst spectaculair los op 34,6 meter hoge klimmuur
- Mattie versus Marieke: Qmusic-strijd barst los op TT Circuit
- 'WinWin' zet dit jaar extra in op persoonlijke hulp bij het invullen van je belastingaangifte
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Zeeland
Multimedia SPOTLIGHT
-
Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen -
Joshua en Noah gooien traditioneel rollenpatroon om in 'SYTYCD' -
Kijk nu de officiële trailer van 'KYLIE' -
'Jack Ryan: Ghost War' nieuw te zien op Prime Video -
'Ze Zeggen Dat' onderzoekt de orgasmekloof -
Kijk naar de reünie van 'The Real Housewives of Antwerp' -
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen
Kijktip van de dag

In Amsterdam strijdt actrice Martine Jonckheere aan de zijde van goede vriend Jacques tegen het duo Axel en chef-kok Sofie Dumont, op zoek naar verborgen parels op de sfeervolle brocantemarkt van het Amstelveld.
'Eenmaal Andermaal', om 20.35 uur op VTM.



































