NPO Radio 1-programma '5 Dagen' vanuit Charlois over oliewinning

Het Rotterdamse Charlois mag dan tot de armere wijken van Nederland behoren, onder de grond zit een goudmijntje. Al sinds 1984 wordt hier olie gewonnen.
De NAM wil olie blijven winnen, maar daar zijn bewoners tegen in opstand gekomen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) strijkt neer in het hart van de wijk in café ‘Het nieuwe concert’ en spreekt bewoners, ondernemers en oliewinners. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Maandag spreekt '5 Dagen' met bewoner Duck Vaandrager over zijn monumentje op de Zuidhoek. Hij vreest Groningse toestanden en heeft slapeloze nachten van de scheuren in zijn huis. Ook vraagt hij zich af waarom het zo lang duurt voordat de Raad van State eens uitspraak doet in de zaak die de gemeente Rotterdam over de oliewinning heeft aangespannen tegen de overheid.
Dinsdag wordt gesproken met bewoners Elisabeth Boersma, architect, en met Kevin van Eikeren van Woningcorporatie Woonstad Rotterdam. Ze maken zich zorgen over de 70.000 woningen die boven dit winningsgebied staan. Hoe zit het met funderingsproblemen en verzakking van de bodem? Ze pleiten voor serieus funderingsonderzoek.
Woensdag is bewoner en milieuactivist Bas Oudenaarden te gast. Hij is fanatiek kartrekker van ‘Stop oliewinning Rotterdam’. In tijden van klimaatverandering waarin de gewone man wordt gevraagd de ecologische voetafdruk te verminderen, kan de gemeente geen oliewinning toestaan, vindt hij.
Donderdag spreekt '5 Dagen' met Sher Molly. Zij helpt mensen die in armoede leven hun administratie op orde te krijgen. Hoe vul je formulieren in? Hoe vraag je toeslagen aan? Maar ook: waar haal je goedkoop boodschappen, hoe kom je aan een kast en hoe kom je bij de voedselbank? Sher sloeg steil achterover toen ze hoorde wat er hier onder de grond zit.
Vrijdag wordt de week afgesloten met Sandra van Steen en Suzanne Streefland, makers van de podcastserie 'Rotterdam in de olie'. Hoe komt het dat er zo weinig aandacht is voor dit onderwerp? Wat is hen opgevallen en wat zou er anders moeten? Ook de NAM zal een reactie geven.
'5 Dagen' vanuit Charlois. Maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 juli, live van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Onopgeloste raadsels ontrafeld op Discovery: nieuw seizoen 'Expedition Files' met Josh Gates
- Zo volgt de NOS de gemeenteraadsverkiezingen 2026: debat, uitslagen en live coverage
- Israel van Dorsten onderzoekt geïsoleerde gemeenschappen in nieuwe EO-serie 'Klinkt als een sekte'
- Schrijf je in voor het nieuwe seizoen van 'Help, Mijn Man Is Klusser'
- 'Gene Paniek!' met Philippe Geubels! Ontdek de 16 deelnemers én hun angsten!
- Topvolleybal live op Play Sports: Lotto Volley League & BeNeConference
- Housewife Kiki zorgt voor spanning in 'Stukken Van Mensen': 'Ik zie twee mensen enorm zenuwachtig!'
- Defensieminister Ruben Brekelmans bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - PREVIEW
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Cafe Bistro Rijnbar
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- KRO-NCRV's 'Pointer' over de gevaren van AI-chatapps
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- NPO Klassiek geeft startschot voor 'Filmmuziek Top 400': stembus geopend
Multimedia SPOTLIGHT
-
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance'
Kijktip van de dag

Het is 1 april, een hoogdag voor Xavier. Zijn aprilgrappen worden echter door weinigen gesmaakt. Hij probeert Fernand een poets te bakken door verkleed als Arabier voor veel geld een duif van hem te kopen. Hij krijgt echter al snel de rekening gepresenteerd. Bieke wil een nieuwe account binnenhalen en besluit de verantwoordelijke te verleiden. Ze zegt Marc dat het een aprilgrap is. Ook zij krijgt het deksel op haar neus.
'FC De Kampioenen', om 20.20 uur op VRT 1.



































