NPO Radio 1-programma '5 Dagen' vanuit Charlois over oliewinning

Het Rotterdamse Charlois mag dan tot de armere wijken van Nederland behoren, onder de grond zit een goudmijntje. Al sinds 1984 wordt hier olie gewonnen.
De NAM wil olie blijven winnen, maar daar zijn bewoners tegen in opstand gekomen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) strijkt neer in het hart van de wijk in café ‘Het nieuwe concert’ en spreekt bewoners, ondernemers en oliewinners. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Maandag spreekt '5 Dagen' met bewoner Duck Vaandrager over zijn monumentje op de Zuidhoek. Hij vreest Groningse toestanden en heeft slapeloze nachten van de scheuren in zijn huis. Ook vraagt hij zich af waarom het zo lang duurt voordat de Raad van State eens uitspraak doet in de zaak die de gemeente Rotterdam over de oliewinning heeft aangespannen tegen de overheid.
Dinsdag wordt gesproken met bewoners Elisabeth Boersma, architect, en met Kevin van Eikeren van Woningcorporatie Woonstad Rotterdam. Ze maken zich zorgen over de 70.000 woningen die boven dit winningsgebied staan. Hoe zit het met funderingsproblemen en verzakking van de bodem? Ze pleiten voor serieus funderingsonderzoek.
Woensdag is bewoner en milieuactivist Bas Oudenaarden te gast. Hij is fanatiek kartrekker van ‘Stop oliewinning Rotterdam’. In tijden van klimaatverandering waarin de gewone man wordt gevraagd de ecologische voetafdruk te verminderen, kan de gemeente geen oliewinning toestaan, vindt hij.
Donderdag spreekt '5 Dagen' met Sher Molly. Zij helpt mensen die in armoede leven hun administratie op orde te krijgen. Hoe vul je formulieren in? Hoe vraag je toeslagen aan? Maar ook: waar haal je goedkoop boodschappen, hoe kom je aan een kast en hoe kom je bij de voedselbank? Sher sloeg steil achterover toen ze hoorde wat er hier onder de grond zit.
Vrijdag wordt de week afgesloten met Sandra van Steen en Suzanne Streefland, makers van de podcastserie 'Rotterdam in de olie'. Hoe komt het dat er zo weinig aandacht is voor dit onderwerp? Wat is hen opgevallen en wat zou er anders moeten? Ook de NAM zal een reactie geven.
'5 Dagen' vanuit Charlois. Maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 juli, live van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Muziekformat 'Play that Song' trekt deze zomer opnieuw door Vlaanderen
- Kijkcijfers: dinsdag 5 mei 2026
- Noraly Beyer onthult maandag winnaar Libris Literatuur Prijs
- Nieuw seizoen '22 Kids and Counting' op TLC
- Kijkcijfers: maandag 4 mei 2026
- Isabelle Beernaert zet de puntjes op de i in 'So You Think You Can Dance'
- Wining & dining met 'slechte urinestraal' en 'ammoniakgeur' in 'Celebrity MasterChef Vlaanderen'
- Viktor keert terug naar zijn favoriete kapsalon waar 30 jaar lang niets veranderde
- Lief gebaar of vergiftigd geschenk? 'Ze Zeggen Dat' fileert bloemen
- NPO Doc 'Verweesd Eigendom' te zien bij MAX
- Luistercijfers: Beste aprilmaand ooit voor radio van DPG Media
- JOE-dj's Coen & Sander gaan de strijd aan met de swipe-verslaving en introduceren 'Mei Smartphonevrij'
- Qmusic-luisteraars geven Finn het allerlaatste ticket voor de liveshows van 'The Voice' in team Maarten & Dorothee
- Beleef mee de Koningin Elisabethwedstrijd Cello 2026
- Qmusic lanceert 'Mattie versus Marieke': de spannendste strijd dwars door Nederland
Multimedia SPOTLIGHT
-
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice'
Kijktip van de dag

De boulderhype is volop bezig, en op die golf heeft Bram gesurft: hij investeerde twee jaar geleden zwaar in een grote klimzaal in Vilvoorde. Hij hoopte op een toevloed aan klanten, want de site waar Hall9 ligt, moet de nieuwe hotspot worden van Vilvoorde. De klanten blijven echter weg, maar de gigantische leningen (in totaal een miljoen euro!) blijven wel lopen. Daar komt bij dat Bram iedereen aan het klimmen wil brengen, dus ook jongeren en gezinnen met minder kansen. Maar aan die doelgroepen kan je niet veel geld vragen.
'Andermans Zaken', om 20.45 uur op VRT 1.



































