NPO Radio 1-programma '5 Dagen' vanuit Charlois over oliewinning

Het Rotterdamse Charlois mag dan tot de armere wijken van Nederland behoren, onder de grond zit een goudmijntje. Al sinds 1984 wordt hier olie gewonnen.
De NAM wil olie blijven winnen, maar daar zijn bewoners tegen in opstand gekomen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) strijkt neer in het hart van de wijk in café ‘Het nieuwe concert’ en spreekt bewoners, ondernemers en oliewinners. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Maandag spreekt '5 Dagen' met bewoner Duck Vaandrager over zijn monumentje op de Zuidhoek. Hij vreest Groningse toestanden en heeft slapeloze nachten van de scheuren in zijn huis. Ook vraagt hij zich af waarom het zo lang duurt voordat de Raad van State eens uitspraak doet in de zaak die de gemeente Rotterdam over de oliewinning heeft aangespannen tegen de overheid.
Dinsdag wordt gesproken met bewoners Elisabeth Boersma, architect, en met Kevin van Eikeren van Woningcorporatie Woonstad Rotterdam. Ze maken zich zorgen over de 70.000 woningen die boven dit winningsgebied staan. Hoe zit het met funderingsproblemen en verzakking van de bodem? Ze pleiten voor serieus funderingsonderzoek.
Woensdag is bewoner en milieuactivist Bas Oudenaarden te gast. Hij is fanatiek kartrekker van ‘Stop oliewinning Rotterdam’. In tijden van klimaatverandering waarin de gewone man wordt gevraagd de ecologische voetafdruk te verminderen, kan de gemeente geen oliewinning toestaan, vindt hij.
Donderdag spreekt '5 Dagen' met Sher Molly. Zij helpt mensen die in armoede leven hun administratie op orde te krijgen. Hoe vul je formulieren in? Hoe vraag je toeslagen aan? Maar ook: waar haal je goedkoop boodschappen, hoe kom je aan een kast en hoe kom je bij de voedselbank? Sher sloeg steil achterover toen ze hoorde wat er hier onder de grond zit.
Vrijdag wordt de week afgesloten met Sandra van Steen en Suzanne Streefland, makers van de podcastserie 'Rotterdam in de olie'. Hoe komt het dat er zo weinig aandacht is voor dit onderwerp? Wat is hen opgevallen en wat zou er anders moeten? Ook de NAM zal een reactie geven.
'5 Dagen' vanuit Charlois. Maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 juli, live van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: dinsdag 10 februari 2026
- Van advocatenkoppel tot vader en dochter: dit zijn de 10 advocaten in het nieuwe seizoen van 'Justice For All'
- 'NPO Cultuur' met Rachel Pouwer wegens succes verlengd
- Nadia Moussaid naar bezette Palestijnse gebieden voor NTR-documentaire 'Gevangen in Palestina'
- 'Brief aan de Paus': Drie jaar na 'Godvergeten' maken overlevers van kerkelijk misbruik de balans op
- 'Zembla' focust donderdag op verslavende pijnstillers
- Hoe makkelijk geraak je in België aan een vuurwapen? 'Kan je gewoon ophalen bij een postpunt'
- Stilte van klusser Nick is te snijden in 'Help, Mijn Man is Klusser'
- Maandag in 'Opsporing Verzocht': Wat gebeurde er met Jerzy in Schiedam?
- Man wordt veroordeeld voor rijden onder invloed in Dendermonde, maar ontkent in 'De Rechtbank'
- WK-wedstrijd Oranje live op groot scherm tijdens pre-show Qmusic Foute Party - The Big One
- NPO Klassiek verdubbelt 'Filmmuziek Toplijst': grootste editie ooit met 400 scores
- Arno voert met 'Les yeux de ma mère' voor vijfde keer op rij 'Radio 1 Belpop 100' aan
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Katwijk aan Zee
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max
Kijktip van de dag

Niels ontvangt Imane Boudadi, Wannes Lacroix, Aaron Blommaert, Petra De Sutter en Daphne Agten. Voor Aaron is de song 'Ben' van Michael Jackson voor eeuwig verbonden met de dag waarop hun trouwe viervoeter Ben stierf. En het Gentse collectief Lézard zet de studio op zijn kop met het geweldige Rock Lobster' van The B-52’s. Komen ook: Judith, Alice Mae, Natalia en Portland. Niels zingt 'Visiting Hours' van Ed Sheeran voor Jolien uit het publiek.
'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.



































