NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over het werk van reddingsbrigades

Het zwemseizoen is begonnen, maar de reddingsbrigade kampt met een tekort aan vrijwilligers. De gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) rijdt daarom deze week naar verschillende plaatsen in Nederland om te praten met vrijwilligers, zwemmers en iemand die gered is.
Presentatoren zijn Jo van Egmond en Mirthe van der Drift. Verslaggever ter plekke is Joris Kreugel.
De 147 reddingsbrigades die ons land telt, voerden vorig jaar zo’n 8.000 hulpverleningen uit. Maar ze hebben moeite om het ledenbestand op peil te houden. De brigades drijven in belangrijke mate op vrijwilligers. Hoe houd je die vast? Want behalve gezellige verenigingen zijn de reddingsbrigades ook noodzakelijke hulpdiensten. '5 Dagen' onderzoekt wat er allemaal komt kijken bij het werk van de reddingsbrigade. Hoe ervaren de lifeguards de reddingen en wat doet het met een team als er iemand verdrinkt?
Maandag staat de bus in Zandvoort en zijn lifeguards Ernst Brokmeier en Silvie Rosendal van de plaatselijke reddingsbrigade te gast. Ernst Brokmeier is ook woordvoerder van Reddingsbrigade Nederland en legt uit hoe het komt dat het aantal vrijwilligers daalt.
Dinsdag vertelt Leon Muizer uit Heemskerk hoe hij vier jaar geleden bij Wijk aan Zee in een mui terechtkwam en bijna verdronk. De pier van Wijk aan Zee is de enige plek waar het toezicht van de reddingsbrigade ontbreekt en uitgerekend daar ging het mis. Wat doet dat met je als je bijna verdrinkt? Waarom kan de Noordzee verraderlijk gevaarlijk zijn en waar moet je vooral op letten?
Woensdag heeft de uitzending een sportief tintje. Lifesaving is namelijk behalve een hulpverlenende dienst ook een sport die is aangesloten bij NOC*NSF. Nederlands kampioen lifesaving Robert Hendriks vertelt bij reddingsbrigade Noordwijk waarom hij deze zomer nog één keer wil meedoen aan het WK Lifesaving in Australië.
Donderdag reist de bus af naar een reddingsbrigade in het binnenland. Voorzitter Aswin Meulblok en lifeguard Lenny Stoutjesdijk van reddingsbrigade Goes houden zich vooral bezig met preventie en reddingen bij calamiteiten en events. Tijdens de overstromingen van Limburg in 2021 zijn ze ingezet voor de evacuatie van een bejaardentehuis. Een belangrijke hulpdienst dus – maar denkt de gemeente Goes daar ook zo over?
Vrijdag is Ruud Cloeck te gast, sinds 1973 vrijwilliger bij de reddingsbrigade Bloemendaal. Hij vertelt over zijn hoogte- en dieptepunten en hoe de brigade zich in 50 jaar tijd heeft ontwikkeld.
'5 Dagen' over het werk van redddingsbrigades. Maandag 6 mei, dinsdag 7 mei, woensdag 8 mei donderdag 9 mei en vrijdag 10 mei van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'En toen was er new wave': over het ontstaan en de impact van de Belgische 'nieuwe golf'
- Laatste tickets voor de Cross Battles zetten coaches van 'The Voice' onder zware druk
- Donnie in tranen in 'Celebrity MasterChef Vlaanderen' na opmerking Peter Goossens
- Kijkcijfers: 10, 11 en 12 april 2026
- Niet in talkshow, maar in Vlaanderen: Marco Borsato maakt opvallende tv-comeback in programma van Sergio Herman
- 'VRT NWS Pano' onderzoekt: Waar zijn de drones?
- Dinsdag in 'Nomaden': de wandelende kostuums van Kinshasa
- Emotionele oproep ouders vermoorde Ralf (13) in 'Opsporing Verzocht'
- 'De Dierenarts van Yorkshire' vanaf dinsdag nieuw bij MAX
- Documentaire Ida Does laat zien hoe het Mauritshuis omgaat met zijn koloniale geschiedenis
- Genomineerden NPO FunX Awards 2026 bekend: Qlas grootste kanshebber
- Al 25 jaar de luisteraar centraal in Stand.nl op NPO Radio 1
- De hits bij JOE zijn geld waard dankzij nieuw radiospel 'Het Winnende Woord'
- Wietze de Jager en Chris Bergström hoor je deze zomer op 100% NL
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit De Werf in Enkhuizen
Multimedia SPOTLIGHT
-
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz
Kijktip van de dag

De tien chefs moeten zichzelf culinair voorstellen met een verfijnde smaakbom. Geen evidentie, zeker niet met het zwaard van Damocles dat boven hun koksmutsen hangt: de zwarte pin.
'Celebrity MasterChef Vlaanderen', om 21.15 uur op Play.



































