NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over het werk van reddingsbrigades

maandag 6 mei 2024
Foto: © NTR/PowNed 2021

Het zwemseizoen is begonnen, maar de reddingsbrigade kampt met een tekort aan vrijwilligers. De gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) rijdt daarom deze week naar verschillende plaatsen in Nederland om te praten met vrijwilligers, zwemmers en iemand die gered is.

Presentatoren zijn Jo van Egmond en Mirthe van der Drift. Verslaggever ter plekke is Joris Kreugel.


De 147 reddingsbrigades die ons land telt, voerden vorig jaar zo’n 8.000 hulpverleningen uit. Maar ze hebben moeite om het ledenbestand op peil te houden. De brigades drijven in belangrijke mate op vrijwilligers. Hoe houd je die vast? Want behalve gezellige verenigingen zijn de reddingsbrigades ook noodzakelijke hulpdiensten. '5 Dagen' onderzoekt wat er allemaal komt kijken bij het werk van de reddingsbrigade. Hoe ervaren de lifeguards de reddingen en wat doet het met een team als er iemand verdrinkt?

Maandag staat de bus in Zandvoort en zijn lifeguards Ernst Brokmeier en Silvie Rosendal van de plaatselijke reddingsbrigade te gast. Ernst Brokmeier is ook woordvoerder van Reddingsbrigade Nederland en legt uit hoe het komt dat het aantal vrijwilligers daalt.

Dinsdag vertelt Leon Muizer uit Heemskerk hoe hij vier jaar geleden bij Wijk aan Zee in een mui terechtkwam en bijna verdronk. De pier van Wijk aan Zee is de enige plek waar het toezicht van de reddingsbrigade ontbreekt en uitgerekend daar ging het mis. Wat doet dat met je als je bijna verdrinkt? Waarom kan de Noordzee verraderlijk gevaarlijk zijn en waar moet je vooral op letten?

Woensdag heeft de uitzending een sportief tintje. Lifesaving is namelijk behalve een hulpverlenende dienst ook een sport die is aangesloten bij NOC*NSF. Nederlands kampioen lifesaving Robert Hendriks vertelt bij reddingsbrigade Noordwijk waarom hij deze zomer nog één keer wil meedoen aan het WK Lifesaving in Australië.

Donderdag reist de bus af naar een reddingsbrigade in het binnenland. Voorzitter Aswin Meulblok en lifeguard Lenny Stoutjesdijk van reddingsbrigade Goes houden zich vooral bezig met preventie en reddingen bij calamiteiten en events. Tijdens de overstromingen van Limburg in 2021 zijn ze ingezet voor de evacuatie van een bejaardentehuis. Een belangrijke hulpdienst dus – maar denkt de gemeente Goes daar ook zo over?

Vrijdag is Ruud Cloeck te gast, sinds 1973 vrijwilliger bij de reddingsbrigade Bloemendaal. Hij vertelt over zijn hoogte- en dieptepunten en hoe de brigade zich in 50 jaar tijd heeft ontwikkeld.

'5 Dagen' over het werk van redddingsbrigades. Maandag 6 mei, dinsdag 7 mei, woensdag 8 mei donderdag 9 mei en vrijdag 10 mei van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Box' (VTM)

Tien onbekende Vlamingen starten aan een spel waarvan ze de regels niet kennen. Het enige wat ze weten is dat elke keer de boxen openen, de opdracht meteen begint en ze zelf moeten zoeken wat de bedoeling is. Dit zorgt voor hilariteit en onzekerheid.

'De Box', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:15
    Sporza: GP Samyn
    01:00
    Journaallus
  • 13:00
    Winterbeelden
    09:25
    Sporza: WK Basketbal Vrouwen Kwalificatie 2026
  • 15:55
    Samson en Marie
    05:20
    Geen uitzending
  • 15:10
    Gooische Vrouwen
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:40
    GPs: Behind Closed Doors
    23:05
    Te bepalen
  • 15:40
    The Adjustment Bureau
    23:20
    Te bepalen
  • 15:50
    Xena: Warrior Princess
    00:40
    Mee met de Flikken
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:20
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 15:40
    Joe
    01:20
    Geen uitzending
  • 14:55
    Bake Off Vlaanderen
    01:15
    De Tafel van de Week
  • 15:20
    FBI: Most Wanted
    01:00
    Criminal Minds
  • 15:50
    NCIS: Los Angeles
    01:45
    MacGyver
  • 15:55
    The Block Australia
    01:40
    Wordt aangekondigd
  • 15:15
    Mark of a Serial Killer
    02:10
    C.S.I. New York
  • 14:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:37
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 15:55
    Streetfood
    01:35
    Becoming Meewis
  • 15:40
    Call the Midwife
    01:45
    Midsomer Murders
  • 15:05
    Hudson & Rex
    01:00
    Below Deck Down Under
  • 15:35
    NOS Journaal
    01:50
    MolTalk
  • 14:55
    Het Uur van de Wolf
    01:30
    De Nachtzoen
  • 15:50
    Mojo Fliptop
    01:20
    First Dates