NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over expats in Nederland

Het aantal expats in Nederland is de afgelopen jaren enorm gestegen. Vooral in grote steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven wonen en werken veel hoogopgeleide kennismigranten.
Ze dragen zo bij aan onze economie en ons innovatieve vermogen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) reist met de gele bus door Nederland om te praten over hoe expats Nederland ervaren en hoe Nederlanders de komst van de expats ervaren. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Innovatieve bedrijven als ASML, Unilever en vele andere bedrijven trekken specialistische kennismigranten aan om hoogwaardige technologische producten te kunnen maken. Om Nederland aantrekkelijk te maken voor deze talenten bieden we gedurende vijf jaar een belastingkorting van 30%. En dat werkt, want van over de hele wereld komen mensen om hier te werken. Maar er is ook onvrede. De expats hebben een streepje voor op de huizenmarkt, spreken doorgaans alleen maar Engels en integreren nauwelijks omdat ze vaak weer weggaan. '5 Dagen' is onder meer in Amsterdam en Eindhoven om daarover het gesprek aan te gaan.
Maandag staat de bus in Amsterdam en vertelt volkszanger Davey Bindervoet over het ‘Jordaangevoel’ dat verdwijnt door de internationalisering van de stad. Hij schreef een protestsong toen een expat klaagde over het carillon van de Westertoren. Hij vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de Engelssprekende International op de grachten.
Dinsdag spreekt '5 Dagen' met makelaar Emile Krekelberg over de woningmarkt. Als aankoopmakelaar kocht hij jarenlang panden aan voor expats. Nu wil hij zijn kwaliteiten gaan inzetten voor de startende zoeker.
Woensdag strijkt de bus neer in de wijk Gestel in Eindhoven. Daar is ex-expat Miriam Frosi in de bus te gast. De wijk Gestel is populair bij expats en naar verwachting zal die populariteit alleen maar toenemen. Frosi is een bruggenbouwer en organiseert ‘Connecting Cultures’ zodat bewoners en expats alvast kennis met elkaar kunnen maken.
Donderdag is '5 Dagen' te gast bij Rachel en Dominic Heap. Zij behoorden tot de eerste Britse expats die in Nederland neerstreken. Het integratieproces verliep met vallen en opstaan. Ze blikken terug op hoe zij de Nederlandse samenleving hebben ervaren en wat de obstakels zijn waar expats tegenaan lopen.
Vrijdag is de bus wederom in Amsterdam, waar '5 Dagen' praat met Katja Rakic, directeur van de 6e montessori basisschool ‘Anne Frank’ in Amsterdam-Zuid. Als kind van Joegoslavische arbeidsmigranten weet zij als geen ander de noden van kinderen die de Nederlandse taal niet spreken. Met haar ervaring probeert ze de vele kinderen van expats die haar school telt, zo goed mogelijk op te vangen. Wat kunnen andere scholen daarvan leren?
'5 Dagen', maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30, donderdag 31 oktober en vrijdag 1 november van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Jonas Smulders als Vledder naast Thomas Acda in 'Baantjer'
- Zwoele zomeravonden: dit zijn de acht eigenaren van het zesde seizoen van 'B&B Vol Liefde'
- Celien Hermans brengt eerbetoon aan mama Margriet op 'Tien Om Te Zien'
- Ketnet zet de zomer in met de opnames van vier fictiereeksen
- Kijkcijfers: 26, 27 en 28 juni 2026
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Dit heeft National Geographic in juli te bieden
- Met deze programma's luidt STAR Channel de zomer in!
- Juli brengt Britse topseries en zomerse must-sees naar BBC NL en BBC NL+
- De leukste zomervakantie beleef je op Cartoonito
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur
Kijktip van de dag

Iedereen weet dat Gerard graag uitslaapt, maar soms moet Wino hem toch uit bed zien te krijgen. Dit keer is daar een goede reden voor: ze gaan een urne uitzoeken voor Janny. Later op de dag brengen Gerard, Wino en Glenn samen een bezoek aan de cardioloog, omdat Gerards vader een hartpatiënt was.
'Only Joling', om 21.55 uur op VTM 2.



































