NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over expats in Nederland

zondag 27 oktober 2024
Foto: © NTR/PowNed 2021

Het aantal expats in Nederland is de afgelopen jaren enorm gestegen. Vooral in grote steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven wonen en werken veel hoogopgeleide kennismigranten.

Ze dragen zo bij aan onze economie en ons innovatieve vermogen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) reist met de gele bus door Nederland om te praten over hoe expats Nederland ervaren en hoe Nederlanders de komst van de expats ervaren. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.


Innovatieve bedrijven als ASML, Unilever en vele andere bedrijven trekken specialistische kennismigranten aan om hoogwaardige technologische producten te kunnen maken. Om Nederland aantrekkelijk te maken voor deze talenten bieden we gedurende vijf jaar een belastingkorting van 30%. En dat werkt, want van over de hele wereld komen mensen om hier te werken. Maar er is ook onvrede. De expats hebben een streepje voor op de huizenmarkt, spreken doorgaans alleen maar Engels en integreren nauwelijks omdat ze vaak weer weggaan. '5 Dagen' is onder meer in Amsterdam en Eindhoven om daarover het gesprek aan te gaan.

Maandag staat de bus in Amsterdam en vertelt volkszanger Davey Bindervoet over het ‘Jordaangevoel’ dat verdwijnt door de internationalisering van de stad. Hij schreef een protestsong toen een expat klaagde over het carillon van de Westertoren. Hij vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de Engelssprekende International op de grachten.

Dinsdag spreekt '5 Dagen' met makelaar Emile Krekelberg over de woningmarkt. Als aankoopmakelaar kocht hij jarenlang panden aan voor expats. Nu wil hij zijn kwaliteiten gaan inzetten voor de startende zoeker.

Woensdag strijkt de bus neer in de wijk Gestel in Eindhoven. Daar is ex-expat Miriam Frosi in de bus te gast. De wijk Gestel is populair bij expats en naar verwachting zal die populariteit alleen maar toenemen. Frosi is een bruggenbouwer en organiseert ‘Connecting Cultures’ zodat bewoners en expats alvast kennis met elkaar kunnen maken.

Donderdag is '5 Dagen' te gast bij Rachel en Dominic Heap. Zij behoorden tot de eerste Britse expats die in Nederland neerstreken. Het integratieproces verliep met vallen en opstaan. Ze blikken terug op hoe zij de Nederlandse samenleving hebben ervaren en wat de obstakels zijn waar expats tegenaan lopen.

Vrijdag is de bus wederom in Amsterdam, waar '5 Dagen' praat met Katja Rakic, directeur van de 6e montessori basisschool ‘Anne Frank’ in Amsterdam-Zuid. Als kind van Joegoslavische arbeidsmigranten weet zij als geen ander de noden van kinderen die de Nederlandse taal niet spreken. Met haar ervaring probeert ze de vele kinderen van expats die haar school telt, zo goed mogelijk op te vangen. Wat kunnen andere scholen daarvan leren?

'5 Dagen', maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30, donderdag 31 oktober en vrijdag 1 november van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Een Echte Job' - Bart Appeltans (VTM)

De stagiairs ronden hun eerste, intense week af: Bart staat oog in oog met een oude bekende als patiënte, Aaron verzorgt een zware hoofdwonde en krijgt een levensles, Siska raakt emotioneel bij een ziek kind en William ploetert in de keuken.

'Een Echte Job', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 op VRT 1: WinWin
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 09:00
    Winterbeelden
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 09:40
    Ellie de olifant
    07:00
    Sam & Julia
  • 09:30
    Geen uitzending
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:15
    De alarmcentrale: pech onderweg
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:35
    S.W.A.T.
  • 07:00
    Willy
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:05
    Baywatch
  • 09:30
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 09:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 09:25
    Walker
    06:45
    Friends
  • 09:00
    The First 48 Presents Critical Minutes
    12:45
    See
  • 09:25
    The Real Housewives of Amsterdam
    12:45
    Embarrassing Bodies
  • 09:20
    Buried in the Backyard
    12:20
    Vanished: The Lucie Blackman Mystery
  • 04:15
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:37
    Jong geleerd
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 09:40
    Bon Appetit
    07:35
    A la carte
  • 09:00
    Midsomer Murders
    06:55
    Death in Paradise
  • 09:35
    The Real Housewives of Beverly Hills
    12:45
    Storage Wars
  • 09:30
    NOS Journaal
    13:10
    NOS Sportjournaal
  • 09:30
    Zentijd
    13:00
    NOS Journaal
  • 09:40
    Liselotte
    12:55
    Saïd & Anna