NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over expats in Nederland

Het aantal expats in Nederland is de afgelopen jaren enorm gestegen. Vooral in grote steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven wonen en werken veel hoogopgeleide kennismigranten.
Ze dragen zo bij aan onze economie en ons innovatieve vermogen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) reist met de gele bus door Nederland om te praten over hoe expats Nederland ervaren en hoe Nederlanders de komst van de expats ervaren. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Innovatieve bedrijven als ASML, Unilever en vele andere bedrijven trekken specialistische kennismigranten aan om hoogwaardige technologische producten te kunnen maken. Om Nederland aantrekkelijk te maken voor deze talenten bieden we gedurende vijf jaar een belastingkorting van 30%. En dat werkt, want van over de hele wereld komen mensen om hier te werken. Maar er is ook onvrede. De expats hebben een streepje voor op de huizenmarkt, spreken doorgaans alleen maar Engels en integreren nauwelijks omdat ze vaak weer weggaan. '5 Dagen' is onder meer in Amsterdam en Eindhoven om daarover het gesprek aan te gaan.
Maandag staat de bus in Amsterdam en vertelt volkszanger Davey Bindervoet over het ‘Jordaangevoel’ dat verdwijnt door de internationalisering van de stad. Hij schreef een protestsong toen een expat klaagde over het carillon van de Westertoren. Hij vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de Engelssprekende International op de grachten.
Dinsdag spreekt '5 Dagen' met makelaar Emile Krekelberg over de woningmarkt. Als aankoopmakelaar kocht hij jarenlang panden aan voor expats. Nu wil hij zijn kwaliteiten gaan inzetten voor de startende zoeker.
Woensdag strijkt de bus neer in de wijk Gestel in Eindhoven. Daar is ex-expat Miriam Frosi in de bus te gast. De wijk Gestel is populair bij expats en naar verwachting zal die populariteit alleen maar toenemen. Frosi is een bruggenbouwer en organiseert ‘Connecting Cultures’ zodat bewoners en expats alvast kennis met elkaar kunnen maken.
Donderdag is '5 Dagen' te gast bij Rachel en Dominic Heap. Zij behoorden tot de eerste Britse expats die in Nederland neerstreken. Het integratieproces verliep met vallen en opstaan. Ze blikken terug op hoe zij de Nederlandse samenleving hebben ervaren en wat de obstakels zijn waar expats tegenaan lopen.
Vrijdag is de bus wederom in Amsterdam, waar '5 Dagen' praat met Katja Rakic, directeur van de 6e montessori basisschool ‘Anne Frank’ in Amsterdam-Zuid. Als kind van Joegoslavische arbeidsmigranten weet zij als geen ander de noden van kinderen die de Nederlandse taal niet spreken. Met haar ervaring probeert ze de vele kinderen van expats die haar school telt, zo goed mogelijk op te vangen. Wat kunnen andere scholen daarvan leren?
'5 Dagen', maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30, donderdag 31 oktober en vrijdag 1 november van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Is dit het einde van De Withoeve in 'Thuis'?
- Nieuw gezicht Robčrt van Beckhoven vormt ij(s)ersterk duo met Miljuschka op 24Kitchen
- Winnaars 2e kwalificatieronde 'Gouden Televizier-Ring 2026'
- Kijkcijfers: dinsdag 3 maart 2026
- Kijkcijfers: 'De Mol' best bekeken programma van 2025
- Sam Gooris schittert als een echte Schot in origineel filmkostuum van Mel Gibson
- Verrassende wending in 'De Box': wie durft de rode box te openen?
- Maart vol humor: Comedy Central serveert comedyklassiekers en publieksfavorieten
- Gemeentelijke geldzaken onder de loep in 'Meldpunt Actueel Debat'
- Advocaten over pleiten in assisenzaken in 'Justice For All'
- Luistercijfers: Qmusic en JOE sluiten februari sterk af met Olympische Winterspelen en 'JOE Singalong Top 500'
- Dubbele winst voor Roxy Dekker bij 3FM Awards
- De Camper van Sven & Anke is vertrokken
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Herberg Van Ouds 't Nest
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'?
Kijktip van de dag

Donald Trump wil Groenland kopen. De Denen en de NAVO houden het been stijf. Maar wat vinden de Groenlanders daar eigenlijk zelf van? Karine Claassen trekt naar het grootste eiland ter wereld, op zoek naar een antwoord op die vraag.
'Groenland is van Ons', om 20.45 uur op VRT 1.



































