NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over expats in Nederland

Het aantal expats in Nederland is de afgelopen jaren enorm gestegen. Vooral in grote steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven wonen en werken veel hoogopgeleide kennismigranten.
Ze dragen zo bij aan onze economie en ons innovatieve vermogen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) reist met de gele bus door Nederland om te praten over hoe expats Nederland ervaren en hoe Nederlanders de komst van de expats ervaren. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Innovatieve bedrijven als ASML, Unilever en vele andere bedrijven trekken specialistische kennismigranten aan om hoogwaardige technologische producten te kunnen maken. Om Nederland aantrekkelijk te maken voor deze talenten bieden we gedurende vijf jaar een belastingkorting van 30%. En dat werkt, want van over de hele wereld komen mensen om hier te werken. Maar er is ook onvrede. De expats hebben een streepje voor op de huizenmarkt, spreken doorgaans alleen maar Engels en integreren nauwelijks omdat ze vaak weer weggaan. '5 Dagen' is onder meer in Amsterdam en Eindhoven om daarover het gesprek aan te gaan.
Maandag staat de bus in Amsterdam en vertelt volkszanger Davey Bindervoet over het ‘Jordaangevoel’ dat verdwijnt door de internationalisering van de stad. Hij schreef een protestsong toen een expat klaagde over het carillon van de Westertoren. Hij vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de Engelssprekende International op de grachten.
Dinsdag spreekt '5 Dagen' met makelaar Emile Krekelberg over de woningmarkt. Als aankoopmakelaar kocht hij jarenlang panden aan voor expats. Nu wil hij zijn kwaliteiten gaan inzetten voor de startende zoeker.
Woensdag strijkt de bus neer in de wijk Gestel in Eindhoven. Daar is ex-expat Miriam Frosi in de bus te gast. De wijk Gestel is populair bij expats en naar verwachting zal die populariteit alleen maar toenemen. Frosi is een bruggenbouwer en organiseert ‘Connecting Cultures’ zodat bewoners en expats alvast kennis met elkaar kunnen maken.
Donderdag is '5 Dagen' te gast bij Rachel en Dominic Heap. Zij behoorden tot de eerste Britse expats die in Nederland neerstreken. Het integratieproces verliep met vallen en opstaan. Ze blikken terug op hoe zij de Nederlandse samenleving hebben ervaren en wat de obstakels zijn waar expats tegenaan lopen.
Vrijdag is de bus wederom in Amsterdam, waar '5 Dagen' praat met Katja Rakic, directeur van de 6e montessori basisschool ‘Anne Frank’ in Amsterdam-Zuid. Als kind van Joegoslavische arbeidsmigranten weet zij als geen ander de noden van kinderen die de Nederlandse taal niet spreken. Met haar ervaring probeert ze de vele kinderen van expats die haar school telt, zo goed mogelijk op te vangen. Wat kunnen andere scholen daarvan leren?
'5 Dagen', maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30, donderdag 31 oktober en vrijdag 1 november van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'Zondag Matchdag': Carl Dircksens brengt voetbalsamenvattingen terug naar Play
- Duizenden kilometers, één eindstreep: deze koppels gaan de strijd aan in 'Race Across The World'?
- Kijkcijfers: dinsdag 25 augustus 2026
- De Belgen uit 'Jade en de Belgen' maken kennis met hun kersverse host: 'Who the f*ck is Jade Mintjens?'
- Zalmsperma, slakkenslijm en grote dromen in de eerste aflevering van 'Knokke Tof'
- Documentaire over Dolly Parton vanavond na 'Nieuwsuur'
- 'Dit is de Kwestie' over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland
- Dit is het maandmenu van 24Kitchen
- Ontdek wat er in september op STAR Channel te zien is
- Van geraffineerde misleiding tot mysterieuze vakantieverdwijningen: nieuw op Crime+Investigation in september
- Dit zijn de 800 favoriete 80s-hits van de JOE-luisteraar
- TOP vernieuwt najaarsprogrammering met nieuwe ochtend- en avondshows
- Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint… een nieuwe thuis zonder verhuis'
- Sebastiaan Ockhuysen trapt weekend af met nieuwe 'BVO Show' op NPO 3FM
- Rani De Coninck stopt met avondspits bij JOE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed' -
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE'
Kijktip van de dag

29 jaar geleden kwam prinses Diana, de ex-vrouw van de Britse koning Charles, om bij een auto-ongeluk. Na al die jaren is het voor haar voormalige bodyguard Ken Wharfe nog altijd moeilijk om te aanvaarden dat het zo gelopen is in die tunnel in Parijs. Hij maakte van dichtbij mee hoe de relatie van Diana met Charles uitliep op een scheiding. Zij snakte naar een normaal leven en uiteindelijk leidde dat ook tot een breuk met haar persoonlijke beveiligingsteam. En daardoor kon ze niet meer ontsnappen aan de paparazzi. Dat werd uiteindelijk haar dood. Bodyguard Ken Wharfe vertelt over zijn uitzonderlijke relatie met Diana.
'Telefacts Zomer', om 22.15 uur op VTM.



































