NPO Radio 1-programma '5 Dagen' over expats in Nederland

Het aantal expats in Nederland is de afgelopen jaren enorm gestegen. Vooral in grote steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven wonen en werken veel hoogopgeleide kennismigranten.
Ze dragen zo bij aan onze economie en ons innovatieve vermogen. Het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) reist met de gele bus door Nederland om te praten over hoe expats Nederland ervaren en hoe Nederlanders de komst van de expats ervaren. Presentatoren zijn Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi. Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift.
Innovatieve bedrijven als ASML, Unilever en vele andere bedrijven trekken specialistische kennismigranten aan om hoogwaardige technologische producten te kunnen maken. Om Nederland aantrekkelijk te maken voor deze talenten bieden we gedurende vijf jaar een belastingkorting van 30%. En dat werkt, want van over de hele wereld komen mensen om hier te werken. Maar er is ook onvrede. De expats hebben een streepje voor op de huizenmarkt, spreken doorgaans alleen maar Engels en integreren nauwelijks omdat ze vaak weer weggaan. '5 Dagen' is onder meer in Amsterdam en Eindhoven om daarover het gesprek aan te gaan.
Maandag staat de bus in Amsterdam en vertelt volkszanger Davey Bindervoet over het ‘Jordaangevoel’ dat verdwijnt door de internationalisering van de stad. Hij schreef een protestsong toen een expat klaagde over het carillon van de Westertoren. Hij vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met de Engelssprekende International op de grachten.
Dinsdag spreekt '5 Dagen' met makelaar Emile Krekelberg over de woningmarkt. Als aankoopmakelaar kocht hij jarenlang panden aan voor expats. Nu wil hij zijn kwaliteiten gaan inzetten voor de startende zoeker.
Woensdag strijkt de bus neer in de wijk Gestel in Eindhoven. Daar is ex-expat Miriam Frosi in de bus te gast. De wijk Gestel is populair bij expats en naar verwachting zal die populariteit alleen maar toenemen. Frosi is een bruggenbouwer en organiseert ‘Connecting Cultures’ zodat bewoners en expats alvast kennis met elkaar kunnen maken.
Donderdag is '5 Dagen' te gast bij Rachel en Dominic Heap. Zij behoorden tot de eerste Britse expats die in Nederland neerstreken. Het integratieproces verliep met vallen en opstaan. Ze blikken terug op hoe zij de Nederlandse samenleving hebben ervaren en wat de obstakels zijn waar expats tegenaan lopen.
Vrijdag is de bus wederom in Amsterdam, waar '5 Dagen' praat met Katja Rakic, directeur van de 6e montessori basisschool ‘Anne Frank’ in Amsterdam-Zuid. Als kind van Joegoslavische arbeidsmigranten weet zij als geen ander de noden van kinderen die de Nederlandse taal niet spreken. Met haar ervaring probeert ze de vele kinderen van expats die haar school telt, zo goed mogelijk op te vangen. Wat kunnen andere scholen daarvan leren?
'5 Dagen', maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30, donderdag 31 oktober en vrijdag 1 november van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- De Librije behoudt drie Michelinsterren: emotionele weg vastgelegd in tweede seizoen 'De Opvolging'
- Kijkcijfers: 2, 3 en 4 oktober 2026
- Dit zijn de 'Heel Holland Bakt'-bakkers van seizoen 14
- 'Papi chulo met krulletjes', kombucha uit het labo en een 'verdronken' kalf: 'Mijn Restaurant' trapt af met pittige kookproef
- Axel Daeseleire duikt opnieuw onder in gesloten werelden in een emotioneel vierde seizoen van 'Axel Gaat Binnen'
- Dinsdag in 'Focus': Hoe slecht is schermgebruik nu écht?
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Annabelle getuigt over de slopende zoektocht naar haar biologische moeder in 'Sous X'
- Cartoon Network kondigt 'Tijd voor Avontuur: Side Quests' aan
- 'Dwars door de Pyreneeën': Andorra en de Gele Trein
- Qmusic viert 25ste verjaardag met spectaculair lichtfestival in Mechelen
- KRO-NCRV Radioschool zoekt nieuw radiotalent voor 2027
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Renkum
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix deelt officiële teaser van 'Steps' -
Bekroonde coming-of-agefilm 'Skiff' komt naar Streamz -
Ontdek hier de 'Patattensmoothie'! -
Kijk de nieuwe serie 'Coven Academy' op Disney+ -
Outfit Francesco Planckaert mikpunt van spot in 'De Slimste Mens' -
Zondag gaat het hard tegen hard in 'De Verraders' -
Een 'verschrikkelijke fout' in 'Mijn Restaurant' -
Zingende kok blaast jury omver in 'Got Talent'
-
'Kotmadam Sergeant' en studenten maken zich klaar voor de Foute Party -
Marc Coucke heeft opvallend advies voor duo in 'Mijn Restaurant' -
Regi en Linda blikken terug op 30 jaar Milk Inc. -
Vrachtwagenchauffeur onder vuur genomen in 'Real Life Patsers' -
'Verboden te Lachen' met Peter Van den Begin nieuw op Streamz -
Axel Daeseleire spreekt met de 'meest gehate familie van Amerika' -
Margriet en Celien Hermans keren terug naar de operatiekamer -
Mattias' papa niet onder de indruk van kersverse schoondochter -
Karen Damen krijgt opvallende 'K2 Zoekt K3'-reünie in 'Got Talent'
-
Farzad getuigt in 'Kotmadam Sergeant' over discriminatie -
Kom in actie voor De Warmste Week! -
De groep valt uiteen in 'De Verraders' -
Erik Van Looy trapt nieuw seizoen 'De Slimste Mens ter Wereld' op gang -
Paniek bij Karen Damen in 'Got Talent' -
Kijk nu 'Toy Story 5' op Disney+ -
Bekijk de trailer van 'Het Bestaat', aflevering 1 -
Willy Sommers verklapt zijn bezoek aan 'Maison Verhulst' -
Man van Ingeborg op bezoek in 'Kotmadam Sergeant' -
'Ochtendstond heeft granola in de mond' -
'Florentina' verwelkomt onverwachte nieuwkomer -
Tweestrijd barst los in 'De Verraders' -
'#LikeMe'-actrice Lotte De Clerck maakt pittige entree in 'Familie'
Kijktip van de dag

Vijf ambitieuze duo's zetten alles op alles voor hun droom van een eigen restaurant. Indra en Marco botsen meteen, terwijl Kelly en Zeno harde kritiek krijgen. Elroy en Gaetano willen uitpakken met finesse en passie. Wie maakt de sterkste eerste indruk?
'Mijn Restaurant', om 20.40 uur op VTM.



































