NPO Radio 1-bus week lang in de Veenkoloniën over intergenerationele armoede

zondag 4 juni 2023
Foto: © NTR/PowNed 2021

In de Veenkoloniën gaat de armoede al jarenlang over van generatie op generatie. In de week van 5 juni staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi bij de Voedselbank in Veendam, in de Veenkoloniën, over intergenerationele armoede. Verslaggever ter plaatse is Mirthe van der Drift.

De Veenkoloniën in Drenthe en Groningen met plaatsen als Oude Pekela, Veendam en Coevorden zijn van oudsher arm. Hier leven ruim 14.000 gezinnen langdurig onder de armoedegrens. Al jarenlang gaat de armoede over van generatie op generatie en het lukt de mensen nauwelijks om de vicieuze cirkel te doorbreken. Goedbedoelde hulpinitiatieven om deze armoede tegen te gaan zijn niet effectief, blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Integendeel, het aantal mensen dat in dit gebied in armoede leeft is van 2010 tot 2020 gegroeid met 10 procent. Patronen worden moeilijk doorbroken, langdurige stress en onzekerheid doen iets met mensen en daaruit blijkt dat armoede veel meer is dan alleen een gebrek aan geld.


De Voedselbank in Veendam
Hoe werkt intergenerationele armoede? Wat doet het met de mensen die het ervaren? En hoe kun je het tij keren? De gele NPO Radio 1-bus van '5 Dagen' strijkt neer bij de Voedselbank in Veendam, in de Veenkoloniën. Ervaringsdeskundigen en hulpinitiatieven komen aan het woord over de armoede die in het gebied heerst. Op maandag is Heidi van der Laan te gast. Ze groeide op in armoede in Nieuwe Pekela. Zij vertelt over hoe haar ouders de armoede overerfden en hoe zij het ook weer overerfde. Dinsdag vertellen Nel van de Velde en Yvonne Verhoeven van de Voedselbank Veendam over armoede in de regio op dit moment.

Op woensdag is Annamaria Evers te gast. Ze groeide op in een klimaat van armoede en mishandeling en vertelt over het effect daarvan op haar leven. Donderdag deelt Alex Schepel zijn ervaringen met het opgroeien in armoede, en hoe hij zijn angsten moest overwinnen om verandering in zijn situatie te brengen. Vrijdag staat in het teken van hulpinitiatieven. Welke hulp is echt effectief? Bert Moormann van het netwerk Alliantie van Kracht vertelt hoe de sprong kan worden gemaakt om de Veenkoloniën uit de armoede te trekken.

'5 Dagen' live over intergenerationele armoede, vanuit de Voedselbank in Veendam, in de Veenkoloniën. Maandag 5 juni, dinsdag 6 juni, woensdag 7 juni, donderdag 8 juni en vrijdag 9 juni van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Gekocht' (Play)

Anne en Hannelore geven de experten twee opties: een woning voor Anne alleen of een huis voor hen samen. Britt en Nils hopen dan weer op een laagbouwwoning voor henzelf en hun dochtertje Gloria.

'Blind Gekocht', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:35
    Sporza: La Vuelta Femenina 2026
    17:35
    Clips
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    16:35
    De Zevende Dag
  • 16:05
    De Smurfen
    16:15
    Robin Hood
  • 15:15
    The Good Doctor
    16:10
    Sara
  • 15:55
    Achter gesloten deuren
    16:45
    De Pfaffs
  • 16:05
    Mystery 101: Playing Dead
    17:35
    9-1-1
  • 15:35
    Police Interceptors
    16:25
    Cheers
  • 09:20
    Geen uitzending
    16:10
    Baywatch
  • 16:05
    Geen uitzending
    16:35
    Wat nu weer?
  • 15:55
    Junior Bake Off Vlaanderen
    16:40
    De Zussen Coorevits
  • 14:30
    The Wedding Planner
    16:15
    This Is Us
  • 16:00
    Bar Rescue
    16:50
    Two and a Half Men
  • 15:25
    Property Brothers
    16:20
    Het Blok
  • 15:20
    The First 48
    17:00
    Natural Born Killer
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:54
    Mijn tuin
    16:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 16:05
    Lekker Messy
    16:25
    Ware Delicatessen
  • 16:00
    Call the Midwife
    17:05
    Death in Paradise
  • 16:00
    White Collar
    16:55
    Below Deck Mediterranean
  • 15:40
    Tussen Kunst en Kitsch
    16:30
    Soep, Sores en Soelaas
  • 16:00
    NOS Journaal
    16:10
    Kook mee met MAX
  • 16:05
    13 in de oorlog
    16:45
    Oorlog-stories