NPO Radio 1-bus week lang in de Veenkoloniën over intergenerationele armoede

zondag 4 juni 2023
Foto: © NTR/PowNed 2021

In de Veenkoloniën gaat de armoede al jarenlang over van generatie op generatie. In de week van 5 juni staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi bij de Voedselbank in Veendam, in de Veenkoloniën, over intergenerationele armoede. Verslaggever ter plaatse is Mirthe van der Drift.

De Veenkoloniën in Drenthe en Groningen met plaatsen als Oude Pekela, Veendam en Coevorden zijn van oudsher arm. Hier leven ruim 14.000 gezinnen langdurig onder de armoedegrens. Al jarenlang gaat de armoede over van generatie op generatie en het lukt de mensen nauwelijks om de vicieuze cirkel te doorbreken. Goedbedoelde hulpinitiatieven om deze armoede tegen te gaan zijn niet effectief, blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). Integendeel, het aantal mensen dat in dit gebied in armoede leeft is van 2010 tot 2020 gegroeid met 10 procent. Patronen worden moeilijk doorbroken, langdurige stress en onzekerheid doen iets met mensen en daaruit blijkt dat armoede veel meer is dan alleen een gebrek aan geld.


De Voedselbank in Veendam
Hoe werkt intergenerationele armoede? Wat doet het met de mensen die het ervaren? En hoe kun je het tij keren? De gele NPO Radio 1-bus van '5 Dagen' strijkt neer bij de Voedselbank in Veendam, in de Veenkoloniën. Ervaringsdeskundigen en hulpinitiatieven komen aan het woord over de armoede die in het gebied heerst. Op maandag is Heidi van der Laan te gast. Ze groeide op in armoede in Nieuwe Pekela. Zij vertelt over hoe haar ouders de armoede overerfden en hoe zij het ook weer overerfde. Dinsdag vertellen Nel van de Velde en Yvonne Verhoeven van de Voedselbank Veendam over armoede in de regio op dit moment.

Op woensdag is Annamaria Evers te gast. Ze groeide op in een klimaat van armoede en mishandeling en vertelt over het effect daarvan op haar leven. Donderdag deelt Alex Schepel zijn ervaringen met het opgroeien in armoede, en hoe hij zijn angsten moest overwinnen om verandering in zijn situatie te brengen. Vrijdag staat in het teken van hulpinitiatieven. Welke hulp is echt effectief? Bert Moormann van het netwerk Alliantie van Kracht vertelt hoe de sprong kan worden gemaakt om de Veenkoloniën uit de armoede te trekken.

'5 Dagen' live over intergenerationele armoede, vanuit de Voedselbank in Veendam, in de Veenkoloniën. Maandag 5 juni, dinsdag 6 juni, woensdag 7 juni, donderdag 8 juni en vrijdag 9 juni van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Winter Vol Liefde' (VTM)

Kevin heeft een verrassing voor Aurore, terwijl Anne-Marie en Dirk samen de Oostenrijkse bergen intrekken. In Zermatt wil skilerares Saar een gesprek met Robbe. Ondertussen is Nicolas tijdens een romantische date eerlijk tegen Frauke.

'Winter Vol Liefde', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 01:10
    Villa Politica
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 00:20
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    07:00
    Sam & Julia
  • 01:05
    Gooische Vrouwen
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 01:15
    Geen uitzending
    07:15
    De alarmcentrale: pech onderweg
  • 01:35
    Geen uitzending
    14:20
    S.W.A.T.
  • 01:25
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:25
    Geen uitzending
    15:10
    Baywatch
  • 01:30
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 01:40
    De Tafel van Gert
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 01:20
    FBI
    06:40
    Grey's Anatomy
  • 02:00
    Running Wild With Bear Grylls
    06:50
    Brooklyn Nine-Nine
  • 01:30
    Embarrassing Bodies
    12:45
    Body Shockers
  • 02:00
    Geen uitzending
    11:55
    Fallen Angels Murder Club: Heroes and Felons
  • 00:21
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:00
    Diy on wheels
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 01:55
    Puur Oosters
    06:25
    Hidden Gems
  • 01:55
    Death in Paradise
    08:00
    Midsomer Murders
  • 01:55
    First Dates Australia
    12:45
    Storage Wars
  • 01:15
    Pauw & De Wit
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 01:40
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:45
    Eva
    09:30
    Lief Monster