NPO Radio 1-bus reist een week langs de grenzen van Nederland

In de week van 12 februari reist de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi langs de grenzen van Nederland: van Zeeuws-Vlaanderen tot Oost-Groningen. Mirthe van der Drift doet verslag.
Nu de PVV de grootste partij van Nederland is, is er weer meer belangstelling voor onze landsgrens. De partij pleit ervoor dat de grenzen dicht moeten en de grenscontrole moet worden hersteld. Maar wat zou dat betekenen voor de mensen die in het grensgebied wonen? Deze week vijf persoonlijke verhalen over leven en werken op de grens van Nederland, de samenwerking met de buurlanden, de rol van grensoverschrijdende streektaal en het beheren van internationale natuurgebieden.
Jo de Valk is bioloog en maakt zich hard voor een natuurgebied dat in gemeenschappelijk beheer komt van Nederland en Duitsland. Op maandag vertelt hij vanuit het vlakbij de grens gelegen Groesbeek over deze plannen.
Dinsdag is jongerenwerker Danny de Jong te gast. In het grensdorp Glanerbrug is er relatief veel criminaliteit onder jongeren. Sinds een paar jaar is hij de ogen en oren van de jeugd in Glanerbrug en dat werpt zijn vruchten af.
Op woensdag is de bus te gast bij Diana Abbink in Winterswijk. Zij is een pleitbezorgster van de streektaal, het Nedersaksisch. Een taal die ook ver over de grens in Duitsland nog gesproken word. Met lessen op scholen en aan bewoners van de Achterhoek probeert zij de taal springlevend te houden.
Donderdag vertelt Sarie van Steenbergen uit Hulst over haar platform Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen waarmee ze jongeren wil behouden voor Zeeuws-Vlaanderen.
Op vrijdag parkeert de '5 Dagen' bus in Kerkrade, waar Cor Chudy namens de gemeente Kerkrade een succesvolle bestuurlijke samenwerking heeft met de Duitse buurgemeente Herzogenrath.
'5 Dagen' live over wonen en leven aan de grens van Nederland. Maandag 12 februari tot en met vrijdag 16 februari van 20.00 tot 20.30 uur op NPO Radio 1. Zie ook de website van '5 Dagen'.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe serie 'About Face' vanaf zaterdag op TLC
- 'Daar Zijn Beelden Van': een hilarische duik in 70 jaar VRT-geschiedenis
- Dit zijn de artiesten van het nieuwe seizoen 'Beste Zangers'
- Play brengt de zondagochtendnostalgie van Samson en Gert eenmalig terug met originele aflevering
- Kijkcijfers: woensdag 15 april 2026
- Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice': 'Deze song is vocaal het strafste dat er tussen zit'
- 'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn': tussen zware trainingssessies door oefent Ward Lemmelijn zijn skills als... verpleger
- 'Pointer' legt vinger op jarenlang verkeerde aanpak intieme terreur
- In 'Meldpunt Actueel': vaker diagnose ADHD bij ouderen
- 'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht: 'Ik durf er niks meer tegen zeggen, anders wordt hij boos'
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
- Qmusic lanceert AI-gestuurd stemmen via DM als extra kanaal voor 00s hitlijst
- NPO 3FM zoekt ultieme festivalganger voor het 3FM Gouden Festivalbandje
- Genomineerden NPO FunX Awards 2026 bekend: Qlas grootste kanshebber
Multimedia SPOTLIGHT
-
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug!
Kijktip van de dag

Nadat zijn ouders voor zijn ogen worden neergeschoten door een overvaller, wordt miljonairszoon Bruce Wayne opgevangen door zijn butler Alfred. Jaren later reist de gedesillusioneerde Bruce naar Azië, waar hij in contact komt met de mysterieuze Henri Ducard, die hem opleidt tot ninja. Nadien besluit Bruce terug te keren naar Gotham City om zijn geboortestad te zuiveren van corruptie en misdaad.
'Batman Begins', film uit 2005 met oa. Christian Bale, om 20.35 uur op Play.



































