NPO Radio 1-bus in Haarlemmermeer en Oudewater: over het wassende water

Een week lang staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi in West- en Midden-Nederland om met bewoners, boeren en dijkwachten te praten over de extreme natheid en de hoge waterstand.
Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift. Maandag staat de bus om te beginnen in Haarlemmermeer, dinsdag in Oudewater.
De gevolgen van klimaatverandering worden nu al voelbaar. Meer en hevigere regenval, lange periodes van droogte en grote overstromingsrisico’s. Volgens Rijkswaterstaat moet 1100 kilometer aan dijken, dammen, duinen, sluizen en gemalen worden aangepast en versterkt.
In oktober heeft het extreem veel geregend en half november was de gemiddelde hoeveelheid neerslag voor de hele maand al gevallen. In combinatie met hoogwater in de rivieren en stormachtig weer, zorgt dat ervoor dat de waterschappen de afgelopen weken al in crisisstand stonden. In '5 Dagen' vertellen boeren, bewoners, militairen, dijkwachten en stedenbouwkundige over de gevolgen van het wassende water en blikken we vooruit naar West-Nederland in 2100.
Maandag is akkerbouwer en aardappelteler Jasper Roubos uit Haarlemmermeer te gast. Als gevolg van de hoge waterstanden in november zijn grote delen aardappeloogst verloren gegaan.
Dinsdag staat de bus in Oudewater en is crisiscoördinator Marian Booltink van het Hoogheemraadschap de Stichtse Rijnlanden te gast. Zij vertelt over wat er op ons af komt nu de zeespiegel stijgt, het vaker regent en de rivieren meer water moeten afvoeren.
Woensdag is er geen uitzending van '5 Dagen' in verband met Champions League voetbal.
Begin november werd Amsterdam getroffen door storm Ciarán. Donderdag vertellen Wout Veelenturf van Rijkswaterstaat en Maarten Ouboter van waterschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV) over de dreigende stijging van het water op 2 november. Na een combinatie van de storm, overvloedige regenval en een storing is de stad ternauwernood aan een ramp ontsnapt.
Vrijdag gaat over de toekomst van water in Nederland. Welke rol speelt water in de toekomst voor Nederland? Blijven we vechten tegen het water, of bewegen we mee? Stedenbouwkundige Gijs van den Boomen heeft een plan voor Nederland in 2121.
'5 Dagen' live over het wassende water. Maandag 27 november, dinsdag 28 november, donderdag 30 november, vrijdag 1 december, 20.00-20.30 uur, NPO Radio 1. De uitzending van woensdag 29 november vervalt in verband met Champions League voetbal.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuw gezicht Robčrt van Beckhoven vormt ij(s)ersterk duo met Miljuschka op 24Kitchen
- Winnaars 2e kwalificatieronde 'Gouden Televizier-Ring 2026'
- Kijkcijfers: dinsdag 3 maart 2026
- Kijkcijfers: 'De Mol' best bekeken programma van 2025
- '2050': indringende docureeks rond klimaat met Eric Goens op Antarctica
- Maart vol humor: Comedy Central serveert comedyklassiekers en publieksfavorieten
- Gemeentelijke geldzaken onder de loep in 'Meldpunt Actueel Debat'
- Advocaten over pleiten in assisenzaken in 'Justice For All'
- 'Vol gas door de modder': over de onzekere toekomst van motorcross in Nederland
- Strijd om dorpsbehoud in nieuwe BNNVARA documentaire: 'Knokke in Cadzand'
- Luistercijfers: Qmusic en JOE sluiten februari sterk af met Olympische Winterspelen en 'JOE Singalong Top 500'
- Dubbele winst voor Roxy Dekker bij 3FM Awards
- De Camper van Sven & Anke is vertrokken
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Herberg Van Ouds 't Nest
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'?
Kijktip van de dag

Donald Trump wil Groenland kopen. De Denen en de NAVO houden het been stijf. Maar wat vinden de Groenlanders daar eigenlijk zelf van? Karine Claassen trekt naar het grootste eiland ter wereld, op zoek naar een antwoord op die vraag.
'Groenland is van Ons', om 20.45 uur op VRT 1.



































