NPO Radio 1-bus in Haarlemmermeer en Oudewater: over het wassende water

Een week lang staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi in West- en Midden-Nederland om met bewoners, boeren en dijkwachten te praten over de extreme natheid en de hoge waterstand.
Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift. Maandag staat de bus om te beginnen in Haarlemmermeer, dinsdag in Oudewater.
De gevolgen van klimaatverandering worden nu al voelbaar. Meer en hevigere regenval, lange periodes van droogte en grote overstromingsrisico’s. Volgens Rijkswaterstaat moet 1100 kilometer aan dijken, dammen, duinen, sluizen en gemalen worden aangepast en versterkt.
In oktober heeft het extreem veel geregend en half november was de gemiddelde hoeveelheid neerslag voor de hele maand al gevallen. In combinatie met hoogwater in de rivieren en stormachtig weer, zorgt dat ervoor dat de waterschappen de afgelopen weken al in crisisstand stonden. In '5 Dagen' vertellen boeren, bewoners, militairen, dijkwachten en stedenbouwkundige over de gevolgen van het wassende water en blikken we vooruit naar West-Nederland in 2100.
Maandag is akkerbouwer en aardappelteler Jasper Roubos uit Haarlemmermeer te gast. Als gevolg van de hoge waterstanden in november zijn grote delen aardappeloogst verloren gegaan.
Dinsdag staat de bus in Oudewater en is crisiscoördinator Marian Booltink van het Hoogheemraadschap de Stichtse Rijnlanden te gast. Zij vertelt over wat er op ons af komt nu de zeespiegel stijgt, het vaker regent en de rivieren meer water moeten afvoeren.
Woensdag is er geen uitzending van '5 Dagen' in verband met Champions League voetbal.
Begin november werd Amsterdam getroffen door storm Ciarán. Donderdag vertellen Wout Veelenturf van Rijkswaterstaat en Maarten Ouboter van waterschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV) over de dreigende stijging van het water op 2 november. Na een combinatie van de storm, overvloedige regenval en een storing is de stad ternauwernood aan een ramp ontsnapt.
Vrijdag gaat over de toekomst van water in Nederland. Welke rol speelt water in de toekomst voor Nederland? Blijven we vechten tegen het water, of bewegen we mee? Stedenbouwkundige Gijs van den Boomen heeft een plan voor Nederland in 2121.
'5 Dagen' live over het wassende water. Maandag 27 november, dinsdag 28 november, donderdag 30 november, vrijdag 1 december, 20.00-20.30 uur, NPO Radio 1. De uitzending van woensdag 29 november vervalt in verband met Champions League voetbal.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Wie heeft de beste keuken en eetkamer in 'Huis Gemaakt'?
- Talpa Network en BN’ers in actie voor jubileumeditie Alpe d’HuZes
- Kijkcijfers: 8, 9 en 10 mei 2026
- Ontdek nu de trailer van het nieuwe seizoen van 'Tucci in Italy'
- EO-serie 'De Klas van '26' volgt examenleerlingen richting eindstreep
- Spelen met vuur in 'Celebrity MasterChef Vlaanderen'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Dit zie je maandag in 'Blauw'
- 'Radar' maandag over botox en chinese auto's
- 'PowNed of View: ME' over toenemend geweld tegen politie en de Mobiele Eenheid
- NPO 3FM lanceert nieuw 3FM Talent: Def
- Deze onderwerpen hoor je zondag in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Groeiend succes voor Kai Merckx op JOE: extra show op vrijdagochtend
Multimedia SPOTLIGHT
-
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance' -
Kijk nu de hilarische trailer van 'STRIKE!' op Streamz -
Aster Nzeyimana over zijn mediatransfer in 'Achter de Schermen' -
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning
Kijktip van de dag

Andy en Dina krijgen van hun partners de toestemming om vreemd te gaan met een kunstmatig intelligent lief. Verder zeggen ze dat er in Vlaanderen tot wel 95 miljoen lege batterijen stof liggen te vergaren. Dina, Andy en Niels Albert gaan op onderzoek uit.
'Ze Zeggen Dat', om 20.35 uur op VTM.



































