NPO Radio 1-bus in Haarlemmermeer en Oudewater: over het wassende water

Een week lang staat de gele bus van het NPO Radio 1-programma '5 Dagen' (NTR/PowNed) met presentatoren Jo van Egmond en Ajouad El Miloudi in West- en Midden-Nederland om met bewoners, boeren en dijkwachten te praten over de extreme natheid en de hoge waterstand.
Verslaggever ter plekke is Mirthe van der Drift. Maandag staat de bus om te beginnen in Haarlemmermeer, dinsdag in Oudewater.
De gevolgen van klimaatverandering worden nu al voelbaar. Meer en hevigere regenval, lange periodes van droogte en grote overstromingsrisico’s. Volgens Rijkswaterstaat moet 1100 kilometer aan dijken, dammen, duinen, sluizen en gemalen worden aangepast en versterkt.
In oktober heeft het extreem veel geregend en half november was de gemiddelde hoeveelheid neerslag voor de hele maand al gevallen. In combinatie met hoogwater in de rivieren en stormachtig weer, zorgt dat ervoor dat de waterschappen de afgelopen weken al in crisisstand stonden. In '5 Dagen' vertellen boeren, bewoners, militairen, dijkwachten en stedenbouwkundige over de gevolgen van het wassende water en blikken we vooruit naar West-Nederland in 2100.
Maandag is akkerbouwer en aardappelteler Jasper Roubos uit Haarlemmermeer te gast. Als gevolg van de hoge waterstanden in november zijn grote delen aardappeloogst verloren gegaan.
Dinsdag staat de bus in Oudewater en is crisiscoördinator Marian Booltink van het Hoogheemraadschap de Stichtse Rijnlanden te gast. Zij vertelt over wat er op ons af komt nu de zeespiegel stijgt, het vaker regent en de rivieren meer water moeten afvoeren.
Woensdag is er geen uitzending van '5 Dagen' in verband met Champions League voetbal.
Begin november werd Amsterdam getroffen door storm Ciarán. Donderdag vertellen Wout Veelenturf van Rijkswaterstaat en Maarten Ouboter van waterschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV) over de dreigende stijging van het water op 2 november. Na een combinatie van de storm, overvloedige regenval en een storing is de stad ternauwernood aan een ramp ontsnapt.
Vrijdag gaat over de toekomst van water in Nederland. Welke rol speelt water in de toekomst voor Nederland? Blijven we vechten tegen het water, of bewegen we mee? Stedenbouwkundige Gijs van den Boomen heeft een plan voor Nederland in 2121.
'5 Dagen' live over het wassende water. Maandag 27 november, dinsdag 28 november, donderdag 30 november, vrijdag 1 december, 20.00-20.30 uur, NPO Radio 1. De uitzending van woensdag 29 november vervalt in verband met Champions League voetbal.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Pinkpop drie dagen lang overal te volgen bij publieke omroep
- MAX zet koers naar nieuw seizoen 'Skûtsje Journaal'
- Kijkcijfers: dinsdag 16 en woensdsag 17 juni 2026
- 'LUBACH' vanaf najaar een uur eerder te streamen bij Videoland
- Bestuurder Arjan Lock verlaat de EO begin 2027
- 'NPO Cultuur' met Rachel Pouwer op Oerol Festival
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Ontdek de zomerprogrammering van de Proximus-zenders
- Zoete triomfen en bittere teleurstellingen in 'The Great British Bake Off'
- Maandag in 'Close Up': Kho Liang Ie, ontwerper van zijn tijd
- JOE-dj Coen Swijnenberg maakt opwachting in 'Gooische Vrouwen' na bodywarmer-vergelijking
- Radio 2 Eregalerij eert Bart Peeters en Dana Winner voor hun leven vol muziek
- Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' op JOE
- 'Dijkstra & Evenblij ter Plekke' vanuit Weesp
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen'
Kijktip van de dag

Het putje in de veranda stinkt en Victor ergert zich blauw. Jeanne verplicht Jef het meteen op te lossen. Maar Jef maakt het alleen maar veel erger: er ontsnapt nu ook een dikke groene wolk. Victor en Jeanne zijn ervan overtuigd dat het zeer giftig is.
'De Kotmadam', om 18.25 uur op VTM.

































