Nieuwe podcast over de mentale gevolgen van corona: 'De Psychische Pandemie'

Op Blue Monday, de meest depressieve dag van het jaar, lanceert de KRO-NCRV samen met NPO Radio 1 de podcast: 'De Psychische Pandemie'. Journalist Tom Veldhuijzen ('TBS', 'College Tour', 'M') duikt in de wereld van de GGZ en gaat op zoek naar de gevolgen van twee jaar Corona-pandemie op de mentale gesteldheid van Nederland.
Het is bijna dagelijks in het nieuws: de mentale gevolgen van Corona zijn groot, raken enorm veel verschillende groepen, en gaan ongetwijfeld nog heel lang doorwerken. De coronacrisis verergert veel psychische problemen. Zo zijn er meer problemen rond angststoornissen, verslavingen en trauma gerelateerde klachten.
Steeds meer mensen doen een beroep op psychologen voor somberheidsklachten. Ook zijn er grote zorgen om de mentale gezondheid van zorgpersoneel, die een marathon rennen zonder zicht op de finish.
De GGZ Nederland, de organisatie die in Nederland mensen begeleid bij hun psychische gesteldheid, ziet dat het aantal ouderen met depressieve klachten sinds de coronacrisis is verdubbeld. Volgens het CBS is het aantal jongeren met psychische gezondheidsklachten gestegen van 12 procent vóór de pandemie naar 24 procent nu.
Daarnaast gaat het aantoonbaar slechter met degenen die toch al met psychische problemen kampten, zoals mensen met persoonlijkheidsstoornissen en dementie.
GGZ in Venray
Journalist Tom Veldhuijzen loopt een paar weken mee in een van de oudste en grootste GGZ-instellingen van ons land, Vincent van Gogh voor geestelijke gezondheid in Venray. Venray is van oudsher een stad die gespecialiseerd is in zielenzorg. Vroeger waren het de broeders en nonnen die voor de mensen zorgden met mentale problemen. Nu is er een groot en modern zorgcentrum met alle afdelingen die er maar mogelijk zijn: van jeugdpsychiatrie tot een gesloten afdeling voor zwaar dementerende patiënten, van basis-GGZ tot long-stay afdelingen.
Tom spreekt met patiënten en behandelend personeel van elke afdeling, ervaart hoe Corona heeft huisgehouden in de kliniek en in de hoofden van de patiënten.
Tom in therapie
Tom ondergaat ook zelf een aantal therapieën. Hoe is het na twee jaar pandemie eigenlijk met zijn eigen mentale gesteldheid? In zijn eigen omgeving zag Tom veel mensen wegkwijnen, ook gebeurde er iets bijzonder heftigs met een van zijn huisgenoten. Hoe vinden deskundigen dat hij zichzelf hier doorheen heeft geslagen?
Mentale weerbaarheid
In deze podcast gaat Tom in alle gesprekken die hij voert ook actief op zoek naar manieren om mentaal weerbaarder te worden. Wat kunnen we doen om ook de mentale pandemie weer te boven te komen? Een must-hear voor iedereen die benieuwd is naar hoe het mentaal met ons gaat en: hoe het beter zou kunnen gaan!
De podcast 'De Psychische Pandemie', is vanaf maandag 17 januari te beluisteren bij KRO-NCRV op NPO Radio 1.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Anna Nooshin en Ward Lemmelijn presenteren 'Love Island VIPS'
- Pierre van Hooijdonk stopt als vaste analist bij de NOS
- NPO maakt plannen bekend voor nieuw televisieseizoen
- Karine Claassen volgt acht Vlamingen in Amerika in 'Home Sweet Home'
- Kijkcijfers: maandag 31 augustus 2026
- Alienbaby’s, onverklaarbare implantaten & bigfoots in 'Axel Terug Naar Amerika'
- 'Ik heb het schijt aan tradities': Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd'
- Ontdek alles wat Cartoonito in september voor je in petto heeft
- Duik vanaf september het nieuwe schooljaar in met Cartoon Network
- Dit serveren Disney Channel & Disney Jr. in september
- Nieuwe ochtendshow van Qmusic heet 'Hey Mattie!'
- Nieuwe ochtendshow 'Radio 10 Staat Op! met Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte' begint maandag
- Bijzondere wensen en exclusieve optredens tijdens de NPO Radio 2 Wensweek voor KWF
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanaf de Oude Markt in Enschede
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM!
Kijktip van de dag

Vandaag trouwen Mattias en Marjan, waarna we kennismaken met Ellen en Matti. Kan Matti, een vader van twee jonge kinderen, het hart veroveren van Ellen, een vrouw die na een intens kankertraject weer op zoek gaat naar liefdesgeluk?
'Blind Getrouwd', om 20.35 uur op VTM.



































