Nieuwe podcast over de mentale gevolgen van corona: 'De Psychische Pandemie'

zondag 16 januari 2022

Op Blue Monday, de meest depressieve dag van het jaar, lanceert de KRO-NCRV samen met NPO Radio 1 de podcast: 'De Psychische Pandemie'. Journalist Tom Veldhuijzen ('TBS', 'College Tour', 'M') duikt in de wereld van de GGZ en gaat op zoek naar de gevolgen van twee jaar Corona-pandemie op de mentale gesteldheid van Nederland.

Het is bijna dagelijks in het nieuws: de mentale gevolgen van Corona zijn groot, raken enorm veel verschillende groepen, en gaan ongetwijfeld nog heel lang doorwerken. De coronacrisis verergert veel psychische problemen. Zo zijn er meer problemen rond angststoornissen, verslavingen en trauma gerelateerde klachten.


Steeds meer mensen doen een beroep op psychologen voor somberheidsklachten. Ook zijn er grote zorgen om de mentale gezondheid van zorgpersoneel, die een marathon rennen zonder zicht op de finish. 

De GGZ Nederland, de organisatie die in Nederland mensen begeleid bij hun psychische gesteldheid, ziet dat het aantal ouderen met depressieve klachten sinds de coronacrisis is verdubbeld. Volgens het CBS is het aantal jongeren met psychische gezondheidsklachten gestegen van 12 procent vóór de pandemie naar 24 procent nu.

Daarnaast gaat het aantoonbaar slechter met degenen die toch al met psychische problemen kampten, zoals mensen met persoonlijkheidsstoornissen en dementie.

GGZ in Venray
Journalist Tom Veldhuijzen loopt een paar weken mee in een van de oudste en grootste GGZ-instellingen van ons land, Vincent van Gogh voor geestelijke gezondheid in Venray. Venray is van oudsher een stad die gespecialiseerd is in zielenzorg. Vroeger waren het de broeders en nonnen die voor de mensen zorgden met mentale problemen. Nu is er een groot en modern zorgcentrum met alle afdelingen die er maar mogelijk zijn: van jeugdpsychiatrie tot een gesloten afdeling voor zwaar dementerende patiënten, van basis-GGZ tot long-stay afdelingen.

Tom spreekt met patiënten en behandelend personeel van elke afdeling, ervaart hoe Corona heeft huisgehouden in de kliniek en in de hoofden van de patiënten.

Tom in therapie
Tom ondergaat ook zelf een aantal therapieën. Hoe is het na twee jaar pandemie eigenlijk met zijn eigen mentale gesteldheid? In zijn eigen omgeving zag Tom veel mensen wegkwijnen, ook gebeurde er iets bijzonder heftigs met een van zijn huisgenoten. Hoe vinden deskundigen dat hij zichzelf hier doorheen heeft geslagen?

Mentale weerbaarheid
In deze podcast gaat Tom in alle gesprekken die hij voert ook actief op zoek naar manieren om mentaal weerbaarder te worden. Wat kunnen we doen om ook de mentale pandemie weer te boven te komen? Een must-hear voor iedereen die benieuwd is naar hoe het mentaal met ons gaat en: hoe het beter zou kunnen gaan!

De podcast 'De Psychische Pandemie', is vanaf maandag 17 januari te beluisteren bij KRO-NCRV op NPO Radio 1.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Op een vluchtelingentrein naar een onbekende bestemming zitten June en Serena plots naast elkaar gevangen. De chaos aan de Canadese grens heeft hen samengebracht in een beklemmende reis waar oude wonden opengereten worden en nieuwe conflicten oplaaien. Terwijl de wereld om hen heen verder instort, moeten twee vrouwen die elkaar haten, overleven in elkaars nabijheid. Maar kan hun gedwongen bondgenootschap standhouden wanneer de spanning het kookpunt bereikt?

'The Handmaid's Tale', om 20.10 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:20
    VRT NWS laat
    22:34
    Keno
  • 21:50
    Laura H
    22:35
    Het weer (middag)
  • 22:05
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:10
    Schiphol Airport
    23:25
    Telefacts
  • 21:45
    Overtreders
    22:40
    Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt
  • 20:35
    Het Smelt
    22:35
    S.W.A.T.
  • 21:40
    All New Traffic Cops
    22:30
    Good Morning, Vietnam
  • 22:05
    ER
    00:30
    Geen uitzending
  • 21:30
    Tien Om Te Zien
    22:40
    Zorro
  • 22:10
    Dealen Met Coke
    23:20
    Justice For All
  • 22:05
    Found
    23:50
    Brilliant Minds
  • 20:35
    RoboCop 3
    22:30
    Ferrari
  • 21:45
    Bake Off Vlaanderen
    02:35
    Don't Worry, Be Happy
  • 22:10
    Aurora Teagarden Mysteries: A Game of Cat and Mouse
    23:50
    C.S.I. New York
  • 22:11
    Trends Doc
    23:15
    CEO van mijn leven
  • 22:23
    Publireportage
    22:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 22:05
    Guten Appetit
    23:00
    Guillaume's Paris
  • 21:05
    Agatha Christie's Marple
  • 22:00
    Paradise
    23:05
    Lie to Me
  • 22:25
    NOS Studio Voetbal
    23:20
    NOS Journaal Laat
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:40
    Het verhaal van Tony Blair
  • 21:50
    FOMO Chefs
    22:35
    De Taxioorlog