Nieuwe podcast over de mentale gevolgen van corona: 'De Psychische Pandemie'

Op Blue Monday, de meest depressieve dag van het jaar, lanceert de KRO-NCRV samen met NPO Radio 1 de podcast: 'De Psychische Pandemie'. Journalist Tom Veldhuijzen ('TBS', 'College Tour', 'M') duikt in de wereld van de GGZ en gaat op zoek naar de gevolgen van twee jaar Corona-pandemie op de mentale gesteldheid van Nederland.
Het is bijna dagelijks in het nieuws: de mentale gevolgen van Corona zijn groot, raken enorm veel verschillende groepen, en gaan ongetwijfeld nog heel lang doorwerken. De coronacrisis verergert veel psychische problemen. Zo zijn er meer problemen rond angststoornissen, verslavingen en trauma gerelateerde klachten.
Steeds meer mensen doen een beroep op psychologen voor somberheidsklachten. Ook zijn er grote zorgen om de mentale gezondheid van zorgpersoneel, die een marathon rennen zonder zicht op de finish.
De GGZ Nederland, de organisatie die in Nederland mensen begeleid bij hun psychische gesteldheid, ziet dat het aantal ouderen met depressieve klachten sinds de coronacrisis is verdubbeld. Volgens het CBS is het aantal jongeren met psychische gezondheidsklachten gestegen van 12 procent vóór de pandemie naar 24 procent nu.
Daarnaast gaat het aantoonbaar slechter met degenen die toch al met psychische problemen kampten, zoals mensen met persoonlijkheidsstoornissen en dementie.
GGZ in Venray
Journalist Tom Veldhuijzen loopt een paar weken mee in een van de oudste en grootste GGZ-instellingen van ons land, Vincent van Gogh voor geestelijke gezondheid in Venray. Venray is van oudsher een stad die gespecialiseerd is in zielenzorg. Vroeger waren het de broeders en nonnen die voor de mensen zorgden met mentale problemen. Nu is er een groot en modern zorgcentrum met alle afdelingen die er maar mogelijk zijn: van jeugdpsychiatrie tot een gesloten afdeling voor zwaar dementerende patiënten, van basis-GGZ tot long-stay afdelingen.
Tom spreekt met patiënten en behandelend personeel van elke afdeling, ervaart hoe Corona heeft huisgehouden in de kliniek en in de hoofden van de patiënten.
Tom in therapie
Tom ondergaat ook zelf een aantal therapieën. Hoe is het na twee jaar pandemie eigenlijk met zijn eigen mentale gesteldheid? In zijn eigen omgeving zag Tom veel mensen wegkwijnen, ook gebeurde er iets bijzonder heftigs met een van zijn huisgenoten. Hoe vinden deskundigen dat hij zichzelf hier doorheen heeft geslagen?
Mentale weerbaarheid
In deze podcast gaat Tom in alle gesprekken die hij voert ook actief op zoek naar manieren om mentaal weerbaarder te worden. Wat kunnen we doen om ook de mentale pandemie weer te boven te komen? Een must-hear voor iedereen die benieuwd is naar hoe het mentaal met ons gaat en: hoe het beter zou kunnen gaan!
De podcast 'De Psychische Pandemie', is vanaf maandag 17 januari te beluisteren bij KRO-NCRV op NPO Radio 1.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Deelnemende bands nieuw seizoen 'The Tribute - Battle of the Bands' bekend
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- BBC stopt in 2027 met lineaire uitzendingen van drie zenders
- Kijkcijfers: donderdag 22 oktober 2026
- Oud-minister Edith Schippers bij Frank van Leeuwen in 'WNL Op Zondag'
- Dit zie je deze week in 'Florentina'
- Dit zie je deze week in 'Thuis'
- Dit zie je deze week in 'Familie'
- Cyclocross seizoen van start op Play Sports
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Willeke Alberti komt naar 'FM op 5'
- 'Sander tegen de Tijd' is terug: dit jaar samen tegen Sander!
- Radio 2 Eregalerij viert Bart Peeters en Dana Winner met feestelijke, muzikale avond
- NPO Klassiek en NPO Start presenteren 'De Gamemuziek Top 50'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Freak circus' zet podium van 'Got Talent' in vuur en vlam -
Stream de nieuwe mysterieserie'Phony' op Disney+ -
Eerste service legt pijnpunten bloot in 'Mijn Restaurant' -
'Taken: Natalee Holloway' in november nieuw op Netflix
-
Margriet Hermans gelooft Shauna Dewit voor geen haar -
Graaft Femke haar eigen graf in 'Thuis'? -
'De carwash draaide op mijn kosten' -
Mattias en Marjan nemen afscheid van elkaar voor het beslissingsmoment -
Streamz onthult trailer voor nieuwe dramareeks 'Omerta' -
Repetitie loopt mis voor Golden Buzzer Amoukanama -
Isabelle A getuigt over haar kankerdiagnose in 'Radio 2 Dansathon' -
Karolien Debecker komt toe in Zottegem voor Radio 2 Dansathon -
Verspreekt Kürt Rogiers zich in 'De Verraders'? -
Netflix onthult officiële trailer van animatiefilm 'Steps' -
Axel Daeseleire kijkt binnen in slaapkamer president Blue Angels -
Jury grijpt in, in 'Mijn Restaurant' -
Ellen en Matti stoppen het 'Blind Getrouwd'-experiment -
Netflix deelt trailer van David Finchers 'The Further Mis-Adventures Of Cliff Booth'
-
Bert is Faroek 2.0 in 'De Verraders' -
Ontdek de eerste beelden van de nieuwe 'Fabeltjeskrant' -
Marc Coucke spaart duo's niet in 'Mijn Restaurant' -
Een nieuwe ronde doet zijn intrede in 'Got Talent' -
Kijk vanaf vandaag naar 'Gevangenisdirecteurs' -
Alain Remue blikt terug op angstige minuten in 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Bert De Kock: 'Ik weet niet wat er gebeurde' -
'Nonkels 3' breekt records op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Altruists' -
Kijk nu de beklijvende trailer van 'Breendonk' -
Netflix onthult trailer van 'Black Doves' seizoen 2 -
'Welkom, bienvenue Chez Dean! Enfin: chez moi!'
Kijktip van de dag

De spelers van Eendracht Vooruit zijn vijftigers ondertussen. Maar de vrienden zijn uit elkaar gegroeid en hebben andere dingen aan hun hoofd dan voetbal: elk op hun eigen manier worstelen ze met de opvoeding van hun kinderen. Wanneer een van hen ziek wordt, komen ze tot het besef dat het leven te kort is voor ruzies. Maar om opnieuw bij elkaar te komen, hebben ze de hulp nodig van de nieuwe generatie.
'Team Spirit NXT GEN', film uit 2025 met oa. Dimitri Leue en Tania Kloek, om 20.40 uur op VTM.




































