Nieuwe documentaire van Karin Junger: 'Free Space' op NPO 2

maandag 3 juni 2024

Onder druk van activistische groepen wordt kunst steeds vaker gecanceld om ideologische redenen, vanwege 'culturele toe-eigening' of vanwege het verlangen naar een safe space. De kleur en gender van de kunstenaar lijken daarbij allesbepalend te zijn.

Hoe verhoud je je hiertoe als kunstenaar? Is dit een verontrustende ontwikkeling of juist een teken van emancipatie? En wat betekent het voor de vrijheid van expressie?


Filmmaakster Karin Junger ondervond de gevolgen van deze ontwikkeling al in 2017: 'Antiracistische activisten' meenden dat ze niet het recht had om een documentaire te maken over haar donkere kinderen en hun vrienden. Ze deed dit toch (Ik alleen in de klas) maar bleef zich wel de vraag stellen: wie mag wat maken, wie bepaalt dat en op grond waarvan? Samen met een aantal kunstenaars onderzoekt Junger deze vragen in haar nieuwe documentaire 'Free Space.'

Zangeres Anne-Fay Kops maakte een theaterconcert over haar leven als witte dochter van een zwarte moeder en kreeg daarover veel verwijten vanuit de zwarte gemeenschap. Kunstenaar Angel-Rose Oedit Doebé zoekt de grenzen op van activistische kunst met werken waarin haar identiteit centraal staat. En schrijver Ted van Lieshout heeft last heeft van wat hij een ‘verlammende tijdgeest’ noemt, maar wil zich daar niet door laten beperken.

Kan samenwerken tussen mensen van verschillende afkomst voor nieuwe impulsen zorgen? Theatermaker Raymi Sambo maakt voorstellingen met een in alle opzichten divers gezelschap, over thema’s als de afschaffing van de slavernij en genderdiversiteit. De witte beeldend kunstenaar Boris van Berkum en de zwarte wintipriesteres Marian Markelo werken samen aan een reeks winti ‘pronkobjecten’.

Dat musea, media en kunstenaars zich steeds meer bewust zijn van het belang van diversiteit en inclusie, staat niet ter discussie. Maar soms lijkt ook sprake van nieuwe dogma’s. Dan lijkt het of kunst wordt getoetst aan de identiteit van de maker en die identiteit wordt gereduceerd tot kleur of gender. Iemand die hier grote moeite heeft is schrijver/columnist Stephan Sanders. In zijn afkeer van deze ontwikkeling vindt hij een medestander in de Amerikaanse schrijver Thomas Chatterton Williams, die zichzelf in zijn boek Self-Portrait in Black and White beschrijft als ‘ex-black’ – iets waarmee hij een storm aan kritiek over zich afriep. Met Karin Junger gaat Sanders op bezoek bij Chatterton Williams, die uitlegt waarom hij pleit voor ‘unlearning race’.

Regisseur: Karin Junger
Producent: Frank van den Engel, Zeppers Film

'Free Space', dinsdag 4 juni in 'Het Uur van de Wolf' om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Op 11 maart 2011 wordt Japan getroffen door een zware aardbeving en tsunami. Bij de kerncentrale van Fukushima vallen de koelsystemen uit en dreigt een catastrofale meltdown. Deze documentaire reconstrueert voor het eerst de negen dagen waarin technici en hulpverleners vechten om het ergste te voorkomen.

'Fukushima: A Nuclear Nightmare', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:45
    Thuis
    00:10
    Dagelijkse kost
  • 23:45
    Onder ons: crimi
    00:15
    Het weer
  • 21:20
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:10
    Chicago Med
    00:10
    Kotmadam Sarafian
  • 23:45
    Border Security: Australië
    00:15
    Blind Getrouwd UK
  • 23:45
    Grosse Pointe Garden Society
    00:45
    S.W.A.T.
  • 23:40
    De Gevaarlijkste Gevangenen van Australië
    00:45
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 23:35
    ER
    00:30
    Suits
  • 00:05
    SOS Piet
    00:40
    Binnenstebuiten
  • 23:55
    De Tafel van Gert
    01:15
    Zeg Eens Euh
  • 23:40
    Modern Family
    00:50
    Superman & Lois
  • 23:55
    Hawaii Five-0
    01:00
    Most Outrageous Crimes
  • 23:10
    Love It or List It UK
    00:15
    MasterChef UK
  • 23:20
    CSI: Crime Scene Investigation
    00:15
    Cold Case
  • 23:59
    CEO van mijn leven
    00:18
    Z-Best Managed Companies
  • 23:57
    De perfecte vloerbekleding
    05:55
    Sixties To Six
  • 23:30
    Hidden Gems
    00:20
    Toasted!
  • 23:55
    The Chelsea Detective
    00:45
    Miss Scarlet and the Duke
  • 23:20
    White Collar
    00:15
    Burn Notice
  • 23:55
    Eva
    00:50
    NOS Journaal Laat
  • 23:50
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 23:55
    Concert at SEA 2026
    01:55
    Eva