Nieuwe documentaire van Karin Junger: 'Free Space' op NPO 2

maandag 3 juni 2024

Onder druk van activistische groepen wordt kunst steeds vaker gecanceld om ideologische redenen, vanwege 'culturele toe-eigening' of vanwege het verlangen naar een safe space. De kleur en gender van de kunstenaar lijken daarbij allesbepalend te zijn.

Hoe verhoud je je hiertoe als kunstenaar? Is dit een verontrustende ontwikkeling of juist een teken van emancipatie? En wat betekent het voor de vrijheid van expressie?


Filmmaakster Karin Junger ondervond de gevolgen van deze ontwikkeling al in 2017: 'Antiracistische activisten' meenden dat ze niet het recht had om een documentaire te maken over haar donkere kinderen en hun vrienden. Ze deed dit toch (Ik alleen in de klas) maar bleef zich wel de vraag stellen: wie mag wat maken, wie bepaalt dat en op grond waarvan? Samen met een aantal kunstenaars onderzoekt Junger deze vragen in haar nieuwe documentaire 'Free Space.'

Zangeres Anne-Fay Kops maakte een theaterconcert over haar leven als witte dochter van een zwarte moeder en kreeg daarover veel verwijten vanuit de zwarte gemeenschap. Kunstenaar Angel-Rose Oedit Doebé zoekt de grenzen op van activistische kunst met werken waarin haar identiteit centraal staat. En schrijver Ted van Lieshout heeft last heeft van wat hij een ‘verlammende tijdgeest’ noemt, maar wil zich daar niet door laten beperken.

Kan samenwerken tussen mensen van verschillende afkomst voor nieuwe impulsen zorgen? Theatermaker Raymi Sambo maakt voorstellingen met een in alle opzichten divers gezelschap, over thema’s als de afschaffing van de slavernij en genderdiversiteit. De witte beeldend kunstenaar Boris van Berkum en de zwarte wintipriesteres Marian Markelo werken samen aan een reeks winti ‘pronkobjecten’.

Dat musea, media en kunstenaars zich steeds meer bewust zijn van het belang van diversiteit en inclusie, staat niet ter discussie. Maar soms lijkt ook sprake van nieuwe dogma’s. Dan lijkt het of kunst wordt getoetst aan de identiteit van de maker en die identiteit wordt gereduceerd tot kleur of gender. Iemand die hier grote moeite heeft is schrijver/columnist Stephan Sanders. In zijn afkeer van deze ontwikkeling vindt hij een medestander in de Amerikaanse schrijver Thomas Chatterton Williams, die zichzelf in zijn boek Self-Portrait in Black and White beschrijft als ‘ex-black’ – iets waarmee hij een storm aan kritiek over zich afriep. Met Karin Junger gaat Sanders op bezoek bij Chatterton Williams, die uitlegt waarom hij pleit voor ‘unlearning race’.

Regisseur: Karin Junger
Producent: Frank van den Engel, Zeppers Film

'Free Space', dinsdag 4 juni in 'Het Uur van de Wolf' om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Nieke kondigt met veel bravoure aan dat ze wil trouwen met nonkel Frans. Ze zal in een andere buurt een café openen en er samen met Frans en Henrieke gaan wonen. Met de hulp van moeder Lisa kan Nieke haar vader overtuigen om zich neer te leggen bij het feit dat nonkel Frans zijn nieuwe schoonzoon wordt. Aangezien dit zijn enige alternatief is om zijn kleinzoon Henrieke bij zich te houden, stemt Rik toe. Het grote slachtoffer van deze transactie wordt Stavros, voor wie er geen plaats meer overblijft in café De Lichttoren. Ida springt voor hem in de bres.

'Lili en Marleen', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:05
    Het verhaal van Vlaanderen
    06:00
    In bed met Olly
  • 18:20
    DI Ray
    08:00
    Herfstbeelden
  • 18:30
    Hoe moeilijk kan het zijn?
    04:50
    Geen uitzending
  • 18:20
    SOS Piet XL
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:05
    Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:20
    Flodder
    01:25
    Geen uitzending
  • 17:50
    All New Traffic Cops
    00:30
    Most Daring
  • 17:30
    A Christmas Cookie Catastrophe
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:25
    Matlock
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:10
    Huizenjagers
    01:30
    De Tafel van de Week
  • 17:45
    NCIS
    01:25
    Criminal Minds
  • 18:05
    Cobra Kai
    01:40
    NCIS: Los Angeles
  • 17:45
    Project Bakeover
    01:20
    Botched
  • 17:45
    World's Most Evil Killers
  • 18:34
    Business Branding Infini Nieuwpoort
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:25
    Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 18:20
    Tot op de Graat
    01:05
    Guten Appetit
  • 18:00
    Inspector George Gently
    01:45
    Midsomer Murders
  • 18:05
    The Real Housewives of Beverly Hills
    03:05
    Nancy Drew
  • 18:30
    EenVandaag
    01:18
    Wie is de Mol? 25 jaar
  • 18:25
    Ik mis je
    01:00
    Dit is de Week
  • 18:15
    Speculasies
    01:45
    Onderweg naar liefde