'Neutrino – de dichter onder de elementaire deeltjes' in 'De Boeddistische Blik'

In het kader van het Weekend van de Wetenschap op 5 en 6 oktober presenteren 'De Boeddhistische Blik' (KRO-NCRV) en productiehuis seriousFilm met trots de documentaire 'Neutrino — de dichter onder de elementaire deeltjes'.
De documentaire verbindt de wetenschappelijke visie van internationale onderzoekers met de spirituele wijsheid van een boeddhistische monnik en de blik van de lokale dorpelingen. Samen geven zij het mysterie van het neutrino een plek in hun dagelijks leven en hun eeuwenoude, spirituele tradities.
Een samensmelting van zichtbare en onzichtbare werelden
De documentaire volgt de reis van filmmakers Hannie van den Bergh en Jan van den Berg naar de 'Super-Kamiokande Neutrino Detector', een baanbrekend natuurkundig experiment diep in een berg in Japan. Het experiment probeert antwoord te vinden op de vraag of het neutrinodeeltje het ontstaan van het heelal kan verklaren. Wetenschappers werken in dit bergdorpje samen met de lokale bevolking, wat resulteert in een poëtisch-filosofische zoektocht naar hoe we leven met het onbekende, het niet-weten en hoe we dat een plek geven? Doen we dat vanuit de blik van de wetenschap, steeds op zoek hopend dat we het op een dag tóch zullen weten? Of zoals de bewoners van het Japanse dorpje die het meer zoeken in het ruisen van de wind, bij een diepgevoeld respect voor de natuur? Of vanuit het ‘spookdeeltje’ zelf zoals het neutrino ook wordt genoemd: dat als het ultieme niet-weten bij het ontstaan van het universum is vertrokken en iedere dag met miljoenen tegelijk door ons heen schiet en alle zekerheden overhoop gooit?
'Neutrino' neemt je mee op een reis waarin de zichtbare en onzichtbare werelden samensmelten, waarin wetenschap en spiritualiteit elkaar omarmen, en waarin het alledaagse leven in een afgelegen Japans bergdorp doordrenkt raakt met magie en verwondering.
De documentaire ging op 13 december 2023 in première in het EYE Filmmuseum te Amsterdam en werd ook vertoond op het InScience Filmfestival in Nijmegen. 'Neutrino' maakte afgelopen zomer indruk tijdens een succesvol tournee door Japan.
Over de filmmakers
Hannie van den Bergh is filmmaker, grafisch ontwerper en beeldend kunstenaar, gespecialiseerd in het onderzoeken van radicale verbeelding. Ze werkt samen met kunstinstellingen en wetenschappelijke organisaties om nieuwe creatieve perspectieven te openen. Jan van den Berg is een onafhankelijke documentairemaker die theater en wetenschap combineert. Hij heeft een indrukwekkende staat van dienst met voorstellingen en documentaires over diverse wetenschappelijke onderwerpen. Samen debuteerden zij als filmmakers op IDFA 2009 met de documentaire 'Higgs, into the heart of imagination', waarvoor ze de Grand Prix 2012 van het Film&Science Festival Amsterdam ontvingen.
'De Boeddhistische Blik' is de titel waaronder alle programma's van de boeddhistische stroming vallen, de uitzendingen worden verzorgd door KRO-NCRV.
'De Boeddhistische Blik: Neutrino – de dichter onder de elementaire deeltjes' is op zondag 6 oktober te zien bij KRO-NCRV om 15.05 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Deze 'Huis Gemaakt'-koppels mogen verder verbouwen in Kessel en Wielsbeke
- Dit zijn alle deelnemers van het nieuwe seizoen 'De Container Cup' (en er zitten verrassingen tussen)
- Hartverscheurende keuzes in 'The Voice van Vlaanderen': Big Battles eisen hun tol
- 'De Mutti’s' op vakantie, en plots kapen 6 bekende Pappi’s hun podcast
- Vanaf vandaag op VRT MAX: Ella Leyers als verpleegkundige Amanda in 'Dag & Nacht' 2
- Topdokter Guy T’Sjoen mikt via 'Komen Eten' op plekje in 'Viva La Feta': 'Een open sollicitatie'
- D-day in Kessel en Wielsbeke: wie valt af in 'Huis Gemaakt'?
- Aanranding Den Haag en rellen Breda in 'Opsporing Verzocht'
- Dit zie je in april op de Disney Channels
- Wat schaft de pot in 'Dagelijkse Kost'?
- 'A Solitary Reign' van Amenra is opnieuw de nummer 1 in 'De Zwaarste Lijst'
- 3FM-dj's Mark en Mai organiseren experiment: 'Concert voor Kleinere Mensen'
- Dit hoor je zondag in 'Dijkstra & Evenblij ter Plekke' op NPO Radio 1
- The Cats ontvangt NPO Radio 5 Evergreen Award
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carričre lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol' -
Noah zet alles op alles in 'So You Think You Can Dance' -
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen
Kijktip van de dag

De introductie van stagiair Willem verloopt stroef: verloskundige Louise weigert hem te begeleiden. Ella neemt Willem onder haar hoede bij de geplande bevalling van een doodgeboren baby. Arts-assistent Frederik heeft op zijn beurt moeite met de autoritaire anesthesist Jacob. Intussen tobt Ella met haar eigen zwangerschap. Ze maakt een afspraak bij de abortuskliniek, maar vertelt dit niet aan Jerry.
'Dag & Nacht', om 21.30 uur op VRT 1.



































