'Nachtlicht': een zoektocht naar geborgenheid

In de documentaire 'Nachtlicht', die door de EO wordt uitgezonden, deelt regisseur Barbara Meter herinneringen aan haar eerste liefde Joseph in Engeland. Daarnaast wordt het verhaal verteld over het kindertehuis, van Anna Essinger.
Met veelal Joodse kinderen verhuisde ze tijdens de opkomst van het naziregime, van Duitsland naar Engeland. De film toont op bijzondere wijze de zoektocht naar geborgenheid, maar ook de veerkracht van opgroeiende kinderen in een vreemd land zonder naaste familie.
De twee verhaallijnen in Nachtlicht spelen zich af in het Engelse graafschap Kent te midden van groene glooiende heuvels, de zee met krijtrotsen en dichte bossen. De herinneringen aan de eerste liefde van regisseur Barbara worden weergegeven in 8mm beelden in de film. Joseph vertelt in de film ook zelf over deze periode. Zijn ouders waren onderwijzers en gaven les aan de kinderen van Bunce Court.
Bunce Court
Nog voor de Tweede Wereldoorlog emigreerde het, voor die tijd ongekend progressief, kindertehuis naar Engeland. Directrice Anna Essinger was een dappere vrouw met een vooruitziende blik die direct na de machtsovername door de nazi’s in Duitsland, het tehuis met de Joodse kinderen overbracht naar Kent. Dankzij de daadkracht van deze moedige directeur kon een vrij grote groep bedreigde kinderen het nazirijk ontvluchten.
Naast goed onderwijs vonden de ontheemde kinderen in Bunce Court een veilig tehuis, begrip en warmte. De zoektocht naar geborgenheid, komt dan ook in verschillende vormen voor.
Het mag dan een verhaal zijn dat zich in het verleden heeft afgespeeld, maar is ook veelzeggend over onze huidige samenleving. De documentaire is een pleidooi voor medemenselijkheid en compassie.
In de film 'Nachtlicht' wil Barbara Meter laten zien hoe essentieel de kostschool is geweest en wat voor invloed deze heeft gehad op het leven van de kinderen in ballingschap. En hoe in het bestaan van honderden mensen het cruciale verschil werd gemaakt door de visie, intelligentie en moed van één vrouw.
Barbara Meter (1939) is een Nederlandse cineaste die in 1963 afstudeerde aan de Nederlandse Filmacademie en een van oprichters van de Electric Cinema, een vertoningspodium voor experimentele films. Haar films kenmerken zich door een kunstzinnig en associatief karakter.
'Nachtlicht' is een documentaire van de Joodse Programmering van de EO, geproduceerd door Serio.
'Nachtlicht'; een zoektocht naar geborgenheid, zondag 20 november om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe dramaserie 'Pro Deo' over een klein en strijdbaar advocatenkantoor
- 'Blind Getrouwd'-experten hebben zenuwen: 'Dit is er toch wel eentje waar we wat stress voor hebben'
- Tom Waes keert terug naar Oekraïne: verhalen van mensen die blijven bouwen aan hun toekomst
- Gloednieuwe levensfase voor Frans en Mariska met kinderen en eerste kleinkind
- 'Zondag Matchdag': Carl Dircksens brengt voetbalsamenvattingen terug naar Play
- 'De non en de wegwerpkinderen' te zien bij Omroep WNL
- Feestelijke aftrap van het culturele seizoen bij AVROTROS
- Documentaire over Dolly Parton vanavond na 'Nieuwsuur'
- 'Dit is de Kwestie' over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland
- Dit is het maandmenu van 24Kitchen
- SLAM! haalt bekende avondshow van stal en vernieuwt programmering
- Dit zijn de 800 favoriete 80s-hits van de JOE-luisteraar
- TOP vernieuwt najaarsprogrammering met nieuwe ochtend- en avondshows
- Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint… een nieuwe thuis zonder verhuis'
- Sebastiaan Ockhuysen trapt weekend af met nieuwe 'BVO Show' op NPO 3FM
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed'
Kijktip van de dag

29 jaar geleden kwam prinses Diana, de ex-vrouw van de Britse koning Charles, om bij een auto-ongeluk. Na al die jaren is het voor haar voormalige bodyguard Ken Wharfe nog altijd moeilijk om te aanvaarden dat het zo gelopen is in die tunnel in Parijs. Hij maakte van dichtbij mee hoe de relatie van Diana met Charles uitliep op een scheiding. Zij snakte naar een normaal leven en uiteindelijk leidde dat ook tot een breuk met haar persoonlijke beveiligingsteam. En daardoor kon ze niet meer ontsnappen aan de paparazzi. Dat werd uiteindelijk haar dood. Bodyguard Ken Wharfe vertelt over zijn uitzonderlijke relatie met Diana.
'Telefacts Zomer', om 22.15 uur op VTM.



































