'Nachtlicht': een zoektocht naar geborgenheid

In de documentaire 'Nachtlicht', die door de EO wordt uitgezonden, deelt regisseur Barbara Meter herinneringen aan haar eerste liefde Joseph in Engeland. Daarnaast wordt het verhaal verteld over het kindertehuis, van Anna Essinger.
Met veelal Joodse kinderen verhuisde ze tijdens de opkomst van het naziregime, van Duitsland naar Engeland. De film toont op bijzondere wijze de zoektocht naar geborgenheid, maar ook de veerkracht van opgroeiende kinderen in een vreemd land zonder naaste familie.
De twee verhaallijnen in Nachtlicht spelen zich af in het Engelse graafschap Kent te midden van groene glooiende heuvels, de zee met krijtrotsen en dichte bossen. De herinneringen aan de eerste liefde van regisseur Barbara worden weergegeven in 8mm beelden in de film. Joseph vertelt in de film ook zelf over deze periode. Zijn ouders waren onderwijzers en gaven les aan de kinderen van Bunce Court.
Bunce Court
Nog voor de Tweede Wereldoorlog emigreerde het, voor die tijd ongekend progressief, kindertehuis naar Engeland. Directrice Anna Essinger was een dappere vrouw met een vooruitziende blik die direct na de machtsovername door de nazi’s in Duitsland, het tehuis met de Joodse kinderen overbracht naar Kent. Dankzij de daadkracht van deze moedige directeur kon een vrij grote groep bedreigde kinderen het nazirijk ontvluchten.
Naast goed onderwijs vonden de ontheemde kinderen in Bunce Court een veilig tehuis, begrip en warmte. De zoektocht naar geborgenheid, komt dan ook in verschillende vormen voor.
Het mag dan een verhaal zijn dat zich in het verleden heeft afgespeeld, maar is ook veelzeggend over onze huidige samenleving. De documentaire is een pleidooi voor medemenselijkheid en compassie.
In de film 'Nachtlicht' wil Barbara Meter laten zien hoe essentieel de kostschool is geweest en wat voor invloed deze heeft gehad op het leven van de kinderen in ballingschap. En hoe in het bestaan van honderden mensen het cruciale verschil werd gemaakt door de visie, intelligentie en moed van één vrouw.
Barbara Meter (1939) is een Nederlandse cineaste die in 1963 afstudeerde aan de Nederlandse Filmacademie en een van oprichters van de Electric Cinema, een vertoningspodium voor experimentele films. Haar films kenmerken zich door een kunstzinnig en associatief karakter.
'Nachtlicht' is een documentaire van de Joodse Programmering van de EO, geproduceerd door Serio.
'Nachtlicht'; een zoektocht naar geborgenheid, zondag 20 november om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'Top Gear' maakt mogelijk comeback bij BBC
- Op amper 8 minuten helemaal mee voor de start van het nieuwe Thuis-seizoen? Dat kan met deze recap!
- De B&B-vlinders blijven fladderen: twee koppels nog steeds samen, één zelfs verloofd
- 'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out
- 'Bij ons op de Hondenacademie' keert terug bij de EO
- Vijf comedians vs. complete chaos in ‘Taskmaster’
- 'De non en de wegwerpkinderen' te zien bij Omroep WNL
- Feestelijke aftrap van het culturele seizoen bij AVROTROS
- Documentaire over Dolly Parton vanavond na 'Nieuwsuur'
- 'Dit is de Kwestie' over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland
- Jorien Renkema naar BNNVARA met weekendprogramma op NPO Radio 2
- Judith Eijk maakt stap naar weekendprogrammering Qmusic
- SLAM! haalt bekende avondshow van stal en vernieuwt programmering
- Dit zijn de 800 favoriete 80s-hits van de JOE-luisteraar
- TOP vernieuwt najaarsprogrammering met nieuwe ochtend- en avondshows
Multimedia SPOTLIGHT
-
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play
Kijktip van de dag

De zeventienjarige studente Millie wordt het zoveelste slachtoffer van de beruchte seriemoordenaar The Butcher, maar door een vloek van zijn magische dolk worden ze plots wakker in elkaars lichaam. Wanneer Millie erachter komt dat de vloek na 24 uur permanent wordt, schakelt ze de hulp van haar vrienden in om te voorkomen dat ze er voorgoed uitziet als een maniak van middelbare leeftijd.
'Freaky', film uit 2020 met oa. Vince Vaughn, om 20.35 uur op VTM 4.



































