'Nachtlicht': een zoektocht naar geborgenheid

zaterdag 19 november 2022

In de documentaire 'Nachtlicht', die door de EO wordt uitgezonden, deelt regisseur Barbara Meter herinneringen aan haar eerste liefde Joseph in Engeland. Daarnaast wordt het verhaal verteld over het kindertehuis, van Anna Essinger.

Met veelal Joodse kinderen verhuisde ze tijdens de opkomst van het naziregime, van Duitsland naar Engeland. De film toont op bijzondere wijze de zoektocht naar geborgenheid, maar ook de veerkracht van opgroeiende kinderen in een vreemd land zonder naaste familie.


De twee verhaallijnen in Nachtlicht spelen zich af in het Engelse graafschap Kent te midden van groene glooiende heuvels, de zee met krijtrotsen en dichte bossen. De herinneringen aan de eerste liefde van regisseur Barbara worden weergegeven in 8mm beelden in de film. Joseph vertelt in de film ook zelf over deze periode. Zijn ouders waren onderwijzers en gaven les aan de kinderen van Bunce Court.

Bunce Court
Nog voor de Tweede Wereldoorlog emigreerde het, voor die tijd ongekend progressief, kindertehuis naar Engeland. Directrice Anna Essinger was een dappere vrouw met een vooruitziende blik die direct na de machtsovername door de nazi’s in Duitsland, het tehuis met de Joodse kinderen overbracht naar Kent. Dankzij de daadkracht van deze moedige directeur kon een vrij grote groep bedreigde kinderen het nazirijk ontvluchten.

Naast goed onderwijs vonden de ontheemde kinderen in Bunce Court een veilig tehuis, begrip en warmte. De zoektocht naar geborgenheid, komt dan ook in verschillende vormen voor.

Het mag dan een verhaal zijn dat zich in het verleden heeft afgespeeld, maar is ook veelzeggend over onze huidige samenleving. De documentaire is een pleidooi voor medemenselijkheid en compassie.

In de film 'Nachtlicht' wil Barbara Meter laten zien hoe essentieel de kostschool is geweest en wat voor invloed deze heeft gehad op het leven van de kinderen in ballingschap. En hoe in het bestaan van honderden mensen het cruciale verschil werd gemaakt door de visie, intelligentie en moed van één vrouw.

Barbara Meter (1939) is een Nederlandse cineaste die in 1963 afstudeerde aan de Nederlandse Filmacademie en een van oprichters van de Electric Cinema, een vertoningspodium voor experimentele films. Haar films kenmerken zich door een kunstzinnig en associatief karakter.

'Nachtlicht' is een documentaire van de Joodse Programmering van de EO, geproduceerd door Serio.

'Nachtlicht'; een zoektocht naar geborgenheid, zondag 20 november om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Boisies pakhuis is in de as gelegd door de IRA en Joan wordt in de gevangenis in elkaar geslagen. Ze komt op borgtocht vrij, maar er hangt haar een gevangenisstraf van tien jaar boven het hoofd. Joan vindt dat Boisie en zij het land uit moeten vluchten. Boisie gaat akkoord en Joan bedenkt een gewaagd plan om de vlucht te financieren.

'Joan', om 20.30 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:10
    Dierendokters 24/7
    14:30
    Tom & Harry
  • 13:00
    Zomerbeelden
    16:00
    Radio 1: Sporza Tour
  • 14:15
    Uki
    14:20
    Sarah zingt
  • 14:10
    Liefde voor muziek
    15:25
    Cheers
  • 14:00
    Darts
    18:00
    Foute vrienden
  • 13:55
    Grosse Pointe Garden Society
    14:45
    The Mummy
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:00
    Airwolf
  • 09:20
    Geen uitzending
    15:40
    La Brea
  • 09:55
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 13:50
    Friends
    16:00
    De Verhulstjes
  • 13:55
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:40
    Criminal Minds
  • 13:45
    Highway Thru Hell
    15:35
    The Neighborhood
  • 13:50
    Sort Your Life Out
    17:15
    Komen Eten
  • 13:50
    Death of the Party
    15:35
    Murdered at First Sight
  • 14:11
    Trends Talk
    14:45
    CEO van mijn leven
  • 14:17
    Roger
    14:30
    Lazy Sunday Afternoon
  • 14:05
    Lekker Messy - Weekmenu
    14:55
    De Garde van Gert
  • 14:15
    Midsomer Murders
    15:15
    The Good Ship Murder
  • 13:45
    Law & Order: Special Victims Unit
    18:10
    Scandal
  • 14:00
    NOS Zomercarnaval Rotterdam 2026
    14:55
    Golden Earring - One Last Night
  • 14:00
    De verborgen strijd van Myanmar
    14:50
    Kloostergasten
  • 14:15
    Summer Break
    14:55
    Junior Songfestival 2026