MAX 2Doc: 'Jetje van Radio Oranje: Van het één kwam het ander'

Dinsdag 4 mei zendt Omroep MAX om 18.55 uur op NPO 2 de documentaire uit '2Doc: Jetje van Radio Oranje: Van het één kwam het ander'. De film van regisseurs Pamela Sturhoofd en Jessica van Tijn vertelt over het bijzondere leven van zangeres Jetty Paerl, beter bekend als 'Jetje van Radio Oranje'.
Nog niet eerder vertoond beeld en audio aangevuld met foto's en gesprekken met Anne Rose Bantzinger, de dochter van Jetty Paerl en Cees Bantzinger, geven een unieke kijk in het bijzondere levensverhaal van de joodse Jetty Paerl die voor velen een stem van hoop was in de eerste oorlogsjaren.
Het verhaal begint op 9 mei 1940, als Jetty – dan 18 jaar - in Brussel op bezoek is op de filmset waar haar vader, filmproducent Jo Paerl, bezig is aan de film Van het één komt het ander. Als op 10 mei het luchtalarm klinkt, begint de joodse familie Paerl per auto aan een vlucht die weken later eindigt in Bordeaux waar ze op een boot weten te komen naar Engeland. De Nederlandse succesvolle zwemster Willy den Ouden – die een kleine rol in de film zou krijgen - besluit met familie Paerl mee te gaan. Zij is in tegenstelling tot de familie van Jetty niet joods, maar vervolgt de reis met hen. Dit heeft meteen al positieve gevolgen, want een belangrijke reden dat ze allemaal aan boord worden gelaten van één van de weinige schepen die nog uitvaren is het feit dat de bemanning zichtbaar onder de indruk is van de verschijning van Den Ouden met haar blonde haar en blauwe ogen.
In Londen wordt Jetty bij toeval ontdekt door de BBC als zangeres en kort daarop wordt zij de stem van Radio Oranje en groeit uit tot een belangrijk geluid tijdens de oorlog. Haar vader schrijft de teksten die vaak openlijk de draak steken met de bezetter en NSB'ers.
Terug in Nederland gaat Jetty na de oorlog door met zingen. Vanaf 1954 werkt ze een jaar bij de populaire Snip&Snap revue en mag ze in 1956 namens Nederland en naast Corry Brokken meedoen aan het allereerste Eurovisie Songfestival.
Zodra (haar enige) dochter Anne-Rose geboren wordt, die zij samen met haar man Cees Bantzinger krijgt, combineert Jetty Paerl haar optredens met het moederschap. Cees is een begenadigd schilder en tekenaar, die vooral (journalistieke) portretten en reportages maakt voor ondermeer Elsevier. In 1943 wordt hij mede-oprichter van de illegale Mansarde-pers waar poëzie en boeken worden gedrukt.
De film '2Doc: Jetje van Radio Oranje: Van het één kwam het ander' neemt een plotselinge wending als in 1985 uit het niets een verhaal verschijnt van de hand van journalist Adriaan Venema, waarin Bantzinger wordt neergezet als foute Nederlander, die zich aan het begin van de oorlog bij de NSB had aangemeld. Jetty Paerl kende alleen de verhalen van zijn werk in de illegaliteit; het feit dat hij zes maanden lid was van de NSB heeft Bantzinger haar nooit verteld. Maar zou het reden zijn geweest om haar huwelijk met Bantzinger op te zeggen, of hem ermee te confronteren?
Veertig jaar na de bevrijding wordt duidelijk dat Jetty Paerl een nieuwe tik meekrijgt van de oorlog. Ook hier geldt, als een rode draad door haar leven: Van het één kwam het ander.
'MAX 2Doc: Jetje van Radio Oranje: Van het één kwam het ander', dinsdag 4 mei om 18.55 uur op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Financieel expert Chris Sugira wordt nieuwe geldexpert van VTM NIEUWS
- De legendarische survivalstrijd is terug: opnames nieuw seizoen van 'Expeditie Robinson' met bekende Vlamingen en Nederlanders gestart
- Bas, Finn, Joris of Maëlle: wie wint 'The Voice van Vlaanderen 2026'?
- Nieuw seizoen '90 Day Fiancé' op TLC
- Jury beoordeelt de laatste kamers in 'Huis Gemaakt'
- Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': zorgen om de energierekening
- Opmerkelijke bekentenis van Viktor in 'Brieven Aan Samson': 'Ik kon pas op mijn twaalfde fietsen'
- 'Zembla' onderzoekt de oprukkende jeugdcriminaliteit
- Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt'
- Europees debutant Crystal Palace tegen volksclub Rayo Vallecano in de Conference League-finale op Ziggo Sport
- Belle Perez brengt live haar grootste hits tijdens De Foute Party van Qmusic
- Véronique De Kock opent haar eigen B&B… op de radio
- Bram Krikke elke vrijdagochtend naast Mattie Valk te horen in de Qmusic-ochtendshow
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Berkel en Rodenrijs
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen' -
'Ze Zeggen Dat' Dina Tersago nog nooit zo gestrest was -
'Heel Mijn Hart' toont een emotionele onthulling -
'Spider-Noir' nieuw te zien op Prime Video -
'RAUW': een openhartig portret van sterrenchef Nick Bril -
Stan Van Samang brengt 'een ster' naar 'Florentina' -
Haar in de boter bij Spor-voorzitters Rik en Sam -
EOdoc 'Het Corioliseffect': een weergaloze ode aan het leven op aarde -
Dit was de Q-Lift Off met Berre! -
Coaches van 'The Voice' reageren op gemene comments over zichzelf -
Same city, final chapter. merci, Paris. -
Een heel weekend K3 bij VTM! -
Viktor Verhulst deelt eigen nostalgische herinneringen -
Joshua en Noah gooien traditioneel rollenpatroon om in 'SYTYCD' -
Kijk nu de officiële trailer van 'KYLIE' -
'Jack Ryan: Ghost War' nieuw te zien op Prime Video -
'Ze Zeggen Dat' onderzoekt de orgasmekloof -
Kijk naar de reünie van 'The Real Housewives of Antwerp' -
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam!
Kijktip van de dag

De calltakers krijgen te maken met onder meer een bootje in nood op zee, een acute longembolie, een carjacking met een baseballbat, een elektrische fiets die tegen een lantaarnpaal knalt en een colonne buitenlandse brandweervoertuigen op weg naar Oekraïne.
'De Noodcentrale', om 20.45 uur op VRT 1.



































