Mariëlle Tweebeeke presenteert 'Andere Tijden'-serie 'Van krot tot Vinex: 100 jaar wonen'

De huren rijzen de pan uit. En met een gemiddeld inkomen is het bijna onmogelijk om een huis te kopen. Jongeren wonen steeds langer bij hun ouders. We zitten middenin een wooncrisis.
Wat is er misgegaan en wat kunnen we leren van de geschiedenis? 'Andere Tijden' (NTR) presenteert een nieuwe vierdelige serie waarin Mariëlle Tweebeeke de kijker meeneemt in een reis door de tijd.
Voor deze serie verlaat Mariëlle de 'Nieuwsuur'-desk om op pad te gaan in Nederland. De vier afleveringen gaan achtereenvolgens over de strijd tegen verkrotting in het begin van de 20e eeuw, het Tuinstadideaal van de jaren 20 en 30, de ‘bouwen bouwen bouwen’-gedachte van de jaren 50 en 60 en tot slot de opkomst van de Vinex-woningen én het marktdenken vanaf de jaren 90.
Aflevering 1 (vrijdag 3 februari): Van krot tot arbeiderspaleis
Aan het begin van de 20e eeuw leven veel arbeiders nog in krotwoningen, met een schrijnend gebrek aan hygiëne. Zo kan het niet langer. De politiek grijpt in: in 1901 wordt een heuse Woningwet aangenomen. Voor het eerst gaat de overheid investeren in betaalbare huurwoningen, van Groningen tot Goes en van Den Haag tot Dedemsvaart. Met stromend water, riolering en voldoende frisse lucht. De woningcorporaties krijgen een centrale rol en idealistische architecten slaan aan het bouwen. Eén van hen is Michel de Klerk, zoon van een diamantslijper die zich opwerkt tot een leidende figuur van de zogenaamde Amsterdamse School. Zijn bekendste werk is Het Schip, een waar arbeiderspaleis in de Spaarndammerbuurt in Amsterdam.
Vanuit een van de nog altijd iconische woningen van Het Schip onderzoekt Mariëlle hoezeer de Woningwet van 1901 Nederland heeft veranderd. Maar ook hoe alles anders wordt als de overheid eind jaren twintig stopt met het financieren van woningbouw.
Aflevering 2 (vrijdag 10 februari): De vlucht naar het groen
Mariëlle begint haar zoektocht in ‘tuinstad’ Hilversum bij een nog altijd zeer populaire jarendertigwoning – een huis met een verhaal.
Aflevering 3 (vrijdag 17 februari): Bouwen, bouwen, bouwen
In deze aflevering begeeft Mariëlle zich naar de Zwolse wijk Dieze, waar in 1962 de miljoenste naoorlogse woning van Nederland wordt opgeleverd.
Aflevering 4 (vrijdag 24 februari): De Vinex-wijk: het huis als verdienmodel
Mariëlle start haar zoektocht in de laatste aflevering vanuit een woning in Brandevoort, een Vinex-wijk in Helmond opgetrokken in ‘neo-traditionele’ stijl.
Mariëlle Tweebeeke presenteert 'Andere Tijden'-serie 'Van krot tot Vinex: 100 jaar wonen', vrijdag 3 t/m 24 februari om 22.20 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Alle MotoGP-races ook in 2026 exclusief op Ziggo Sport
- Landelijke intocht Sinterklaas dit jaar in Grave (Land van Cuijk)
- Dit zijn de deelnemers van het nieuwe seizoen van 'De Verraders'
- Eric Goens op pad met ex-dealer en koerier in West-Vlaanderen: 'Soms 16 uren per dag leveren'
- Kijkcijfers: maandag 23 februari 2026
- Dit zie je woensdag in 'Ik Vertrek'
- Deze opvallende zaken zie je dinsdag in 'De Rechtbank'
- James Cooke sluit seizoen van 'JAMES & co' af met spectaculaire finale
- Dinsdag in 'Focus': zwanger dankzij de wetenschap
- Onbekend schilderij duikt op in 'Geheimen van het Museum'
- 'De Twintigers' van Klara zijn terug! Dit jong talent kleurt de toekomst van klassieke muziek, jazz en global
- Genomineerden Qmusic Top 40 Awards bekend
- JOE lanceert spannend radiospel 'Coen & Sander: Verstopt!'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Cafe Bistro Rijnbar
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4
Kijktip van de dag

Axelle en Ivo vliegen naar Barcelona en vermijden bij de landing nipt een birdstrike. Op Brussels Airport loopt de planning vertraging op wanneer een technieker naar de EHBO moet. Intussen bereiden Jef en Laurens zich voor op een mistige vlucht naar Akra.
'Welkom aan Boord', om 20.40 uur op VTM.



































