Marcel van Roosmalen en Roel Gootzen duiken in de recente Duitse geschiedenis in 'Context Duitsland'

maandag 5 augustus 2024

Vier jaar na hun door vele luisteraars meebeleefde reis in het westen van Duitsland voor de podcast 'De gijzeling van Gladbeck' pakken schrijver en programmamaker Marcel van Roosmalen en geschiedenisdocent Roel Gootzen opnieuw hun koffers voor een reis naar onze oosterburen.

De studievrienden stappen de auto in en reizen naar de Oostzeekust voor hun nieuwe podcast 'Context Duitsland', waarin ze de geschiedenis van dit stuk Duitse grond bespreken.


De recente Europese geschiedenis is namelijk nergens zo tastbaar als daar. Marcel en Roel gaan naar (de omgeving van) het eiland Rügen en maken een reis door de recente Duitse geschiedenis. Ze bezoeken het hotel waar Einstein zijn relativiteitstheorie schreef. Ze zijn op de plek waar Wernher von Braun zijn dodelijke wapens ontwikkelde. Ze bekijken de overblijfselen van een enorm hotel dat Adolf Hitler liet bouwen. En ze zijn op de meest geheime plek van Duitsland: het eiland Vilm, waar de DDR-partijbonzen in weelderige luxe vakantie vierden. Op al die plekken klinkt het verhaal van een belangrijk deel van de Europese geschiedenis.

'Context Duitsland' is een podcast vol geschiedenis en een roadtrip met ups, maar zeker ook downs. Na deze week reizen door Duitsland zijn de twee mannen euforisch zoals altijd.

Roel: 'Overweldigend.'
Marcel: 'Het was een lange week.'

Alle afleveringen van 'Context Duitsland!' zijn vanaf nu te besluiten in de gratis NPO Luister-app. Wekelijks verschijnen afleveringen op de andere podcastplatformen.

Journalist en schrijver Marcel van Roosmalen is columnist bij NRC en 'Druktemaker' bij het NPO Radio 1-programma ‘De Nieuws BV’. Ook presenteert hij vanaf 2 september samen met Gijs Groenteman een nieuw seizoen van het BNNVARA-programma ‘Van Roosmalen en Groenteman’. Roel Gootzen is docent geschiedenis op een middelbare school. Marcel en Roel leerden elkaar in 1992 kennen in een studentenhuis in Nijmegen.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Andermans Zaken' (VRT 1)

De boulderhype is volop bezig, en op die golf heeft Bram gesurft: hij investeerde twee jaar geleden zwaar in een grote klimzaal in Vilvoorde. Hij hoopte op een toevloed aan klanten, want de site waar Hall9 ligt, moet de nieuwe hotspot worden van Vilvoorde. De klanten blijven echter weg, maar de gigantische leningen (in totaal een miljoen euro!) blijven wel lopen. Daar komt bij dat Bram iedereen aan het klimmen wil brengen, dus ook jongeren en gezinnen met minder kansen. Maar aan die doelgroepen kan je niet veel geld vragen.

'Andermans Zaken', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:35
    Sporza: La Vuelta Femenina 2026
    17:35
    Clips
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    17:35
    The Office
  • 17:00
    Meisjes
    17:25
    GameKeepers
  • 17:10
    Huis Gemaakt
    18:25
    Florentina
  • 17:00
    De Pfaffs
    17:40
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 15:35
    Bombshell
    17:20
    9-1-1
  • 16:30
    24
    17:20
    Police Interceptors
  • 16:55
    Suits
    17:40
    ER
  • 17:15
    SOS Piet
    17:45
    Nonkel Jef
  • 16:10
    De Tafel van Tine
    17:20
    Huizenjagers
  • 17:10
    Sullivan's Crossing
  • 17:00
    Two and a Half Men
    17:30
    3rd Rock From the Sun
  • 17:15
    Love Triangle Australia
    18:20
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 17:05
    Serial Killer Wives
    18:45
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:10
    Mijn tuin
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:15
    Comfort Food
    17:30
    Loïc: Zot van Koken
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:00
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:57
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Changing Planet
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 16:55
    Peperbollen
    17:20
    Silverpoint