Marcel van Roosmalen en Roel Gootzen duiken in de recente Duitse geschiedenis in 'Context Duitsland'

Vier jaar na hun door vele luisteraars meebeleefde reis in het westen van Duitsland voor de podcast 'De gijzeling van Gladbeck' pakken schrijver en programmamaker Marcel van Roosmalen en geschiedenisdocent Roel Gootzen opnieuw hun koffers voor een reis naar onze oosterburen.
De studievrienden stappen de auto in en reizen naar de Oostzeekust voor hun nieuwe podcast 'Context Duitsland', waarin ze de geschiedenis van dit stuk Duitse grond bespreken.
De recente Europese geschiedenis is namelijk nergens zo tastbaar als daar. Marcel en Roel gaan naar (de omgeving van) het eiland Rügen en maken een reis door de recente Duitse geschiedenis. Ze bezoeken het hotel waar Einstein zijn relativiteitstheorie schreef. Ze zijn op de plek waar Wernher von Braun zijn dodelijke wapens ontwikkelde. Ze bekijken de overblijfselen van een enorm hotel dat Adolf Hitler liet bouwen. En ze zijn op de meest geheime plek van Duitsland: het eiland Vilm, waar de DDR-partijbonzen in weelderige luxe vakantie vierden. Op al die plekken klinkt het verhaal van een belangrijk deel van de Europese geschiedenis.
'Context Duitsland' is een podcast vol geschiedenis en een roadtrip met ups, maar zeker ook downs. Na deze week reizen door Duitsland zijn de twee mannen euforisch zoals altijd.
Roel: 'Overweldigend.'
Marcel: 'Het was een lange week.'
Alle afleveringen van 'Context Duitsland!' zijn vanaf nu te besluiten in de gratis NPO Luister-app. Wekelijks verschijnen afleveringen op de andere podcastplatformen.
Journalist en schrijver Marcel van Roosmalen is columnist bij NRC en 'Druktemaker' bij het NPO Radio 1-programma ‘De Nieuws BV’. Ook presenteert hij vanaf 2 september samen met Gijs Groenteman een nieuw seizoen van het BNNVARA-programma ‘Van Roosmalen en Groenteman’. Roel Gootzen is docent geschiedenis op een middelbare school. Marcel en Roel leerden elkaar in 1992 kennen in een studentenhuis in Nijmegen.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Froukje, Dione de Graaff, Yentl en de Boer, Loes Luca en Fidan Ekiz in 'Opium op Oerol'
- 'Vandaag Inside' en 'De Oranjezomer' verhuizen tijdelijk naar het zonnige Curaçao
- 'Hunted VIPS' is maandag terug op NPO 1
- VRT dreigt met boycot Eurovisiesongfestival : 'Kans klein dat we volgend jaar een artiest afvaardigen'
- Finale van ‘De Mol’ 2026: eindelijk valt het masker af
- Marijn Kuipers vertelt openhartig over haar eetstoornis in documentaire
- 'Blauw' maandag over complexe dilemma's en actie bij het arrestatieteam
- 'Radar' maandag over de gas-exit, energiedrankjes en gevolgen toeslagenaffaire
- 'Close Up' maandag over Ai Weiwei's opera 'Turandot'
- Dit kookt Jeroen Meus deze week in 'Dagelijkse Kost'
Multimedia SPOTLIGHT
-
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen'
Kijktip van de dag

Door zijn moeilijke thuissituatie verblijft de veertienjarige Johnny in een instelling. Hij maakt deel uit van de bende van Luca en dealt drugs, maar stiekem droomt hij van een beter leven. Op een dag krijgt hij de beroemde acteur Antony als vaste klant. Er ontstaat een bijzondere band tussen de twee.
'Dealer', film uit 2021 met oa. Ben Segers en Veerle Baetens, om 20.35 uur op VTM 3.



































