Marcel van Roosmalen en Roel Gootzen duiken in de recente Duitse geschiedenis in 'Context Duitsland'

Vier jaar na hun door vele luisteraars meebeleefde reis in het westen van Duitsland voor de podcast 'De gijzeling van Gladbeck' pakken schrijver en programmamaker Marcel van Roosmalen en geschiedenisdocent Roel Gootzen opnieuw hun koffers voor een reis naar onze oosterburen.
De studievrienden stappen de auto in en reizen naar de Oostzeekust voor hun nieuwe podcast 'Context Duitsland', waarin ze de geschiedenis van dit stuk Duitse grond bespreken.
De recente Europese geschiedenis is namelijk nergens zo tastbaar als daar. Marcel en Roel gaan naar (de omgeving van) het eiland Rügen en maken een reis door de recente Duitse geschiedenis. Ze bezoeken het hotel waar Einstein zijn relativiteitstheorie schreef. Ze zijn op de plek waar Wernher von Braun zijn dodelijke wapens ontwikkelde. Ze bekijken de overblijfselen van een enorm hotel dat Adolf Hitler liet bouwen. En ze zijn op de meest geheime plek van Duitsland: het eiland Vilm, waar de DDR-partijbonzen in weelderige luxe vakantie vierden. Op al die plekken klinkt het verhaal van een belangrijk deel van de Europese geschiedenis.
'Context Duitsland' is een podcast vol geschiedenis en een roadtrip met ups, maar zeker ook downs. Na deze week reizen door Duitsland zijn de twee mannen euforisch zoals altijd.
Roel: 'Overweldigend.'
Marcel: 'Het was een lange week.'
Alle afleveringen van 'Context Duitsland!' zijn vanaf nu te besluiten in de gratis NPO Luister-app. Wekelijks verschijnen afleveringen op de andere podcastplatformen.
Journalist en schrijver Marcel van Roosmalen is columnist bij NRC en 'Druktemaker' bij het NPO Radio 1-programma ‘De Nieuws BV’. Ook presenteert hij vanaf 2 september samen met Gijs Groenteman een nieuw seizoen van het BNNVARA-programma ‘Van Roosmalen en Groenteman’. Roel Gootzen is docent geschiedenis op een middelbare school. Marcel en Roel leerden elkaar in 1992 kennen in een studentenhuis in Nijmegen.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Omroep MAX herhaalt campagne nepagenten
- ‘Lalalady’ uit Junior Eurosong waagt 14 jaar later haar kans in 'The Voice'
- Metejoor blikt terug op plusouderschap in 'Komen Eten': 'Ik was pluspapa van twee fantastische dochters'
- Elise Schaap speelt hoofdrol in nieuwe BNNVARA-dramaserie 'De Machine'
- Kijkcijfers: 6, 7 en 8 maart 2026
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami’s' op Nickelodeon
- Paramount Network presenteert 'Transformers Week' en tv-première van 'Transformers One'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami's' op Nickelodeon
- Elke maandag een Film van de Week bij FilmBox
- Kawtar Ehlalouch en Wannes Lacroix ruilen schermtijd in voor échte ontmoetingen in 'Clubhuis Kawtar'
- Els Wolterbeek wint Frater Willibrordus Prijs 2026
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live vanuit Hardenberg
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

Vandaag draaien we een proefdag in het restaurant. Om zachtjes te starten, zijn de familieleden van de medewerkers de eerste gasten. Voor zowel keuken- als zaalpersoneel is het spannend om voor het eerst in het restaurant te werken. Danny kan al meteen zijn beenhouwershart ophalen. Na de werkdag kunnen de medewerkers samen ontspannen en genieten in de vakantiehuisjes.
'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.



































