Majorana-onderzoeker Leo Kouwenhoven doorbreekt na twee jaar de stilte in podcast 'Atlas'

donderdag 12 mei 2022

'Mijn belangrijkste fout is dat ik te ver van het onderzoek af stond'. Leo Kouwenhoven, een van de toponderzoekers op het gebied van de kwantumfysica, trok twee jaar geleden een publicatie uit het wetenschappelijke tijdschrift Nature terug.

De claim dat er een nieuw deeltje was waargenomen hield geen stand. De TU Delft startte een onderzoek: waren er fouten gemaakt of had Kouwenhoven ook de wetenschappelijke integriteit geschonden? Het onderzoek duurt inmiddels al twee jaar en is nog steeds niet afgerond. Al die tijd hield de hoofdrolspeler zijn mond. Tot nu. In een nieuwe aflevering van de NTR-podcast 'Atlas' die morgenochtend online komt, doet Kouwenhoven voor het eerst zijn verhaal.


Het Landelijk Onderzoek Wetenschappelijk Integriteit (LOWI) is door de TU Delft gevraagd onderzoek te doen naar het handelen binnen de vakgroep. Dat rapport is afgerond, maar nog niet gepubliceerd. De redactie van 'Atlas' heeft de korte conclusie van het integriteitsonderzoek kunnen lezen: 'Er was sprake van verwijtbare fouten, maar geen schending van de wetenschappelijke integriteit.' In het gesprek met podcasthost Petra Grijzen reageert hij: 'Het is wat het is. Dat was ook onze eigen conclusie die we zelf hadden getrokken toen we een analyse hadden gedaan van het artikel.'

In het gesprek kijkt Kouwenhoven terug op de periode waarin het Nature-artikel werd geschreven. 'De waarden die we toen vonden, kwamen precies overeen met de voorspellingen. We dachten: dit is extra bewijs voor majorana’s.' De onderzoeksgroep dacht niet dat de resultaten te mooi waren om waar te zijn. 'Had ik dat maar gedacht. Dan hadden we dit kunnen voorkomen. Maar we hadden nieuwe materialen, dus in die zin waren de resultaten ook logisch.' De groep had kritischer moeten kijken naar de aanvullende testen om te controleren of het daadwerkelijk om majorona-deeltjes ging. 'Mijn belangrijkste fout was dat ik te ver van het onderzoek af stond.'

Het ruim 45 minuten durende interview is vanaf donderdag 12 mei, 07.30 uur te beluisteren in de podcast 'Atlas', te vinden in je favoriete podcast-app (Plink) en op het podcastplatform van NPO Radio 1. Het interview maakt deel uit van een 7-delige reeks over elementaire deeltjes.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Badgast' (VRT 1/KRO-NCRV)

Vince en Sergio proberen wanhopig hun geheim te verbergen. Ondertussen bereiden Zoë en haar vrienden een gevaarlijke deal voor. Daarbovenop komt Gerrit gevaarlijk in de buurt van de waarheid.

'Badgast', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:00
    Badgast
    06:00
    Mr. Magoo
  • 19:00
    Sporza: Milaan Cortina 2026
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 21:15
    Badgast
    06:00
    Tik Tak
  • 21:15
    Welkom Aan Boord
    02:05
    Gooische Vrouwen
  • 20:55
    Bij ons op de Wallen
    01:15
    Geen uitzending
  • 21:25
    Will Trent
    01:05
    The Big Bang Theory
  • 21:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 21:25
    ER
    01:20
    Geen uitzending
  • 21:40
    Tien Om Te Zien
    01:30
    Geen uitzending
  • 21:15
    De Rechtbank
    02:00
    De Tafel van Gert
  • 21:15
    FBI: Most Wanted
    01:10
    FBI
  • 20:35
    Runner Runner
    01:40
    Swamp People
  • 20:35
    Bake Off Vlaanderen
    02:00
    Botched
  • 21:15
    Panic 9-1-1
    01:20
    Big Sky
  • 21:36
    Trends Talk
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:42
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 21:10
    Winterse Kost
    01:55
    Loïc zot van koken weekmenu
  • 21:05
    Agatha Christie's Marple
  • 20:55
    From
    01:00
    First Dates Australia
  • 21:30
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
    02:00
    NOS Journaal
  • 21:30
    Bureau Buitenland
    01:40
    Nieuwsuur
  • 21:05
    Nog Eén Keer Fit
    01:25
    Hoodfights