Majorana-onderzoeker Leo Kouwenhoven doorbreekt na twee jaar de stilte in podcast 'Atlas'

donderdag 12 mei 2022

'Mijn belangrijkste fout is dat ik te ver van het onderzoek af stond'. Leo Kouwenhoven, een van de toponderzoekers op het gebied van de kwantumfysica, trok twee jaar geleden een publicatie uit het wetenschappelijke tijdschrift Nature terug.

De claim dat er een nieuw deeltje was waargenomen hield geen stand. De TU Delft startte een onderzoek: waren er fouten gemaakt of had Kouwenhoven ook de wetenschappelijke integriteit geschonden? Het onderzoek duurt inmiddels al twee jaar en is nog steeds niet afgerond. Al die tijd hield de hoofdrolspeler zijn mond. Tot nu. In een nieuwe aflevering van de NTR-podcast 'Atlas' die morgenochtend online komt, doet Kouwenhoven voor het eerst zijn verhaal.


Het Landelijk Onderzoek Wetenschappelijk Integriteit (LOWI) is door de TU Delft gevraagd onderzoek te doen naar het handelen binnen de vakgroep. Dat rapport is afgerond, maar nog niet gepubliceerd. De redactie van 'Atlas' heeft de korte conclusie van het integriteitsonderzoek kunnen lezen: 'Er was sprake van verwijtbare fouten, maar geen schending van de wetenschappelijke integriteit.' In het gesprek met podcasthost Petra Grijzen reageert hij: 'Het is wat het is. Dat was ook onze eigen conclusie die we zelf hadden getrokken toen we een analyse hadden gedaan van het artikel.'

In het gesprek kijkt Kouwenhoven terug op de periode waarin het Nature-artikel werd geschreven. 'De waarden die we toen vonden, kwamen precies overeen met de voorspellingen. We dachten: dit is extra bewijs voor majorana’s.' De onderzoeksgroep dacht niet dat de resultaten te mooi waren om waar te zijn. 'Had ik dat maar gedacht. Dan hadden we dit kunnen voorkomen. Maar we hadden nieuwe materialen, dus in die zin waren de resultaten ook logisch.' De groep had kritischer moeten kijken naar de aanvullende testen om te controleren of het daadwerkelijk om majorona-deeltjes ging. 'Mijn belangrijkste fout was dat ik te ver van het onderzoek af stond.'

Het ruim 45 minuten durende interview is vanaf donderdag 12 mei, 07.30 uur te beluisteren in de podcast 'Atlas', te vinden in je favoriete podcast-app (Plink) en op het podcastplatform van NPO Radio 1. Het interview maakt deel uit van een 7-delige reeks over elementaire deeltjes.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Margriet Hermans overleden - Zomerhit 2002

Aan de hand van fragmenten uit haar meest memorabele televisie- en muziekoptredens blikken we terug op Margriets rijkgevulde carrière. Vrienden en collega's delen persoonlijke verhalen en getuigen over haar sprankelende persoonlijkheid en haar impact op het Vlaamse showbizzlandschap. 'Margriet' wordt een hartverwarmende en meeslepende ode aan een vrouw die moeiteloos verschillende generaties wist te raken.

'Margriet', om 20.40 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:55
    Thuis
    14:20
    Clips
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 14:15
    Ellie de olifant
    14:20
    Sarah zingt
  • 14:15
    Wittekerke
    15:05
    The Good Doctor
  • 14:00
    Rich Kids Go Skint
    14:55
    Project Runway
  • 14:10
    The Goldbergs
    14:35
    Scent of a Woman
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:40
    All New Traffic Cops
  • 08:40
    Geen uitzending
    15:55
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 14:00
    Komen Eten
    14:50
    Stukken van mensen
  • 13:35
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:30
    CIA
  • 13:50
    The First 48
    14:45
    SEAL Team
  • 14:05
    Vlaanderen Kookt
    14:25
    De Smaaktoerist
  • 13:30
    Killer at the Crime Scene
    14:20
    Snapped
  • 13:25
    Herhalingslus
    18:00
    Z-Extra
  • 14:06
    Lifestyle en wonen
    14:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:15
    De Sterrenkaart
    14:50
    Vanavond bij ons
  • 14:00
    Call the Midwife
    15:05
    Murdoch Mysteries
  • 13:40
    Law & Order: Special Victims Unit
    15:15
    Scrubs
  • 14:00
    NOS het vragenuurtje
    15:00
    NOS Journaal
  • 14:00
    De Grooten Tour van de Gebroeders De Witt
    15:00
    Nu te Zien!
  • 14:15
    SamSam
    14:25
    Molmans