Majorana-onderzoeker Leo Kouwenhoven doorbreekt na twee jaar de stilte in podcast 'Atlas'

donderdag 12 mei 2022

'Mijn belangrijkste fout is dat ik te ver van het onderzoek af stond'. Leo Kouwenhoven, een van de toponderzoekers op het gebied van de kwantumfysica, trok twee jaar geleden een publicatie uit het wetenschappelijke tijdschrift Nature terug.

De claim dat er een nieuw deeltje was waargenomen hield geen stand. De TU Delft startte een onderzoek: waren er fouten gemaakt of had Kouwenhoven ook de wetenschappelijke integriteit geschonden? Het onderzoek duurt inmiddels al twee jaar en is nog steeds niet afgerond. Al die tijd hield de hoofdrolspeler zijn mond. Tot nu. In een nieuwe aflevering van de NTR-podcast 'Atlas' die morgenochtend online komt, doet Kouwenhoven voor het eerst zijn verhaal.


Het Landelijk Onderzoek Wetenschappelijk Integriteit (LOWI) is door de TU Delft gevraagd onderzoek te doen naar het handelen binnen de vakgroep. Dat rapport is afgerond, maar nog niet gepubliceerd. De redactie van 'Atlas' heeft de korte conclusie van het integriteitsonderzoek kunnen lezen: 'Er was sprake van verwijtbare fouten, maar geen schending van de wetenschappelijke integriteit.' In het gesprek met podcasthost Petra Grijzen reageert hij: 'Het is wat het is. Dat was ook onze eigen conclusie die we zelf hadden getrokken toen we een analyse hadden gedaan van het artikel.'

In het gesprek kijkt Kouwenhoven terug op de periode waarin het Nature-artikel werd geschreven. 'De waarden die we toen vonden, kwamen precies overeen met de voorspellingen. We dachten: dit is extra bewijs voor majorana’s.' De onderzoeksgroep dacht niet dat de resultaten te mooi waren om waar te zijn. 'Had ik dat maar gedacht. Dan hadden we dit kunnen voorkomen. Maar we hadden nieuwe materialen, dus in die zin waren de resultaten ook logisch.' De groep had kritischer moeten kijken naar de aanvullende testen om te controleren of het daadwerkelijk om majorona-deeltjes ging. 'Mijn belangrijkste fout was dat ik te ver van het onderzoek af stond.'

Het ruim 45 minuten durende interview is vanaf donderdag 12 mei, 07.30 uur te beluisteren in de podcast 'Atlas', te vinden in je favoriete podcast-app (Plink) en op het podcastplatform van NPO Radio 1. Het interview maakt deel uit van een 7-delige reeks over elementaire deeltjes.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'VRT Zomerhit' (VRT)

Vanavond stellen de volgende vijf kanshebbers zich voor: Berre met 'Yesterday, Today, Tomorrow', Bart Kaëll met 'Zot verliefd', Bas Serra met 'All Because of You', Laura Tesoro met 'Plastic Paradise' en Niels Destadsbader met 'Vuur en vlam'. En ook deze artiesten maken hun opwachting op het podium: Das Pop, de Gebroeders Ko, Samson & Marie, LUNA en Becky Hill.

'Zomerhit', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 12:25
    De week van Bruzz
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 12:00
    Pukkelpop live
    13:25
    Sporza: EK Volleybal Vrouwen 2026
  • 12:45
    GameKeepers
    13:10
    Ninja Express
  • 12:00
    Chicago P.D.
    13:00
    VTM Nieuws
  • 12:15
    The Real Bling Ring: Hollywood Heist
    13:15
    Grote Gezinnen, Grote Vakanties
  • 06:15
    Geen uitzending
    14:10
    The Irrational
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:40
    Airwolf
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:40
    La Brea
  • 10:00
    Joe
    14:25
    Geen uitzending
  • 12:40
    Friends
    14:35
    Komen Eten bij De Slimste Mens ter Wereld
  • 12:15
    FBI: Most Wanted
    14:00
    NCIS
  • 12:45
    Storage Wars
    13:40
    Two and a Half Men
  • 12:45
    Property Brothers
    13:35
    The Block Australia
  • 11:45
    Snapped
    16:40
    World's Most Evil Killers
  • 12:40
    Z-Weekoverzicht
    13:13
    Trends Talk
  • 12:44
    Het zelfbouwhuis
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 12:35
    Op de Rooster
    13:00
    Open Vuur
  • 12:30
    The Hardacres
    13:25
    Midsomer Murders
  • 12:20
    Burn Notice
    18:10
    White Collar
  • 12:20
    Sterren NL Top 25
    13:00
    NOS Journaal
  • 12:40
    EO Metterdaad
    13:00
    NOS Journaal
  • 12:05
    K3: Dans van de Farao
    13:35
    Studio Snugger