Majorana-onderzoeker Leo Kouwenhoven doorbreekt na twee jaar de stilte in podcast 'Atlas'

donderdag 12 mei 2022

'Mijn belangrijkste fout is dat ik te ver van het onderzoek af stond'. Leo Kouwenhoven, een van de toponderzoekers op het gebied van de kwantumfysica, trok twee jaar geleden een publicatie uit het wetenschappelijke tijdschrift Nature terug.

De claim dat er een nieuw deeltje was waargenomen hield geen stand. De TU Delft startte een onderzoek: waren er fouten gemaakt of had Kouwenhoven ook de wetenschappelijke integriteit geschonden? Het onderzoek duurt inmiddels al twee jaar en is nog steeds niet afgerond. Al die tijd hield de hoofdrolspeler zijn mond. Tot nu. In een nieuwe aflevering van de NTR-podcast 'Atlas' die morgenochtend online komt, doet Kouwenhoven voor het eerst zijn verhaal.


Het Landelijk Onderzoek Wetenschappelijk Integriteit (LOWI) is door de TU Delft gevraagd onderzoek te doen naar het handelen binnen de vakgroep. Dat rapport is afgerond, maar nog niet gepubliceerd. De redactie van 'Atlas' heeft de korte conclusie van het integriteitsonderzoek kunnen lezen: 'Er was sprake van verwijtbare fouten, maar geen schending van de wetenschappelijke integriteit.' In het gesprek met podcasthost Petra Grijzen reageert hij: 'Het is wat het is. Dat was ook onze eigen conclusie die we zelf hadden getrokken toen we een analyse hadden gedaan van het artikel.'

In het gesprek kijkt Kouwenhoven terug op de periode waarin het Nature-artikel werd geschreven. 'De waarden die we toen vonden, kwamen precies overeen met de voorspellingen. We dachten: dit is extra bewijs voor majorana’s.' De onderzoeksgroep dacht niet dat de resultaten te mooi waren om waar te zijn. 'Had ik dat maar gedacht. Dan hadden we dit kunnen voorkomen. Maar we hadden nieuwe materialen, dus in die zin waren de resultaten ook logisch.' De groep had kritischer moeten kijken naar de aanvullende testen om te controleren of het daadwerkelijk om majorona-deeltjes ging. 'Mijn belangrijkste fout was dat ik te ver van het onderzoek af stond.'

Het ruim 45 minuten durende interview is vanaf donderdag 12 mei, 07.30 uur te beluisteren in de podcast 'Atlas', te vinden in je favoriete podcast-app (Plink) en op het podcastplatform van NPO Radio 1. Het interview maakt deel uit van een 7-delige reeks over elementaire deeltjes.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

De schatrijke mediatycoon William Parrish staat op het punt om zijn 65ste verjaardag te vieren. Maar hij nadert het eind van zijn leven, dat voelt hij. Op een dag wandelt De Dood, in de gedaante van Joe Black, zijn huis binnen om William mee te nemen naar het hiernamaals. Maar na een ontmoeting met Williams dochter Susan besluit Joe zijn plannen te herzien. Hij doet William een voorstel: William mag nog een tijd blijven leven, als hij Joe in ruil alle geheimen van het leven leert.

'Meet Joe Black', film uit 1998 met oa. Brad Pitt, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:05
    Witse
    18:04
    VRT NWS Update
  • 17:35
    Casa Susanna
    19:15
    Wakker in Paraguay
  • 17:25
    GameKeepers
    17:55
    Karrewiet
  • 17:10
    Welkom Aan Boord
    18:20
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie VIPS
  • 16:30
    My Kitchen Rules
    17:55
    De Planckaerts
  • 17:25
    9-1-1
    18:15
    The Goldbergs
  • 17:00
    Stargate SG-1
    17:50
    Top 20 Funniest
  • 17:35
    ER
    19:15
    S.W.A.T.
  • 17:30
    SOS Piet
    18:00
    Nonkel Jef
  • 17:25
    Lang Leve de Liefde
    17:55
    Het Blok
  • 17:20
    Manifest
    18:10
    Fire Country
  • 17:25
    Two and a Half Men
    17:50
    3rd Rock From the Sun
  • 17:05
    Come Dine with Me: The Professionals
    17:55
    Hello Goodbye NL
  • 17:15
    Hashtag Homicide
    18:55
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:26
    Het appartement
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:30
    Loïc: Zot van Koken
    17:45
    Lekker Messy
  • 17:10
    Death in Paradise
    19:15
    Father Brown
  • 17:00
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Ook dat nog
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:25
    Rail Away
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:25
    De Dodelijkste 60
    17:55
    Checkpoint