Maandag in 'VPRO Tegenlicht': wat als de handel stilvalt?

Van zonnebloemolie tot mondkapjes, en van medicijnen tot elektrische auto's. De laatste jaren worden we met regelmaat geconfronteerd met tekorten, lange levertijden en stijgende prijzen op tal van producten.
Als gevolg van geopolitieke spanningen, extremer weer en verschillende crises functioneren de lange, complexe internationale handelsstromen niet meer zo gesmeerd als voorheen. Met lege schappen tot gevolg. Hoe moeten we omgaan met lange internationale supply chains, die regelmatig onverwacht stilvallen?
Met de Vlaamse toekomstonderzoeker Yannick Dujardin duikt 'Tegenlicht' in oorsprong en toekomst van de lange internationale toeleveringsketens die nu voor al die problemen zorgen. Sinds de sterke stijging van internationale handel in de jaren tachtig is het niet ongebruikelijk om onderdelen uit meer dan veertig landen aan te treffen in een product, maar het nadeel is dat een kleine verstoring de productie al in gevaar kan brengen. Is dat model nog toekomstbestendig?
Voor verschillende ondernemers niet. Zo heeft het Brabantse AllTapes zijn productie weer teruggehaald uit Azië, omdat de aanvoerlijnen te onzeker werden. En C&A produceert sinds kort weer spijkerbroeken in Mönchengladbach, een oude textielstad waar men de leegstaande fabrieken van weleer in ere probeert te herstellen.
Maar Europa is de afgelopen decennia zoveel productie kwijtgeraakt, dat we op een aantal gebieden zeer kwetsbaar geworden zijn voor elke verstoring van de aanvoer. Zo is het aantal fabrieken dat magneten maakt voor elektrische motoren -erg belangrijk voor de productie van bijvoorbeeld windmolens en elektrische auto’s-, sterk afgenomen onder druk van goedkope producten uit China. Een van de laatste Europese fabrieken, in het Sloveense Ljubljana, dreigt ook ten onder te gaan, waarmee de afhankelijkheid van landen als China niet zal verminderen.
Voor de Rotterdamse architect Césare Peeren is het al lang duidelijk wat er moet gebeuren: Veel meer zelf, en met veel meer hergebruik van materialen. In zijn eigen huis in Rotterdam, en zijn bouwprojecten, zoals Boschgaard, toont hij aan dat een modern, comfortabel leven goed mogelijk is met bestaande materialen en een grote mate van autarkie.
Want nu crisis op crisis volgt, van de oorlog in Oekraïne tot weer nieuwe lockdowns in China: de tekorten, hoge prijzen en slechte leverbaarheid van spullen zijn voorlopig nog niet voorbij.
Met: Césare Peeren, Architect en mede-oprichter Superuse, Benjamin Sprecher, assistent professor TU Delft, Yannick Dujardin, toekomstonderzoeker Erasmushogeschool Brussel.
Credits
Regie: Martijn Kieft
Research: Chris Vijn
Montage: Paul Delput
Productie: Jeroen Beumer
Camera: Hans Bouma, Jackó van ’t Hof
Geluid: Mike van der Sluijs, Jillis Schriel
Eindredactie: Doke Romeijn & Geert Rozinga
'VPRO Tegenlicht: Wat als de handel stilvalt?', maandag 6 juni om 20.25 uur bij de VPRO op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Margriet Hermans krijgt ontroerend eerbetoon tijdens VRT Zomerhit 2026: bekijk het optreden opnieuw
- 100-jarige Annie Geeraerts wordt op de set van 'Familie' verrast met grote stapel verjaardagskaartjes én zoenen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- '100 jaar Annie': VTM zet Annie Geeraerts op haar verjaardag in de bloemetjes
- Zoek in augustus verkoeling met je favoriete programma's op Cartoonito
- Augustus vol zomerplezier met Cartoon Network
- TV5MONDE in augustus: Sfeer proeven in Frankrijk
- 'Zomergasten' ontvangt voormalig Israël-correspondent Nasrah Habiballah
- Van historische mysteries tot de Europese onderwereld in augustus op The HISTORY Channel
- BNNVARA presenteert nieuwe ochtendshow NPO Radio 2 'Daniël & Roelof Zijn Al Op'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Speciale MAX-uitzending op NPO Radio 1: kan Nederland nog zonder vrijwilligers?
- Radiospecial over vrouwenstraten in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Niets houdt me tegen' door Celien Hermans, Siska, Niels & Zita tijdens VRT Zomerhit -
100-jarige Annie Geeraerts wordt verrast op de set van 'Familie' -
Tara heeft een zaadje geplant -
CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed' -
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk nu naar 'Pompeii: Out of Time with Tom Hiddleston' -
Alain Remue getuigt over de hel in Pepinster -
'Charlotte ZKT. Lief' nieuwe Play Short -
'Met Vier In Bed' in het spoor van Brad Pitt -
Onverwachte onthulling in 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden'
Kijktip van de dag

De Kampioenen reizen naar Frankrijk voor een vriendenmatch tegen Saint-Tin-Tin, op uitnodiging van Albert Tartuffe, een vriend van voorzitter Balthasar Boma. Wat een fijne vakantie moest worden, loopt echter helemaal anders af dan de Kampioenen hadden gedacht.
'Kampioen zijn blijft plezant', film uit 2013 met oa. Marijn Devalck, om 19.50 uur op VRT 1.



































