Maandag in 'Kruispunt': Na de vlucht uit Kabul

zondag 17 oktober 2021

Hoe gaat het nu met de Afghanen die twee maanden geleden Kabul wisten te ontvluchten? KRO-NCRV 'Kruispunt' volgt oorlogsveteraan Roy en Cordaid-hulpverlener Anne. Zij haalden alles uit de kast om 'hun' mensen te evacueren.

Roy zoekt zijn tolk op in de noodopvang en Anne begeleidt meerdere geëvacueerde vrouwenactivisten. Hoe kijken ze terug op hun barre tocht en zal het lukken in Nederland een bestaan op te bouwen?


Roy is oorlogsveteraan. Hij raakte door een zelfmoordaanslag zwaargewond en kon daardoor niet langer zijn werk als militair uitvoeren. Roy: 'Gelukkig kan ik nog wel mijn steentje bijdragen door te helpen met de identificering van de evacuees die asiel aanvragen.' Hij werd in juli door de Nederlandse regering gevraagd tijd vrij te maken voor deze taak. Eén van de mensen die Roy geholpen heeft is tolk S. en zijn gezin. S: 'We hebben zoveel te danken aan Roy, voor mijn zoontje is hij een echte held. Hij kan niet wachten om de tekening die hij van Roy heeft gemaakt aan hem te geven als ze hem binnenkort voor het eerst zien.' Samen met zijn zoon, twee dochters en vrouw kon hij via de 'riool-route' veilig op het luchthaventerrein komen. S.: 'We zijn opgelucht hier te zijn, maar mijn oudste dochter heeft het soms nog moeilijk. Ze mist haar vriendinnen en school. Gelukkig heeft ze hier nieuwe vriendinnen gemaakt en werkt ze hard aan haar Nederlands!'

Cordaidmedewerker Anne was drie dagen voor de val van Kabul nog in Afghanistan. Ze zette zich in voor vrouwenrechten. Met pijn in haar hart moest ze haar Afghaanse collega’s achterlaten en verwachtte ze lang niet te zien. 'Maar nog geen twee weken later waren ze toch hier. Twaalf van mijn collega's die we met veel moeite deze kant op hebben kunnen krijgen.' Anne maakt zich grote zorgen over de vrouwen die achterbleven.

Jeroen van Gisbergen is oprichter van de Stichting Run for Freedom, die hardloopactiviteiten voor vluchtelingen organiseren. Hij probeert met zijn looptrainingen een beetje stress en verveling weg te nemen. 'Wij nemen samen met 15 andere vrijwillige trainers de Afghanen mee voor een hardlooptraining in de bossen van Heumensoord. We begonnen met een kleine groep, maar inmiddels starten we elke training met meer dan vijftig mannen, vrouwen en kinderen.'

'Kruispunt', maandag 18 oktober om 22.50 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Laura (47) en Couzijn (53) vertrekken naar de Duitse Eifel, waar ze een oud schoolgebouw met een woonhuis kochten. Hier willen ze een inspiratielocatie creëren waar mensen in alle rust samen kunnen werken en ontspannen. Coach Couzijn biedt daarbij professionele begeleiding. De verbouwing verloopt echter niet zonder slag of stoot en tot overmaat van ramp krijgt Couzijn een ongeluk.

'Ik Vertrek', om 23.05 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:30
    Radio 2 aan zee
    11:00
    Sporza: FIFA WK voetbal 2026 magazine
  • 09:00
    Zomerbeelden
    12:00
    Radio 1: #Weetikveel
  • 10:30
    Tik Tak
    10:35
    Bumba
  • 09:40
    Geen uitzending
    11:40
    Met Vier in Bed
  • 00:55
    Geen uitzending
    11:00
    Rich Kids Go Skint
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:40
    The Goldbergs
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:35
    All New Traffic Cops
  • 08:50
    Geen uitzending
    15:45
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    14:55
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    11:25
    Oogappels
  • 10:10
    Manifest
    11:00
    The Rookie
  • 10:25
    3rd Rock From the Sun
    10:55
    Geen uitzending
  • 09:50
    Sort Your Life Out
    10:55
    The Block Australia
  • 10:15
    Spring Break Murders
    11:05
    World's Most Evil Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 10:31
    Kan ik het ook?
    10:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 10:10
    Vanavond bij ons
    10:50
    De Garde van Gert
  • 09:40
    Midsomer Murders
    10:35
    Murdoch Mysteries
  • 10:25
    Below Deck
    11:55
    Grey's Anatomy
  • 10:30
    MAX Geheugentrainer
    10:45
    NOS Journaal
  • 09:50
    Nieuwsuur
    10:35
    Andere Tijden Kort
  • 10:30
    Tik Tak
    10:35
    Nurdys