Maandag in 'Kruispunt': Na de vlucht uit Kabul

zondag 17 oktober 2021

Hoe gaat het nu met de Afghanen die twee maanden geleden Kabul wisten te ontvluchten? KRO-NCRV 'Kruispunt' volgt oorlogsveteraan Roy en Cordaid-hulpverlener Anne. Zij haalden alles uit de kast om 'hun' mensen te evacueren.

Roy zoekt zijn tolk op in de noodopvang en Anne begeleidt meerdere geëvacueerde vrouwenactivisten. Hoe kijken ze terug op hun barre tocht en zal het lukken in Nederland een bestaan op te bouwen?


Roy is oorlogsveteraan. Hij raakte door een zelfmoordaanslag zwaargewond en kon daardoor niet langer zijn werk als militair uitvoeren. Roy: 'Gelukkig kan ik nog wel mijn steentje bijdragen door te helpen met de identificering van de evacuees die asiel aanvragen.' Hij werd in juli door de Nederlandse regering gevraagd tijd vrij te maken voor deze taak. Eén van de mensen die Roy geholpen heeft is tolk S. en zijn gezin. S: 'We hebben zoveel te danken aan Roy, voor mijn zoontje is hij een echte held. Hij kan niet wachten om de tekening die hij van Roy heeft gemaakt aan hem te geven als ze hem binnenkort voor het eerst zien.' Samen met zijn zoon, twee dochters en vrouw kon hij via de 'riool-route' veilig op het luchthaventerrein komen. S.: 'We zijn opgelucht hier te zijn, maar mijn oudste dochter heeft het soms nog moeilijk. Ze mist haar vriendinnen en school. Gelukkig heeft ze hier nieuwe vriendinnen gemaakt en werkt ze hard aan haar Nederlands!'

Cordaidmedewerker Anne was drie dagen voor de val van Kabul nog in Afghanistan. Ze zette zich in voor vrouwenrechten. Met pijn in haar hart moest ze haar Afghaanse collega’s achterlaten en verwachtte ze lang niet te zien. 'Maar nog geen twee weken later waren ze toch hier. Twaalf van mijn collega's die we met veel moeite deze kant op hebben kunnen krijgen.' Anne maakt zich grote zorgen over de vrouwen die achterbleven.

Jeroen van Gisbergen is oprichter van de Stichting Run for Freedom, die hardloopactiviteiten voor vluchtelingen organiseren. Hij probeert met zijn looptrainingen een beetje stress en verveling weg te nemen. 'Wij nemen samen met 15 andere vrijwillige trainers de Afghanen mee voor een hardlooptraining in de bossen van Heumensoord. We begonnen met een kleine groep, maar inmiddels starten we elke training met meer dan vijftig mannen, vrouwen en kinderen.'

'Kruispunt', maandag 18 oktober om 22.50 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ik Vraag Het Aan' (VRT 1)

Ellen Callebout, Dominique Persoone, Patricia Kargbo, Amelie Albrecht en Frank Boeckx zijn deze week de gasten van Niels Destadsbader. Amelie vertelt hoe ze haar verloofde leerde kennen via een datingapp. Ozark Henry en tenor Denzil Delaere brengen een beklijvende versie van 'Miss Sarajevo' van Bono en Pavarotti. Isabelle A, Mayorga, Dina Ayada en Stijn Meuris staan ook op het podium. Voor het publiek steekt Niels het nummer 'Roller Coaster' van Danny Vera in een 'eigen' jasje.

'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:55
    Nachtlus
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:50
    Interlandvoetbal Mannen
    01:10
    Geen uitzending
  • 02:50
    Geen uitzending
    07:15
    The Motorway
  • 01:00
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 00:35
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 01:15
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 02:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 02:40
    Geen uitzending
    01:50
    So Help Me Todd
  • 01:45
    Geen uitzending
    06:45
    MacGyver
  • 01:55
    Geen uitzending
    05:45
    The Real Housewives of Beverly Hills
  • 01:40
    Geen uitzending
    07:15
    Shades of Blue
  • 02:21
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:51
    Tooldokter
    05:55
    Sixties To Six
  • 03:25
    Foodies & The City
    02:10
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 03:15
    Catch Me a Killer
    02:40
    The Count of Monte Cristo
  • 03:50
    Cougar Town
    03:40
    Grey's Anatomy
  • 03:45
    NOS Journaal Laat
    02:40
    NOS Journaal
  • 01:15
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 03:30
    Eva
    04:50
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal