'Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf' in 'Het Uur van de Wolf'

vrijdag 3 juli 2020

Ze is een van de meest opmerkelijke vrouwelijke iconen van de 20e eeuw: Lee Miller. Van fotomodel en muze van Man Ray groeit ze uit tot succesvol fotografe en internationaal bekende oorlogscorrespondente.

In de documentaire 'Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf' rijst het beeld op van een vrijzinnige vrouw, die zich weigert te onderwerpen aan de dominante mannen om haar heen, die haar leven leefde volgens haar eigen regels en zich niet laat hinderen door de heersende moraal.


Lee Miller (1907 – 1977) groeit op in een voorstad van New York. Jong, knap en vol zelfvertrouwen wordt ze letterlijk van straat geplukt door de oprichter van Vogue. Binnen no-time staat ze op de cover en is haar naam als model gevestigd.

Als ze in plaats van voor, áchter de camera wil, vertrekt ze naar Parijs - het centrum van de jazz in de jaren 20 - om zich bij de surrealistische kunstenaar en fotograaf Man Ray te melden. Ze wordt zijn leerlinge, studioassistente en ondanks het leeftijdsverschil, zijn geliefde. Samen passen ze perfect in de bevrijdende beweging van die tijd. Hun samenwerking is uitzonderlijk: zij begrijpt als model wat Man Ray als fotograaf wil hebben.

Halverwege de jaren 30 belandt Miller in Londen waar ze als fotograaf voor Vogue aan de slag gaat. Ze legt aan het eind van de Tweede Wereldoorlog de bevrijding van Europa vast en fotografeert concentratiekamp Dachau als dat door de geallieerde strijdkrachten wordt bevrijd. De impact van wat ze daar ziet draagt bij aan de verdere trauma's in haar leven. Miller trekt zich terug op het Engelse platteland en worstelt met een alcoholverslaving. Haar foto’s verbergt ze in dozen op de zolder van haar huis. Pas na haar dood vindt haar zoon haar werk, als verslag van haar opmerkelijke leven.

In de film reflecteren haar zoon, haar kleindochter, biografe, een vriendin, kunstenaars en oorlogfotografen op Lee Miller’s baanbrekende werk, haar vrije en radicale geest, haar moed en bereidheid om taboes te doorbreken, als kunstenaar en als vrouw.

'Lee Miller was een vrouw die zich niet verontschuldigde voor wie ze was.'

Regie: Teresa Griffiths
Productie: Erica Starling Productions/Ronachan Films, Rachel Hooper
Originele titel: Capturing Lee Miller

'Het Uur van de Wolf: Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf', zaterdag 4 juli om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Radio 2 Eregalerij 2025

Isabelle A wordt geëerd voor ‘Een leven vol muziek’. Daarnaast zijn er optredens van Bart Peeters, K3, Gustaph en Nathalie Meskens. Ook het iconische nummer ‘Je t’adore’ van Kate Ryan kreeg zijn verdiende plekje in de Eregalerij. Het slotmoment is een pakkend eerbetoon aan Fred Bekky van The Pebbles met een gezamenlijke uitvoering van 'Seven Horses in the Sky'.

'Radio 2 Eregalerij 2025', om 21.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:50
    Journaallus
    01:55
    Live live live: de strafste optredens
  • 00:25
    Nachtlus
    01:00
    Pet Shop Boys Dreamworld: The Greatest Hits Live at the Royal Arena Copenhagen
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    01:25
    Kan ik het ook?
  • 00:50
    Geen uitzending
    07:15
    Filthy House SOS
  • 01:00
    Geen uitzending
    01:00
    S.W.A.T.
  • 01:15
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    JOE XMAS
    05:10
    To Have and To Holiday
  • 00:25
    Geen uitzending
    01:05
    SOS Piet
  • 02:05
    Play kerst haardvuur 2025
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 01:25
    New Amsterdam
    03:10
    Neighbours: A New Chapter
  • 02:10
    Customer Wars
    01:20
    The Simpsons
  • 02:00
    Play kerst haardvuur 2025
    05:50
    Het Perfecte Feestmenu
  • 02:10
    Play kerst haardvuur 2025
    01:15
    My Life is Murder
  • 00:27
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:00
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:25
    Bon Appetit
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:35
    Death in Paradise
    01:25
    Beyond Paradise
  • 01:45
    First Dates Australia
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:20
    Eva & Dijkgraaf: Het college van 2025
    01:15
    Peter Pannekoek: Oudejaarsconference 2025
  • 00:50
    Nieuwsuur
    01:35
    MAX Muziekspecial - Bouke & The ElvisMatters Band
  • 00:05
    NPO Radio 2 Top 2000
    02:35
    Muziekfeest van het Jaar 2025