'Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf' in 'Het Uur van de Wolf'

vrijdag 3 juli 2020

Ze is een van de meest opmerkelijke vrouwelijke iconen van de 20e eeuw: Lee Miller. Van fotomodel en muze van Man Ray groeit ze uit tot succesvol fotografe en internationaal bekende oorlogscorrespondente.

In de documentaire 'Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf' rijst het beeld op van een vrijzinnige vrouw, die zich weigert te onderwerpen aan de dominante mannen om haar heen, die haar leven leefde volgens haar eigen regels en zich niet laat hinderen door de heersende moraal.


Lee Miller (1907 – 1977) groeit op in een voorstad van New York. Jong, knap en vol zelfvertrouwen wordt ze letterlijk van straat geplukt door de oprichter van Vogue. Binnen no-time staat ze op de cover en is haar naam als model gevestigd.

Als ze in plaats van voor, áchter de camera wil, vertrekt ze naar Parijs - het centrum van de jazz in de jaren 20 - om zich bij de surrealistische kunstenaar en fotograaf Man Ray te melden. Ze wordt zijn leerlinge, studioassistente en ondanks het leeftijdsverschil, zijn geliefde. Samen passen ze perfect in de bevrijdende beweging van die tijd. Hun samenwerking is uitzonderlijk: zij begrijpt als model wat Man Ray als fotograaf wil hebben.

Halverwege de jaren 30 belandt Miller in Londen waar ze als fotograaf voor Vogue aan de slag gaat. Ze legt aan het eind van de Tweede Wereldoorlog de bevrijding van Europa vast en fotografeert concentratiekamp Dachau als dat door de geallieerde strijdkrachten wordt bevrijd. De impact van wat ze daar ziet draagt bij aan de verdere trauma's in haar leven. Miller trekt zich terug op het Engelse platteland en worstelt met een alcoholverslaving. Haar foto’s verbergt ze in dozen op de zolder van haar huis. Pas na haar dood vindt haar zoon haar werk, als verslag van haar opmerkelijke leven.

In de film reflecteren haar zoon, haar kleindochter, biografe, een vriendin, kunstenaars en oorlogfotografen op Lee Miller’s baanbrekende werk, haar vrije en radicale geest, haar moed en bereidheid om taboes te doorbreken, als kunstenaar en als vrouw.

'Lee Miller was een vrouw die zich niet verontschuldigde voor wie ze was.'

Regie: Teresa Griffiths
Productie: Erica Starling Productions/Ronachan Films, Rachel Hooper
Originele titel: Capturing Lee Miller

'Het Uur van de Wolf: Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf', zaterdag 4 juli om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Glacioloog Eric Rignot keert samen met zijn zoon terug naar hun woning in Los Angeles die verwoest werd door de bosbranden in 2025. Wanneer wetenschapper Alain Hubert met zijn team in een whiteout terechtkomt, wordt duidelijk hoe onvoorspelbaar het leven op Antarctica is. Klimaatwetenschapper Simon Steffen zet het levenswerk van zijn vader Konrad Steffen rond automatische weerstations verder.

'2050', om 21.15 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Peter Van de Veire en de Zandloper
    00:45
    Journaallus
  • 23:00
    Panorama
    00:35
    Nachtlus
  • 22:10
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:10
    The Floor
    01:35
    Geen uitzending
  • 23:50
    Interrogation Raw
    00:35
    Geen uitzending
  • 00:25
    S.W.A.T.
    01:25
    Geen uitzending
  • 22:30
    Clear and Present Danger
    00:50
    Fare Dodgers: At War With The Law
  • 23:45
    ER
    00:35
    Geen uitzending
  • 23:15
    Columbo
    00:30
    Hallo België!
  • 23:15
    De Mol
    00:40
    De Tafel van de Week
  • 00:00
    Brilliant Minds
    01:50
    Geen uitzending
  • 22:45
    Sherlock Holmes
    01:10
    Goodfellas
  • 00:15
    Bake Off Vlaanderen
    02:35
    Op Een Ander
  • 23:50
    CSI: Miami
    01:25
    Geen uitzending
  • 23:59
    Logistics TV
    00:38
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 00:27
    De ambachter
    00:36
    Tooldokter
  • 00:25
    De Eregast
    01:10
    De Gezonde Goesting
  • 22:45
    Foyle's War
  • 00:05
    NCIS
    01:45
    Blowing LA
  • 00:00
    WNL op Zondag
    01:05
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 23:50
    Podium Klassiek
    00:55
    Buitenhof
  • 00:00
    NOS Studio Sport Voetbal
    01:00
    NOS Studio Sport