'Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf' in 'Het Uur van de Wolf'

vrijdag 3 juli 2020

Ze is een van de meest opmerkelijke vrouwelijke iconen van de 20e eeuw: Lee Miller. Van fotomodel en muze van Man Ray groeit ze uit tot succesvol fotografe en internationaal bekende oorlogscorrespondente.

In de documentaire 'Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf' rijst het beeld op van een vrijzinnige vrouw, die zich weigert te onderwerpen aan de dominante mannen om haar heen, die haar leven leefde volgens haar eigen regels en zich niet laat hinderen door de heersende moraal.


Lee Miller (1907 – 1977) groeit op in een voorstad van New York. Jong, knap en vol zelfvertrouwen wordt ze letterlijk van straat geplukt door de oprichter van Vogue. Binnen no-time staat ze op de cover en is haar naam als model gevestigd.

Als ze in plaats van voor, áchter de camera wil, vertrekt ze naar Parijs - het centrum van de jazz in de jaren 20 - om zich bij de surrealistische kunstenaar en fotograaf Man Ray te melden. Ze wordt zijn leerlinge, studioassistente en ondanks het leeftijdsverschil, zijn geliefde. Samen passen ze perfect in de bevrijdende beweging van die tijd. Hun samenwerking is uitzonderlijk: zij begrijpt als model wat Man Ray als fotograaf wil hebben.

Halverwege de jaren 30 belandt Miller in Londen waar ze als fotograaf voor Vogue aan de slag gaat. Ze legt aan het eind van de Tweede Wereldoorlog de bevrijding van Europa vast en fotografeert concentratiekamp Dachau als dat door de geallieerde strijdkrachten wordt bevrijd. De impact van wat ze daar ziet draagt bij aan de verdere trauma's in haar leven. Miller trekt zich terug op het Engelse platteland en worstelt met een alcoholverslaving. Haar foto’s verbergt ze in dozen op de zolder van haar huis. Pas na haar dood vindt haar zoon haar werk, als verslag van haar opmerkelijke leven.

In de film reflecteren haar zoon, haar kleindochter, biografe, een vriendin, kunstenaars en oorlogfotografen op Lee Miller’s baanbrekende werk, haar vrije en radicale geest, haar moed en bereidheid om taboes te doorbreken, als kunstenaar en als vrouw.

'Lee Miller was een vrouw die zich niet verontschuldigde voor wie ze was.'

Regie: Teresa Griffiths
Productie: Erica Starling Productions/Ronachan Films, Rachel Hooper
Originele titel: Capturing Lee Miller

'Het Uur van de Wolf: Lee Miller – De Bevrijding van een Fotograaf', zaterdag 4 juli om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Charlie ontdekt onder zijn huis een geheim hoofdkwartier dat van een mysterieuze superheld lijkt te zijn. Samen met zijn vrienden gaat hij op onderzoek uit, maar hun avontuur verandert in een nachtmerrie wanneer de plek aangevallen wordt door slechteriken. Om het hoofdkwartier te verdedigen en de wereld te redden, moeten Charlie en zijn vrienden hun krachten bundelen en elk hulpmiddel inzetten dat ze kunnen vinden.

'Secret Headquarters', film uit 2022 met oa. Owen Wilson, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:00
    Mr. Magoo
    06:05
    Ninja Express
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    08:00
    Lentebeelden
  • 06:00
    Tik Tak
    05:40
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:25
    Plop & de Peppers
  • 02:30
    Geen uitzending
    07:15
    GPs: Behind Closed Doors
  • 06:00
    Qmusic
    01:50
    American Horror Story: NYC
  • 00:45
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:15
    Murder in a Small Town
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:20
    De Tafel van de Week
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    Criminal Minds
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:10
    Blood & Treasure
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:10
    Kinderen kopen een huis
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:25
    CSI: Miami
  • 04:06
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:01
    Publireportage
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:55
    Het Weekmenu
    02:00
    Meat Timon
  • 06:00
    Mrs Sidhu Investigates
    02:45
    Midsomer Murders
  • 06:00
    Storage Wars
    02:10
    NCIS
  • 05:55
    Nederland in Beweging
    02:05
    EenVandaag
  • 00:25
    Nieuwsuur
    08:00
    Petrus in het land
  • 06:02
    Timmy tijd
    02:15
    First Dates