'Langs De Nieuwe Zijderoute': Herwonnen vrijheid

zaterdag 18 maart 2023

Oezbekistan, Tadzjikistan, Kazachstan, Kirgistan en Pakistan. Landen die ooit de oude zijderoute, hét handelscentrum van de wereld, vormden.

De meeste westerlingen hebben tegenwoordig andere associaties bij Centraal-Azië: veel olie en gas, lang zittende tirannen, en gewelddadige stepperegio’s bewoond door ongecultiveerde types (met dank aan Sacha Baron Cohens alter ego Borat). Vanwege de strategische ligging en enorme energievoorraden is er hernieuwde belangstelling van de wereld. In de nieuwe VPRO-serie 'Langs De Nieuwe Zijderoute' verkennen Ruben Terlou en Jelle Brandt Corstius dit gebied, dat voor veel Nederlanders nog onbekend terrein is.


Als je land bijna honderd jaar bezet is geweest door Rusland, is die erfenis dan nog uit te wissen? Hoe vind je oude tradities weer terug, het leven zoals je voorouders dat ooit leidden? In deze aflevering zien Ruben en Jelle hoe de landen in Centraal-Azië een eigen identiteit proberen te ontwikkelen tussen de twee grootmachten Rusland en China.

Jelle brengt de nacht door in een traditionele joert in Kirgistan. De Kirgiezen zijn van oorsprong een nomadenvolk, maar tijdens de overheersing van de Sovjet-Unie werden ze gedwongen om vee af te staan en moesten ze in steden gaan wonen. Nu kiezen jonge Kirgiziërs weer bewust voor het nomadenbestaan.

Ruben gaat op onderzoek in Kazachstan, waar hij Kazachen spreekt die in de beruchte heropvoedingskampen in China zaten. Bij die kampen denken de meeste mensen aan Oeigoeren. Maar er worden ook ándere moslimminderheden naartoe gestuurd, om hen te veranderen in een soort Chinese modelburgers.

Over de makers
Jelle Brandt Corstius woonde als correspondent vijf jaar in Rusland, Ruben Terlou bracht lange tijd door in China als fotograaf en journalist. Kijkend met de blik van hun voormalige standplaatsen reizen de journalisten in Langs de nieuwe zijderoute door Centraal-Azië.

'Langs De Nieuwe Zijderoute', zondag 19 maart om 20.20 uur bij de VPRO op NPO 2 en NPO Start.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Kotmadam' (foto: VTM - © DPG Media 2020)

Er komt regelmatig een knappe gescheiden piloot langs in het snoephuisje. Mimi denkt dat de man een crush op haar heeft. Jeanne is er echter van overtuigd dat hij eerder een oogje op haar heeft. De twee dames zetten elk hun beste beentje voor om de man te charmeren.

'De Kotmadam', om 18.15 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:45
    Thuis
  • 18:19
    Fugitive: The Mystery of the Crypto Queen
    19:10
    Belgen in oorlog: Korea
  • 19:05
    De Raad van Soekie
    19:20
    Dance Academy
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:50
    Het Weer
  • 18:45
    Blind getrouwd: Australië
    20:30
    Mamma Mia! Here We Go Again
  • 19:05
    The Simpsons
    19:35
    How I Met Your Mother
  • 18:50
    Top 20 Funniest
    20:35
    The Illusionist
  • 18:30
    ER
    19:20
    S.W.A.T.
  • 18:40
    Nonkel Jef
    19:15
    De keuken van Sofie
  • 18:45
    De Container Cup
    19:30
    Stukken van mensen
  • 19:00
    The Rookie
    19:45
    FBI: International
  • 18:45
    Storage Wars
    19:45
    Highway Thru Hell
  • 18:15
    Sort Your Life Out
    19:15
    The Block Australia
  • 18:50
    Killer at the Crime Scene
    19:40
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:58
    Het perfecte terras
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 18:40
    De Wereldkeuken
    19:25
    Chris Cooks Cymru
  • 18:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 18:50
    Grey's Anatomy
  • 19:00
    Floortje naar het einde van de wereld
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
    19:10
    Van boerenkool tot kurkuma
  • 19:00
    NOS Jeugdjournaal
    19:25
    De Grannies van Amsterdam