'Kruispunt' over de revival van de volkstuin

De een veegt zijn paadje aan, de ander zit lekker te keuvelen op de veranda van zijn tuinhuisje of is actief bezig in de groentetuin. Het zijn de 'bewoners' van de oudste volkstuinvereniging van Nederland, Helpt Elkander in Rotterdam.
Allemaal op zoek naar rust, ruimte en groen om zich heen. 'Kruispunt' mag een kijkje nemen in dit bijzondere 'dorp' in de stad. Met 91 pareltjes van tuinen die soms al tientallen jaren beheerd worden door dezelfde mensen.
Zoals Hans en Trudy Vlug, in de tachtig, maar nog elke dag actief in hun volkstuin. Het valt niet altijd mee, maar ze zijn trots dat alles er nog keurig bij ligt. Hans: 'Heb je de goudvissen gezien in de vijver? Vooral als de zon schijnt blijven mensen even stil staan om ze te bewonderen.' Hans en Trudy zijn vanaf maart elke dag te vinden op de tuin, ze slapen er dan ook elke dag, net als veel andere bewoners. De meesten hebben geen balkon of tuin in hun stadse woning en dan is een volkstuin een perfecte oplossing.
Het hebben van een stukje groen in de stad heeft een enorme vlucht genomen sinds corona. Als je dan geen verre reizen kan maken, dan in ieder geval even weg uit je eigen omgeving. Dat was precies wat Johan Holthof dacht toen hij een volkstuin, met een volledig vervallen huisje kocht bij Helpt Elkander. Johan: 'Zodra ik het hek binnenstap dan komt er een soort rust over me heen, dan hoor ik de vogels en ruik ik de bloemen en dan voel je: dit heeft een mens nodig.'
Ine Keitz moet juist afstand nemen van haar tuin. 'Ik red het niet meer, mijn lijf kan het niet meer aan. Het was een lastige beslissing want hier heb ik mijn liefde voor tuinieren ontdekt en heel veel leuke mede-tuinders ontmoet. Ik vind het net een minimaatschappij; we hebben het leuk met elkaar en er is soms ook weleens gedoe, maar samen kom je er altijd uit.'
Ondanks dat Ine weggaat gunt ze de nieuwe bewoners het plezier van haar tuin. Zij stonden al lang op de wachtlijst voor hun eigen stekje in het groen. Zij kunnen vanaf nu genieten van alles wat Ine heeft opgebouwd. Volkstuinen zijn de groene longen van de stad, waar een diversiteit van mensen genieten van hun tweede thuis.
'Kruispunt', maandag 6 september om 22.45 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe namen voor romantisch kostuumdrama 'Grand Hotel aan Zee'
- Astrid Kersseboom verteller van 'The Passion 2026'
- Peter Lubbers nieuwe Directeur Content RTL en Videoland
- Meer dan ooit dé thuishaven voor het darts: VTM verwerft rechten voor alle PDC-toernooien
- Kijkcijfers: donderdag 19 maart 2026
- Maan is zaterdag 'De Geknipte Gast'
- 'Kassa' over de dure olieprijzen en een piramidespel
- 'Ineens ben ik niet meer zo chill': Zita Wauters warmt zich op voor haar auditie in 'The Voice'
- Emma Wortelboer en Jurre Geluk laten zich 'Steken en Prikken op Vakantie' in Zuid-Afrika
- Documentaire 'Twee kanten van één geschiedenis' op NPO 2
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Q-dj Vincent Fierens daagt Vlaanderen uit: Wie wint de jacht op 'Vincent Live' en wint… een jacht?
- Willy-dj Tomas De Soete duikt de 'Willy 500 van de jaren '90' in met smerigste filmscène ooit
- Merel Westrik stopt op JOE
- JOE-dj Kai Merckx zoekt nieuwe vorst: luisteraars maken maken kans op een 'Koninklijk Leven'
Multimedia SPOTLIGHT
-
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië -
Jury 'So You Think You Can Dance' overspoeld door danstalent -
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug! -
'The Secret Lives Of Mormon Wives' op Disney+ -
'The Real Housewives of Antwerp' zijn terug! -
Kijk Pieter Verelsts absurdistische comedyshow 'Ten Aarzel' op Streamz -
Mutti Dina Tersago gaat op 'Koffieklets' bij ouders met een bijzonder verhaal -
Netflix deelt trailer van derde en laatste seizoen 'Knokke Off' -
Frakke en Jempie keren terug op Streamz -
'A-Typisch' op Streamz: zonder taboe BV's interviewen -
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

Loretta Sage, een beroemde romanschrijfster, is samen met Alan, het covermodel van haar nieuwste boek, op promotietour. Tijdens deze tournee worden ze ontvoerd door een excentrieke miljardair die hoopt dat Loretta hem naar de mythische schat uit haar boek kan leiden.
'The Lost City', film uit 2022 met oa. Sandra Bullock<, om 20.30 uur op VTM./strong>



































