'Kruispunt': De onderduikkinderen van Friesland

zondag 8 maart 2020

In 2020 vieren en gedenken we dat ons land 75 jaar geleden is bevrijd. De groep overlevenden die nog kan vertellen over deze periode wordt steeds kleiner.

Bert Barend (77) en Elli Slier (86) zijn twee van de honderden kinderen die in de kleine dorpjes in Friesland onderdak kregen tijdens de oorlog. In deze aflevering van 'Kruispunt' nemen ze ons mee terug naar Friesland, naar de plek waar zij woonden met hun onderduikouders.


Band ook na de oorlog
Tijdens de oorlog voelde Bert zich vrij en veilig in de kleine gemeenschap van het Friese dorp Oudega. De band met Friesland en de familie die hem redde zijn Bert ook na de oorlog heel dierbaar gebleven. Elke vakantie was Bert bij heit en mem; Jelle en Jeltje de Vries voelden als zijn tweede ouders. Bert, maar ook zijn broer, journalist Frits Barend, heeft uit dankbaarheid zijn kinderen vernoemd naar Jelle en Jeltje.

Geadopteerd
Veel onderduikkinderen hebben de banden met de onderduikfamilies nooit verbroken. Voor Elli liep het anders. Haar ouders hebben de oorlog niet overleefd, waardoor ze uiteindelijk werd geadopteerd door haar pleegouders. Dat betekende wel dat ze ver weg van haar broer en zus bleef wonen. Maar dat wilde Elli liever, dan weer weggehaald worden bij haar nieuwe ouders.

In 'Kruispunt' een eerbetoon aan de onderduikkinderen en de tijdelijke ouders die deze kinderen hebben gered. Elli, Bert en Frits vertellen over de Friese gastvrijheid, de angst om verlaten te worden en hun dankbaarheid voor hun onderduikouders.

Veel activiteiten in Friesland
Naast de 'Kruispunt'-uitzending staat vanaf half maart heel Friesland in het teken van de onderduikkinderen van Friesland. Er is een tentoonstelling in Leeuwarden, er komt in april een theaterstuk en in mei zijn er twee grote bijeenkomsten om samen met de Friese bevolking de oorlog te herdenken en de bevrijding te vieren. Voor meer informatie, kijk op https://www.joodsekinderen.nl/

'Kruispunt,' maandag 9 maart om 22.50 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Expeditie Gooris' (VTM 2)

De familie duikt in de rijke geschiedenis van Athene. Ze leren de basis van het Grieks en laten zich rondleiden door de stad. Gids Joseph toont hen het Monastiráki-plein en de indrukwekkende ceremonie tijdens de aflossing van de wacht.

'Expeditie Gooris - Citytripping', om 21.45 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:25
    Thuis
    23:50
    Dagelijkse kost
  • 23:30
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 23:30
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:00
    The Voice van Vlaanderen
    00:40
    Gooische Vrouwen
  • 23:40
    Help, Mijn Man Is Klusser
    00:35
    Border Security: Australia's Front Line
  • 23:00
    The Game
    01:10
    The Big Bang Theory
  • 20:00
    Premier League Darts
    00:00
    Top 20 Funniest
  • 23:20
    ER
    00:05
    Suits
  • 23:35
    Nonkel Jef
    00:05
    Are You Being Served?
  • 23:35
    De Tafel van Gert
    00:55
    Komen Eten
  • 23:30
    New Girl
    00:35
    Neighbours: A New Chapter
  • 23:20
    NCIS: Los Angeles
    00:25
    MacGyver
  • 23:25
    A Place in the Sun
    00:30
    Love Island UK
  • 23:20
    C.S.I. New York
    00:15
    The Rookie
  • 23:42
    Z-Beurs
    23:55
    Trends Doc
  • 23:32
    De tip
    23:55
    5-voor-12
  • 23:15
    Becoming Meewis
    00:00
    Peppe's Toscane
  • 23:45
    Truelove
    00:35
    Art Detectives
  • 23:30
    Prison Break
    01:20
    First Dates Australia
  • 23:25
    NOS Paralympische Winterspelen
    23:50
    NOS Journaal Laat
  • 23:15
    De Boeddhistische Blik: Onze stemmen zwijgen niet
    00:05
    De Nachtzoen
  • 23:45
    De slimste mens
    00:30
    Klinkt als een sekte