'Kruispunt': De onderduikkinderen van Friesland

zondag 8 maart 2020

In 2020 vieren en gedenken we dat ons land 75 jaar geleden is bevrijd. De groep overlevenden die nog kan vertellen over deze periode wordt steeds kleiner.

Bert Barend (77) en Elli Slier (86) zijn twee van de honderden kinderen die in de kleine dorpjes in Friesland onderdak kregen tijdens de oorlog. In deze aflevering van 'Kruispunt' nemen ze ons mee terug naar Friesland, naar de plek waar zij woonden met hun onderduikouders.


Band ook na de oorlog
Tijdens de oorlog voelde Bert zich vrij en veilig in de kleine gemeenschap van het Friese dorp Oudega. De band met Friesland en de familie die hem redde zijn Bert ook na de oorlog heel dierbaar gebleven. Elke vakantie was Bert bij heit en mem; Jelle en Jeltje de Vries voelden als zijn tweede ouders. Bert, maar ook zijn broer, journalist Frits Barend, heeft uit dankbaarheid zijn kinderen vernoemd naar Jelle en Jeltje.

Geadopteerd
Veel onderduikkinderen hebben de banden met de onderduikfamilies nooit verbroken. Voor Elli liep het anders. Haar ouders hebben de oorlog niet overleefd, waardoor ze uiteindelijk werd geadopteerd door haar pleegouders. Dat betekende wel dat ze ver weg van haar broer en zus bleef wonen. Maar dat wilde Elli liever, dan weer weggehaald worden bij haar nieuwe ouders.

In 'Kruispunt' een eerbetoon aan de onderduikkinderen en de tijdelijke ouders die deze kinderen hebben gered. Elli, Bert en Frits vertellen over de Friese gastvrijheid, de angst om verlaten te worden en hun dankbaarheid voor hun onderduikouders.

Veel activiteiten in Friesland
Naast de 'Kruispunt'-uitzending staat vanaf half maart heel Friesland in het teken van de onderduikkinderen van Friesland. Er is een tentoonstelling in Leeuwarden, er komt in april een theaterstuk en in mei zijn er twee grote bijeenkomsten om samen met de Friese bevolking de oorlog te herdenken en de bevrijding te vieren. Voor meer informatie, kijk op https://www.joodsekinderen.nl/

'Kruispunt,' maandag 9 maart om 22.50 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

Na een bizar ongeluk waarbij een jongen om het leven kwam, wordt de zeventienjarige Lucinda naar een kostschool gestuurd. Vanaf de allereerste schooldag trekt de mysterieuze en afstandelijke Daniël Grigori haar aandacht. Hij komt haar bekend voor en is de enige afleiding die ze heeft op een plek waar gsm's verboden zijn en camera's elke beweging registreren. Ze voelt zich als een magneet tot hem aangetrokken, maar ook medestudent Cam laat haar niet onberoerd.

'Fallen', film uit 2016 met oa. Jeremy Irvine, om 20.35 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:15
    Andermans zaken
    17:05
    Witse
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    16:50
    The Office
  • 16:20
    100% Wolf: The Book Of Hath
    16:45
    De mini's
  • 16:15
    Cheers
    16:40
    Helden van Hier: De MUG
  • 15:20
    Dream Home Australië
    16:35
    Achter gesloten deuren
  • 15:35
    No Strings Attached
    17:25
    S.W.A.T.
  • 16:15
    Cheers
    16:50
    24
  • 16:05
    Baywatch
    16:50
    Suits
  • 16:05
    Geen uitzending
    16:35
    Wat nu weer?
  • 15:25
    De Tafel van Gert
    16:45
    Vik & Gert
  • 16:10
    This Is Us
    17:00
    SkyMed
  • 15:35
    Doom Patrol
    16:35
    Brooklyn Nine-Nine
  • 16:15
    Het Blok
    17:10
    Love Island UK
  • 16:20
    World's Most Evil Killers
  • 16:01
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:13
    De tip
    16:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 16:05
    Roger van Damme - Goud
    16:35
    De Garde van Gert
  • 16:05
    New Tricks
    17:05
    Death in Paradise
  • 15:50
    Prison Break
    16:50
    Below Deck Down Under
  • 16:00
    Ivo op zondag
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:10
    Bak mee met MAX
    16:25
    Socutera
  • 16:15
    Waffel de wonderhond
    16:30
    Olga da Polga