'Kruispunt': De inspiratie van….. Sander de Kramer

zondag 1 maart 2020

Waar gaat het om in het leven? Hoe word je gelukkig? Het zijn vragen waar we te weinig bij stil staan, gedreven als we worden door de waan van de dag, altijd op weg naar een volgende afspraak.

'Kruispunt' gaat met een inspirerende gast op zoek naar de zin van het bestaan. Dit keer is dat Sander de Kramer (1973). Volgende maand krijgt hij de Four Freedoms Award, een grote, internationale prijs die eerder werd uitgereikt aan mensen als Nelson Mandela, de Dalai Lama en voormalig VN-secretaris-generaal Kofi Annan. Hij krijgt de prijs onder andere voor zijn baanbrekende werk in het Afrikaanse land Sierra Leone, waar hij met zijn Sunday-Stichting honderdduizenden kinderen een beter leven bezorgt. Sander werd door de inwoners tot 'chief' benoemd, een soort burgemeesterstitel voor het leven.


Al bijna veertig keer reisde hij naar het land (dat bekend staat als een van de ellendigste plekken op aarde), waar hij een eigen lemen hut heeft om in te wonen. Gevraagd naar zijn 'levenslessen', zegt De Kramer: 'Dat je overal, hoe groot de modderput ook is, mooie, inspirerende mensen tegenkomt die bereid zijn hun leven op het spel te zetten om de wereld beter te maken.' Hij maakt korte metten met 'de gloeiende plaat'-gedachte. 'Dat hoor je vaak, het is 'een druppel op een gloeiende plaat'. Je kunt je achter de gedachte verschuilen om niet in actie te hoeven komen, maar voor de mensen daar is het géén druppel, het is hun leven. En elk leven dat je beter kan maken is de moeite waard.'

In 2013 kwam Sander de Kramer zichzelf tegen. Ook zijn bevlogenheid, gedrevenheid en energie bleek een grens te kennen. Hij kreeg last van evenwichtsstoornissen en tinnitus, een harde piep in zijn oren. Dat had zo'n impact op zijn leven dat hij heeft overwogen eruit te stappen. De evenwichtsstoornissen verdwenen, maar de piep is gebleven. Sander heeft een manier gevonden om ermee te leven. Levenslessen van een 'wandelende prozacpil', oftewel de rasoptimist Sander de Kramer.

'Kruispunt', maandag 2 maart om 22.50 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Celebrity MasterChef Vlaanderen' - Ruben Van Gucht (Play)

Opnieuw staat er een MasterClass op het menu. Dit keer krijgen de chefs een spoedcursus Libanese keuken van Ghina Bazzi. Spoed, chaos en tijdsgebrek zijn deel van het geheel. Door zijn blessure greep Ruben Van Gucht naast de immuniteitspin en bovendien leverde de snijwonde hem zes draadjes op. Niet bepaald ideaal om te koken in het heetst van de strijd en de jury heeft geen medelijden.

'Celebrity MasterChef Vlaanderen', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:20
    Thuis
    20:45
    Door de bomen
  • 20:35
    De Afspraak
    21:25
    De Campus Cup
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    21:00
    Dag & nacht
  • 20:35
    Ze Zeggen Dat
    21:50
    De Trein
  • 20:35
    UEFA Champions League
    23:15
    Border Security: Australië
  • 20:35
    Old
    22:25
    The Irrational
  • 20:35
    The General's Daughter
  • 20:00
    Allegiance
    20:50
    Gooische Vrouwen
  • 20:35
    Commissaris Roos
    22:40
    Baywatch
  • 20:00
    De Tafel van Tine
    21:15
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 20:35
    Truth Be Told
    22:35
    Friends
  • 20:35
    The First 48
    21:30
    Seal Team
  • 20:35
    Junior Bake Off Vlaanderen
    21:25
    Komen Eten
  • 20:30
    Killer Couples
    21:25
    World's Most Evil Killers
  • 20:23
    Trends Doc
    20:55
    Z-Insurance
  • 20:32
    Roger
    20:55
    Mar10
  • 20:40
    Loïc: Zot van Koken
    20:55
    Foodies & The City
  • 20:05
    Hudson & Rex
    21:00
    An Inspector Calls
  • 20:35
    White Collar
    22:25
    NCIS: Los Angeles
  • 20:35
    Een vergetelijk mooie reis
    21:30
    Ons Droomproject in Wales
  • 20:25
    Keurmeesters
    21:05
    Nu te Zien!
  • 20:30
    Down The Road
    21:30
    Je Zal Het Maar Hebben Special