'Kruispunt': De andere kant van… Renske Leijten

zaterdag 5 februari 2022

Samen met Pieter Omtzigt is ze de politieke aanjager van de Toeslagenaffaire. Vasthoudend strijdt ze voor de gedupeerde ouders. In KRO-NCRV 'Kruispunt': De andere kant van... een portret van Tweede Kamerlid Renske Leijten.

Al jaren staat ze nummer 2 op de lijst van de Socialistische Partij. Waar komt haar strijdvaardigheid vandaan? En hoe houdt een vrouw die zegt waarachtig te willen leven het vol in de Haagse politieke arena?


Renskes roots liggen in Haarlem. Haar ouders zijn maatschappelijk werkers, die wonen en werken combineren. Een paar jaar woont het gezin Leijten in een gezinshuis, waar ze pubers opvangen, die niet meer thuis kunnen wonen. Moeder Tineke: 'Ze was heel erg onder de indruk van een van d’r broertjes. Dat was een jongetje uit Suriname en die had daar z’n arm verloren. Terwijl dat helemaal niet nodig was geweest, maar de gezondheidszorg was daar niet adequaat genoeg. Dat soort dingen hielden Renske enorm bezig.'

Een andere belangrijke inspiratiebron is haar katholieke opvoeding. In Renskes vormselboekje van juni ’92 staat een geloofsbelijdenis, die haar nog steeds typeert: 'Ik zal niet geloven in het recht van de sterkste, in de taal van de wapens, in de macht van de machtigen. Ik zal niet geloven in ras of rijkdom, in voorrecht, in de gevestigde orde.'

In haar Groningse studententijd wordt Renske politiek actief in ROOD, de jongerenorganisatie van de SP. Studeren, actievoeren, werken in het postsorteercentrum én lekker de kroeg in; aan energie en ambitie heeft Renske geen gebrek. Jan Marijnissen haalt haar naar Den Haag, waar ze als fractiemedewerker aan de slag gaat. Na de monsterzege van de SP in 2006 krijgt ze een zetel in de Tweede Kamer, waar ze zich vastbijt in lastige zorgdossiers.

Voor betrokkenheid en passie geeft parlementair journalist Kees Boonman haar een 10: 'Ze is écht betrokken en kent échte mensen, op een manier zoals je dat bij weinig politici in Den Haag meer vindt.' Maar dat heeft ook een keerzijde, want de Haagse slangenkuil breekt haar op. Vlak voor de verkiezingen van 2017 overweegt ze om op te stappen, weg uit Den Haag, maar als ze de gedupeerden van de toeslagenaffaire spreekt is het voor haar duidelijk dat ze moet blijven. Pieter Omtzigt: 'De gesprekken die zij had, dat was heel zwaar, met ouders die totaal wanhopig waren. En intussen zette de regering haar weg als de felle Renske uit de oppositie die altijd ergens iets achter zoekt.'

Gedupeerde Maria Sanchez kan haar dag en nacht appen, maar ze heeft advies voor Renske: 'Zorg voor jezelf, anders zijn wij reddeloos verloren.'

De Toeslagenaffaire heeft Renske Leijten als politicus op de kaart gezet. Ze oogst nu de lof voor jaren van tomeloze inzet. Hoe zal haar toekomst er uit zien? Zal ze Den Haag achter zich laten en kiezen voor een functie waar zij kan bepalen wat er gebeurt of blijft ze in de oppositie om de huidige regering het vuur aan de schenen te leggen?

'Kruispunt', zondag 6 februari om 17.45 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Axel Gaat Binnen' - seizoen 4 (VTM)

Axel draait vijf dagen mee met de Blue Angels, een beruchte motorclub uit West-Vlaanderen. Hij krijgt zo een unieke inkijk in hun gesloten wereld waarin broederschap en loyaliteit centraal staan. Hij mag ook meerijden tijdens de jaarlijkse Battlefield Run.

'Axel Gaat Binnen', om 21.40 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 op VRT 1: WinWin
    10:00
    Radio 2 op VRT 1: ann&daan
  • 09:00
    Herfstbeelden
    11:00
    Sporza: WK Baanwielrennen
  • 09:10
    Timbalo
    09:15
    Uki
  • 09:10
    Heidi
    09:30
    Open keuken met Sandra Bekkari
  • 01:05
    Geen uitzending
    11:20
    MasterChef Australië
  • 09:00
    Geen uitzending
    13:55
    Ghosts
  • 07:00
    Willy
    10:00
    Geen uitzending
  • 09:10
    Christmas on Holly Lane
    10:40
    Engaged by Christmas
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    11:20
    Huizenjagers
  • 08:30
    Castle
    10:20
    FBI: Most Wanted
  • 08:55
    The Ark
    09:55
    Two and a Half Men
  • 09:10
    Pasta & Risotto
    09:25
    Peppe's Toscane
  • 08:20
    24 Hours in Police Custody
    09:20
    World's Most Evil Killers
  • 04:43
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 09:07
    Zo doe je het!
    09:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 08:30
    De Chalet aan de Semois
    09:15
    De Smaaktoerist
  • 08:30
    Midsomer Murders
    10:15
    Murdoch Mysteries
  • 08:30
    The Resident
    10:25
    Below Deck Mediterranean
  • 09:10
    Goedemorgen Nederland
    09:30
    NOS Journaal
  • 09:00
    NOS Journaal met gebarentaal
    09:15
    Nederland in Beweging
  • 09:10
    Kikker en zijn vriendjes
    09:20
    Het Muizenhuis