'Kruispunt' belicht de andere kant van Typhoon

zaterdag 26 februari 2022
Foto: © KRO-NCRV 2020

In 'Kruispunt' een intiem en inspirerend portret van de mens achter de artiest Typhoon, ofwel Glenn de Randamie. Deze rapper uit Zwolle groeide uit van onzekere stotteraar tot geliefd ritmisch dichter.

Na de doorbraak van zijn succesvolle album ‘Lobi da Basi’ is Typhoon niet meer van podia af te denken. Met zijn swingende muziek krijgt hij zelfs de koninklijke familie aan het dansen. Zijn poëtische en toch herkenbare teksten snijden gevoelige onderwerpen aan als geloof, racisme en het Nederlandse slavernijverleden. Waar komt zijn drive en inspiratie vandaan? Typhoon door de ogen van intimi en mensen uit het vak.


Familie De Randamie woonde als enige Surinaamse familie in het dorpje ’t Harde. In het protestants-hervormde gezin wordt over gevoelens niet gesproken, wel is muziek een bindende factor. Ook Glenn wordt aangeraakt door de muziek, de tot dusver stille, bescheiden jongen vindt zijn stem. Broer Kevin en rapper Blaxtar: 'Hij had in een paar jaar wel twintig aliassen. Typhoon is uiteindelijk blijven hangen.' Zijn succes groeit, maar in 2010 wordt het stiller rondom Typhoon. Een eerste burn-out brengt hem in financiële moeilijkheden. Hij woont maandenlang bij jeugdvriend Richie Kartosonto: 'Als je maandenlang met iemand opstaat en naar bed gaat, leer je iemand van zó dichtbij kennen. We hebben samen gehuild en gelachen over onze problemen.'

Glenn reist naar Suriname: de inspiratiebron voor het album ‘Lobi da Basi’. 'Hij weet met zijn teksten precies de kern te raken. Zo mooi hoe hij bijvoorbeeld God als vrouw aanspreekt', vertelt presentator en muziekkenner Eric Corton. Het succes van ‘Lobi da Basi’ is overweldigend. Glenn wil zijn band en publiek niet teleurstellen. Een tweede burn-out volgt. Hij schrijft een noodkreet: 'God, S.O.S.' Glenn besluit zijn geloof te hervormen en laat zich thuis opnieuw dopen in zijn badkuip. Met vriend en rapper Freez (Deniz Wittebol) begint hij op therapeutische wijze muziek te maken, en een nieuw album ontstaat. 'Toen hij over de maak van ‘Lichthuis’ en over de wedergeboorte van zijn geloof vertelde op nationale televisie, hield ik mijn adem in. Ik dacht: dit kan slecht uitpakken. Maar het tegenovergestelde gebeurde. Glenn vertelt altijd alleen over dingen waar hij heilig in gelooft, ik denk dat mensen dat toch aanvoelen.'

Waar Glenn het gesprek opent over geloof, doet hij dat ook in de strijd tegen racisme. 'De manier waarop hij het debat aansnijdt en over het slavernijverleden van ons land praat, is zo geraffineerd. Hij gaat niet de barricades op, maar smeert ook geen honing om de mond. Het gaat hem om het creëren van bewustzijn. Het is echt een verbinder, een bruggenbouwer tussen groepen mensen', vertelt zangeres en vriendin Wende Snijders.  

'Kruispunt: De andere kant van… Typhoon', zondag 27 februari om 17.45 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT1 logo

Mira is een jonge alleenstaande moeder, altijd positief en boordevol energie. Ze heeft een fijne job als thuisverpleegster, hechte vrienden en een goede relatie met haar jongste broer. Maar dan krijgt ze nieuws dat inslaat als een bom. Mira besluit om het contact met haar oudste broer te herstellen in een poging het gezin dat er nooit echt één was te herenigen. En zo trekt deze niet-alledaagse en op zijn zachtst gezegd kleurrijke familie voor een weekend naar de Ardennen. Mira wacht een uitdaging om de familiebanden aan te halen.

'J'aime La Vie', film uit 2023 met oa. Jurgen Delnaet, om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 12:10
    Dagelijkse kost
    12:30
    Blokken
  • 12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
    13:00
    Winterbeelden
  • 12:15
    Wannabe's
  • 11:55
    Familie
    12:25
    Sara
  • 11:15
    Geen uitzending
    12:50
    MasterChef Australia: Back to Win
  • 11:50
    Geen uitzending
    14:35
    S.W.A.T.
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:30
    All New Traffic Cops
  • 08:55
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 12:05
    De Tafel van Gert
    13:20
    Het Beste Bod
  • 11:35
    FBI
    12:30
    NCIS
  • 11:45
    Fear Factor USA.
    12:35
    MacGyver
  • 11:50
    Chateau Meiland
    12:45
    Botched
  • 11:45
    The Boy by the Pool
    13:20
    Cold Case Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 12:13
    Hallo Roger
    12:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 12:15
    Wordt aangekondigd
    12:50
    Loïc: Zot van Koken
  • 11:55
    Darby and Joan
    12:50
    Sister Boniface Mysteries
  • 12:10
    Scrubs
    13:05
    Cougar Town
  • 12:15
    NOS Journaal
    13:20
    Bak mee met MAX
  • 12:10
    AVROTROS Kort Klassiek
    12:20
    Bak mee met MAX
  • 12:10
    Knofje
    12:20
    Nelli en Nora