KRO-NCRV's 'Kruispunt': Van doktersjas tot ziekenhuispyjama, en omgekeerd

In KRO-NCRV 'Kruispunt' twee artsen over wat ze meemaakten als patiënt en een slager-in- opleiding die na zijn ziekte voor de verpleegkunde koos. Een arts die patiënt wordt en een patiënt die verpleegkundige wil worden.
Hoe lastig is het voor een dokter om patiënt te zijn? En wat maakt dat je als patiënt verpleegkundige wil worden? Ervaringen van de andere kant, met intensivist Meta van der Woude, interventieradioloog Warner Prevoo en leerling-verpleegkundige Remco Mourik.
Remco Mourik was van zijn tweede tot zijn tiende leukemiepatiënt. Daarna leidde hij een leven als elke andere jongen. Met zijn opleiding tot meesterslager bereidde hij zich voor op een rol in het familiebedrijf van zijn ouders. Tot hij weer ziek werd. De diagnose: je hebt nog drie, hooguit vier maanden te leven. Vanuit zijn ziekenhuisbed beraadde hij zich op zijn toekomst. Bucketlist? Had hij niet.
In haar werk wordt ze voortdurend geconfronteerd met patiënten in een acute situatie. Handelen in dit soort situaties was haar tweede natuur. Maar sinds Meta van der Woude (55) zelf de dood in de ogen heeft gekeken, lukt het haar niet meer. De professionele distantie die ze als arts had, lijkt verdwenen nu ze zelf patiënt is geweest. In de eerste golf kreeg ze corona en belandde op haar eigen afdeling, op de intensive care in het Zuyderland ziekenhuis in Heerlen. Vier maanden na haar ontslag gaat ze weer voorzichtig aan het werk, maar nog steeds, inmiddels negen maanden na haar opname, moet ze flink revalideren, zowel fysiek als mentaal.
Warner Prevoo (57) kreeg vijf jaar geleden een verpletterende diagnose. Longkanker stadium IV. Terminaal. 'Zestien jaar lang heb ik als specialist dagelijks met de ziekte te maken. Al zestien jaar kijk ik het beest dat kanker heet in de bek. Kanker is het domein van mijn patiënten en ik ben de dokter', schrijft hij in zijn boek Echte dokters huilen ook (2018). Maar dokters zijn niet immuun voor de ziekten die ze bestrijden.
Remco (27) overleefde zijn eigen doodvonnis. Uiteindelijk bleek dat hij geen kanker, maar een zeldzame auto-immuunziekte heeft. Zijn tijd in het ziekenhuis, de gesprekken met verpleegkundigen gaven hem een andere kijk op zijn beroepskeuze. Als verpleegkundige zou hij zijn ervaringen als patiënt kunnen inzetten en iets kunnen betekenen voor mensen in een moeilijke periode in hun leven. Hij besloot om een opleiding tot verpleegkundige te volgen en loopt nu stage op de oncologie-afdeling in het Erasmus MC in Rotterdam, waar hij jarenlang als patiënt kind aan huis was.
Prevoo hoort bij de 2 tot 3 % uit de statistieken die vijf jaar na de diagnose die hij kreeg, nog leeft. Hij werkt parttime in het ziekenhuis en volgt een opleiding tot coach. Hij zou het liefst collega’s willen coachen en ze waarschuwen voor het grenzeloze doorwerken dat hijzelf als arts zo vaak heeft gedaan.
Van doktersjas tot ziekenhuispyjama, en omgekeerd. 'KRO-NCRV Kruispunt' over de andere kant van het ziekenhuisbed.
'Kruispunt', maandag 8 februari om 22.50 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.
https://www.kro-ncrv.nl/programmas/kruispunt
kroncrvkruispunt
kro.ncrv
Meer artikels over KRO-NCRV
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Sporza klaar voor WK voetbal 2026: dit mag je verwachten op tv, radio, online en VRT MAX
- 'We zijn er Bijna!' reist door het land van de goden
- Kijkcijfers: dinsdag 9 juni 2026
- Margriet Hermans binnenkort te zien in nieuw seizoen van ‘De Verraders’
- Alle samenvattingen van het WK voetbal 2026 in SBS6-programma 'Het Oranje Café'
- VRT 1 trapt WK 2026 af met vooruitblik en bijzondere terugblik naar Mexico 1986
- Wat gebeurt er achter de schermen bij Forum voor Democratie?
- EO-documentaire 'Generatie Gebed – Wat bezielt Gen Z?' onderzoekt waarom steeds meer jongeren kiezen voor geloof
- 'Curaçao en het wonder van het WK': wat betekent het WK voor Curaçao?
- Vanavond in 'Opsporing Verzocht'
- JOE slingert positiviteit de ether in met 'JOE Oranjedag' voor een winnend Oranje
- TOPradio deelt elke dag 1.000 euro tankbudget uit
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit de Kunstkerk in Dordrecht
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen' -
'Ze Zeggen Dat' Dina Tersago nog nooit zo gestrest was -
'Heel Mijn Hart' toont een emotionele onthulling -
'Spider-Noir' nieuw te zien op Prime Video -
'RAUW': een openhartig portret van sterrenchef Nick Bril -
Stan Van Samang brengt 'een ster' naar 'Florentina'
Kijktip van de dag

Het WK voetbal van deze zomer is er geen zoals alle andere: het wordt groter dan ooit, met meer matchen dan ooit. Maar het toernooi wordt ook omwille van extra-sportieve redenen al druk besproken. Aan de vooravond van het WK voetbal blikken we vooruit op wat dit kampioenschap speciaal maakt: van de verwachtingen rond de Rode Duivels tot de politieke recuperatie van het evenement. Van de favorieten voor de eindzege tot de dure ticketprijzen en de ingewikkelde speelschema's.
'WK 2026: Kick-off', om 20.45 uur op VRT 1.



































