KRO-NCRV's 'Kruispunt': Knasse knarren: 'Geef ons hofjes'

zondag 11 april 2021

Oud worden in een hofje en tegelijkertijd zorgen voor ruimte op de woningmarkt. Het lijkt een inkopper: bouw meer hofjes zodat senioren hun gezinswoningen kunnen verruilen voor een passend huis.

Senioren willen het, het staat hoog op de politieke agenda, maar de praktijk blijkt weerbarstig.


Slechts een op de tien initiatieven die ouderen ontplooien wordt gerealiseerd. Het concept 'Knarrenhof ®', hofjes waarin burenhulp centraal staat, is behoorlijk succesvol, maar ook hiervoor moet vaak jarenlang gelobbyd en gestreden worden. KRO-NCRV 'Kruispunt' duikt in de wereld van het 'Knarrenhof' en praat met bewoners, verlangers en strijders.

Drie jaar geleden werd in Zwolle de eerste knarrenhof opgeleverd. Een woonvorm voor ouderen waarbij aandacht voor elkaar en 'noaberschap' centraal staan. De bewoners hebben er voor getekend: in dit hofje kijken we naar elkaar om. KRO-NCRV 'Kruispunt' bezoekt deze eerste hofbewoners. Hoe is het hen vergaan? Wat is er de praktijk terecht gekomen van het hofjes-ideaal?

Het knarrenhofconcept vindt in heel Nederland navolging. De stichting telt inmiddels ruim 24.000 leden, in honderden gemeenten. Ouderen zijn in groten getale enthousiast over het idee om in een gemeenschap oud te worden, terwijl je toch op jezelf woont. De drie zussen Lucie, Anne-Marie en Jeanette Kok kunnen niet wachten tot hun hofje in Zutphen klaar is. Na een heel leven apart gaan zij op hun oude dag weer 'samen' wonen, in een eigen huis, op steenworp afstand van elkaar. Ze zijn in afwachting van de oplevering alvast in Zutphen gaan wonen. Vanuit de flat van Jeannette hebben ze uitzicht op de bouwplaats en zien zo steen voor steen hun gezamenlijke droom verrijzen.

Maar het lukt lang niet overal om een hofje van de grond te krijgen. In Groningen, waar het knarrenhof-idee acht jaar geleden werd geboren, wachten ze nog steeds op een geschikt stuk grond om te gaan bouwen. Iedereen ziet het zitten, de politiek heeft het ze beloofd maar een bouwlocatie voor een knarrenhof is nog niet in zicht. Kartrekker van het eerste uur Ger Koenen (70) vraagt zich af of ze het nog mee gaat maken. Voor het eerst in haar leven organiseert ze, met haar geestverwanten, een demonstratie. Voor hun eigen hofje, maar ook om de woningmarkt in beweging te krijgen in deze tijd van woningnood. Als er voor ouderen een goed alternatief is komen hun gezinswoningen weer vrij.

'Kruispunt', maandag 12 april om 22.50 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Campus Cup' (VRT Canvas)

22 teams van de Vlaamse universiteiten en twaalf hogeschoolploegen nemen het tegen elkaar op. Enkel de acht beste stoten door naar de kwartfinales. De aftrap wordt gegeven door Drama van de LUCA School of Arts, dat het opneemt tegen Tandheelkunde van de KUL.

'Campus Cup', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Radio 2 op VRT 1: ann&daan
    11:00
    Lentebeelden
  • 09:00
    Lentebeelden
    12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
  • 10:25
    Beer Bo
    10:35
    Ridder Muis
  • 09:40
    Geen uitzending
    11:45
    Familie
  • 10:00
    Een Eigen Huis
    10:40
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    11:30
    The Goldbergs
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:35
    Police Interceptors
  • 09:15
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:05
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    12:40
    Two and a Half Men
  • 09:55
    Sullivan's Crossing
  • 09:55
    The First 48
    10:45
    Pawn Stars
  • 09:50
    Love Island UK
    10:40
    A Place in the Sun
  • 10:00
    Killer Couples
    10:50
    World's Most Evil Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 10:29
    Zo doe je het!
    10:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 10:20
    Toasted!
    10:45
    Ware Delicatessen
  • 10:25
    Murdoch Mysteries
    11:20
    Death in Paradise
  • 09:50
    First Dates Australia
    10:50
    Scrubs
  • 10:30
    MAX Geheugentrainer
    10:50
    NOS Koningsdag 2026
  • 09:55
    Buitenhof
    11:00
    NOS Journaal
  • 10:30
    Hoi Duggee
    10:35
    Masha Shorties