KRO-NCRV 'Pointer': 'Projectontwikkelaars: nieuwbouw zakt tot 50 procent in'

zaterdag 18 maart 2023

De nieuwbouw van huizen gaat dit jaar fors inzakken. Bouwkosten en hypotheekrente zijn zo hoog geworden, dat sommige partijen zelfs de helft van hun plannen moeten staken, stellen ontwikkelaars tegen het journalistiek platform 'Pointer' (KRO-NCRV).

Het is een nieuwe tegenvaller voor overheden. Het Rijk wil juist dat er 900.000 nieuwe huizen bij komen in 2030. Ook voor de provinciale verkiezingen is woningnood een groot thema. Maar tegen alle wensen in om het woninggebrek aan te pakken, daalt de nieuwbouw.


'Het gaat om een terugval tot 50 procent bij sommige leden', zegt Desirée Uitzetter, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Projectontwikkeling Maatschappijen (NEPROM) tegen 'Pointer'. De organisatie merkt de problemen door het hele land heen. 'De bouwproductie gaat in de komende jaren echt fors afnemen.'

Bouwen kost meer dan het oplevert
Het gaat om nieuwbouw die in principe morgen zou kunnen beginnen. Maar zaken als cement, bakstenen en dakpannen stegen de laatste twee jaar sterk in prijs en ook de grond voor woningbouw is nog duur. Tegelijkertijd kunnen mensen door de sterk gestegen hypotheekrente minder betalen voor een huis en werkt Den Haag aan nieuwe regels om de huur van huizen te verlagen.

Daardoor levert een huis soms minder op dan het kost om te bouwen. Door het hele land dreigen bouwplannen in de koelkast te verdwijnen. In Apeldoorn viel de komst van hoge woontorens stil, in Diemen is een deel van een nieuwbouwwijk voorlopig geschrapt. En in Den Haag is het al een half jaar onzeker of er twee grote woontorens komen met betaalbare huizen. Naar schatting van vastgoedadviseur Capital Value raken zelfs 40.000 huizen vertraagd.

Premie van het kabinet
Het kabinet bevestigt het probleem, maar zegt desondanks dat het toch nog steeds aantrekkelijk is om woningen te bouwen. Tegelijkertijd belooft het Rijk een tijdelijk financieel voordeel voor ontwikkelaars die hun huizen de komende jaren opleveren.

Toch loont het vaak niet, rekenen investeerders voor in 'Pointer'. Geregeld besluiten ontwikkelaars daarom maar te wachten. Dat laatste is ook toegestaan: wie eenmaal een bouwvergunning heeft mag zelf beslissen enkele jaren niets te doen. Er zit doorgaans geen harde bouw-eis in de papieren, blijkt uit navraag van KRO-NCRV's 'Pointer'.

Kostenproblemen in Amstelveen
Floor Gordon, wethouder van de gemeente Amstelveen, merkt het in de praktijk. Ze probeert een groot bedrijventerrein om te bouwen tot een woonwijk met meer dan 3500 huizen, maar botst op de kostenproblemen. Inmiddels heeft de gemeente al ambities verlaagd. Er verdwenen parkeergarages, er komen meer huizen op hetzelfde stukje grond en er komen minder betaalbare huizen. En alsnog dreigt het project te stranden.'De tijd is heel erg negatief veranderd sinds 2020', verzucht ze. 'Tom Poes, verzin een list.'

'Pointer', zondag 19 maart om 22.10 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Pak Alles Wat Je Kan' (VTM/VTM GO)

Linda zingt zich van de markt naar TikTok terwijl ze blijft vechten tegen pech en vermoeidheid. Dj Youri geniet intussen van zijn bekendheid in Kortrijk, maar mist soms echte connecties. Welke droom dreigt als eerste te ontsporen?

'Pak alles wat je kan - Een Kamping Kitsch Club documentaire', om 22.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:55
    Thuis
    14:20
    Clips
  • 13:00
    Zomerbeelden
    16:00
    Radio 1: Sporza Tour
  • 14:00
    Tik Tak
    14:05
    Bumba
  • 13:35
    Florentina
    14:35
    Familie
  • 13:35
    Blind Getrouwd USA
    14:30
    Gladiators
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:50
    Community
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:20
    Stargate SG-1
  • 08:45
    Geen uitzending
    15:30
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 14:00
    Komen Eten bij Over De Oceaan
    15:05
    Oogappels
  • 13:35
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:25
    Best Medicine
  • 13:40
    Most Outrageous Crimes
    14:35
    Ice Airport Alaska
  • 13:40
    De Hofleverancier
    14:05
    Op hete kolen
  • 13:40
    Accident, Suicide, or Murder
    14:30
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 14:00
    PUUR Schlager
    14:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:00
    Lekker Messy
    14:25
    Vlaamse Klassiekers
  • 13:30
    Hudson & Rex
    14:25
    Hope Street
  • 13:30
    NCIS
    15:10
    Burn Notice
  • 14:00
    NOS Journaal
    15:20
    NOS Tour de France Femmes 2026
  • 13:20
    Langs de Kust
    14:05
    Het Uur van de Wolf: White Balls on Walls
  • 13:55
    De Smurfen
    14:05
    Splat & Seymour